Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny12 Programator czasowy

22 Lis 2006 23:56 954 1
 • Poziom 9  
  Witam! Jestem początkujący w mikrokontrolerach i potrzebuje kilku wskazówek. Buduje programator czasowy, który ma za zadanie włączać odpowiednie przekaźniki na określony czas(program sztywny): np 1 i 2 przekaźnik na około 10 min, 1 na około 30 min i 3 na około 1 min. Posiadam attiny12 i trzy przekaźniki na 5v jrc-21f. Potrzebuje porady, czy można to wykonać na tym układzie, jaki i czy zastosować kwarc, tak aby uzyskać pożądany czas oraz jakie kondensatorki do kwarcu(33p?), oraz jak podłączyć przekaźnik do układu, można bezpośrednio do układu czy trzeba przez tranzystor, np bc307, jeśli tak to w jaki sposób.
  Z góry dziękuję za pomoc!
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 42  
  Witam,

  można to zrobić spokojnie na tym uC. Ale nie musisz do tego dawać żadnego kwarca. Sam piszesz, że mają się włączać na "około" czyli nie potrzebujesz precyzji czasu rzędu mikrosekund ;) wykorzystaj wewnętrzny oscylator to ci jeszcze 2 końcówki się przydadzą do czegoś np zapalania leda gdy pracują przekaźniki albo do czegoś innego. Lepiej by było aby sterować te przekaźniki przez tranzystor. Nie wiem jaki prąd pobierają twoje przekaźniki. Ale tranzystor daj typu PNP, ponieważ po starcie piny portów przyjmują stan wysoki więc będziesz miał przekaźniki wyłączone na początku zawsze. Chyba że chcesz odwrotnie? ;)

  czyli uC, tranzystorki, rezystorki do bazy, diody zabezpieczające równolegle z przekaźnikami i w zasadzie układ gotowy. Pozostaje go tylko zaprogramować - przygotowując sobie uprzednio złącze ISP ;)

  pozdrówka