Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak podanych wartości elementów na schemacie

20 Lis 2006 17:44 1323 6
  • Poziom 14  
    Witam, znalazlem dosyc ciekawy przedwzmacniacz z regulacja barwy dzwięku tonow niskich i wysokich, ale niestety schemat ze strony z tym kitem http://www.nikomp.com.pl/opisy/ZEWJ0/ZEWJ0440.htm nie zawiera opisu wartosci elementow a jedynie ich symbole :cry: Szukalem na necie jakiegos konkretniejszego schematu ale nic nie znalazlem.
    Ktos napewno ma schemat z wartosciami czesci potrzebnych do wykonania tego przedwzmacniacza...

Prosze o pomoc.
  • Poziom 14  
    dzieki:) ten drugi link juz widzialem wszystko tam jest fajnie, tylko problem polega na tym ze ja nie mam zasilania o takim napieciu :cry: Ten pierwszy linki jest bardzo ciekawy, ale mam co do niego kilka pytan:
    Na schemacie sa dwa wejscia, jak dobrze widze dla dwoch gitar, moje zrodlo sygnalu to mp3, czy moge usunac te dwa kondensatory przy wejsciu, i zrobic jedna sciezke ?
    Czy przy zasilaniu to jest rezystor 220ohm/1W ?
    Co oznaczaja te odcinki niebieskiej lini?
    Gdy sa "urwane" sciezki tak jak np. ta ktora zaznaczylem to jest masa?

Prosze o wyrozumialosc :D
  • Specjalista elektronik
    Oczywiście ze możesz zrobić jedno wejście.
    Zasilanie podłączamy do rezystora 220 tam gdzie jest znak „plus”
    Niebieskie linie to zwory, czyli łączymy te dwa punkty kawałkiem przewodu lub srebrzanką.
    Masa jest na samym dole, to ta długa ścieżka na samym dole.
    Urwane pola nigdzie nie podtaczamy bo w te miejsca wkładamy potencjometry.

A mnie się wydaje ze ten układ z drugiego linka będzie działa przy niższym napięciu.
  • Poziom 14  
    no to juz prawie wszystko wiem :D

Jakie jest potrzebne zasilanie ukladu z pierwszego linka? (czyli tego na obrazku) 18V? 12V moznaby ewentualnie zastosowac?

Ten drugi uklad moze dzialac na mniejszym napieciu, czyli na przyklad zasilacz 12V 400mA (bez obciazenia voltomierz pokazuje 17V) moglby sie sprawdzic??

Niestety nie mam zadnego innego zrodla zasilania o napieciu wyzszym niz 12V, chcialem zrobic ale nie mam chyba odpowiedniego transformatora.
  • Specjalista elektronik
    Ten układ z obrazka na pewno będzie działa przy 12V. A ten drygi pewności nie mam, bo już dziś żadnych obliczeń nie mam ochoty przeprowadzać. Ale maśle ze tez powinien działać co najwyżej trzeba będzie skorygować rezystory w bazach tranzystorów
  • Poziom 14  
    Aha:) no wlasnie moj kolega zrobil przedwzmacniacz ktory potrzebowal chyba 30V jak dobrze pamietam, gdy go podlaczyl wzmacniacz przenosil sygnal ale regulacja barwy tonu w ogole nie dzialala, wiec tak jakby go nie bylo, na elektrodzie napisali mu ze to wlasnie jest powod zbyt niskiego napiecia zasilania...

Jeszcze jedno malusie pytanko: na schemacie te dwa tranzystory nie maja oznaczen, to sa tranzystory BC337 ? co to jest ta nazwa tranzystora ktora chyba do niczego nie nalezy?? bo ja nie mam pojecia...