Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w zmierzeniu ilości pobieranego prądu przez PC

19 Lis 2006 10:34 1730 4
  • Poziom 13  
    Witam mam mały problem chciałbym dowiedzieć się ile kosztuje godzina pracy mojego Pc(prąd) napiszcie jak to obliczyć/zmierzyć.
    Dzięki
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witam
    Musisz mieć amperomierz i zmierzyć prąd pobierany przez PC i pomnożyć przez 230V, otrzymasz pobór mocy w Watach. Następnie należy pomnożyć przez czas pracy w godzinach.
    W moim rejonie 1kWh kosztuje 33 gr. Np:
    pobór prądu 0,6A * 230 V = 138 W = 0,138 kW
    czas pracy np. 10 h * 0.138 kW = 1.38 kWh * 33 gr = 45,54 groszy
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Witam
    Jest jeszcze jeden prosty sposób. Ważne że nie potrzeba nic podłączać. Każdy dom mieszkanie itp. posiada licznik energii elektrycznej wiec należy z niego skorzystać. Sposób postępowania:
    1. Wyłączyc wszystkie odbiorniki energii w instalacji obiętej pomiarem przez ww licznik.
    2. Włączyć tylko pecet którego pobór energii mamy zbadać.
    2a. Jeżeli ma to byc pomiar całej energii podczas normalnej pracy PC to oczywiście także monitor powinien być włączony.
    3. Każdy licznik tarczowy " a takich jest większość" posiada charakterystyczną cechę, a mianowicie liczbę obrotów tarczy na 1 kWh
    4. Należy odczytać liczbę obrotów tarczy w jakimś określonym czasie np 5 min lub 10 min. ( trzeba niestety obserwować cały czas tarczę i liczyć) i liczbę obrotów pomnożyć przez 12 dla 5 min lub przez 6 dla 10 min następnie wynik dzielimy przez podaną liczbę obrotów na 1 kWh i mnożymy przez 1 kWh.
    w ten sposób otrzymamy energię pobierana przez PC w ciągu jednej godziny.
    5. Reszta to już tylko tak mnożenie cena 1 kWh x powyższy wynik.

PS: Jeżeli ten pomiar ma wyliczyć ile trzeba w miesiącu zapłacić za prace PC to jest to trochę trudne bo wszystko zależy od tego co na tym pececie uruchomimy, a w zależności od powyższego moc pobierana przez PC może się wahać w dość pokaźnych granicach. Najwięcej energii komputer pobiera w czasie grania w wymagające gry np. Doom III.