Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

piec na zużyty olej przepracowany

brunon71 27 Paź 2010 19:24 174569 85
  • #61 27 Paź 2010 19:24
    zbyszek1281
    Poziom 20  

Witam
    Długo nie zaglądałem na tą część forum i dopiero teraz odpowiem co w temacie automatycznej "patelni".Cały automat sterujący pracuje już drugi sezon.
    w cyklu całodobowym z przerwą na czyszczenie 15 min. co 3 dni.Automatyka to elektryczna pompka z regulowaną elektrycznie wydajnością, oraz fotodioda umieszczona w kieszeni wentylatora nawiewu wpięta w zasilanie pompki. Wentylator nawiewu zasilany i sterowany niezależnie i działa w czasie awarii palnika. Pompka jest zabezpieczona bezpiecznikiem na wypadek uszkodzenia sterownika obrotów co może dać nagłą pełną wydajnośc pompki i nie kontrolowany wzrost mocy palnika .
    Dodatkowy element to ruchomy automatyczny ruszt napędzany cyklicznie przez silnik wycieraczki samochodowej. Pompkę mojej konstrukcji można zobaczyć w temacie "jak zbudować palnik na olej przepracowany. Tam też pokazałem wentylatorowy palnik zgazowujący
    Wodę od oleju idealnie oddziela się przez sedymentację ,czyli odstanie i spuszczenie zaworem w dnie beczki. Niewielka domieszka wody nie szkodzi rozgrzanemu palnikowi.Kolega Wojtek napisz na PW co ciebie interesuje .postaram się pomóc

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Relpol
  • #62 29 Paź 2010 12:26
    zwibel
    Poziom 10  

Panowie wykonał bym coś takiego, ale czy nie ma ryzyka np. w przypadku skończenia się oleju że płomień cofnie sie przez rurkę do zbiornika? Albo podczas zatkania rurki?

• Relpol
  • #63 29 Paź 2010 16:28
    zbyszek1281
    Poziom 20  

Kolego nie rozumiem o co ci chodzi.Koniec paliwa to koniec palenia .To nie benzyna.
    rurka może się zatkać tylko w przypadku gdy "konstruktorzy " wprowadzają rurkę zasilającą z góry przez garnek Olej powinien dopływać przez stożek na dnie palnika.
    Zatkanie palnika bez zabezpieczenia to zalana olejem kotłownia i możliwy pożar

• #64 25 Lis 2010 17:24
    bmarek14
    Poziom 9  

Witam.
    Mam prośbę do kolegów. Chodzi mi mianowicie o wymiary jakie ma mieć ta "patelnia". Zrobię ją z profilu zamkniętego 50x100x5, w środku profilu będzie tłoczone powietrze, od spodu przyspawam blachę 6mm. Czy kształt kwadratu to dobry pomysł. Jakie wymiary otworów doprowadzających powietrze.
    Patelnia będzie zainstalowana w rurze ok 50 cm średnicy i ok 100 cm wysokości.

• #65 25 Lis 2010 21:46
    karczochrulez
    Poziom 13  

Zdarzyło mi się parę razy utylizować przepracowany olej w zwykłej kozie. Wystarczy wiaderko z olejem, do którego wkładamy drewniane szczapy na kilka godzin i jak nasiąkną idą do pieca

• #66 29 Lis 2010 13:07
    micke40
    Poziom 9  

Witam !
    Czy istnieje możliwość zasilania palnika na olej opałowy olejem po frytkach ?
    Może go zwieszać z benzyną lub ropą ?

• #67 16 Gru 2010 18:46
    zbyszek1281
    Poziom 20  

kolego to niebezpiecznie wybuchowa mieszanka.
    Wystarczy trochę przeróbek palnika i będzie pracował na każdym tłuszczu.
    Zobacz temat " jak zbudować palnik na OP"
    Pozdrawiam

• #68 17 Gru 2010 17:30
    magda-2410
    Poziom 1  

jeśli chodzi o większą ilość ciepła proponuję obudować piecyk drugą rurą zainstalować wentylator i wyloty powietrza od których odchodzą rury jak do nawiewu z kominka

• #69 18 Kwi 2011 15:59
    carloooss
    Poziom 12  

Witam , moja pierwsza konstrukcja na razie do testów .
    Pomysł zaciągnięty od naszych rosyjskich kolegów

Piec na olej przepracowany

Jeśli ktoś jeszcze interesuje się tym tematem mogę przesłać projekt AutoCad pieca w wersji z płaszczem wodnym .

• #70 01 Maj 2011 21:22
    mozart1500
    Poziom 10  

Witam Panowie :)

Temat śledzę od jakiegoś czasu (i nie tylko ten), sprawa opalania olejem przepracowanym jest dla mnie naprawdę ciekawym rozwiązaniem.
    Przed konstruowaniem własnej patelni chciałbym jednak wzorować się na Kolegach i każdy szczegół jest dla mnie cenny.
    zbyszek1281 - automatyka w twoim piecu jest naprawdę ciekawa, czy mógłbyś wrzucić jakieś fotki ewentualnie schematy swojego rozwiązania?
    Jeżeli nie możesz dodać zdjęć to może opisz dokładnie co, gdzie, jak.
    To mogłoby pomóc wszystkim którzy chcą we własnym zakresie zrobić podobną konstrukcję.

• #71 08 Maj 2011 23:07
    zbyszek1281
    Poziom 20  

Witam
    Palnik typu patelnia jest nie ekonomiczny i kłopotliwy w sterowaniu regulatorem pokojowym.Wszystkie prace skupiłem na palnikach wentylatorowych spalających OP współpracujących z piecami CO już dwa sezony. Polecam bliżniaczy temat jak zbudować palnik na olej przepracowany :idea:

• #72 19 Paź 2011 18:25
    marciano88
    Poziom 9  

Witam,

po przeczytaniu wielu postów tego tematu i podobnych zainteresowałem sie tym tematem z racji posiadania i swobodnego dostępu do oleju przepracowanego a że zima idzie...
    Niestety możliwości czasowe nie bardzo pozwalają mi na samodzielną budowę, ale na allegor znalazłem kilka takich "palników" na zasadzie "kapaczki" z tym że martwi mnie troszkę ich wykonanie.
    Linki do aukcji:
    Link
    Link
    Link
    Tutaj moje wątpliwości:
    1)Palniki te nie maja żadnego systemu ogrzewającego doprowadzany olej, a z wielu postów i zdań na forum czytałem że im cieplejszy i mniej gęsty olej tym lepiej.
    2) Olej nie jest doprowadzany na środek paleniska lecz troszkę z boku, czy nie ma to wpływu na efekt spalania?
    3)Dno paleniska płaskie, i brak jakiegokolwiek przelewu w wypadku zgaśnięcia ognia i przez to możliwość "olejowej powodzi" .
    4)Czy palenisko nie ulegnie szybkiemu przepaleniu będąc wykonane z takiej blachy ?

Czy moje wątpliwości są słuszne i czy ktoś miał styczność z tymi palnikami z Allegro ? Wszelkie sugestie mile widziane.

• #74 15 Lis 2011 06:26
    pesce
    Poziom 2  

Witam
    Chociaż przyłożyłem wszelkich starań aby znaleźć informacji na temat możliwości przerobienia małego wolnostojacego piecyka firmy WAMSLER z OO na OP
    nie udało mi sie.
    Wiedzy na temat konstrukcji zwykłego piecyka chyba mi nie brakuje jak na początek
    ale chciał bym w maksymalnym stopniu wykorzystac ten piecyk nie modyfikując go w ciemno bo może akurat ktoś miał styczność z takim i przerabiał
    poniżej zdjęcia piecyka

piec na zużyty olej przepracowany piec na zużyty olej przepracowany piec na zużyty olej przepracowany

• #75 22 Gru 2014 18:05
    kacper355
    Poziom 6  

witam
    mam ten sam piecyk co "pesce" i ten sam problem nie moge przerobić tego piecyka czy ktoś ma jakiś pomysł ?

• #76 12 Sty 2015 22:32
    jimmsson
    Poziom 11  

Kolego kacper355, to jest piecyk na ropę albo olej opałowy, olej silnikowy czy hydrol przepracowany jest dużo gęstszy i to jest problem.

• #77 15 Sty 2015 17:49
    kacper355
    Poziom 6  

jimmsson napisał:
    kacper355
    to jest piecyk na ropę albo olej opałowy, olej silnikowy czy hydrol przepracowany jest dużo gęstszy i to jest problem.

Zgodzę się z tym. :D
    Ale piecyk już został przerobiony w prosty sposób (bez żadnych kosztów) na olej przepracowany i spisuje się dobrze. :D :D

• #78 05 Lut 2015 01:43
    3kkk
    Poziom 2  

A może podzieliłbyś się swoim rozwiązaniem? Tak dla mniej doświadczonego użytkownika elektrody... Mam niemal identyczny piecyk i dużo oleju przepracowanego do wykorzystania. :)

• #79 09 Lut 2015 16:59
    kacper355
    Poziom 6  

3kkk napisał:
    a może podzieliłbyś się swoim rozwiązaniem? tak dla mniej doświadczonego użytkownika elektrody.. mam niemal identyczny piecyk i dużo oleju przepracowanego do wykorzystania :)

No to tak :D
    jak już było wspomniane wyżej piecyk został przerobiony w prosty sposób bez żadnych kosztów jak dlamnie przynajmiej :D

po pierwsze został wycięty ten zawór czy tam pokrętło ze zbiornika na olej jak widać go już na pierwszym zdjęciu po wycięciu ponieważ alej przepracowany był za gęsty i nie chciał lecieć. :cry:
    następnie został wkręcony zwykłu kranik pod zbiornik zdjecie 2 i 3
    nastepnie przewody i wyrzuciłem ten cały regulator zdjecie 4
    połączyłem te dwa przewody najprościej wężykiem i w sumie to tyle przy rozpalaniu trzeba coś nalać łatwo palnego bo olej przperacowany się tak szybko niechce zapalić :D
    a z nadmuchem jeszcze nic nie kombinowałem ale mam zamiar ztyłu przymocować wiatrak z poloneza o i caŁY nadmuch :D jeśli się przydało daj znać ;)

• #80 09 Lut 2015 17:10
    kacper355
    Poziom 6  

Zdjecia zostały inaczej dodane ale można się domyślić :D

• #81 09 Lut 2015 22:54
    3kkk
    Poziom 2  

dzięki bardzo :) prawdę mówiąc właśnie o nadmuch mi chodziło, bo u mnie miewa to tendencje do spalania rzekłbym pulsacyjnego tzn. tli się tli powoli, aż nazbiera się oparów, które to potem szybko się wypalą (wręcz wybuchowo) i znów się tli.. jak wygospodaruje trochę czasu to muszę zajrzeć jak piec od spodu wygląda bo u mnie po bokach nad paleniskiem są dziurki wyglądające na grawitacyjny dopływ powietrza..

tak czy siak jeszcze raz dzięki :)

• #82 10 Lut 2015 17:49
    kacper355
    Poziom 6  

znaczy o który nadmuch jeszcze ci chodziło ? :D
    bo można na dwa sposoby zrobić :D
    po pierwsze właśnie te dziurki nad paleniskiem co są to według mnie słabo trochę spełniają swoje zadanie bo jest za mały dopływ powietrza ja w jedną z tych dziurek podłączyłem kompresor po prostu wąż założyłem i puściłem powietrze efekt był zadawalający o wiele lepsze spalanie i wydajność cieplna :D
    a drugie to mozna z tyłu gdzieś przymocować jakiś wiatrak np z samochodu i żeby pełnił funkcje pompowania powietrza na dajmy na to garaż :D

• #83 10 Lut 2015 21:17
    3kkk
    Poziom 2  

dzisiaj się do tego dobrałem, chodziło mi o te dziurki małe nad paleniskiem pobierające powietrze spod pieca.
    Zrobiłem tak:
    -rozebrałem piec
    -uszczelniłem dół pieca (pod patelnią - taka aluminiowa płyta) taśmą aluminiową
    -na wlot powietrza w aluminiowej płycie pod piecem założyłem, uszczelniłem i wyprowadziłem tyłem spiro-rurę alu, taką rozciągliwą (oryginalnie były tam części gumowe więc nie obawiam się stopienia
    -póki co podłączyłem do tej rury zwykły wentylator łazienkowy 14W (wydajność ok 100m3/h)
    Przyznam szczerze że całkiem nieźle się pali, równo i wcale nie dymi. Też myślałem o kompresorze, daje duże ciśnienie, ale za małą objętość powietrza żeby zasilić piec równomiernie ze wszystkich dziurek :)

• #84 11 Lut 2015 20:09
    kacper355
    Poziom 6  

NO ja nie posiadam takiego wentylatora akurat więc próbowałem z kompresorem no ale skoro mówisz że też dobrze się pali to może spróbuje :D
    ciekawi mnie poco rozbierałeś ten piecyk tak dokładnie że go uszczelniałeś pod tą patelnią ? :D nie wiem dokładnie jak tam to jest zrobione to palenisko bo wydawało mi się wszystko w porządku więc go nie rozbierałem tam :D

przerabiałeś go w taki sposób jak ja ?? :D

• #85 17 Lut 2015 20:50
    3kkk
    Poziom 2  

Wentylator z tego co póki co doświadczyłem mógłby być nieco mocniejszy.
    Piecyk rozbierałem głównie z ciekawości i dla sprawdzenia jego stanu, uszczelniłem dół, który zasysa powietrze po to by powietrze "pompowane" przez wentylator nie uciekało bokami tylko trafiało w całej objętości do palnika.
    Sam dopływ paliwa zrobiłem niemal identyczny tylko ja wstawiłem zawór kulowy bo taki miałem :)

• #86 25 Gru 2016 15:06
    artursexi
    Poziom 8  

Mam identyko piec w garażu. Przerobiłem go na olej silnikowy przepracowany bez żadnych dmuchaw dodatkowych i na wszystkich ori podzespołach wraz z kranikiem i ze tak powiem" gaznikiem " regulatorem poziomu paliwa. Piec ma znakomite spalanie, płomień się pali b równo. Czasem jak ustawie na 6 to pierwszy metr rury jest czerwony. Całe ciepło szlo w komin i zastosowałem komin typu S aby była większa powierzchnia wymiany ciepła w garażu. Po tej dodatkowej modyfikacji w garażu można chodzić w majtkach przy minusów temp. Niestety nie mam zdjęć pieca ponieważ teraz mieszkam w Niemczech ale jak zjade na urlop to porobie parę zdjęć, ze jednak się da zrobić ten piec na bardzo wydajny. Przede wszystkim wiadomo ze olej silnikowy jest bardziej gesty i potrzebuje wyższej temp aby zaczął "parowac" dla tego musiałem podnieść całe palenisko. Użyłem do tego starej patelni Alu. Między paleniskiem a wprowadzanym swiezym powietrzem z tych małych dziurek jest około 10cm. Następnie przeniosłem dysze nad nowe palenisko. Cały "gaznik" musiałem również podnieść aby olej splywal do dyszy. Następnie w "gazniku " rozwiercilem odpowiednią dysze odpowiadającą za splywanie oleju do dyszy nad palenisko. Po tej całej operacji mam dalej regulacje płomienia i swobodny przepływ gęstego oleju. Myślę że wam pomogłem aby nie pakować zbędnej kasy w zbędne elektryczne zeczy i z igły robić widły. Nad moją przeróbka pieca spędziłem wiele czasu aby to miało ręce i nogi przyglądając się jak piec działa. Na lato planuje jeszcze postawić basen obok garazu i przystosować ten piec do grzania wody i powietrza w garażu. Pozdrawiam wszystkich.

Szukaj w 5mln produktów