Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nocne oświetlenie w mieszkaniu.

denwer 20 Nov 2006 23:47 17797 36
Optex
  • Nocne oświetlenie w mieszkaniu.
    Jestem osobą która potrafi obudzić się w środku nocy i zapragnie napić się czegoś zimnego. Niestety odkąd przeprowadziłem się do nowego mieszkania, żeby się czegoś napić muszę przejść przez korytarz i pokój stołowy aby dostać się do upragnionego trunku w lodówce. Przedpokój u mnie w mieszkaniu jest tak usytuowany, że praktycznie w ogóle nie dochodzi tam światło (nawet w dzień jest ciemno). Po kilku siniakach nabitych podczas "półsennej przechadzce" do kuchni stwierdziłem że muszę coś z tym zrobić, no i zrobiłem. Stwierdziłem że najlepszym rozwiązaniem będzie podświetlenie przedpokoju diodami LED, które miały by się zaświecać na określony czas jak ktoś wejdzie na korytarz. Najpierw myślałem o zrobieniu układu na jakimś uP z barierą podczerwieni, ale tych barier musiałbym umieścić przynajmniej 3 sztuki. Tak więc trochę pomyślałem i wybrałem się na zakupy. W sklepie budowlanym kupiłem czujkę do oświetlenia zewnętrznego, kilkanaście metrów przewodu i zabrałem się do pracy. Praktycznie czujka załatwiła wszystkie moje problemy, ponieważ ma ona wbudowany timer i czujnik zmierzchowy. Rozebrałem ją i wymontowałem ze środka włącznik magnetyczny (bo jak dla mnie strasznie hałasował podczas załączania) i pod plus zasilania tego włącznika podałem rezystor 3KΩ (czujka ma wbudowany zasilacz 24v) i wyprowadziłem przewód jako przewód zasilania LEDów. Przewód minusowy podlutowałem do minusa zasilania włącznika magnetycznego. Do plusa przewodu dodałem jeszcze potencjometr 10KΩ żeby można było regulować jasność LEDów (lecz nie jest to konieczne). Diodom spiłowałem soczewki żeby trochę je zmatowić i rozproszyć światło i podłączyłem je równolegle do wyprowadzonych wcześniej przewodów. Projekt nie jest jeszcze w 100% ukończony z braku czasu, lecz już spełnia swoje zadanie. Poniżej dodałem parę fotek działającego układu.
    Myślę nie ma co się bardziej opisywać na temat samego układu bo jest banalnie prosty do wykonania. :D
    Pozdrawiam.

    Nocne oświetlenie w mieszkaniu.
    Nocne oświetlenie w mieszkaniu.
    Nocne oświetlenie w mieszkaniu.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    denwer
    Level 14  
    Offline 
    denwer wrote 142 posts with rating 73, helped 3 times. Been with us since 2004 year.
  • Optex
  • #2
    lewytolewy
    Level 19  
    Ciekawe i pomysłowe myślalem tez nad czymś takim ale nie moglem wpaść na powysł włącznika a tu prosze CZUJKA ;) jak dla mnie to za funkcjonalność 6/6 ale za wykonanie te wiszące przewody tylko 3/6 <cry>
  • #3
    denwer
    Level 14  
    Tak jak napisałem wcześniej projekcik nie jest jeszcze dokończony z braku czasu (nie mam kiedy wybrać się do sklepu po listwy itp.). Jak tylko coś się ruszy dodam zdjęcia gotowego układu.
  • #4
    neo_dc
    Level 32  
    a ja bym w narożniku śrubokrętem wydłubał ryskę akurat na ten czarny przewód... ;) Po co taki zapas przewodu do skrzynki ?

    Projekt pomysłowy i wart zainteresowania :)

    Pozdrawiam
  • Optex
  • #5
    krzsiek
    Level 14  
    Pomysł z czujka pomyslowy :)

    Cos podobnego widzialem kilka lat temu w schromisku w bieszczadach. Tam jednak niebieskie diody byly zaczepione pod sufitem i oswietlajac punktowo podloge i sciany stwarzaly mila amosfere.

    Czy w tym przypadku diody robia efekt czy oswietlaja? Bo mam wrazenie ze swieca po oczach.

    pozdro
  • #6
    denwer
    Level 14  
    LEDy nie świecą po oczach. Mają one zeszlifowane soczewki, zmatowioną powierzchnię, a ich jasność jest wyregulowana potencjometrem. Jeżeli chodzi o efekt to wg. mnie ładnie to wygląda, ale ciężko to uchwycić aparatem na zdjęciu.

    Odnośnie przewodu to też się zastanawiałem nad zrobieniem w ścianie wycięcia w którym schowałbym przewód. Ale wiedząc że nie prędko będę robił remont w przedpokoju (brak czasu) to na razie założę listwy osłaniające.

    Odnośnie długości przewodu to układ jest cały czas testowany i jak coś jest nie tak to mam możliwość zdjąć czujkę bez odpinania przewodu zasilania (wystarczy wyłączyć bezpiecznik jak będę chciał coś posprawdzać). Na dniach powinienem wszystko ładnie uporządkować.
  • #7
    Duch__
    Level 31  
    Podobny pomysł widziałem u koleżanki w domu tyle że ona miała nie wiem czemu w przedpokoju reflektor halogoenowy 150W. NIe wiem czy to ją oślepiało bo nie pytałem - ale podejrzewam że nie miłe uczucie z rana albo w nocy tak dostać po ślepiach. 5/6 za pomysł a wykonania nie oceniam narazie.
  • #8
    Paweł007
    Level 22  
    Duch__ wrote:
    Podobny pomysł widziałem u koleżanki w domu tyle że ona miała nie wiem czemu w przedpokoju reflektor halogoenowy 150W. NIe wiem czy to ją oślepiało bo nie pytałem - ale podejrzewam że nie miłe uczucie z rana albo w nocy tak dostać po ślepiach. 5/6 za pomysł a wykonania nie oceniam narazie.



    Hehehe no to niezamio ale rozśmieszyło mnie to, .....wstajesz w nocy a tu dostajesz po oczach jansym światłem heh

    Niechce spamować ale jedyne co tu oceniać to ten czujnik i diody z taleka więc podobnie jak poprzdnicy.
  • #9
    morph13
    Level 25  
    Bardzo ciekawy pomysł. Pełne uznanie.
  • #10
    macha
    Level 19  
    Witam. Dobry pomysł z tym oświetleniem chyba go wykorzystam u siebie mam taki sam problem, a do tego jest tylko jeden wyłącznik światła na długim korytarzu więc wyobraście sobie nocny spacer przez korytarz by włączyć światło nie mówiąc o powrocie po wyłączeniu
  • #11
    KKK
    Level 31  
    Drobna uwaga: przewód głośnikowy i 230V :!:
  • #12
    h jaworski
    Home appliances specialist
    ja mam podobny problem z piciem w nocy ale rozwiązuję go inaczej poprostu stawiam pojemnik z napojem przy łuszku wtedy nie muszę wogóle wstawać,ale pomysł dobry tylko trzeba by pochować te kable aby całość lepiej wyglądała
  • #13
    marc73
    Level 12  
    ja to u siebie tak schody chcę podświetlić bo mi już moja dwa razy z nich spadła porządne sińce sobie nabijając. Dołączam się do przedmówców - pełne uznanie.
  • #14
    denwer
    Level 14  
    KKK wrote:
    Drobna uwaga: przewód głośnikowy i 230V :!:

    Owszem. wytrzymuje 370V - tylko niestety nie jest w podwójnych koszulkach :(, a nie miałem innego na stanie.
  • #15
    Tomasz8
    Level 12  
    Pomysl ciekawy, prosty w wykonaniu a przedewszystkim użyteczny dla wiekszosci ludzi a nie jak <hahahaha nareszcie zrobilem sobie swoj wypasiony do potegi etej subbbb hahaha>
  • #16
    grzesiek_re
    Level 14  
    gratuluje świetnego pomysłu. Ale jescze lepiej wyglądało by to jeśli zamontowało by się ledy przy suficie na zmiane raz na dole raz na górze.

    pozdrawiam i gratuluje ciekawego pomysłu
  • #17
    morph13
    Level 25  
    grzesiek_re wrote:
    ...... Ale jescze lepiej wyglądało by to jeśli zamontowało by się ledy przy suficie na zmiane raz na dole raz na górze...


    No nie wiem .., kojarzyłoby mi się to sygnalizacją świetlną stosowaną w ewakuacji w wypadku pożaru :D.
  • #18
    cyruss
    Level 30  
    po 1:
    Wymień przewód zasilający. Nie wiem skąd wziąłeś dane "370V", bo to przewód niskonapięciowy. Przewody używane w instalacji sieciowej nie mają mniejszego napięcia znamionowego izolacji niż 500V a naprawdę to muszą wytrzymać 3kV na przebicie. No i przede wszystkim muszą posiadać znak bezpieczeństwa. Przy zastosowanym przewodzie byle uraz mechaniczny grozi pożarem lub porażeniem a wtedy żaden ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Najlepiej daj tu typowy YDYp 2 x 1,5.

    po 2:
    Czujki które dotąd spotykałem miały zasilacz beztransformatorowy. Jeśli Twoja ma transformator sieciowy to ta uwaga jest nieaktualna. Ale jeśli nie - to wszystko co do niej podłączyłeś (LED-y) musi mieć ten sam poziom izolacji co instalacja sieciowa. Przecież na całej instalacji może być potencjał fazy sieci. Chyba zdajesz sobie sprawę czym może grozić najmniejsza szparka w izolacji przy np myciu podłogi. Każdy LED powinien być osadzony ciasno w otworze małej obudowy plastikowej, z minimalnym wystawieniem na zewnątrz. Łączenia końcówek LED z przewodami muszą być wewnątrz tejże obudowy a wnętrze dokładnie zalane np silikonem z tuby. Przewód obowiązkowo w podwójnej izolacji, np OMYp 2x0,5 bo prąd zwarcia jest tu ograniczony do małej wartości, nie potrzeba 2x1,5.

    W sumie pomysł 6/6, wykonanie 0/6. Urządzenie jest niebezpieczne dla życia.

    Bezpieczeństwo przede wszystkim.
  • #19
    Kiermasz
    Level 19  
    Witam. Ciekawy pomysł. Zrobie sobie takie coś u siebie w pokoju na niebiesko na suficie wzdłuż ścian ;) Ze zwykłego wyłącznika gaszone.
    Zgadzam się z predmówcami - Respekcik ;)
    Moja ocena 5/6 Za te kable.
    Pozdr.
  • #20
    DARREK
    Level 18  
    bardzo dobry pomysł.

    Diody świecą na ścianę czy są skierowane bardziej na sufit?
  • #21
    denwer
    Level 14  
    DARREK wrote:
    bardzo dobry pomysł.

    Diody świecą na ścianę czy są skierowane bardziej na sufit?

    Są przy ścianie skierowane na sufit.
  • #23
    Macieks14
    Level 17  
    ciekawy pomysl ale jestem cieka ile taka czujka kosztuje bo też niespię w nocy a jake masz napięcie na diodzie i na czujniku????

    Dodano po 7 [minuty]:

    już wiem miałem jakąś usterka Firefox i zamiast liter wyświetlało mi tylko znaki tylko te czujk mi dajcie cene przosze
  • #25
    Mariuszek15
    Level 24  
    Ciekawe i pomysłowe wykonanie układu elektronicznego:) tez nad czymś takim myślałem, ale nie mogłem wpaść na pomysł włącznika a tu proszę czujnik ruchu chyba jak dobrze widzę to załączenie przekaźnika w czujniku następuje za przecięcie związki promieniowania podczerwonego(podczerwieni) jak dla mnie to za funkcjonalność 6/6 i budowę układziku 6/6 Pozdrawiam:)
  • #26
    denwer
    Level 14  
    dexter1 wrote:
    ile kosztuje taka czujka?

    U mnie w mieście 25zł.
  • #27
    cyruss
    Level 30  
    Chińska czujka kosztuje mniej niż sam element wykrywający ruch luzem.:D
    Działa jak każda czujka PIR czyli pasywna czujka podczerwieni - wykrywa poruszające sie w poprzek (największa czułość) jej kierunku patrzenia elementy o temperaturze różniącej sie o kilka stopni od temperatury tła. Nie widzi (a raczej bardzo słabo widzi) przez szybę. Im większy, szybszy i cieplejszy obiekt tym lepiej go wyłapie. Tak jak na człowieka zareaguje także na włączenie grzejnika z dmuchawą (farelki) albo podmuch cieplejszego powietrza przez otwarte okno.
    Można kupić czujkę PIR do alarmów, zasilić ją i LED-y z 12VDC z zasilacza ze znakiem bezpieczeństwa i tym samym ominąć problemy z izolacją. Bo cała instalacja będzie na poziomie 12V.
  • #28
    Janusz Pawelec
    Level 12  
    Mariuszek15 wrote:
    Ciekawe i pomysłowe wykonanie układu elektronicznego:) tez nad czymś takim myślałem, ale nie mogłem wpaść na pomysł włącznika a tu proszę czujnik ruchu chyba jak dobrze widzę to załączenie przekaźnika w czujniku następuje za przecięcie związki promieniowania podczerwonego(podczerwieni) jak dla mnie to za funkcjonalność 6/6 i budowę układziku 6/6 Pozdrawiam:)


    Czujka wykrywa zmiany tła podczerwieni w strefie którą obejmuje,
    żadne "przecinanie związki(!)" promieniowania nie wchodzi w grę.
  • #29
    Himashu
    Level 2  
    Pomysł niezły, nie wpadłbym na to, żeby w listwę przypodłogową wstawić diodki:) Pełne uznanie. A tak do tematu, mam w taki sposob powieszony halogen na korytarzu. Wstaję w nocy, idę do kuchni, a zaraz po wyjściu z pokoju dostaję jasnym światłem po oczach:D Zamierzam założyć coś takiego na schodach, diody będą oświetlały stopnie, czujka wbudowana w stopień na dole, i na górze. Powinno fajnie wyjść.
  • #30
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

    Co do kwestji bezpieczaństwa, to można ja rozwiązać dużo prościej :)

    Czujki tego typu mają bardzo prosty zasilacz beztransformatorowy złożony z kondensatora, mostka prostowniczego kondensatora oraz diody zenera.

    Tak więc wystarczy wymontować kondensator oraz rezystor służący do jego rozładowywania, w ich miejsce dać zwory, a całość zasilić z zasilacza 24V (takie do lutownic).

    Poza tym myśle że lepiej by sie sprawdziła czujka przeznaczona do montażu na suficie - ma bardziej dookólną charakterystyke, więc nie trzeba dobierać miejsca jej położenia - wystarczy powiesić mniej więcej na środku sufitu.


    Pozdrawiam