Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy do lutownicy 24V/70W?

Shel 21 Lis 2006 02:52 5258 16
  • #1 21 Lis 2006 02:52
    Shel
    Poziom 27  

szukam jakiegoś schematu zasilacza do mojej lutownicy smd, ponieważ padła mi stacja.
    Sama stacja lutownicza podaje napięcie 24V i prąd około 3A na grot, który zawiera grzałkę w grocie zasilanym 24V/70W, przynajmniej tak wygląda z opisu na rękojeści - lutownica to Hakko 850B
    szukam jakiegoś prostego schematu by zasilić sam grot z grzałką w środku, znalazłem coś takiego jak na schemacie poniżej, ale nie wiem co bedzie, gdy podam napięcie 24V zamiast 12V przewidzianych w schemacie no i tranzystor może można zastąpić jakimś innym?

0 16
  • Pomocny post
    #2 21 Lis 2006 13:51
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Scalaka musisz zasilić z 12V a tranzystor zmienić na IRFZ44, ale oczywiście to działa tylko na napięciu stałym.

0
  • Pomocny post
    #3 21 Lis 2006 14:31
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    niestety, ale napięcie 24V zasilania dla NE555 to za dużo. Maksymalnie napięcie zasilania dla tego układu to 16V (18V dla wybranych).
    Poczekaj do wieczora coś wymyślę (teraz nie mam czasu), by adaptować ten pomysł z NE555 do zasilania z napięcia stałego 24V.

Pozdrawiam

0
  • #4 21 Lis 2006 21:07
    Shel
    Poziom 27  

@Dar.El
    dlaczego sugerujesz zmianę na ten trnzystor?
    @Quarz
    myślę, że zwykły stabilizator 12V załatwi sprawę, przed nóżkami 4,7,8, ale może źle dumam?
    aha, a jak wtopić jeszcze zamiast 2N3055 mosfeta sss7n60b, bo akurat mam ich nadmiar?

0
  • #5 21 Lis 2006 21:51
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

sss7n60b - wysokonapięciowy MOSFET - ma za dużą Rds(on) - nie nadaje się - posłuchaj się i wstaw popularny IRFZ44N

0
  • #6 21 Lis 2006 22:05
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Shel napisał:

[ ... ]
    @Quarz
    myślę, że zwykły stabilizator 12V załatwi sprawę, przed nóżkami 4,7,8, ale może źle dumam?
    aha, a jak wtopić jeszcze zamiast 2N3055 mosfeta sss7n60b, bo akurat mam ich nadmiar?

Stabilizator na 12V sprawę rozwiązuje i oczywiście, tak jak to napisał Kolega Dar.El; tranzystor polowy MOS.
    Przecież po co znaczny prąd bazy dla tranzystora bipolarnego skoro można sterować napięciowo.
    Przed narysowaniem schematu chciałbym jednak wiedzieć i upewnić się, czy w Twojej lutownicy dysponujesz napięciem stałym, czy przemiennym, to jest istotne dla rozwiązania tego problemu.
    Jak orientuję się, to mało która lutownica na 24V zasilana jest z napięcia jednokierunkowego.

Pozdrawiam

0
  • #7 21 Lis 2006 23:13
    Shel
    Poziom 27  

hmm raczej zmienny, ponieważ jest tam transofrmator z kótrego wychodzi włansie 24V zmiennego, ale jeśli prościej byloby na stałym, to to też nie robi mi wielkiej różnicy :)

0
  • #8 22 Lis 2006 12:37
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    dostosowałem układ do zasilania napięciem nieprzemiennym - stałym, ale ma być ono pulsujące, czyli bez dużej wartości kondensatora filtru pojemnościowego który podniósłby wartość średnią, a co za tym idzie i skuteczną napięcia zasilania.
    Jednak by odebrać energię z indukcyjności rozproszenia transformatora to jakiś kondensator o pojemności ok. 1µF powinien być.
    Myślę, iż mostka prostowniczego (Graetz) rysować nie muszę.

Dla zasilania napięciem przemiennym byłoby to zbyt skomplikowane, dlatego zrezygnowałem z tego rozwiązania, choć, oczywiście, jest to możliwe, np. za pomocą optotriaka.

Zasilanie układu NE555 stabilizowane być nie musi, ważne jest by nie było mniejsze od 10V (i wyfiltrowane) ze względu na wysterowanie tranzystora polowego i nie większe od 15V ze względu na dopuszczalną wartość dla NE555.
    Ważny jest kondesator elektrolityczny tantalowy blisko przy doprowadzeniach zasilania (1 i 8) NE555 i oczywiście sam tranzystor blisko sterowania, by nie było zbędnych indukcyjności doprowadzeń.
    Natomiast rezystor 10Ω bliżej bramki, jak wyprowadzenia z NE.

Pozdrawiam

0
  • #9 27 Lis 2006 07:46
    Shel
    Poziom 27  

cofne się jeszcze z pytaniem o tranzystor, tzn zdobyłem orginalnego 2N3055, dlaczego proponujecie zmianę na IRFZ44?

0
  • Pomocny post
    #10 27 Lis 2006 08:56
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Shel napisał:
    cofne się jeszcze z pytaniem o tranzystor, tzn zdobyłem orginalnego 2N3055, dlaczego proponujecie zmianę na IRFZ44?

to proste, ze zwykłej oszczędności, ponieważ sterowanie tranzystora polowego IRFZ44 jest napięciowe (pomijając prąd przeładowania bramki), natomiast bipolarnegeo 2N3055 prądowe.
    Teraz przykład obliczeniowy; dla sterowania bazy tranzystora bipolarengo dla którego wzmocnienie prądowe β dla nasycenia należy przyjąć ok. β =20, prąd bazy Ib wyniesie:
    Ib = (P/U)/β =(70W/24V)/20=(1.45833E-0001)A=146mA i jest to wartość prądu która "przecieka" pomiędzy plusem zasilacza a minusem przez bazę tranzystora, natomiast dla tranzystora polowego ten prąd (wartość średnia) jest znacznie mniejszy.

Pozdrawiam

0
  • #11 27 Lis 2006 09:24
    Shel
    Poziom 27  

@Quarz
    to się nazywa odpowiedz! dzięki!

0
  • #12 27 Lis 2006 11:24
    marek_Łódź
    Poziom 36  

Quarz napisał:
    Teraz przykład obliczeniowy; dla sterowania bazy tranzystora bipolarengo dla którego wzmocnienie prądowe β dla nasycenia należy przyjąć ok. β =20, prąd bazy Ib wyniesie:
    Ib = (P/U)/β =(70W/24V)/20=(1.45833E-0001)A=146mA i jest to wartość prądu która "przecieka" pomiędzy plusem zasilacza a minusem przez bazę tranzystora, natomiast dla tranzystora polowego ten prąd (wartość średnia) jest znacznie mniejszy.

Ten bilans wygląda jeszce gorzej, gdy podliczymy wszystko. Uzględniając dodatkowo pewien zapas Ib na nasycenie mamy powiedzmy przy Ib=300mA 0,2W strat w bazie, dalej jest spadek CE, który przy prądzie rzędu 3A wynosi coś koło wolta. Zatem całkowite straty mocy na takim tranzystorze przy ciągłym wysterowaniu są na poziomie ok 3W.
    W przypadku IRFZ44 dla Rds=17,5mΩ całkowita strata mocy na tranzystorze I^2*Rds=ok. 0,15W. Ten tranzystor będzie ZIMNY (przy niewielkich częstotliwościach i stromych zboczach straty na przełączaniu będą minimalne).

0
  • #13 02 Gru 2006 09:09
    Shel
    Poziom 27  

mam jeszcze pytanie dotyczące pierwotnego schematu (tago pierwszego), są na nim dwa potencjometry, do czego one służą? dokładnie?

0
  • Pomocny post
    #14 02 Gru 2006 09:57
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

Shel napisał:
    mam jeszcze pytanie dotyczące pierwotnego schematu (tago pierwszego), są na nim dwa potencjometry, do czego one służą? dokładnie?

Potencjometry te służą do regulacji częstotliwości oraz do regulacji współczynnika wypełnienia.

0
  • #15 02 Gru 2006 10:08
    Shel
    Poziom 27  

żarówka rtęciowa napisał:
    Potencjometry te służą do regulacji częstotliwości oraz do regulacji współczynnika wypełnienia.

OK, ale który do którego?

0
  • Pomocny post
    #16 02 Gru 2006 10:16
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

Shel napisał:
    żarówka rtęciowa napisał:

OK, ale który do którego?

górny (na schemacie) potencjometr służy do regulacji częstotliwości, a dolny do regulacji współczynnika wypełnienia (temperatury) ciągu impulsów.

Pozdrawiam

0
  • #17 02 Gru 2006 10:23
    Shel
    Poziom 27  

@Quarz
    kolejny raz dziękuje

0
  Szukaj w 5mln produktów