Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nocne oświetlenie w mieszkaniu.

denwer 27 Lis 2006 12:13 14218 36
  • #31 27 Lis 2006 12:13
    denwer
    Poziom 14  

Myślę żeby zrobić to tak. Dać normalny przewód zasilający, a w czujkę zamiast przełącznika elektromagnetycznego dać optotriaka albo triaka, a po drugiej stronie zasilacz z ładowarki od telefonu (mam kilka niepotrzebnych) i tym zasilaczem zasilić diody. Jak dobrze pójdzie to w środę będę miał więcej czasu to wybiorę się do sklepu.

• Sklep HeluKabel
  • #32 27 Lis 2006 22:36
    argon
    Poziom 16  

Fajny pomysł, robiłem kiedyś podobne oświetlenie schodów do piwnicy :)
    Jedna uwaga: czy nie lepiej połączyć LEDy szeregowo? Przy 24V i równoległym połączeniu większość energii zostaje na rezystorach... co prawda nie jest to dużo, ale zawsze.

• Sklep HeluKabel
  • #33 28 Lis 2006 23:17
    denwer
    Poziom 14  

argon napisał:
    Fajny pomysł, robiłem kiedyś podobne oświetlenie schodów do piwnicy :)
    Jedna uwaga: czy nie lepiej połączyć LEDy szeregowo? Przy 24V i równoległym połączeniu większość energii zostaje na rezystorach... co prawda nie jest to dużo, ale zawsze.

Niby tak ale ja mam zamiar rozbudować oświetlenie na cały przedpokój (teraz jest tylko połowa), no i jak się spali jakaś dioda to reszta będzie świecić.

• #34 29 Lis 2006 22:46
    patrykq
    Poziom 11  

Witam, tak się fajnie składa że jestem w trakcie realizacji takiego oświetlenia schodów, które prowadzą na piętro w domku jednorodzinnym. Moje oswietlenie bedzie składało się z 8 lamp halogenowych montowanych przy stopniach schodowych (co drugi stopień) oraz 2 czujników ruchu (jeden na dole drugi na górze) z dodatkowym wł/wył zmierzchowych. Obecnie jestem na etapie montażu oprawek do lamp. Przewód zasilający mam wyprowadzony z puszki, przez elektryka w trakcie budowy domu, gdyż już wtedy wpadłem na ten pomysł.
    ZASADA DZIAŁANIA : w momencie gdy osoba będzię schodzić to czujnik ma załączyć lampy, natomiast drugi ma już o tym "wiedzieć"", że tamten się załączył i nie ma się aktywować. W załączeniu prościutki schemat ilustrujący układ.
    Teraz pytania:

1. Jak to wszystko połączyć by chodziło bez problemu?? wystarczy połączyć lampy równolegle i wpiąć się w czujnik?

2. Jak zgrać te dwa czujniki, by w momencie gdy jeden się załączy to ten drugi ma być nie aktywny??

3. Elektryk oprócz kabla zasilającego wyprowadzonego z rozgałęźnika, wyprowadził dodatkowo u góry i na dole, dodatkowy kabel, w którym nie występuje prąd - do czego może służyć ??

• #36 21 Sty 2009 18:29
    albert1972
    Poziom 9  

Patent niezły ale w moim wypadku poległ podczas uruchomienia zimą centralnego ogrzewania. Czujka Pir działa na przemieszczające się ciepłe powietrze kiedy na klatce schodowej jest 25 stopni a na parterze otworzy ktoś dzwi przy temperaturze zewnętrznej -5 stopni - powietrze na korytarzu zachowuje się jak cug w kominie i czujka włącza oświetlenie wykonane z żarówek led 220 v. Zeźliło mnie to okrutnie i wytargałem element PIR ze środka. z miejsc wlutowania Pir wyprowadziłem kable i podłaczyłem doń przekaźnik. Ten z kolei podłączony jest do impulsu z samochodowego ultradźwiękowego czujnika ruchu. Czujnik ultradźwiękowy podaje impuls (zwiera styki przekażnika) tylko na sekunde ale to wystarcza by wzbudzić układ PIR - zamiast elementu pir :D Można mu zapalić ognisko a na ciepło nie zareaguje podobnie na białe światło :D

• #37 24 Sty 2009 02:32
    artpc
    Poziom 12  

patrykq jezeli kupisz czujniki takie jak kolega wczesniej z wbudowanym przekaznikiem mozesz zmienic przekaznik na wielostykowy w

ktorym para stykow bedzie rozlaczala zasilanie drugiego czujnika. Mam takie oswietlenie w przedpokoju wykonane z takich czujnikow z
    tym ze wewnatrz odcielem napiecie 230 V ze stykow przekaznika i podlaczylem napiecie 24 V i nim zasilam diody umieszczone w oprawach
    halogenowych. Czujnik te posiadaja tez wł/wył zmierzchowych.

Nocne oświetlenie w mieszkaniu.