Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schematy połączeń akumulatorów w wkrętarkach.

20 Lis 2006 19:56 7740 5
  • Poziom 13  
    Jaki jest schemat połączeń wewnętrznych w akumulatorach do wkrętarek np.Bosch.Mają one trzy bieguny na obudowie.Jak podłączony jest ten trzeci.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przeniosłem z: Schematu/instrukcji...
  • Poziom 19  
    Przewaznie trzecia końcówka jest nie wykorzystana w komplecie z ładowarką o mniejszym prądzie ładowania (czas ładowania powyżej 6 godzin). Natomiast w ładowarkach szybko ładujących wykorzystany na tej końcówce jest czujnik temperatury (termistor), który zabezpiecza akumulatory przed przegrzaniem podczas ładowania.
  • Poziom 13  
    To w takim razie jeżeli chciałbym złożyć pojedyncze akumulatory w pakiet to jak powinno wyglądać połączenie-schemat.Ładowarkę mam szybką.Stary aku jest niestety wybebeszony.
  • Poziom 19  
    Niestety, aby stwierdzić jaka powinna być wartość i rodzaj termistora, potrzebny jest drugi identyczny akumulator, oraz pewność że jest to komplet z ładowarką. To że posiadamy akumulator i ładowarkę Bosch, nie gwarantuje że mogą ze sobą współpracować. Ładowarki są bardziej uniwersalne, i przeważnie pozwalają ładować kilka typów akumulatorów danej firmy, ale pewność dobrej współpracy daje komplet. Jeśli jest to ładowarka oparta na mikrokontrolerze, to zawarty wewnątrz program decyduje o parametrach ładowania w czasie, z poprawkami zależnymi od temperatury akumulatora, oraz jego napięcia. Spotkałem się też z rozwiązaniem takim, że na trzeciej końcówce nie było termistora, lecz wyprowadzony biegun z dwóch ogniw akumulatora (nie pamiętam jakiej firmy). Służyło to prawdopodobnie do określenia stopnia naładowania akumulatora, nad czym czuwała zastosowana w ładowarce elektronika. Może ktoś na forum mógłby powiedzieć więcej na temat tego konkretnie przypadku, ale na pewno potrzebny byłby typ wkrętarki (akumulatora), oraz typ ładowarki. Obecnie nie posiadam na stanie żadnej ładowarki ani akumulatorów Bosch - wróciły po naprawie do klientów.
  • Poziom 1  
    witam
    Wcześniej przeczytałem że ten mały element na trzecim styku akumulatora jest podłączony przez termistor. W bateri którą rozebrałem był taki mały czarny, okrągły element z oznaczeniem "123". Proszę o potwierdzenie czy to jest to, jeżeli z takich oznaczeń da się odczytać typ to proszę o podanie typu.
    Jet to bateria do wkrętarki renner z szybkoładowarką, kiedyś kupiłem dodatkowy akumulator bez trzeciego styku. Tak więc przelutowałem ww. element i ładowarka zaczęła ładowanie(wcześniej nie chciała).
    Zmianę taką zrobiłem z powodu mechanicznego uszkodzenia obudowy starej bateri, choś serce w niej jeszcze działa. Jeżeli uda mi się uruchomić ładowanie starej baterii to obudowę jakoś zmodyfikuje aby była jeszcze zdatna do użytku.
    Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
    do następnego