Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateryjka CMOS w laptopie 486

20 Lis 2006 19:25 3963 35
  • Poziom 9  
    Witam mam starego laptopa 486 z padniętą baterią CMOS, którą stanowiły wyjęte dziś przeze mnie 3 złaczone ogniwa Varta V11RT. Czy mogę jako nową bateryjkę włożyc ogniwo litowe-3V CR1820? Czy moze jakieś inne, np CR2032? Co polecacie, żeby działało bardzo prosze o pomoc
  • Poziom 21  
    3 baterie V11RT dają razem 3,6V. Bateria 2032 daje 3V.
    Może to zadziałać.
    Wpisując"Varta V11RT" do Googla znalazłem odnośnik do "Elektrody" w którym autor pisze, że u niego działało.
  • Poziom 9  
    a jak mam cr1820 3-woltowa to tez chyba moze byc (na mierniku pokazuje 3,05V)? o ile uda mi sie jakos ja tam przymocować. W zasadzie jak te V11RT to akumulatorki to można by je naładować, bo mam ładowarkę do akumulatorków Ni-Cd 1,2V tylko one są takie małe że właściwie nie wiamomo jak by to zrobić... Jesli chodzi o baterie CR1820...- to jak ja umieścić: napisy na spodzie baterii maja byc zwrococe ku gorze czy do dołu?

Dla rozwiania watpliwości chodzi mi o wymiane baterii notebooka Chicony NB8620 z procesorem 486 i biosem AMI-po prostu za kazdym razem jak wylacze kompa gubi ustawienia BIOS i nie chce wystartowac twardziela

Jeszcze jedno pytanie z ostatniej chwili: czy zamiast bawić się w przylaczanie CR1820, albo 2032 moge kupić coś w tym rodzaju http://allegro.pl/item143500029_bateria_cmos_cr2016_do_notebookow_hp_i_compaq_.html (o odpowiednim napieciu 3,6V jak znajde-czy może być np o wyższym napieciu np.7,2V?? Albo ewentualnie 3V??) i odpowiednie kabelki poprzyłączać do odpowiednich miejsc na płycie głównej?? Bardzo prosze o pomoc
  • Poziom 38  
    Ale zbójecka cena! Za przylutowanie 2 drutów ...
    Róznica miedzy 2016 a 2032 jest tylko w grubosci (i w pojemnosci ...), kup na Allegro 2032 po 1 zl
    (http://www.allegro.pl/item140603785_baterie_abgymnic_motylek_breast_shaper_cr_2032.html)
  • Poziom 9  
    nie chodzi o cene bo sa i tansze. Chodzi mi o to czy w ogole to by dzialalo i bateryjke o jakim najlepiej napieciu powinienem kupić? Bo 3,6V nie ma czy moze byc 3V? czy to bedzie działać?
  • Poziom 9  
    Wziąłem wsadziłem w miejsce bateryjki CMOSU ogniwko CR1620 czesciowo juz zuzyte i musze przyznac ze zalapalo, choc rozlaczalo, bo bateria lezala luzem. Jutro więc ide kupić na bazar nowiusieńką CR2032 i przylutuję do niej 2 cienkie przewodziki (jeden czerwony, drugi czarny :D) i przyczepie je potem na plyte (juz wiem w ktorym miejscu jest plus a w ktorym minus).

Mam nadzieje ze mozna przylutowac takie cieniutkie kabelki do baterii CR2032?
  • Poziom 38  
    Uwaga z lutowaniem: na kalafonię nie chwyta, za bardzo rozgrzejesz uszczelki w ogniwie i popsujesz je. Najpierw przećwicz na jakimś "zdechnietym" ogniwie, ale tego samego rodzaju. Lutować trzeba bardzo szybko!
    Jako topnik o znacznie wiekszej aktywności możesz użyć mocznika (nawóz sztuczny, dostaniesz parę gramów u ogrodnika za darmo), albo polopiryny. Natychmiast po lutowaniu zanurz ogniwo do wody, zeby je ochłodzić. Lutowane miejsca trzeba dokładnie umyć wodą i szczotką.
  • Poziom 9  
    a nie moge uzyc do tego cyny?
  • Spec od komputerów
    Najlepiej by było ze starej płyty podstawkę do baterii.
  • Poziom 9  
    jaka podstawke? ja chce przylutowac tylko kabelki...
  • Spec od komputerów
    Na płytach głównych są wlutowane podstawki do tych baterii,unikasz lutowania i nie ma problemu z wymianą.Kup na giełdzie uszkodzoną płytę,jaką kolwiek za parę groszy i bedziesz miał podstawkę.Gdybyś mieszkał bliżej to bym ci taką podarował.
  • Poziom 9  
    aha, o to chodzi. nie tu są tylko 2 punkty na plycie obok siebie jeden to +, drugi to - i do nich wystarczy przyczepić kabelki. Czy wiec moge je ptzylutowac do baterii normalnie uzywajac cyny? wydaje mi sie ze chyba tak
  • Spec od komputerów
    Tak jak pisałem,łatwiej i bezpieczniej było by przylutować kabelki do podstawki która jest niewiele wieksza jak sama bateria.Lutowanie tych baterii to nie jest dobry pomysł.Przy nieumiejętnym lutowaniu w skrajnym przypadku bateria może wybuchnąć.Jeżeli już koniecznie chcesz lutować to dobra lutownica 60-100W,krótkie grzanie to podstawa.Jako topnika użyj właśnie tabletki polopiryny,na kalafonie "nie złapie".Pobiel cyną końcówki przewodów do przylutowania i do lutoweania oczywiście cyna.
  • Poziom 9  
    a jak wyglada taka podstawka? bo ja nie wiem czy moja plyta ją ma
  • Poziom 21  
    Pierwszy problem polega na tym, że akumulatorek jest ładowany, kiedy komputer pracuje.

Pierwszą czynnością powinno być pozostawienie komputera włączonego na kilka godzin, aby akumulatorek miał czas na ładowanie. Wtedy można będzie stwiedzić, czy wymiana jest konieczna.

Kolejny problem polaga na tym, że bateria zastępująca akumulatorek także będzie poddawana ładowaniu, co w przypadku baterii litowej może mieć nieprzyjemne skutki.
  • Poziom 9  
    forsoft napisał:
    Pierwszy problem polega na tym, że akumulatorek jest ładowany, kiedy komputer pracuje.

Czy to prawda? W takim razie już sam nie wiem może kupić jakiś akumulatoek 3,6V i podlaczyc do plyty? Nie mowcie mi teraz ze niepotrzebnie wywalałem stamtad te baterie, bo jakbym zostawil kompa na caly dzien wlaczonego to by sie naladowala... Cos mi sie wierzyc nie chce... Po za tym gdyby tak bylo to ladowalyby sie i w kompach stacjonarnych a ja mam drugiego kompa wlasnie z bateria litowa 3V na CMOS-ie... wiec sie nie laduje Po za tym przykro mi ale na mojej płycie nie ma takiej podstawki. Wracając do tego ładowania baterii CMOS... ten laptop dość sporo chodził wlaczony zanim wyrzucilem te baterie z plyty wiec mysle ze wystarczyloby to zeby sie naladowaly... A on i tak gubil juz wtedy ustawienia BIOSU
  • Poziom 21  
    W starych komputerach stosowano akumulatorki ładowane w trakcie pracy komputera. I jeżeli komputer nie pracował przynajmniej kilka godzin w trakcie miesiąca, to dochodziło do utraty ustawień.

W nowszych komputerach stosuje się tańsze baterie. Po pierwsze, nowoczesne układy pamiętające ustawienia są bardziej energooszczędne, niż stare. A po drugie, czas życia komputera jest teraz często krótszy od trwałości baterii.
  • Poziom 21  
    W płytach głównych stosowano akumulatorki o pojemności 60 mAh. O konstrukcji pozwalającej na bezpośrednie wlutowanie pakietu na płytę główną, i napięciu znamionowym 3,6V. Można kupić ich odpowiedniki w sklepach z częściami elektronicznymi.

W laptopie sprawa może być bardziej skomplikowana, ze względu na małą ilość miejsca. Często stosowano też niestandardowe pakiety, z tego powodu.
  • Poziom 9  
    ale moge kupic wyzej wymienione o wiekszej pojemnosci? nie ma przeciwwskazan? po za tym seryjne ogniwo V11RT z tego co wiem miało 15 mAh...
  • Poziom 21  
    Układ ładowania akumulatorka może nie być dostosowany do akumulatora o większej pojemności. Ładowanie może wymagać 48 godzin zamiast 8. Po przekroczeniu pewnej pojemności akumulatorek będzie ciągle rozładowany, na skutek efektu samoczynnego rozładowywania.
  • Poziom 9  
    Dla mnie to może wymagać to 100 godzin byle działało. To jak w końcu, czy moge podlaczyc takie cos jak podalem linki 2 posty wyzej? Prosze o konkretna odpowiedz

Druga sprawa napisałeś "Można kupić ich odpowiedniki w sklepach z częściami elektronicznymi" - czy to o czym piszesz czyli taki mały akumulatorek 3,6V podobny do tego ktory byl seryjnie (ale np z dwoma kabelkami-tak jak w przedmiotach z powyzszych linków) dostanę w Hurtowni elektrycznej?

Prosze o odpowiedzi na dwa powyzsze pytania
  • Poziom 21  
    Tego niestety nie wiem. Czasami nie sposób jest znaleźć odpowiednika jakiegoś niestandardowego elementu. Akumulatorki o pojemności 15 mAh to rzadki element. Znalezienie identycznego może być bardzo trudne.

Myślę, że lepiej jest nie przekraczać oryginalnej pojemności więcej niż 10 razy.
  • Poziom 9  
    Czyli max 150 mah w tym przypadku. Mysle ze dostane w kazydym razie warto poszukac. A jak bym wlozyl baterie o wiekszej pojemnosci to ona po pewnym czasie stala by sie bezuzyteczna (wytworzenie efektu pamieci itp..)? Jak myslisz czy jest szansa kupienia takiego akumulatorka o pojemnosci zblizonej do 150 mah? np w hurtowni elektrycznej chyba cos takiego powinno byc albo na allegro

wracajac do seryjnej baterii byla ona na pewno padnięta ze starości bo skoro piszesz, ze by sie ladowala to jak laptop chodzil wlaczony ciagle przez 3h to powinna sie choc troche naladowac
  • Poziom 21  
    To prawda. 3 godziny powinny wystarczyć, na podładowanie akumulatorka.

Pojemność 60 mAh jest dość często spotykanym standardem. Taki element udało mi się kupić, praktycznie bez problemu.
  • Poziom 9  
    A w jakim punkcie? w sklepie elektrycznym? czy takie baterie 60 mah mają 2 kabelki ktore moglbym potem podlaczyc do plyty?
  • Poziom 21  
    Był to specjalistyczny sklep z częściami elektronicznymi.

Kupiony przeze mnie akumulator był przystosowany do wlutowania bezpośrednio na płytę.