Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontroler SATA Sil3112A (Sil3112R-1) - HDD LED ?

20 Lis 2006 14:37 4492 26
  • Poziom 11  
    Czy ktoś z Was ma może taką kartę :

http://www.adrestell.pl/~lukasz/sil3112.jpg

(dokopałem się do wydawcy: http://www.st-lab.com)

Denerwuje mnie w tej karcie brak wyjścia na LED. Dysk pracuje bardzo cicho, na tyle cicho, że wiatraki w komputerze go zagłuszają. Chyba nie muszę mówić jak cenna jest informacja, że coś się jednak dzieje w systemie, w chwili gdy ekran jest czarny i komputer sprawia wrażenie zawieszonego.

Dokopałem się do dokumentacji chipsetu i co się okazuje ? Że jest możliwe podłączenie diody LED aby radośnie wybijała rytm HDD. Znalazłem takie cuś na stronce Silicon Image :

http://12.24.47.40/utility/getfile.asp?rid=1023

Niestety elektronika nie należy do moich koników, poza tym nie mam sprzętu. I tu prośba do Was. Może któremuś z Was udałoby się prześledzić czy te PINY nie są może gdzieś wyprowadzone albo znaleść rozwiązanie jak to wprowadzić w życie bez lutowania po chipsecie :D.

Pomysłowy Dobromir uratuje w ten sposób moje życie...jak i zapewne potomnych :D.

W razie gdyby była potrzeba znalezienia jeszcze jakichś danych to oczywiście pomogę, sporo już znalazłem, a szukanie idzie mi bardzo sprawnie.

Czekam z niecierpliwością na odpowiedź :)
  • PCBway
  • Poziom 16  
    jako że nie chcesz lutować po chip'ie , przydało by się badzo dokładne zdjęcie tego kontolera (z góry i z dołu)
    tak żeby było widać ścieżki.
  • Poziom 11  
    Jak tylko dorwę jakiś dobry aparat zrobię fotki :)
  • Poziom 15  
    potrzebuje coś takiego zrobić do płyty GIGABYTE K8NSNXP na której producent zapomniał o sygnalizacji pracy dysków SATA, LED mróga tylko dla dysków PATA
    czy komuś się udało to zrealizować?
    jak znaleźć te nóżki tzn. idąc od kropki na układzie liczyć przeciwnie do ruchu wskazówek zegara?
    3.3V można pobrać z zasilania układu Silicon Image czy złącza zasilania SATA lub płyty?
  • Poziom 15  
    jakby ktoś zrezygnował z modyfikacji płyty (tak jak ja)
    to proponuje program http://www.hddled.com/
    który przenosi sygnał pracy dysków np. na diode scroll lock w klawiaturze
    dla mnie BOMBA
    ale niestety płatna :-(
  • Poziom 31  
    Cytat:
    potrzebuje coś takiego zrobić do płyty GIGABYTE K8NSNXP

(1)Add Q109 TRANSISTOR PMBT2222A
    (2)Add R469, R470 0603 5% 1K OHM
  • Poziom 15  
    a co ma to dać/robić?
  • PCBway
  • Poziom 31  
    To co chciałeś uzyskać, czyli sygnalizację pracy dysku SATA diodą HDDLED w płycie K8NSNXP
  • Poziom 15  
    KKK napisał:
    To co chciałeś uzyskać, czyli sygnalizację pracy dysku SATA diodą HDDLED w płycie K8NSNXP

no tak, nie załapałem :-)
    na płycie powinny być puste miejsca z oznaczeniem Q109 i R469 pod te elementy?
  • Poziom 15  
    KKK napisał:
    Zgadza się, oraz R470!

aha
    a co oznacza w tym co napisałeś "0603"?
  • Poziom 31  
    0603 to rozmiar elementu, mało istotne
  • Poziom 15  
    KKK napisał:
    0603 to rozmiar elementu, mało istotne

dzięki za pomoc
    mam przy sobie zdjęcia wokół tego kontrolera ale nie ma tam tych elementów będe dziś w domu sprawdzał gdzieś dalej
    skąd masz tak dobre informacje?
  • Poziom 15  
    KKK napisał:

(1)Add Q109 TRANSISTOR PMBT2222A
    (2)Add R469, R470 0603 5% 1K OHM

Dostaje już oczopląsu.
    Nie wiesz może gdzie te elementy są?
    Myślałem że w segmencie B którego opis znalazłem dopiero koło procesora :-) ale jednak tam ich nie znalazłem.
  • Poziom 31  
    Te dodatkowe elementy są jedynie dla sygnalizacji pracy dysków SATA podłączonych do mostka, dyski dodatkowego kontrolera pracują zgodnie z oczekiwaniami.
    Elementy te będą więc w okolicy mostka ale gdzie dokładnie to teraz nie powiem bo to dosyć rzadka płyta w serwisie (w skrajnym przypadku mogą być nawet pod gniazdem baterii).
  • Poziom 15  
    Znalazłem miejsce gdzie sa te elementy?
    Czy ten tranzystor jest dość unikatowy i będzie problem z jego znalezieniem? Poszukam u mnie w poniedziałek w Łodzi w TME na Sienkiewicza. Może gdzieś na www jest dobry wybór?
    Czy robiłeś już dokładnie cos takiego?
    Nie wiesz czy na gwarancji coś takiego może serwis zrobić?
  • Poziom 31  
    Pogratulować wytrwałości.
    W zasadzie może to być dowolny tranzystor NPN.
    Serwis zrobi to pod warunkiem, że wyraźnie zaznaczysz co jest przyczyną reklamacji (dobrze też nakleić sticker z opisem na samą płytę bo zgłoszenia potrafią zaginąć).
  • Poziom 15  
    jest mi troche łatwiej szukać bo mam takie dwie płyty
    jednz pracująca a druga jako zapas - bo tak jak pisałes nie jest to płyta dość często spotykana, a np. jako jedna z niewielu pozwala obsłużyć 12xHDD

Dodano po 4 [godziny] 11 [minuty]:

aha
    jeszcze jedno
    nie wiesz czy ten sam "BUG" ma K8NSNXP na socket 939?
  • Poziom 31  
    Cytat:
    nie wiesz czy ten sam "BUG" ma K8NSNXP na socket 939?

Wiem, niema :)
  • Poziom 15  
    czy zamiennikiem PMBT2222A może być to:
    http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=2N2222A-PL
    choć wolałbym coś w smd

jako że w smd będę lutował coś pierwszy raz
    to jaką lutownice kolbową mi polecacie - no max do 50zł?
    (uwzględniając to że teraz wlutuje 3 elementy
    i może na tym się skończy na jakiś czas lutowanie smd)
  • Poziom 15  
    jest problem
    elementu PMBT2222A nigdzie nie ma
    mam do ciebie prośbę KKK
    mam kilka opcji

opcja 1
    pisałeś "W zasadzie może to być dowolny tranzystor NPN"
    możesz podać jakieś przykładowe oznaczenie (smd)?

opcja 2
    mam uzywaną płytę ABIT KT7-RAID służącą mi jako baza części
    może orientujesz się czy tam występuje PMBT2222A

opcja 3
    moze w polsce istnieje jakaś strona www
    gdzie takie trudno dostępne części można dostać

znalazłem już super małą i precyzyjną lutowniczke 8W na 12V do takich zastosowań :-)
  • Poziom 15  
    zamówiłem dziś ten tranzystor w cyfronika.com.pl
    przeprowadziłęm również test wylutowania i wlutowania tranzystora smd na testowej płycie głównej lutownicą transformatorową 100W ze świeżym grotem zrobionym z cienkiej srebrzanki (wbrew pozorom wydaje mi się że przy tym mniejszym przekroju grota grzeje sie on mniej i tym samym mniej przegrzewa lut :-) - jak dla mnie nie widze zagrożenia w takiej konfiguracji przy stosowaniu tak mocnej lutownicy)
    w sumie udało się przeprowadzić test ale dobrze mieć super pensete do smd

znalazłem również u mnie w "elektronicznym" dwie ciekawe lutownice
    -jedna 220V 40W z dość cienkim grotem pasującym do smd - 20PLN
    -druga 12V 8W zasilana z zasilacza super cienka z super cienkim grotem 40PLN
    nie myśle tutaj o kupnie tej lutownicy tylko do tego zastosowania lecz o wykorzystaniu w przyszłości
    która była by lepsza do smd, pewnie ta 8W?

podsumowując KKK mam nadzieje że mnie nie bajerujesz :-) z tymi trzema elementami bo będzie niezła jazda jak coś się spali po włączeniu płyty z wlutowanymi elementami :-)
    oczywiście ja ze swojej strony zadbam żeby nie złączyć cyną kilka sąsiednich scieżek :-)
  • Poziom 31  
    Cytat:
    podsumowując KKK mam nadzieje że mnie nie bajerujesz

To informacje z samego źródła :) bez obaw.

W serwisie MB naprawdę bardzo rzadko używa się lutownicy, ponadto nie jest istotne jakie narzędzia posiadasz tylko co za ich pomocą potrafisz zrobić.
  • Poziom 15  
    KKK SUKCES :-)
    mozna by rzec yes yes yes
    na mój adres junak98(malpa)go2.pl wyślij swój adres domowy żebym mógł przesłać dużą zgrzewkę piwa (pisze serio)

tranzystor miał być PMBT2222A a dostałem PMBT2222
    wg dokumentacji philipsa ten drugi ma troche niższe napięcia
    ale tutaj nie ma to znaczenia (chyba)
    rezystory SMD jak się okazało dą 2x większe niż te na płycie więc nastapił problem z tym że pukty lutownicze były praktycznie pod rezystorem a nie z boku
    korzystałem na poczaku z lutownicy 12V 8W ale powiem że albo nie umię je używac albo za bardzo jestem przyzwyczajony i skrzywiony manualnie do lutownicy transformatorowej więc finalnie jej używałem stosując bardzo cienki grot i korzystając z ciepła które wytwarza przy rozgrzewaniu lub stygnięciu tak aby sam lut nie był przegrzany

ogólnie było cięzko i za pierwszym razem nie działało bo prawdopodobnie pukty lutownicze rezystorów i pcb pod nimi się nie zlutowały
    ale po dokładniejszym "przypieczeniu" poszło
    jeszcze raz dzięki

poniżej fotka