Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zaprojektować układ zasilania tranzystora WK?

robur 21 Nov 2006 23:47 2234 4
    robur
    Level 13  
    Czy ktoś wie jak dobrać elementy zasilania (Re,Rb,Eee,Ecc) w układzie wspólnego kolektora(rys.) aby uzyskać określony punkt pracy (np. Uce=5V,Ic=2mA). Mam dane: Rg,RL,Rwe,Rwy,UL, Tranzystor:BC849A/B lub C. Jakbyście mieli jakieś pomocne linki odnośnie projektowania układów zasil. tranzystorów, to będę wdięczny. Dzięki.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    dla kompletu jeszcze coś mi brakuje, a niektóre podane przez Ciebie parametry tego wzmacniacza, ale ze wspólnym emiterem WE nie są niezależne i można je sobie wyliczyć z innych.
    Bez danych liczbowych nie podejmuję tematu, ponieważ na wstępie muszę wiedzieć, czy nie będzie to "walka z wiatrakami"... :D
    Brakuje poniższych istotnych parametrów:
    - wartość skutecznego wzmocnienia napięciowego, albo wymienne takie same wzmocnienie mocy,
    - dolna częstotliwość graniczna,
    - górna częstotliwość graniczna.

Pozdrawiam
    robur
    Level 13  
    Przepraszam, pomyliłem rysunki, teraz zamieszczam właściwy. Rg=45k,RL=630Ω,Rwe=(50k ÷ 100k), Rwy=(75Ω ÷ 150Ω), f dolna=(100Hz ÷ 200Hz), f górna=(0,4MHz ÷ 1MHz), UL>=2V (skut). Podałem wszystkie dane, ale chodzi mi tylko o dobór elementów ze względu na punkt pracy (analiza stałoprądowa), ponieważ kondensatory i parametry źródła to już będę obliczał w następnym punkcie projektu. Dzięki za odpowiedzi.

Dodano po 2 [minuty]:

Aha, oto ten układ WK.
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    jak sądzisz, iż najpierw punkt pracy, a potem da się dopasować resztę, do tego, to jesteś w błędzie. Należy postapić odwrotnie, to wymagane parametry zmiennoprądowe implikują dobór punkty pracy tranzystora.
    Ale, ale, czy tamten temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic626093.html, to nie przypadkiem Twojego kolegi z grupy (klasy)?
    Lepiej tam "ciągnijcie" to wspólnie dalej, ponieważ jednego czego nie cierpię, to powtarzać to samo wiele razy...

Pozdrawiam