Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tworzenie bramek z innych bramek

boras86 21 Nov 2006 12:51 9246 8
    boras86
    Level 14  
    Witam.

Zbliża sie wielkimi krokami koło z arch. komputerów a na nim jak w temacie trzeba bedzie tworzyć bramki z inncyh bramek.

Podam przykłady:
    Mając do dyspozycji bramkę NAND zbudoj bramke OR.
    albo
    Mając do dyspozycji bramkę NAND zbuduj bramke NOR.
    albo
    Mając do dyspozycji bramki XOR i OR zbuduj bramke AND.

:idea:...i teraz pytanie: czy istnieje(szybki) algorytm budowania takiego schematu?
    Ja potrafie to zrobić ale metodą prób i błędów i to najlepiej na symulatorze...
    Jednak na 15 min kole z 5 zadaniami to raczej nie do przyjęcia.

Prosił bym o pomoc lub chociarz linki do stron gdzie jest takie cos wytłumaczone.

Pozdrawiam
    boras86
    eP
    Level 27  
    boras86 wrote:
    Witam.

Zbliża sie wielkimi krokami koło z arch. komputerów a na nim jak w temacie trzeba bedzie tworzyć bramki z inncyh bramek.

Podam przykłady:
    Mając do dyspozycji bramkę NAND zbudoj bramke OR.
    albo
    Mając do dyspozycji bramkę NAND zbuduj bramke NOR.
    albo
    Mając do dyspozycji bramki XOR i OR zbuduj bramke AND.

:idea:...i teraz pytanie: czy istnieje(szybki) algorytm budowania takiego schematu?

Istnieje.
    Opiera się on na tym że gdy zanegujesz wejscia i wyjscia bramki AND to otrzymujesz OR i na odwrót.

Jeżeli zatem dysponujesz negatorami to z bramki jednego typu możesz bardzo prosto otrzymać bramkę drugiego typu.
    Negatory/inwertery można uzyskać z tych bramek które posiadają zanegowane wyjście (jak NAND czy NOR ) bądż z bramki XOR przez podanie na jej jedno z wejść logicznej jedynki.

boras86 wrote:

Prosił bym o pomoc lub chociarz linki do stron gdzie jest takie cos wytłumaczone.

Pozdrawiam
    boras86

Jeżeli to będzie 5 zadań tego typu jak powyżej to nawet 5 minut to dużo czasu by je rozwiązać kierując się zasadami podanymi jak wyżej.

pozdr.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    krótko: Algebra Boole'a i Prawo de Morgana (trzynaście zasadniczych twierdzeń i dwie postacie P. de M.), oraz do dyspozycji funktory logicznie pełnie, czyli albo elementarne; OR, AND, NOT, albo złożone NAND, czy NOR, a wtedy każdy logiczny układ kombinacyjny można zrealizować.
    Cała reszta wynika z zapisu konkretnej fukcji logicznej i dyspozycji konkretnych funktorów logicznie pełnych (choć nie zawsze takie rozwiązanie jest optymalne pod względem ilości użytych funktorów).

Pozdrawiam
    eP
    Level 27  
    Quarz wrote:
    Witam,
    krótko: Algebra Boole'a i Prawo de Morgana (trzynaście zasadniczych twierdzeń i dwie postacie P. de M.), oraz do dyspozycji funktory logicznie pełnie, czyli albo elementarne; OR, AND, NOT, albo złożone NAND, czy NOR, a wtedy każdy logiczny układ kombinacyjny można zrealizować.
    ...

Pozdrawiam

Jeżeli kolega który pyta będzie metodą prób i błędów sprawdzał które z owych 13-stu twierdzeń mu się przyda na owym kolokwium to i pół godziny może się okazać za mało.
    Lepiej chyba by się nauczył posługiwać choćby jednym ale sprawnie.

pozdr.
    Quarz
    Level 43  
    eP wrote:

[ ... ]

Jeżeli kolega który pyta będzie metodą prób i błędów sprawdzał które z owych 13-stu twierdzeń mu się przyda na owym kolokwium to i pół godziny może się okazać za mało.
    Lepiej chyba by się nauczył posługiwać choćby jednym ale sprawnie.

pozdr.

Kolego :arrow: Ep, czy ja gdzieś napisałem, iż nie ma sobie wcześniej poćwiczyć?
    Wszak, jak mawiają nasi sąsiedzi zza Odry: "Übungen machen Meister...", więc niech ćwiczy, ale też przy okazji zapamięta sobie owe wspomniane wcześniej twierdzenia.
    I kto tu mówi o metodzie Towarzysza Macanowa... :D

Pozdrawiam
    eP
    Level 27  
    Quarz wrote:

...
    niech ćwiczy, ale też przy okazji zapamięta sobie owe wspomniane wcześniej twierdzenia.
    I kto tu mówi o metodzie Towarzysza Macanowa... :D

Pozdrawiam

Jak to kto ? - sam autor:

Quote:

Jeżeli autorowi sprawiają problemy zadania jak powyżej, a kolos nadciąga wielkimi krokami to proponowanie autorowi w takiej chwili zapoznawanie się z 13 -toma twierdzeniami zakrawa na dywersję :D

pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    witam,
    Kolego :arrow: Ep, zakrawałoby to na kpinę z mojej strony, gdybym przytoczył tu odpowiedzi, odpowiednio; studentów Politechniki, Uniwersytetu, oraz Medycyny na konieczność nauczenia się na pamięć 10tyś. numerów telefonów... :D

Ad Meritum; to nie ja mam owo kolo, to nie ja obecnie studiuje, to nie ja muszę się tego nauczyć i zrozumieć, to nie ja..., to nie ja .... :roll: :wink:

Pozdrawiam
    masterix
    Level 14  
    Najlepiej imho napisać na literkach to co masz, zwykle potem zapisać nad tym podwójną negację i korzystać z praw de Morgana i szukać wyniku :)

pzdr.
    boras86
    Level 14  
    dziekuje za pomoc