Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zadanka i> Linia przesyłowa prądu stałego

19 Lis 2006 15:31 2306 12
  • Poziom 13  
    1. Jaka jest długość badanej linii przesyłowej L i długość przewodu l jeśli wiadomo, że przewód jest miedziany a pole powierzchni jego przekroju wynosi S = 1,5mm2 ?

2. Jakie byłyby roczne straty energii dla badanej linii przy założeniu że przez 24% czasu linia jest obciążona mocą P2=3kW (przy U2=220V), 25%-mocą P2=2kw, 25%-mocąP2=0,5kW i 25%-mocą P2=0.
    Konduktywność wynosi g= 58 [S * m−6]

3. Na jaką postać energii przekształcana jest moc tracona w linii; od czego zależy jej wartość?

4. Podać II prawo Kirchhoffa dla badanej lini przesyłowej.

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

co do pyt 2.
    Wydaje mi się że przekształcana jest na elergię cieplną, ale od czego zależy?
  • Poziom 30  
    W pytaniu 1 brakuje danych - musisz je uzupełnić, bo nie da się rozwiązać.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 13  
    W zadaniu 1wszym, prosiłbym o pomoc w wypisaniu wzorów z jakich muszę skorzystać. A szcególnie wzór na dlugość przwodu l.

Do długości lini stosuje R = L/g*S
  • Specjalista elektronik
    L=R*g*S
    Jak widzisz brakuje R
  • Poziom 13  
    R obliczam mając dane: dU (dU=U1-U2) oraz I

A co z dlugością przewodu ??
    Pamiętam miałem taki wzór ale nie moge sobie przypomnieć :/
  • Specjalista elektronik
    Przecież napisałem wzór na długość przewodu post wyżej
  • Poziom 13  
    A no tak... Wybacz...
    A na dlugość całej lini ??
  • Specjalista elektronik
    Tak długości całej linii
    Ad3
    No pewnie ze w ciepło a zależy to od mocy wydzielonej w linii, czyli w twoim przypadku od prądu płynącego przez linię i rezystancji linii poszukaj sobie cos na temat prawa Joule'a-Lenza.

Ad2 energia to E=W*t; czyli moc razy czas
  • Poziom 13  
    Więć czym sie różnią obliczenia na długość linii L od długośći przewodu l ??
  • Poziom 43  
    Witam,
    haito napisał:

1. Jaka jest długość badanej linii przesyłowej L i długość przewodu l jeśli wiadomo, że przewód jest miedziany a pole powierzchni jego przekroju wynosi S = 1,5mm2 ?

cosik mi wydaje się, iż odpowiedź jest w samym pytaniu :D
    Skoro dwuprzewodowa linia ma długość L, to długość dwóch przewodów jest;
    l = 2•L, podany przekrój poprzeczny przewodu miedzianego można wykorzystać do obliczenia całkowitej rezystancji R linii:
    R = l/(γ•S), gdzie
    R - rezystancja w Ω [omach]
    l - długość przewodnika miedzianego w m [metrach],
    γ - konduktywność miedzi w m/(Ω•mm² [metr na om razy milimetr do kwadratu], przeważnie przyjmuje się γ =56m/(Ωmm²),
    S - pole przekroju poprzecznego w mm² [milimetr do kwadratu].
    Jak widać, wartości liczbowej rezystancji owej linii policzyć nie da się z powodu nieznajomości wartości liczbowej długości linii.

haito napisał:

2. Jakie byłyby roczne straty energii dla badanej linii przy założeniu że przez 24% czasu linia jest obciążona mocą P2=3kW (przy U2=220V), 25%-mocą P2=2kw, 25%-mocąP2=0,5kW i 25%-mocą P2=0.
    Konduktywność wynosi g= 58 [S * m−6]

Znając wartość rezystancji linii, to nie ma tu co liczyć, wobec tego pozostawiam to autorowi tego tematu... :cry:

haito napisał:
    3. Na jaką postać energii przekształcana jest moc tracona w linii; od czego zależy jej wartość?[

Dobre pytanie,
    ale również nie odpowiem na nie.
    Wszak odpowiedź jest tu tak oczywista,
    jak zamiana innych postaci energii wiekuista
    na postać tą jedyną i dobrze Nam znaną,
    bo od niepamiętnych czasów na Ziemię zsyłaną.
    Przez owe ciągłe tej postaci energii zsyłanie,
    a mniejsze jej z Ziemi wypromieniowywanie,
    jest Nam Wszystkim tu cieplej, choć nie zawsze jednako,
    lecz to już są sprawy od Nas mało zależne wszelako,
    więc szanujmy dostępną energię w każdej jej postaci,
    wszak ciagle nie będziemy w nią zawsze tak bogaci ... :D

[Napisałem przed chwilą, pod wpływem impresji... ]

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Do kolegi Quarz

Ad 1. NIe chodzi mi o policzenie wartośći rezystancji bo ją mam daną. Chodzi mi o policzenie dlugości przewodu (oczywiscie z wzoru który ty także podałeś) oraz o policzenie długości całej lini przesyłowej (?).

Ad2. Nie rozumiem twojej odpowiedzi.

Ad3.

Moc podczas przepływu przez linię tracona jest na energię cieplną. Właśnie dlatego ciepło jakie wydziela przewód zależy od mocy wydzielanej z tej linii. W naszym przypadku moc linii zależy od prądu płynącego przez linię i rezystancji.
    Do wyjaśnienia tego można posłużyć się prawem Joule-Lenz.
    Joule i Lenz stwierdzili niezależnie od siebie, ze energia elektryczna dostarczona przewodnikowi podczas przepływu prądu przemienia się w całości w ciepło

Q = W

Zgodnie z prawem Ohma napięcie na końcach przewodnika o rezystancji R przy prądzie I jest równe

U = R*I

Podstawiając do równania W = U*I*t, W = Q oraz U = R* otrzymujemy wzór

Q = R*2*

Dodano po 37 [minuty]:

I co Wy na to ??
  • Poziom 30  
    haito napisał
    Cytat:
    Ad 1. NIe chodzi mi o policzenie wartośći rezystancji bo ją mam daną. Chodzi mi o policzenie dlugości przewodu (oczywiscie z wzoru który ty także podałeś) oraz o policzenie długości całej lini przesyłowej (?).

To może oświecisz mnie i innych użytkowników forum gdzie masz daną wartość rezystancji (może w zeszycie tylko co nam z tego).
    Przemyśl i popraw wzory które napisałeś w ostatnim poście, bo są bez sensu.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 13  
    Tak wiem, masz racje co do tych wzorow, zle mi skopiowalo :/

A co do ad1, to wartośc rezystancji obliczam z prawa Oma. Tylko że za U mam podstawić różnicę napięć na wejściu i wyjściu linii ??