Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsowy stabilizator prądu 0.5A

21 Lis 2006 07:52 5723 23
 • Poziom 20  
  Czy ktoś ma pomysł jak wykonać impulsowy stabilizator prądu (diody PowerLED) dla prądu 0.5A (takiego prądu wymaga jedna dioda) przy zasilaniu napięciem 12V.

  Układy jakie testowałem powodowały nagrzewanie do przeszło 150stopni układu stabilizatora, łącznie ze stapianiem cyny. Dodawanie jakichkolwiek radiatorów raczej odpada.

  Mała prośba - nie odsyłajcie mnie żeby przeszukać forum bo od kilku dni nic innego nie robie...

  Może ktoś pomóc ?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 27  
  A jakie ma być napięcie wejściowe ?
  Ma to być stabilizator step-up czy step-down ?

  Schematów jest dużo tylko raczej nigdy nie jest przy nich opisane co należy zmienić aby układ stabilizował prąd - ale nad tym wystarczy chwilę pomyśleć zamiast szukać gotowego przepisu.

  pozdr.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 20  
  Napięcie 12V - jak napisałem.
  Przy stabilizatorach liniowych jakoś lepiej się myśli, zresztą są gotowe układy stabilizacji prądu. Przy stabilizatorach impulsowych trochę trudniej.

  Chyba się zdecyduję na stabilizację impulsową napięcia do 3,3V + rezystor ( będzie stosunkowo niewielki).

  Chyba że ktoś widział schemat stabilizatora prądu impulsowy Uwe12V, Iwy=0.5A .
 • Poziom 27  
  al555 napisał:
  Napięcie 12V - jak napisałem.
  Przy stabilizatorach liniowych jakoś lepiej się myśli, zresztą są gotowe układy stabilizacji prądu. Przy stabilizatorach impulsowych trochę trudniej.

  Chyba się zdecyduję na stabilizację impulsową napięcia do 3,3V + rezystor ( będzie stosunkowo niewielki).

  Chyba że ktoś widział schemat stabilizatora prądu impulsowy Uwe12V, Iwy=0.5A .


  Z pierwszego postu ja zrozumiałem że ta dioda pobiera prąd 0.5 A gdy jest bezpośrednio zasilana napięciem 12 V.
  Czyli że ona sama jest na takie napięcie.

  A teraz widzę że Tobie chodzi o stabilizator który pobiera z wejścia 12V około 0.5 A , a dioda chyba potrzebuje tego prądu znacznie więcej ?
  Do tego wystarczy Ci stabilizator typu buck pracujący w trybie prądowym. Ustawiasz tam ograniczenie prądu dobierając opornik na którym jest mierzony prąd, a na wejście napięcia błędu podajesz taki poziom by "ciągle było za mało" i zawsze działało ograniczenie prądowe.

  Powinieneś też pamiętać że diody power led wymagają dobrego odprowadzania ciepła podczas pracy. Samo ograniczenie prądu do wartości poniżej nominalnej może nie być wystarczające jeżeli dioda nie będzie miała należytego chłodzenia.
 • Poziom 20  
  Jest jeszcze inaczej - rzeczywiście nie opisałem dokładnie sytuacji.

  Prąd płynący przez diodę musi być "zewnętrznie" ustabilizowany na ok. 0.5A. Sama dioda nie stabilizuje prądu. Spadek napięcia na diodzie to ok. 1,9V przy 0.7A
  Może będzie lepiej jak dołączę notę katalogową.
 • Poziom 40  
  Witam
  Na ELEKTRODZIE są opisy takich zasilaczy, najwięcej rozwiązań i schematów w wykonaniu RoMana, musisz lepiej poszukać. Najtaniej będzie na MC34063 ale ostatnio RoMan promuje nowocześniejsze układy.
  Poszukałem trochę i okazuje się że nie zaglądasz tam gdzie trzeba :D tu masz rozwiązanie problemu.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic614543.html#3178309
 • Poziom 27  
  Dla niskiego napięcia wyjściowego powinieneś rozważyć zastosowanie przetwornicy synchronicznej.
  Na przykładowym układzie LM2675 uzyskasz sprawność zaledwie w okolicach 55-60 % dla takiego niskiego napięcia wyjściowego.

  Niestety przetwornice synchroniczne te tańsze i prostsze są zwykle na napięcia poniżej 10V.
  Musiałbyś zatem najpierw obniżyć napięcie z 12V do około 7-8V na prostej przetwornicy na tanim układzie a następnie zastosować przetwornicę synchroniczną o wysokiej sprawności.
  Przykładowo układ LTC1773 kosztuje mniej więcej tyle co LM2675 więc całkowite koszty byłyby większe w sumie o 10-15 pln natomiast sprawność mógłbyś uzyskać w okolicach 80%.
  Inny sposób to wykorzystać np. układ TL494 i na nim zbudować przetwornicę (quasi)synchroniczną.
  Sprawność powinna wtedy wzrosnąć do 70-75%

  To jakie rozwiązanie wybrać zależy od tego czy zależy Ci bardziej na prostocie układu kosztem sprawności czy też zależy Ci na wysokiej sprawności ze względu np. na oszczędność zasilania bateryjnego.
 • Poziom 40  
  Jak się martwisz o sprawność przetwornicy to jako diodę schottky zastosuj 1N5820 taką jak jest na schemacie, dokładnie tą i żadną inną a będziesz miał sprawność przetwornicy powyżej 80%. A jak chcesz uzyskać powyżej 90% to zastosuj przetwornicę synchroniczną LM2650 która działa w zakresie 4,5V do 18V.
 • Poziom 27  
  Żadna dioda nie zapewni Ci sprawności w okolicach 80% przy napięciu wyjściowym 1.9 V i 0.25 V spadku napięcia na na rezystorach szeregowych (tych 2 * 1 Ω )
  Natomiast LM2650 to ciekawa propozycja tylko jeszcze ciekawsza byłaby jego cena w Polsce.
 • Poziom 42  
  Lepsza sprawność 60% na dostępnym i tanim układzie niż 80% na niedostępnym i/lub drogim czy poniżej 10% na jakimkolwiek rozwiązaniu liniowym.

  Ten LM2650 przewija się dość często a ja nadal będę się upierał, że człek, który sam nie potrafi sobie poradzić z opracowaniem układu stosunkowo banalnego, na widok układu z gęsto rozmieszczonymi 24 nóżkami skapituluje.

  LTC1773 - sympatyczny. Wymaga zewnętrznych MOSFETów. Sprawność spadnie po dołożeniu układu kontroli prądu wyjściowego. Na dokładkę max napięcie wejściowe 8.5V a autor pytania chce zasilać z 12V. Jest w ogóle dostępny w Polsce? Google milczą na ten temat...
 • Poziom 27  
  Cytat:
  LTC1773 - sympatyczny. Wymaga zewnętrznych MOSFETów. Sprawność spadnie po dołożeniu układu kontroli prądu wyjściowego.

  Ja widziałem że ten układ obligatoryjnie pracuje z kontrolą prądu.
  Rezystor w górnej gałęzi 70mV/Imax czyli około 120 mΩ dla tego przypadku. Przy tym samym prądzie, 4 krotnie mniejszej rezystancji i 3 krotnie mniejszym współczynniku wypełnienia dla górnej gałęzi w stosunku do dolnej to straty są 12-krotnie mniejsze.
  Pisanie w takim kontekście o spadku sprawności zalatuje demagogią.

  Cytat:
  Na dokładkę max napięcie wejściowe 8.5V a autor pytania chce zasilać z 12V. Jest w ogóle dostępny w Polsce? Google milczą na ten temat.

  Ja widziałem go w ofercie Protona.
  Oczywiście jak powyżej pisałem zastosowanie tej przetwornicy byłby uwarunkowane dołożeniem wstępnej przetwornicy z 12V --> 7-8V która mogła by mieć wysoką sprawność z racji tego że napięcia te nie różnią się znacznie i nie wymagane by było utrzymanie wysokich parametrów napięcia na wyjściu (stosunkowo niskie straty w dławiku, relatywnie niska częstotliwość przełączania, mały prąd średni, duża amplituda zmian prądu w dławiku w stosunku do wartości średniej, relatywnie duże tętnienia -w tym wypadku bez znaczenia.)

  Ponieważ google milczą to uważam iż pożytecznym by było zbieranie tego typu informacji i umieszczanie ich w jednym miejscu. Wtedy by rosła baza na temat tego co można kupić w miarę tanio by uzyskać określone efekty.
  Każdy by mógł z tego skorzystać a ci z forumowiczów którzy chcieliby się podzielić z innymi swoją wiedzą gdzie można kupić coś taniej lub rozwiązać jakiś problem w alternatywny tańszy sposób mogli by tam swoje informacje z przykładowymi kalkulacjami umieszczać.
  Przykładowo mogły by tam być takie kategorie jak: prosty montaż, zasilanie o wysokiej sprawności (bateryjne), zasilanie ekonomiczne -krótkie serie (czyli to co można kupić u nas w detalu najtaniej ).
  I wtedy pytający zamiast tworzyć kolejny wątek na podobny temat mógłby najpierw tam spojrzeć co mu się przykładowo proponuje na daną okazję i gdyby miał jakieś szczegółowe wątpliwości pytałby już o konkrety zamiast rzucać ogólnym hasłem. Inne kategorie podziału mogły by być ze względu na występujące napięcia i kierunek w górę lub w dół oraz na topologię samych zasilaczy/przetwornic.
  Oczywiście podobne listy polecanych elementów mogły by powstawać też dla innych działów elektrody. Pracy z tym administracja wielkiej by nie miała bo użytkownicy sami mogli by do takiej listy dopisywać polecane elementy ze swoimi komentarzami, a w razie gdyby ktoś dopisał coś konkurencyjnego w danej kategorii dany użytkownik otrzymywałby automatyczne powiadomienie aby móc dany element z listy usunąć bądź uzupełnić opis dlaczego właśnie poleca to a nie co innego.
 • Poziom 42  
  Układ LTC1773 pracuje z kontrola prądu szczytowego dławika a nie prądu wyjściowego. W wymuszonym trybie CCM, gdzie można się spodziewać, że prąd dławika będzie zbliżony do prądu wyjściowego i będzie miał niewielką pulsację, sprawność przetwornicy na tym układzie maleje.
  A już pomysł kaskadowego łączenia przetwornic to absolutne kuriozum - sprawność takiego tandemu jest iloczynem sprawności obu przetwornic. Pisanie w tym kontekście o jakimkolwiek zysku na sprawności zalatuje demagogią.

  Co do oferty Protona - 12.20 PLN/sztukę, minimalne zamówienie 50 sztuk, na magazynie nie ma. Do tego trzeba dorzucić dwa MOSFETy (lub jednego podwójnego). A jak jeszcze dodać drugi stopień, to ekonomiczny sens całości staje się mocno watpliwy.
 • Poziom 27  
  -RoMan- napisał:
  Układ LTC1773 pracuje z kontrola prądu szczytowego dławika a nie prądu wyjściowego.

  A jaka to będzie różnica w tym układzie ?
  Skąd niby przez diodę popłynie inny prąd niż ten który będzie płynął przez dławik ??


  -RoMan- napisał:

  W wymuszonym trybie CCM, gdzie można się spodziewać, że prąd dławika będzie zbliżony do prądu wyjściowego i będzie miał niewielką pulsację, sprawność przetwornicy na tym układzie maleje.

  Nie mogę się doczekać by poznać o ile zmaleje

  -RoMan- napisał:

  A już pomysł kaskadowego łączenia przetwornic to absolutne kuriozum - sprawność takiego tandemu jest iloczynem sprawności obu przetwornic. Pisanie w tym kontekście o jakimkolwiek zysku na sprawności zalatuje demagogią.

  Skoro tak to proszę o przedstawienie stosownych wyliczeń rzeczonych sprawności i ich przemnożenie, a potem pisanie o kuriozum i demagogii.
  Bo w przeciwnym razie tego typu uwagi zalatują nieuctwem i bezmyślnością tego który je wypisuje.

  -RoMan- napisał:

  Co do oferty Protona - 12.20 PLN/sztukę, minimalne zamówienie 50 sztuk, na magazynie nie ma. Do tego trzeba dorzucić dwa MOSFETy (lub jednego podwójnego). A jak jeszcze dodać drugi stopień, to ekonomiczny sens całości staje się mocno watpliwy.


  To zależy od tego czym to będzie zasilane i czy nie przyda się na przyszłość mieć możliwość uzyskania większej wydajności prądowej tylko poprzez wymianę dławików.
  Układ na LM2675 dużego zapasu nie daje.

  Natomiast przykładowa różnica między sprawnością 56% ,a 84% wynosi dokładnie połowę i jeżeli ta dioda ma pracować w trybie ciągłym to nawet ze względu na samo odprowadzanie ciepła może być wskazane wykorzystanie oszczędniejszego układu.
 • Poziom 42  
  Nie odróżniasz prądu szczytowego dławika od prądu wyjściowego?

  Spadek sprawności w trybie CCM masz na wykresie w dokumentacji układu LTC1773.

  Uwagi na temat nieuctwa i bezmyślności zachowaj dla siebie.

  Po raz kolejny proponujesz kosztowne i skomplikowane rozwiązanie zamiast taniego i prostego. Na dokładkę rozwiązanie bazujące na trudnodostępnych elementach. Ten dział powstał z myśla o konstruktorach-amatorach, poszukujących _jednostkowych_ rozwiązań a nie z mysla o biurach konstrukcyjnych i przygowaniu produkcji wielkoseryjnej.
 • Poziom 27  
  -RoMan- napisał:
  Nie odróżniasz prądu szczytowego dławika od prądu wyjściowego?

  Spadek sprawności w trybie CCM masz na wykresie w dokumentacji układu LTC1773.

  A w jaki inny sposób chcesz w tym układzie ograniczać prąd wyjściowy jeżeli nie przez ograniczenie prądu szczytowego ?

  Czyzby twoim zdaniem prąd wyjsciowy był niezależny od prądu szczytowego dla takiej przetwornicy obciążonej diodą ?

  Spadek sprawnosci mam na wykresie ?
  Dla jakiego zakresu prądów obciążenia ?
  O ile procent następuje ten spadek ?

  -RoMan- napisał:

  Uwagi na temat nieuctwa i bezmyślności zachowaj dla siebie.


  Masz cokolwiek wygórowane żądania.

  Skutki twojego doradzania mają teraz goście w wątku o przetwornicy z 5V->12V
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic622772.html

  Tak im doradziłeś że mają układ w którym mosfet im się nie otwiera, bo jest tak pięknie podłączony.
  A ty im doradzasz że im się dławik może nasycać.

  Z takim doradztwem to chyba chcesz wejść do księgi rekordów.


  -RoMan- napisał:

  Po raz kolejny proponujesz kosztowne i skomplikowane rozwiązanie zamiast taniego i prostego. Na dokładkę rozwiązanie bazujące na trudnodostępnych elementach. Ten dział powstał z myśla o konstruktorach-amatorach, poszukujących _jednostkowych_ rozwiązań a nie z mysla o biurach konstrukcyjnych i przygowaniu produkcji wielkoseryjnej.


  Proponuję takie rozwiązanie które będzie działać niezawodnie i efektywnie. A ty nie masz bladego pojęcia o tym że gdy przez opornik 220 Ω płynie 4 mA prądu to na tym oporniku odkłada się spadek napięcia. Więc gdy obciążony zestaw ogniw będzie dawał 5V na wyjściu to na nóżce nr2 układu MC34063 może się pojawić z górą 3 V i tranzystor dopiero zacznie się otwierać bardzo bardzo bardzo powoli bo zaledwie 1/4 z tych 4 mA tego prądu popłynie do jego bramki bo 3/4 popłyną przez opornik 1 kΩ i to pod warunkiem że napięcie na drenie nie spadnie poniżej 2.7 V bo wtedy otworzy się złącze BC wyjściowego tranzystora sterującego i prąd zamiast emiterem wypłynie sobie przez kolektor.

  Takie są skutki jak nieuk doradza jak tanio wykonać przetwornicę i wypisuje przy tym bajki o tranzystorze na granicy ...
 • Poziom 42  
  1. Ograniczanie prądu wyjściowego ma się odbywać poprzez regulację wypełnienia a ta jedynie pośrednio wpływa na prąd szczytowy. Sztywne ustalenie prądu szczytowego uniemozliwia kompensowanie zmian napięcia zasilania czy też napięcia przewodzenia diody świecącej. Wymaga również znacznie większej indukcyjności niż optymalna.

  Co do proponowanego przez Ciebie rozwiazania - nie twierdzę, że nie będzie działać czy też, że będzie zawodne. Twierdzę, że jest droższe, bardziej skomplikowane i oparte na niedostępnych w ilościach detalicznych w Polsce podzespołach. Są to oczywiste wady tego rozwiązania. Wady, które moga dyskwalifikować.

  2. Nie doradzałem w przetwornicy 5 -> 12V uzycia MC34063.

  Co do jednego masz rację - nie zwróciłem uwagi, że nóżka 1 zamiast być połączona z nóżką 7 jest podłączona za dławikiem. Jest to błąd oczywisty i nie podlegający dyskusji. Nie zmienia to w niczym faktu, że powinieneś to napisać w tamtym wątku.

  Natomiast nie życzę sobie uwag typu 'nieuk doradza'.
 • Poziom 27  
  -RoMan- napisał:
  1. Ograniczanie prądu wyjściowego ma się odbywać poprzez regulację wypełnienia a ta jedynie pośrednio wpływa na prąd szczytowy. Sztywne ustalenie prądu szczytowego uniemozliwia kompensowanie zmian napięcia zasilania czy też napięcia przewodzenia diody świecącej. Wymaga również znacznie większej indukcyjności niż optymalna.

  Sztywne ustalenie prądu szczytowego ma zapobiegać wchodzeniu przez dławik w stan nasycenia. I ani napięcie zasilania ani napięcie przewodzenia diody świecącej nie ma tu nic do rzeczy.
  Bo cóż niby sobie można kompensować nasyconym dławikiem ?


  -RoMan- napisał:

  Co do proponowanego przez Ciebie rozwiazania - nie twierdzę, że nie będzie działać czy też, że będzie zawodne. Twierdzę, że jest droższe, bardziej skomplikowane i oparte na niedostępnych w ilościach detalicznych w Polsce podzespołach. Są to oczywiste wady tego rozwiązania. Wady, które moga dyskwalifikować.


  Mogą ale nie muszą.

  Co do proponowanego przeze mnie rozwiązania jakoś w dalszym ciągu nie mogę się doczekać gdzież to ma w nim spadać sprawność i o ile ?

  O wadach to już pisałem na wstępie.
  Ale teraz się dowiedziałem od guru elektrody że to jest kuriozalne rozwiązanie o niskiej sprawności.
  Tylko że guru nie może jakoś wykrztusić ni słowa na temat tejże sprawności.


  -RoMan- napisał:

  2. Nie doradzałem w przetwornicy 5 -> 12V uzycia MC34063.

  Co do jednego masz rację - nie zwróciłem uwagi, że nóżka 1 zamiast być połączona z nóżką 8 jest podłączona za dławikiem. Jest to błąd oczywisty i nie podlegający dyskusji. Nie zmienia to w niczym faktu, że powinieneś to napisać w tamtym wątku.


  Bardzo interesująca propozycja - by bramkę mosfeta zasilać przez rezystor 220 Ω - ciekawe jakież to będą czasy załączania tego tranzystora na krawędzi ?
  Ale kto by się tam takimi drobiazgami przejmował ważne przecież że układ jest tani i dostępny w detalu.
  A czy to będzie działać czy nie będzie to przecież nie twoje zmartwienie.

  -RoMan- napisał:

  Natomiast nie życzę sobie uwag typu 'nieuk doradza'.


  To nie doradzaj jak nieuk -czyli jak powyżej i zacznij się uczyć może od prawa Ohma -o spadkach napięć na rezystorach, potem jak już opanujesz podstawy to weż się za liczenie sprawności.
  A jak już będziesz miał cokolwiek choćby zielone pojęcie o zasilaczach impulsowych to zacznij wypisywać swoje opinie i propozycje może będą wtedy mniej kuriozalne.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  :arrow: Koledzy - proszę o dyskusję wyłącznie merytoryczną
  Wszelkie wzajemne docinki będą traktowane zgodnie z regulaminem
 • Poziom 40  
  Witam
  Mam pytanie do al555, czy dioda LED musi być podłączona do masy? Prostsze rozwiązanie będzie gdy podłączona zostanie do plusa zasilania.
 • Poziom 42  
  :arrow: eP

  1. Mógłbyś się w końcu zdecydować - czy ograniczenia prądu szczytowego chcesz użyć do wydumanej stabilizacji prądu diody czy też normalnie - do zabezpieczenia przed nasycaniem dławika. Bo skoro tylko do zabezpieczenia przed nasycaniem dławika, to problemu stabilizacji prądu diody nadal nie rozwiązałeś.

  2. Czytaj, na co odpisujesz - nóżka 1 połączona z 7 a nie z 8. Poprawiłem pomyłkę zanim wysłałeś swojego posta.
 • Poziom 27  
  -RoMan- napisał:
  :arrow: eP

  1. Mógłbyś się w końcu zdecydować - czy ograniczenia prądu szczytowego chcesz użyć do wydumanej stabilizacji prądu diody czy też normalnie - do zabezpieczenia przed nasycaniem dławika. Bo skoro tylko do zabezpieczenia przed nasycaniem dławika, to problemu stabilizacji prądu diody nadal nie rozwiązałeś.


  Do jednego i do drugiego. Prąd diody nie może w dłuższym okresie czasu wzrosnąć ponad prąd ograniczenia ponieważ kondensator wyjściowy się rozładuje i napięcie na nim się obniży do tego poziomu przy którym nastąpi równowaga.

  Charakterystyka prądowo-napięciowa diody nie zmienia się gwałtownie aby istniała jakaś potrzeba specjalnej stabilizacji.

  Te diody wytrzymują do 2 A prądu w impulsie nie dłuższym niż 100 us.
  Gdyby nawet jej charakterystyka nagle tak się zmieniła że zaczęłaby pobierać o 1 A
  więcej niż dostarczałaby przetwornica to przy pojemności 470 uF na wyjściu po 100us napięcie wyjściowe obniżyłoby się już o 200 mV.
  Nie ma takiej możliwości aby tego typu dioda w tak krótkim czasie mogła sama z siebie zacząć pobierać większy prąd.
  Więc nie istnieje potrzeba by ją przed czymś takim zabezpieczać.

  -RoMan- napisał:

  2. Czytaj, na co odpisujesz - nóżka 1 połączona z 7 a nie z 8. Poprawiłem pomyłkę zanim wysłałeś swojego posta.


  Niezupełnie poprawiłeś pomyłkę. Próbuj dalej może Ci się uda. Dla ułatwienia Ci podpowiem że nóżka 8 jest nadal podpięta przez rezystor 220 Ω na tym schemacie do nóżki 7, a co to oznacza ze względu na poziom napięcia na nóżce nr 2 to uczeń pierwszej klasy technikum mógłby bez większego problemu ustalić - oczywiście taki który się elektroniką interesuje, nie taki którego rodzice do szkoły posłali albo poszedł za kolegami.

  Jeżeli mnie nie wierzysz to zapytaj Kolegi supermoderatora, bo ja nie mam zamiaru Ci tu udowadniać że białe jest białe a czarne to czarne.
  Wszelkie argumenty merytoryczne w tym względzie znajdują się powyżej i nie widzę powodu by je jeszcze raz powtarzać. Wystarczy je tylko spokojnie przeczytać.
  Układ z takim rezystorem nie ma prawa sprawnie funkcjonować z tranzystorem IRF7455.

  :arrow: józefg

  W kwestii wyjaśnienia - powyższe to nie są moje docinki tylko próba utrzymania dyskusji na jakimś merytorycznie minimalnym poziomie przyzwoitości.
  To chyba nie ten dział w którym by należało tłumaczyć ile wynosi suma spadków napięć na dwóch tranzystorach bipolarnych i jednym oporniku szczególnie komuś kto był moderatorem tego działu. Jeżeli forum ma utrzymywać jakiś poziom profesjonalizmu to nie powinniśmy udawać że proste obliczeniowo zagadnienia są jakimiś niezwykle skomplikowanymi problemami inżynierskimi nad którymi można toczyć jakieś wielkie dyskusje. Stąd to moje odniesienie do ucznia technikum, bo każdy kto ma odrobinę chęci i cierpliwości może to sobie bez większego problemu wyliczyć i sprawdzić z danymi w nocie katalogowej tranzystora IRF7455.

  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  1. Nadal mylisz prąd szczytowy dławika z prądem wyjściowym. Nie musi występować nagła zmiana, żeby ograniczanie prądu szczytowego było niewystarczajaca stabilizacją prądu wyjściowego. A w pytaniu autora wątku chodzi o stabilizację prądu wyjściowego właśnie.

  2. Przy połączeniu nóżki 1 z 7 rezystor 220 om ogranicza prąd bazy tranzystora końcowego klucza wbudowanego w MC34063. Nie tworzy dzielnika z rezystorem 1 kom pomiędzy bramką a źródłem MOSFETa. Można dyskutować o wartości tego rezystora ale jego celowość jest znana każdemu, kto wyszedł poza poziom ucznia techników i kulawe symulacje na komputerze.

  O zbyt słabym wysterowaniu tranzystora MOSFET pisałem we właściwym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic622772.html
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam
  Jeśli autor jest zainteresowany prostym schematem przetwornicy i do tego tanim i w miarę dobrym to niech zainteresuje się swoim tematem.