Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

安iat這 w pokoju - halogeny

slawor_ 22 Lis 2006 16:10 7033 18
  • #1 22 Lis 2006 16:10
    slawor_
    Poziom 9  

Witam.
    Dorad嬈ie mi w sprawie halogen闚 w pokoju(13m2)Chcia豚ym to zrobi jak na rys. poni瞠j.
    Czy przew鏚 1,5² b璠zie ok ?
    Czy b璠zie b璠zie odpowiednio jasno?
    Czy m鏬豚ym zastosowa prze陰cznik tr鎩klawiszowy(o ile istnieje taki)tak aby zapala trzy strefy oddzielnie + wszystkie razem czy jestem skazany na kombinacj z przel帷znikiem 2klawiszowym.
    Czy przewody od trafa do halogenu musz by jednakowej d逝go軼i.(kto mi m闚i 瞠 jak b璠 r騜ne d逝go軼i to b璠 inaczej 鈍ieci ;])
    Pom騜cie bo w tej materii to jestem lama
    ps.1ale kiedy kuchnie zrobi貫m ok dzieki pomocy z forum :)
    ps.2przy trafach mia這 by WA
    pozdro

0 18
  • #2 22 Lis 2006 16:44
    dybas
    Poziom 37  

Witam. Przekr鎩 przewodu jest za ma造-minimum to 4 mm². B璠zie jasno
    jak diabli-220 W w ma造m pokoju ? 畝r闚ki b璠 鈍ieci造 jednakowo-
    spadek napi璚ia na przewodach r騜nej d逝go軼i b璠zie minimalny.
    Z prze陰cznikiem raczej niczego si nie wymy郵i-trzeba poprzesta na
    2 sekcjach. Mo積a rozwa篡 zastosowanie specjalnego 軼iemniacza.
    No i szkolna uwaga-wy陰cznik po PIERWOTNEJ stronie transformatora.

0
  • #3 22 Lis 2006 16:50
    Molejnic

Poziom 20  

Spokojnie starczy 1,5 mm2 - pr康 nie przekroczy 13A (150VA / 12 V = 12,4A) a tyle bez problemu poci庵nie 15,mm2 (4mm2 jest nie do podpiecia w oprawki do halogen闚). Je瞠li by zastosowa tr鎩sekcyjny w陰cznik i z nich zasili trzy przeka積iki to mo磧iwa jest kombinacja jak chcesz uzyska.

0
  • #4 23 Lis 2006 21:35
    slawor_
    Poziom 9  

Elo! Kupi貫m dzi przew鏚 1mm², od puszki do trafa dam 1,5mm² a potem lec 1mm². Mam tylko pytanie : "No i szkolna uwaga-wy陰cznik po PIERWOTNEJ stronie transformatora" jako 瞠 jestem laikiem nic mi to nie m闚i :D czy chodzi o to aby kable z puszki pod陰czy pod oznaczenie 230V???
    pozdro

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lis 2006 21:48
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

slawor_ napisa:
    Elo! Kupi貫m dzi przew鏚 1mm², od puszki do trafa dam 1,5mm² a potem lec 1mm². Mam tylko pytanie : "No i szkolna uwaga-wy陰cznik po PIERWOTNEJ stronie transformatora" jako 瞠 jestem laikiem nic mi to nie m闚i :D czy chodzi o to aby kable z puszki pod陰czy pod oznaczenie 230V???
    pozdrawiam

Wy陰cznik w陰czasz w szereg (na przewodzie L) po pierwotnej stronie transformatora (czyli do sieci 230V) - je瞠li nie wiesz co to jest pierwotna strona transformatora - to wybacz, ale lepiej zle to fachowcowi.
    Opisywa貫m kilka dni temu na forum, jak uratowali鄉y mieszkanie przed spaleniem - w豉軼iciel (jak si p騧niej okaza這) sam pod陰cza halogeny w suficie - i od jednego z halogen闚 si zacz窸o...

Zwr鵵 uwag, 瞠 pierwotne uzwojenie transformatora jest "cienkie" - wt鏎ne - te, pod kt鏎e pod陰czasz halogeny jest "grubsze" - kto Tobie doradzi, 瞠by zastosowa przynajmniej 1,5-ke - zrobi貫 inaczej - je瞠li chcesz porad fachowc闚 - to po co robisz po swojemu? ;) - chyba, 瞠 do ka盥ego z osobna pu軼i貫 1-ke?

Pzdr

0
  • #6 24 Lis 2006 22:51
    slawor_
    Poziom 9  

no nie ukrywam, 瞠 mnie wystraszy貫 prawdopodobie雟twem po瘸ru ale zaryzykuje, rok temu robi貫m w kuchni halg. i do tej pory dzia豉j(odpuka).1² kupi貫m bo sprzedawca zasugerowa 瞠 ten jest ta雟zy i te poci庵nie. Chce od kostki do kazdego halog. poci庵n望 osobn 篡趾(tej samej d逝go軼i) a od puszki do trafa dam 1,5².Sorki 瞠 nie czaje w lot 瘸rgonu elektryk闚 ale jak ju pisa貫m jestem laikiem i musz sie posi趾owa czyj捷 pomoc zanim co zrobie- a wole robi sam -bo lubi :D
    thx za pomoc

0
  • #7 25 Lis 2006 14:09
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

slawor_ napisa:
    no nie ukrywam, 瞠 mnie wystraszy貫 prawdopodobie雟twem po瘸ru....

Witam

Uwierz mi, ale sam by貫m wystraszony i zdziwiony, jak 豉two mo積a doprowadzi do tragedii.

W tym przypadku halogeny by造 w這穎ne w p造t gipsow, od g鏎y "zapchane" wat mineraln, po p騧niejszych ogl璠zinach doszli鄉y do wniosku, i podczas wk豉dania halogenu - kostka 陰czeniowa opad豉 i le瘸豉 bezpo鈔ednio na halogenie - od tego si zacz窸y pali przewody.

Pzdr

0
  • #8 25 Lis 2006 18:26
    romoo
    U篡tkownik obserwowany

4 mm2 Dobre do kuchenki elektrycznej, i nie wejd do oprawki halogena na pewno, Halogeny do podmontowania pod szafkami 35W w kuchni fabrycznie maj 1,5m przewodyu 1mm2-- sam u篡wam 1,5 mm2 i nikt sie nie doczepia i 鈍iec tak samo.

0
  • #9 26 Lis 2006 13:07
    slawor_
    Poziom 9  

Witka!!!
    No i si schody zacz窸y - pod陰czanie trafa :D:D:D
    Dwa razy ju mi bezpieczniki wywali這!!!! czy mog貫m spali albo uszkodzi trafo albo halogen (瘸rnik w 瘸r闚ce ca造 jest).
    Zagw霩dk mam banaln dla elektryka pewnie.Mianowicie na wej軼iu 230V mam dwie pary zacisk闚 1i2 oraz 3i4 i teraz mam zagw霩dk pod陰cza do 1i2 czy do skrajnych 2i3. 畝r闚k na wyj軼iu mam do skrajnych.Podpowiedzcie co , my郵a貫m 瞠 to b璠zie proste a pad貫m na taaakiej pierdole
    pozdro
    ps. jak pod陰czam 瘸r闚k na 220V na kr鏒ko bez trafa to wsio dzia豉, czyli co musi z tym trans. by

0
  • #10 26 Lis 2006 16:49
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam

Musisz dok豉dnie opisa to, co jest na schemacie pod陰czenia tego trafa (lub narysuj) jaki to moedel, firma.

pzdr

0
  • #11 26 Lis 2006 20:23
    slawor_
    Poziom 9  

Witka! model ELDA YT150- boj sie kurcze 瞠 go spali貫m :cry:
    Jak wstawi w miejsce trafa 瘸r闚k na 230V to 鈍ieci, a jak podepn trafo to kicha.
    ps.rysunek CADowski :D

0
  • #12 26 Lis 2006 20:53
    Zenek
    Poziom 30  

je郵i to takie co, to przewody "z puszki" 230 V pod陰czaj na skrajne zaciski..
    nie wiem, co jest pod tymi klapkami, ale z nadruku wynika, ze po pierwotnej stronie (czyli 230V) zmostkowane s: styki:jedynka z dw鎩k, a tr鎩ka z czw鏎k...wi璚 niestety pod陰czenie napi璚ia do zmostkowanych spowoduje wybicie bezpiecznika...

0
  • #13 26 Lis 2006 21:07
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Jeste pewien pod陰czenia przewodu fazowego L ?
    Przede wszystkim do transformatora bezpo鈔ednio "puszczasz" zero "N" a przez wy陰cznik przew鏚 L (faz)
    - sprawdzi貫 neon闚k, kt鏎y przew鏚 jest fazowy?

Pzdr

0
  • #14 26 Lis 2006 21:51
    slawor_
    Poziom 9  

tak jak na rys. L (neon闚ka 鈍ieci) powoli przestaje to qma.

0
  • #15 27 Lis 2006 01:09
    lukiiiii
    Poziom 26  

dlatego istnieje taki zawod pt:'elektryk' i nalezy go wzywac do takich spraw, tak samo jak sie idzie z grypa do lekarza.

Obwod trafo i halogeny nie nalezy do trudnych, wiec jak sobie nie radzisz daj sobie spokoj.

0
  • #16 27 Lis 2006 01:50
    Zenek
    Poziom 30  

po co to gmatwanie koledze =>slawor_ z przewodem fazowym, ;) ..ma to sens przy owych "inteligentnych" 軼iemniaczach....Czy zastanawiamy si, na kt鏎ej 篡le w komputerowym zasilaczu jest faza, a na kt鏎ym N...
    Je雲i dalej wybija, to faktcznie uwali貫 np prostownik w tym "transformatorze" albo dalej 陰czysz kable pod jeden mostek ;)
    Bo skoro 瘸r闚ka w tym miejscu 鈍ieci................
    Albo co zosta這 niedopowiedziane....
    => lukiii, jaka krypto-auto-reklama ? ;)

0
  • #17 27 Lis 2006 09:38
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Zenek napisa:
    po co to gmatwanie koledze =>slawor_ z przewodem fazowym, ;) ..ma to sens przy owych "inteligentnych" 軼iemniaczach...Czy zastanawiamy si, na kt鏎ej 篡le w komputerowym zasilaczu jest faza, a na kt鏎ym N...

Czy zastanowi貫 si jak Twoja odpowied ma si do zasad bezpiecze雟twa i przepis闚 przeciwpora瞠niowych?
    Jak mo瞠sz, jako do鈍iadczony forumowicz udziela takich odpowiedzi i to w dodatku osobie, kt鏎a okre郵i豉 si jako laik w tematach elektrycznych?

Nie por闚nuj zasilacza komputerowego (kt鏎y musi by uziemiony lub zerowany) do trans. elektronicznego - kt鏎y jest odseparowany od sieci 230V tylko elektonicznie - sk康 Twoja pewno嗆 i producent nie oznaczy wej嗆 celowo - skonstruowa貫 akurat to urz康zenie i wiesz jak jest ono zbudowane ?

Przede wszystkim zwr鏂i貫m uwag, na puszczenie przewodu L przez wy陰cznik - dla Ciebie jest to gmatwanie?

Pzdr

0
  • #18 27 Lis 2006 10:32
    KaW
    Poziom 34  

W KUCHNI ROBIONEJ NA HALOGENY PRZEZ DOMOROSΒGO ELEKTRYKA
    sta這 s tak ,瞠 za kazdym razem po w豉czeniu 鈍iat豉 -wywala造 korki -笈- i wtedy zachodzi豉 w tym domu potrzeba :-
    - sekretarka telefoniczna sama musia豉 nagra sobie powitalny meldunek
    --bo by zanik napi璚ia

-w kuchni gazowej -pob鏎 mocy ok. 3kW-wszystkie bajery -tylko zegar
    ---trzeba by這 nastawiac od nowa -co dla os鏏 pe軟oletnich /starszych/
    -- by這 bardzo k這potliwe
    - elektryk na te wyniki swej pracy da dyla.......

Ratunkiem jest zakup zespo逝 op騜nionego za陰czania -do transformator闚 toroidalnych -do 1kW- KOSZT OK -50z.
    Po zainstalowaniu pomog貫m starszym ode mnie ludziom -oni ju rezygnowali z zapalania 鈍iat豉 w kuchni -byle tylko nie nagrywac zapowiedzi sekretarki i w k馧ko nie ustawia zegara w kuchni gazowej..........l

0
  • #19 29 Lis 2006 22:49
    slawor_
    Poziom 9  

Elo!
    L na w陰cznik, trafo na N i wszystko 鄉iga jak ta lala.
    Dziex wszystkim
    pozdro
    ps.big thx Kasprzyk-naprowadzi貫 mnie ch這pie

0