Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnał anteny tv zakłóca sygnał modulatora :|

Mody 22 Nov 2006 21:18 5289 14
 • #1
  Mody
  Level 25  
  Do tunera ferguson 7318 mam podłączoną antenę tv pod wejście modulatora. Pod wyjście z modulatora jest podłączony telewizor. Bez podłączonej anteny sygnał z tunera jest dobry ale gdy antena zostaje podłączona na ekranie pojawiają się poziome wąskie paski i sygnał co kilka sekund pojawia się i znika. Domyślam się że sygnał z anteny jest za mocny ponieważ jest ze wzmocniony wzmacniaczem znajdującym się w antenie. Czy da się jakoś odseparować jakim filtrem zakłócenia, które wprowadza wzmacniacz.

  Pozdrawiam
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Na początek spróbuj przestroić modulator na inny kanał ( i telewizor potem też) są to najprawdopodobniej interferencje wynikające ze zbyt bliskiego siebie ustawienia kanałów tv naziemnej ( na to nie masz wpływu) i modulatora ( to mozna przestroić) powinna być tak aopcja w menu tunera SAT.
  Pozdr.J.
 • #3
  Mody
  Level 25  
  Z tyłu tunera brak regulacji zmiany kanału w menu chyba nie ma takiej opcji ale muszę to dokładnie zbadać.

  Pozdrawiam
 • #4
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  O ile nie jest na gwarancji - sprawdz na samym modulatorze. Z tylu faktycznie nie ma zadnego peerka. W menu nie ma takiej opcji napewno.
  Bez sensu...

  Sprawdz, jak to wszystko bedzie zachowywalo sie przy ODLACZONYM zasilaczu anteny.
  A jezeli masz mozliwosc polaczenia tunera z TV czinczami - podlacz czinczami. Wtedy wyeliminujesz przynajmniej ta jedna mozliwosc.
 • #5
  Mody
  Level 25  
  Bez podłączonej anteny sygnał z tunera jest dobry. W opcjach znalazłem zmianę kanału, dalej próbuje znaleźć kanał bez zakłóceń. Nie moge wykorzystać połączenia przez czincze ponieważ telewizor jest oddalony od tunera.
 • #6
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  A zpodlaczona antena, ale bez podlaczonego zasilacza do wzmacniacza ?
 • #7
  Mody
  Level 25  
  W ustawieniach tunera jest zmiana kanału modulatora. Ustawiłem na kanał z dobrą jakością obrazu ale nadal wzmacniacz antenowy wprowadza delikatne zakłócenia. Po odłączeniu zasilacza wzmacniacz obraz jest bez zakłóceń.
  Ja się pozbyć tych zakłóceń?
 • #8
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Szukaj do skutku czystego miejsca (kanału) lub zmniejsz wzmocnienie anteny (słabsza płytka w antenie, albo jakiś stały tłumik - regulowanym mógłbyś dobrać dokładnie - jednak są droższe) lub następuje wzbudzenie w samym modulatorze - może jego słaba jakość.

  Pzdr
 • #9
  adamjur1
  Level 41  
  Popieram Kasprzyka- szukaj takiego miejsca w paśmie, które nie będzie intererowało. A najtańszy tłumik to.... kiepska rozczepka ( trójnik rodzielacz sygnałowy) wprowadzający tłumienie.
  Pozdr.J.
 • #11
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Sam pomysł łączenia modulowanego sygnału z anteny ze wzmacniaczem szerokopasmowym i sygnałów z tunera Sat lub z magnetowidu, (ponownie modulowanych nośną w.cz. w uproszczonym modulatorze), to z punktu widzenia jakości obrazu bezsens.
  Do przesyłania sygnału z magnetowidu, DVD, lub z tunera Sat należy wykorzystywać połączenia EURO-chinch lub w bardziej wyszukanym sprzęcie, "łącza optyczne".

  Przedwzmacniacz szerokopasmowy w antenie do odbioru naziemnego TV, wzmacnia wszystko w zakresie od 50-100-MHz, (i sygnały użyteczne i przypadkowe sygnały zakłócające docierające do anteny), możebyć trudno więc, znaleźć "miejsce" w całym paśmie częstotliwości, które nie będzie zakłócane.

  Modulatory w tunerach, czy magnetowidach to bardzo uproszczone urządzenia, z możliwością "dostrojenia" w kanałach 21-39, rzadziej na kanały 21-60.
  Służyły niegdyś do łączenia gier komputerewych, magnetowidów i tumerów sat, z odbiornikami telewizyjnymi nie posiadającymi wejść sygnału typu; RGB, S-VHS, Euro lub Cinch.

  Dziś, takie uproszczone ze względów cenowych, modulatory zewnętrzne lub modulatory wbudowane, powinny być wycofane z produkcji a wręcz zakazane, ze względu na ilość "wytwarzanych" zakłóceń, ciasnotę w eterze, i nie odpowiedzialne eksperymentowanie domorosłych amatorów pirackiego radio-zaśmiecania eteru.

  Ponieważ omawiane modulatory nie posiadają na wyjściu, filtra jedno-kanałowego, więc najczęściej dodają w kilku miejscach zakresu częstotliwośći, (pomiędzy 50MHz a 1000MHz), szkodliwe "produkty " procesu przemiany częstotliwości.
  Dokładnego filtra kanałowego posiadać nie mogą, bo są przestrajane.
  Z racji kosztów, filtrów przestrajanych elektronicznie raczej w tego typu modulatorach nie opłaca się wykonywać.

  W twoim wypadku, aby skutecznie uniknąć wzajemnego zakłócania, sygnał z anteny do odbioru naziemnego należy podłączyć bezpośrednio do gniazda antenowego telewizora, a sygnał z tunera oddzielnym kablem EURO, lub chinch.

  Jeśli masz w telewizorze tylko współosiowe (koncentryczne) wejście antenowe w.cz. to innymi mozliwymi alternatywnymi rozwiązaniami może być;

  1.Oddanie tego telewizora na złom, do recyklingu-pardon, a w zamian kupienie nowego z odpowiednią ilością wejść EURO.

  2.Zastosowanie, przed modulatorem, na kablu doprowadzającym sygnał z anteny (telewizyjnej do odbioru naziemnego) trójstopniowej lub cztero-stopniowej, strojonej pułapki częstotliwości.
  Za pomocą takiej strojonej pułapki możesz własnoręcznie i doświadczalnie wytłumić pewne częstotliwości z zakresu dosyłanego przez szerokopasmowy przedwzmacniacz antenowy na wejście sumatora modulatora w twoim tunerze.
  Za pomocą strojonej pułapki cztero-stopniowej można stłumić jedną czętotliwość mocniej (ok.16-18dB) lub 2,3,4 częstotliwości słabiej, (ok. 15dB, 13dB, 10dB,)
  Pułapka częstotliwości, nastrojona na środek danego kanału TV-UHF, obejmuje swym nieco mniejszym (malejącym)tłumieniem przynajmniej dwa a nawet cztery, kanały sasiednie.
  Pułapki takie można kupić na e-sklep; Delta-Poznań lub Dipol.
  Najlepiej, aby pułapka częstotliwości, była w fabrycznej ekranowanej obudowie.

  Przed wyborem częstotliwości, które ma tłumić pułapka, najpierw znajdź doświadczalnie, za pomocą strojenia modulatora, takie "miejsce" na zakresie częstotliwości TV, gdzie występuje najmniej zakłóceń od szerokopasmowego przedwzmacniacza antenowego, (zakłócających sygnał z tunera).
  Następnie dostrój zamontowaną "przed modulatorem" pułapkę, do tej znalezionej-najmniej zakłócanej częstotliwości, aby dodatkowo wytłumić zakłócenia docierające na tej częstotliwości od strony antenowego przedwzmacniacza szerokopasmowego, (tj. od anteny odbioru naziemnego).

  3. Wymiana przedwzmacniacza antenowego na inny, bo ten obecny może być uszkodzony,
  (sprawdź jak ci odbiera sama antena do odbioru naziemnego podłączona bezpośrednio do wejścia antenowego telewizora, tj, z pominięciem przejścia przez sumator modulatora w tunerze).
  Niektóre przewzmacniacze szerokopasmowe mogą wzmacniać i wytwarzać silne zakłócenia powyżej 1000MHz i tym samym zakłócać częstotliwość pośrednią w tunerze Sat.
  Może to być problemem w uproszczonych instalacjach, gdzie sygnał z konwertera anteny satelitarnej, przesyłany jest tym samym przewodem koncentrycznym, co sygnały R-TV z rozsyłu naziemnego.


  4. Wymiana przedwzmacniacza na przedwzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu,

  Najpierw kup pułapkę, zawsze się przyda, nawet jeśli po wymianie przedwzmacniacza, miałoby się już nieco "poprawić".
  PZRD, Jerzy Cieślański
 • #12
  Mody
  Level 25  
  Problem został rozwiązany w połowie. Zakupiłem video sender więc sygnał z tunera jest przesyłany drogą radiową. Pozostało tylko przesłanie bezprzewodowo sygnału z telewizji naziemnej. Jak rozwiązać ten problem. Słyszałem, że można wykorzystać do tego modulator.

  Pozdrawiam
 • #13
  dipol
  Level 34  
  na sygnal z modulatora nakładają sie sygnały z anteny tv,masz na wyjściu odbiornika sygnaly AV i w telewizorze prześlij sygnał po niskiej częstotlwości,ten problem się obecnie nasila bo bardzo dużo nowych stacji telewizyjnych pojawiło się w etrerze jeżeli jest tam pokrętło zmiany ćzęstotliwości modulatora to zmień częstotliwość
  najtaniej jest wykonać dodatkowe wejście av w telewizorze i wykorzystać sygnał do przełaczania AV z tunera ok 15 elementow koszt 10 zl
  a widzę że wszyscy otwierają na siłę "drzwi do lasu" a tam dawno je ktoś już otworzył hihi trzeba uruchomić szare komórki a nie bezmyślnie być specjalistą od klawiatury komputerowej
  ten proble juz zaczął się pojawiać w serwisie ok 15 lat temu wykonywałem wejścia AV do telewizorow
 • #14
  kasprzyk
  Electrician specialist
  dipol wrote:
  na sygnal z modulatora nakładają sie sygnały z anteny tv,masz na wyjściu odbiornika sygnaly AV i w telewizorze prześlij sygnał po niskiej częstotlwości,ten problem się obecnie nasila bo bardzo dużo nowych stacji telewizyjnych pojawiło się w etrerze jeżeli jest tam pokrętło zmiany ćzęstotliwości modulatora to zmień częstotliwość

  Ameryki nie odkryłeś - właśnie o tym piszemy w odpowiedziach.

  dipol wrote:


  najtaniej jest wykonać dodatkowe wejście av w telewizorze i wykorzystać sygnał do przełaczania AV z tunera ok 15 elementow koszt 10 zl
  a widzę że wszyscy otwierają na siłę "drzwi do lasu" a tam dawno je ktoś już otworzył hihi trzeba uruchomić szare komórki a nie bezmyślnie być specjalistą od klawiatury komputerowej
  ten proble juz zaczął się pojawiać w serwisie ok 15 lat temu wykonywałem wejścia AV do telewizorow

  Proponuje Tobie uruchomić szare komórki i czytać uważnie posty - Twoje super urządzenie za 10zł nie rozwiąże problemu przeniesienia bezprzewodowo sygnału na odległość - a o tym właśnie pisze zainteresowany ;) (problem zakłócania się kanałów telewizyjnych sam zaintersowany już rozwiązał)

  "specjalista od klawiatury komputerowej" – przeczytałeś to w podręczniku dla akwizytorów? nie obrażaj ludzi, którym nie dorównujesz poziomem intelektualnym oraz wiedzą - nigdy lepiej nie opisałbyś i wyjaśnił tego problemu.

  p.s. – następnym razem używaj funkcji Pisownia przed wysłaniem postu.