Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nauczyć się praktycznego programowania RS485???

20 Lis 2006 10:35 1800 5
  • Poziom 10  
    Pomóżcie mi ludzie. Czy ktoś wie , gdzie mogę znaleźdz wytłumaczone przykłady programów ( najlepiej c++ ) obsługujących RS485 ( jak adresować, i odbierać, chodzi mi o konkretne funkcje, i biblioteki )
  • Poziom 26  
    RS485 to tylko specyfikacja fizyczna interfejsu, a to co się nim przesyła to już inna sprawa, RS485 nie definiuje warstwy softwarowej czyli formatu przesyłanych danych, adresów, komend itp. tak więc nie znajdziesz tego, co szukasz...
  • Poziom 10  
    hn.. no dobra, to taki przykład, mam konwerter rs232/rs485 i jakieś urządzenie nadawcze. i teraz chce zczytać dane z tego urządzenia, mam też jakby coś w rodzaju ramki "Aders,rozkaz, ilość danych,dane....,suma_mod256" i posiadam wiedzę jak mniejwięcej obsłużyć rs232 no i co dalej ?
  • Poziom 26  
    Potrzebujesz tylko MAX485, żeby podpiąć się pod RS485. Na wyjściu max-a masz już poziomy TTL więc możesz się podpiąć pod jakiś mikrokontroler, a jeśli zastosujesz dodatkowo konwerter na RS232, to możesz podpiąć się pod port rs-a PC-ta. Reszta to już tylko i wyłącznie program, czyli żeby móc coś odebrć/wysłać do urządzenia musisz umieć obsługiwać port szeregowy w mikrokontrolerze lub PC-cie oraz mieć dokumentację do urządzeń podłączonych do magistrali RS485, czyli to co piszesz ramki, adresy itd...
  • Poziom 10  
    no problem jest taki że obsługę rs232 realizuję za pomocą kontrolki ActiveX, i potrafię wysłać coś na COM-a, ale chodzi mi o to czy np. mając takią ramkę ADRES, ROZKAZ, ILOSC_DANYCH, DANE.., SUMA_MOD256, i mając przykład : 0F4H, 0BAH, 00H, 0AEH, to co wpisuje do wysłania w kontrolkę, czy po kolei wysyłać osobno te liczby w Hexie ?
  • Poziom 26  
    To już właśnie zależy od urządzeń jakie są podłączone, bo jeśli jest to typowa transmisja szeregowa oparta o standard RS232 to wysyłać należy po kolei i nie ma problemu, natomiast jeżeli jest to jakiś inny rodzaj transmisji szeregowej i wysyłana jest cała ramka jako jeden ciąg danych, no to już jest trochę problem... ale też do rozwiązania...