Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiennik BCP107b ewentualnie 2N2484

19 Lis 2006 21:19 2397 12
  • Poziom 22  
    Jakw temacie mam schemat serwisowy i na nim sa 3 tranzystory typu BCP107 B i jako zamiennik podany jest 2N2484 wiec dało mi to do myslenia:-)i do znawców tematu co oznacza ta litera P w oznaczeniu becaka czy to jakas specjalna produkcja?selekcja czy co i czemu podali taki dziwny zamiennik w postac tego 2na?
    pozdrawiam dodam ze tranzystory tez siedza w przetwornicy WN
  • Warunkowo odblokowany
    litera p oznacza wykonanie specjalne np o rozszezonym zakresie temparatur ,reszt parametrow jest taka sama,najczescie byly wykorzystywane w sprzecie militarnym
  • Poziom 22  
    a skad taki dziwny zamiennik? on tez niby miaqł takie fajne parametry?czym radzilibyscie zastapic?
  • Warunkowo odblokowany
    wstaw normalny bc107 lub bc547
    bedzie ok
    chodzi o zblizone parametry
  • Admin grupy audio
    Witam

Według oznaczeń z katalogu:
    B - element półprzewodnikowy, krzemowy
    C - tranzystor małej mocy, małej częstotliwości
    P (YP) - do zastosowań profesjonalnych
    107 - symbol tranzystora
    B - grupa (chodzi o wzmocnienie)

Wszystko zalezy od tego w jakim układzie pracuje ten tranzystor, w układach powszechnego uzytku, zgodnie z sugestją kolegi Mariusza, można zastosować BC547, jeśli układ pracuje w ekstremalnych warunkach to przy doborze zamiennika koniecznie trzeba trzymać sie parametórw oryginału.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    No to w takim razie dam wam kawałek schematu:-)i ocencie czy polecanye przez was zamienniki beda pasowac:-)bo na bazce mam bc107 z grupy B NÓWKI SZTUKI NIESMIGANE:-)schemat to schemat bloku HV oscyloskopu polskiego os 710A z racji tego ze byłon wielokrotnie naprawiany i duze sa zmiany w stosunku do oryginały dlatego chciałbym trzymac sie mozliwie oryginalnych czesci:-)
  • Admin grupy audio
    Witam

Na początek zdejmij prowizje za plik.

Myśle że w oscyloskopie moża zastosować zwykłe BC 107B, nie powinno to negatywnie wpłynąć na jego działanie.
    Trzebaby porównać parametry BC107 i BCP107B, prawdopodbnie jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach :)

Tak nawiasem mówiąc to odważny jesteś, biorąc sie za naprawe oscyloskopu :) , ja bym sie za to nie brał tylko dlatego ze jest to sprzęt pomiarowy i powinien trzymać odpowiednie parametry które nie zawsze można uzyskać w warunkach domowych.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Nie takie rzeczy sie naprawiało:-)mam serwisówke wiec z całym procesem strojenia nie bedzie problemu.Oscyloskop dostałem dawno temu ze szkoły iles pokolen adeptów mojego technikum próbowało naprawic blok WN ale bezskutecznie.A jezeli chodzi o parametry BCp107 b to nigdzie nie moge znalesc tymbardziej ze podali dziwny zamiennik w postaci 2n2484 ,w jednym sklepie elektronicznym polecali mi zamiast ww 2n3904.A jezeli chodzi o pkty za schemat nie martwcie sie z waszego konta nie ubedzie ich gdyz zaznaczyłem przy dodawaniu pliku ze nie chce punktów:-)a apropo oscyloskopu mysle ze jeżeli wszystkie napięcia zasilaczy stabilizowanych beda z odp tolerancja wg serwisówki i blok WN tez bedzie zestrojony poprawnie to oscyloskop bedzie latał długie lata;-)Co ciekawe zwróccie uwage na ciekawe rozwiazanie przetwornicy i to ze wzbudzana jest ona dodatnim sprzeżeneim zwrotnym uzyskiwanym z 2 uzwojenia pierwotnego i podejzewam ze własnei w tym przypadku kierunek nawiniecia uzwojen jest istotny:-)a pic jest w tym ze transformator WN był dorabiany przez jakiegos niby fachowca:-)

Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

witam sorrka ze drąze temat ale mnie to korci czy ma ktos informacje o tym BCP107 z grupy b? bo ja caly internet przeszperałem i nie ma informacji o wykonaniu specjalnym tego tranzystora moze którys z kolegów ma go w katalogu na papierze:-)i sa tam jakies informacje moglibysmy np porównac tego BCP107 ze zwyklym becakiem z tego co wycztałęm na necie zamiennikiem BCP107 jest BCP108 i tylko on hehehhe
  • Specjalista od sprzętów RTV
    No to żle wyczytałeś, porównaj parametr Uce tych tranzystorów i zobaczysz że 108 nie jest zamiennikiem 107, w drugą stronę - tak.
    A, żeby było jeszcze ciekawiej, to Tewa robiła też takie BCAP07B.
  • Admin grupy audio
    Witam

Sprawdziłem moje katalogi i też nic :(

Myśle ze można wstawić "zwykłe" BC107 albo tak jak sugeruje kolega wyżej BCAP07, można też spróbować z BC547.

BC 108 nie można, ponieważ ma niższe napiecie Uce (jak sugeruje kolega wyżej), z kolei BC 109 ma jeszcze niższe napiecie Uce ale za to z całej tej rodziny ma najmniejsze szumy :)

Z prowizją za plik nie masz racji ponieważ przy plikach większysz niż 255kB elektroda pobiera prowizje za transfer, wiec tak czy siak ściągnięcie tego "kosztuje", tylko ze zrzekając sie prowizji Ty nie dostajesz punktów.

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    I tu pojawia sie zagadka czemu podali w serwisówce taki dziwny zamiennik w postaci 2N2484;-)jakby nie mogli napisac bc107b:-),a do kolego MARCK1 ja tez mam parametry BCAP07B bo one sa ogólnei dostepne:-) ale jezeli chodzi o BCP107B jest juz trudniej
    pozdrawiam
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Możemy ten temat ciągnąć w nieskończoność, tylko po co?. Wstaw BC107B (jak radzą Kol. wyżej) i będzie dobrze. Parametrów BCP107B nie znajdziesz, bo była to seria tranzystorów robiona przez Tewę tylko dla LWP (i nie tylko) i ich parametry nie były ogólnie dostępne. Ponieważ miałem kiedyś z nimi doczynienia i porównywałem z BC107 i z tego co pamiętam to różniły się tylko większym zakresem temperatury pracy i to była ich tajemnica.
    Jeżeli potrzebujesz parametrów 2N2484 mogę podać.
  • Poziom 43  
    BCP 107 to produkcja polska a to jest zwykły BC107,BC547,BC337

Dodano po 1 [minuty]:

Taka litania na temat zwykłego BC