Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

stroboskop j-23 problem z kondensatorami

19 Lis 2006 12:39 2672 14
 • Poziom 9  
  Witam wszystkih mam problem z dobraniem kondensatorów do stroboskopu jebel (j-23).
  dostałem kondensatory od kolegi o pojemnościah 2x20mikro i 4x po 50mkro mam problem z połączeniem ich bo jak bym je podłączył to kturyś sie grzeje albo nie równo migoa i próbowałem z ceramicznymi ale to niezdało egzaminu bo słabo migał lub migał ale nierówno :cry: i w tym cały problem.


  Jak ktoś wie jak mi pomuc to prosze o pomoc :D
 • Poziom 39  
  Cytat:

  dostałem kondensatory od kolegi o pojemnościah 2x20mikro i 4x po 50mkro

  A na jakie napiecia te kondensatory?

  W J-23 siedzą 4,7 uF
  stroboskop j-23 problem z kondensatorami
 • Poziom 24  
  Ehhhh stara radziecka elektronika. Są to kondensatory elektrolityczne. Ten na zdjęciu to akurat 50mikroF 250V. Nowe 4.7mikro w sklepie to może 50 gr...
 • Poziom 42  
  Kondensatory mają za niskie napięcie pracy, i dlatego się grzeją a i mogą nieoczekiwanie eksplodować - te są wyjątkowo niebezpieczne.

  Możesz je połączyć po dwa szeregowo;

  szeregowo po 50uF (górna gałąź) + szeregowo po 50uF (dolna gałąź)
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Upload projekty, programy, artykuły
 • Poziom 43  
  Witam,
  przedstawiony tu schemat stroboskopu jest, jak dla mnie, na tzw. "wariackich papierach"... :D
  Zastosowany w nim podwajacz napięcia w układzie Delona (dwa prostowniki jednopołówkowe połączone szeregowo) przy zasilaniu z sieci o napięciu 230V~ ładuje połączone kondensatory elektrolityczne do napięcia stanowczo za dużego dla zastosowanego tu palnika typu IFK-120.
  Maksymalne napięcie pracy do tego palnika to 350V napięcia stałego.
  Policzmy więc do jakiej wartości napięcia stałego mogą naładować się połączone szeregowo kondensatory:
  Umax(nominalne) =2•√2•230V=(6.505382E+0002)V=650V, ale w sieci może być do 15% więcej od wartości nominalnej, a wtedy:
  Umax(+15%) =2•√2•230V•1,15=(7.481189E+0002)V=748V
  OSTRZEGAM; przy podanych wartościach napięć, jak wyżej, rzeczony palnik IFK potrafi w trakcie błysku rozlecieć się na kawałki przy głośnej eksplozji, czego byłem kilka razy świadkiem.
  Rozgrzane kawałki kwarcowego szkła są bardzo niebezpieczne w przypadku trafienia w oko ! ! !

  Również dla kondensatorów elekrolitycznych na nominalne napięcie pracy 250V jest to stanowczo za dużo (na jeden przypada połowa policzonego napięcia).
  Dlatego też Kolego kropek12, trudno dziwić się, iż kondensatory grzeją się.
  Proszę uważać, ponieważ i one potrafią eksplodować ! ! !
  Przy takiej eksplozji zawartość kondensatora wypychana jest z kubka przez tworzące się w nim gazy, natomiast zawartość wnętrza do chemicznie obojętnych nie należy.

  Jedno co mi nachodzi na myśl z analizy przedstawionego tu schematu, to przeznaczenie tego stroboskopu do pracy przy napięciu sieci prądu przemiennego o napięciu nominalnym 110V~ (127V~).
  Dla sieci 230V~ należy, zamiast podwajacza, zastosować mostek Graetza i jeden (lub dwa w szereg) kondesator elektrolityczny na napięcie nominalne minimum 350V.
 • Poziom 9  
  hmm to fakt soł one nie bezpieczne go mi jeden rozerwało na kawałki ale co poradzić jak tylko takie posiadam i sie głowie z tym od miesiąca mam jeszcze 47uf na 315v czy można je jekoś zesoboł połączyć żeby było gites :?:
  jak widać na fotce mam jeszcze stare kondensatory kture spuchły przy 1godzinie pracy a były na 350v 10uf
 • Poziom 9  
  pan OJ proponował mi połączyć je szeregowo i tak zrobiłem i po włączeniu do sieci miga ale taka słabizna że szok mam jeszcze 2 sztyki na 310v ale 3000mikro czy to mi może rozsadzić lampe ?? A kto wie ile kosztujoł kondensatory w azarcie takie jak mi trzeba ?? [/b]
 • Poziom 43  
  Witam,
  kropek12 napisał:
  pan OJ proponował mi połączyć je szeregowo i tak zrobiłem i po włączeniu do sieci miga ale taka słabizna że szok mam jeszcze 2 sztyki na 310v ale 3000mikro czy to mi może rozsadzić lampe ??

  nic za darmo, wypadkowa pojemność zmalała o połowę. Energia z kondensatora o pojemności 300 µF tego palnika nie rozbije, pod warunkiem nie przekroczenia napięcia poanad 350V.
  Pytanie jak często ma to błyskać? Przecież ładowanie takiego kondensatora o pojemności 300µF trwa dłużej od tych o pojemności kilku mikrofaradów i to tyle razy ile ta pojemność jest większa od tego zostosowanego przez Ciebie..
  Natomiast przy zbyt niskim napięciu na elektrodach palnika (czyli na kondensatorze) nie zmusisz go do wyładowania (zapalenia).

  kropek12 napisał:
  A kto wie ile kosztujoł kondensatory w azarcie takie jak mi trzeba ??

  A tego to nie wiem, ale jak zdecydujesz się jak często ma ten palnik błyskać, to coś wymyślę ... :D
  Tylko musisz pamiętać, iż tu nie ma nic za darmo. Ten palnik może błyskać co dziesięć sekund (średnio) energią z kondensatora o pojemności 800µF (i napięciu do 350V), ale jak ma to robić częściej, to ta pojemność musi być odpowiednio mniejsza, ale mniejsza pojemność to mniej energii, a mniej energii to słabszy błysk.

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  oki poszedłem do azartu i kupiłem 4x po 10mikro na 350 i 4x.po2.2mikro na napięcie 400v jak je połączyć?? aby pracowało i sie niegrzało ?? :D
 • Poziom 43  
  Witam,
  ojojoj, aleś rozrzutny, przecież wystarczy tu jeden kondensator 10µF na 350V i zamiast podwajacza mostek Graetza (cztery diody).
  Być może możesz połączyć dwa elekktrolity równolegle, ale te zwykłe elektrolity (takie do filtrowania w zasilaczach 50Hz), to długo tu nie pociągną z powodu zmian naprężeń okładzin od skokowych zmian napięcia na ich okładzinach.
  Napisz; jak często chciałbyś, by to błyskało?

  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  hmm no tak szybko ale mam putanko jak tam wsadzić mostek greka jak go podłączyć i jakie to majoł być diody jak możesz to szkicnij schemacik bo ja jestem wsumie początkujący ale sie dobże orientuje w prądzie i elektronice:D jak byś mugł mi podać nr gg to było by spoko mój gg to 7366717
 • Poziom 38  
  Jezu człowieku pisz bez błędów...to aż w oczy razi...
  A początkujący nie powinni się brać za takie napięcia.
 • Poziom 9  
  witam wienc zrobiłem innaczej mam 4sztuki kondów olejowych z neonówki po400v i 3.8uf i zamiast r2-r3 dałem oporniki 750kΩ po 2 na strone i smiga asz miło tylko mam jeden lęk czy może te kondy olejowe po 12 godzinah pracy rozsadzić albo cuś bo pierwszy raz mam coś takiego w rękach :D:idea: