Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań odnośnie amplitunera.

nikolaskejcz 23 Lis 2006 02:00 1961 24
  • #1 23 Lis 2006 02:00
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

Kłaniam się. Proszę mi powiedziec czy głośnik niskotonowy może być podpięty bezpośrednio pod amplituner? (chodzi mi oto czy nie potrzeba jakiegoś filtra tonów niskich, czy ampli mają wbudowane filtry?). Jeszcze jedno: mianowicie pod które z wejść można podłączyć komputer (pod które najlepiej - zarówno po stronie kompa jak i ampli). Czy zakres impedancji 4-16 ohm oznacza że można bez obaw podłączyć 8 ohmowy głośnik (czy nie trzeba niczego przełączać). No i czy ten ampli da radę głośnikowi 160 w rms (niskotonowemu)? Dla jasności zamieszczam link do ampli który zamierzam kupić. Dzięki. http://www.allegro.pl/item142682699_denon_dra_750_real_photo_gwarancja_od_tw.html

• Pomocny post
    #2 23 Lis 2006 09:33
    Krzychu7
    Poziom 39  

Witam.
    1) Głośnik niskotonowy może być podłączony do wzmacniacza bez filtrów.
    2) Komputer można podłączać pod wszystkie wejścia wzmacniacza za wyjątkiem gramofonowego (PHONO) oraz mikrofonowego (MIC). Jeśli chodzi o pozostałe wejścia, to nie ma różnicy pod które podłączysz.
    3) Jeśli wzmacniacz obsługuje impedancję 4÷16Ω, to oczywiście możesz podłączyć kolumny 8Ω. Jeśli chodzi o moc głośnika, to musi być większa niż wyjściowa wzmacniacza. W Twoim przypadku tak jest. Wzmacniacz "da radę" każdemu głośnikowi pod warunkiem, że impedancja będzie w granicach 4÷16Ω, moc głośnika może być dużo większa.
    Pozdrawiam.

• #3 23 Lis 2006 14:51
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

Dzieki wielkie za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie. Jeśli chciałbym podłączyc wzmacniacz (lub ampli) do komputera to po stronie kompa wtyczka kabla to 1 x rca (chinch pod wyjście SPDiF), natomiast po stronie amplitunera są wejscia na 2 x rca (prawy i lewy). Moje pytanie brzmi czy do podłączenia mam użyć kabla który z 1 wtyczki rca przechodzi na 2 (czyli cos w rodzaju trójnika?) czy też podłączyc po prostu kabel rca-rca pod jeden tylko kanał po stronie ampli?

• #4 23 Lis 2006 15:23
    wiezlak
    Poziom 35  

To, co próbujesz zrobić nie zadziała. Gniazdo RCA w karcie dźwiękowej podaje sygnał cyfrowy (np. zakodowany w AC3 dźwięk 5.1) a w tym amplitunerze masz wejście stereo analogowe 2xRCA. Musisz podać sygnał z gniazda mini-jack karty dźwiękowej - po prostu kup lub zlutuj kabel mini-jack -> 2xRCA.

Jedno pytanie - czy tym amplitunerem chcesz napędzać i kolumny i subwoofer pasywny?...

• #5 23 Lis 2006 16:03
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

Dzięki. Ampli posłuży mi do napedzenia suba pasywnego (tylko i wyłącznie). Czyli może lepiej poszukac takiego z cyfrowym wejściem? (nie chcę zbyt dużej straty jakości dźwięku). Zapewne ampli z cyfrowym wejściem będzie droższy.

• #6 23 Lis 2006 16:47
    wiezlak
    Poziom 35  

Nie, w przypadku napędzania tylko subwoofera nie ma sensu szukać ampli z wejściem cyfrowym, bo i tak w 95% taki amplituner nie ma wzmacniacza do kanału subwoofera, tylko odseparowane wyjście RCA na subwoofer aktywny (wyjątkiem jest np. CAT 907). Zresztą przy subwooferze strata jakości na połączeniu analogowym w stosunku do cyfrowego jest raczej nieodczuwalna.

Dlaczego kupujesz amplituner do napędzania subwoofera a nie dedykowany wzmacniacz/panel z filtrami? Czy chcesz zrobić może tak, że pod zaciski A podłączasz kolumny stereo do słuchania np. radia, CD lub magnetofonu a pod 1 zacisk B dajesz subwoofer służący jako element zestawu 5.1 PC? Jeśli nie będziesz wykorzystywał tego amplitunera stereo w inny sposób, niż tylko jako napęd subwoofera, to proponuję kupić jednak dedykowany wzmacniacz do subwoofera (w tej cenie dostaniesz tranzystorowca o mocy 300W RMS przy 4 ohm - np. firmy Matronix).

• #7 23 Lis 2006 18:34
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

nikolaskejcz

Krzychu7 napisał:

1) Głośnik niskotonowy może być podłączony do wzmacniacza bez filtrów

owszem, tylko pamiętaj, że głośnik niskotonowy, przetwarza dźwięk tylko w pewnym zakresie, więc jeśli tak zrobisz będzie odtwarzał (bądź próbował) częstotliwości, którym nie da rady
    Krzychu7 napisał:

Jeśli chodzi o moc głośnika, to musi być większa niż wyjściowa wzmacniacza.

nie musi, ale tak jest bezpieczniej, jeśli ktoś nie ma oporów przy kręceniu gałką na maxa.
    :D
    Ale i tak bez sensu jest kupowanie amplitunera, aby napędzał głośnik nisko bądź subniskotonowy.
    Taki wzmacniacz możesz nabyć tu:
    http://www.altron.com.pl/cgibin/shop
    http://www.matronix.pl/?cmd=oferta
    albo takie:
    http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=143288299
    http://trimaudio.pl/index.php?a=lista&k=64&kt=3&v=1
    http://akkus.com.pl/index.php?styl=kategorie-...wzmacniacze&kat=wzmacniacze_bas&lang=pl&dh=dt

• #8 23 Lis 2006 21:28
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

Cytat:
    Ale i tak bez sensu jest kupowanie amplitunera, aby napędzał głośnik nisko bądź subniskotonowy

Ale ze względu że to nie będzie dobrze grało czy ze wzgledu marnowania mozliwosci amplitunera? Niekoniecznie musi to być amplituner. Biore pod uwage również wzmacniacz domowy.
    Krótka piłka: czy lepiej będzie jak kupię wzmacniacz pod samodzielną zabudowę z jakiegoś sklepu elektronicznego czy gotowy wzmacniacz domowy? Pisałem wcześniej że ampli będzie napędzał tylko suba, choć niewykluczam dalszej rozbudowy w przyszłości. A jeśli kupię gołą elektronikę to mam trochę ograniczone możliwości rozbudowy zestawu (proszę mnie poprawić jeśli sie mylę). W jaki sposób mozna podłączyć (jakim kablem?) taki subwoofer aktywny (mam tu na myśli suba z elektroniką z matronixa np.) do komputera.

• #9 24 Lis 2006 10:45
    przemo-lukas

proszę, doczytaj co jest potzrebne w subie i już wszystko będziesz sam wiedział. Sygnał idzie na filtr, pózniej filtrowany sygnał na wzmacniacz. Do tego wzmaki subwooferowe mają opcjonalnie, zmianę fazy, opuźnienie załączenia itp.

• Pomocny post
    #10 24 Lis 2006 15:12
    wiezlak
    Poziom 35  

Zdecydowanie lepszym wyjściem będzie kupno dedykowanego wzmacniacza do subwoofera w postaci panelu montowanego na tylnej ściance obudowy, niż amplitunera czy wzmacniacza stereo. W cenie 300zł dostaniesz ampli/wzmacniacz 2x60-80W RMS a dedykowany wzmacniacz do subwoofera będzie miał 1x300W RMS (oraz regulowany filtr dolnoprzepustowy - możesz wybrać do jakiej częstotliwości ma grać sub). Taki panelowy wzmacniacz do subwoofera w razie potrzeby możesz sobie zamontować do nowszej konstrukcji subwoofera (nawet z głośnikiem o mocy 300W - realnej, nie papierowej) - oczywiście kontrola takiego wzmacniacza nad jakimkolwiek głośnikiem niskotonowym jest dużo większa, niż w przypadku amplitunera/wzmacniacza stereo. Sygnał do niego możesz dostarczyć zarówno niskopoziomowy (RCA) jak i wysokopoziomowy (z zacisków głośnikowych - bez obciążania wzmacniacza podającego sygnał).

• #11 24 Lis 2006 21:00
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

Dzięki wielkie. Czyli aktywnego suba moge bez obaw (oczywiście z odpowiednią impedancją) podłączyc pod np. wieżę stereo?

• #12 24 Lis 2006 22:34
    wiezlak
    Poziom 35  

Jak najbardziej będziesz mógł subwoofer z takim wzmacniaczem podłączyć pod wieżę stereo. Podłączając go pod zaciski głośnikowe wieży będziesz miał taki "bonus", że ustawisz sobie na subwooferze poziom głośności względem kolumn i sub będzie reagował razem z kolumnami na pokrętło głośności w wieży.

• #13 24 Lis 2006 23:20
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

wiezlak napisał:
    Jak najbardziej będziesz mógł subwoofer z takim wzmacniaczem podłączyć pod wieżę stereo. Podłączając go pod zaciski głośnikowe wieży będziesz miał taki "bonus", że ustawisz sobie na subwooferze poziom głośności względem kolumn i sub będzie reagował razem z kolumnami na pokrętło głośności w wieży.

A co z impedancją? Wzmacniacz w wieży ma 2x6 ohm. Czy musze kolumny podpiąć (szeregowo) pod jeden kanał a suba pod drugi? Czy inaczej?

• #14 25 Lis 2006 00:58
    wiezlak
    Poziom 35  

W takim podłączeniu impedancja nie ulegnie zmianie. Zaciski wejścia wysokopoziomowego wzmacniacza subwoofera podłączasz pod zaciski wieży równolegle z kolumnami, bo nie stanowi on praktycznie obciążenia dla wieży (przepuszcza sygnał wysokopoziomowy przez tłumik o dużej rezystancji).

Aha - wspomniany wcześniej Matronix nie ma fabrycznie takiego wejścia wysokopoziomowego i trzeba by go zasilić sygnałem z wyjścia RCA wieży, bądź we własnym zakresie dobudować wejście wysokopoziomowe.

• #15 25 Lis 2006 01:23
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

wiezlak napisał:
    W takim podłączeniu impedancja nie ulegnie zmianie. Zaciski wejścia wysokopoziomowego wzmacniacza subwoofera podłączasz pod zaciski wieży równolegle z kolumnami, bo nie stanowi on praktycznie obciążenia dla wieży (przepuszcza sygnał wysokopoziomowy przez tłumik o dużej rezystancji).

Aha - wspomniany wcześniej Matronix nie ma fabrycznie takiego wejścia wysokopoziomowego i trzeba by go zasilić sygnałem z wyjścia RCA wieży, bądź we własnym zakresie dobudować wejście wysokopoziomowe.

Co oznacza brak wejścia wysokopoziomowego (mam rozumiec że nie mozna wtedy podłączyć suba dlatego że będzie to źle grało (lub wogóle) czy tez dlatego że coś może ulec uszkodzeniu?). Niestety nie mam w wiezy wyjść RCA (jedynie wejścia). Czy trudne byłoby dobudowanie tego wejścia (czy trzeba to zlecić ekspertowi?). Czy możliwe jest zaimplementowanie takiego wejścia na etapie zamówienia w sklepie? (czy moza sobie - za dopłatą oczywiście - zamówic takie wejście.). Wiem że mnóstwo pytań zadaje ale to nie moja dziedzina (może kiedyś:-). W każdym razie wielkie dzięki. Twoje porady bardzo mi pomogły i naświetliły temat.

• #16 25 Lis 2006 02:18
    wiezlak
    Poziom 35  

Niestety do wejść RCA we wzmacniaczu subwoofera nie podepniesz bezpośrednio sygnału z zacisków głośnikowych wieży - za duża różnica napięć (w RCA ok. 250-1000mV a na zaciskach głośnikowych jest sygnał wzmocniony do kilku-kilkudziesięciu V). Nie mam pojęcia, czy firma Matronix będzie skora dołożyć do swoich wzmacniaczy takie złącze - musiałbyś ich zapytać. Cóż, ja zbyt słabo orientuję się w temacie budowy przedwzmacniaczy, żeby podać Ci gotowe rozwiązanie - to dla mnie jak stąpanie po kruchym lodzie :). Musisz poprosić bardziej doświadczonych forumowiczów o pomoc w tym zagadnieniu. Przykładowo TU jest projekt przedwzmacniacza do subwoofera (żeby obejrzeć całość trzeba się zarejestrować i zalogować) - można by z niego skorzystać w zakresie budowy tego wejścia wysokopoziomowego z sumatorem kanałów.

Możesz skontaktować się na PW z forumowym kolegą Irek2 - buduje i odsprzedaje kompletne wzmacniacze do subwooferów na TDA 7294 (60-120W) oraz na tranzystorach (zdaje się, że 300W) - są dobrej jakości i mają oba rodzaje wejść.

• #17 25 Lis 2006 09:11
    przemo-lukas

podłącz pod wyjście liniowe, np. : wyjście słuchawkowe
    :D

• #18 25 Lis 2006 12:20
    wiezlak
    Poziom 35  

Przemo-lukas - niestety to nie przejdzie u kolegi nikolaskejcz, gdyż nie ma wyjścia liniowego w wieży a złącze słuchawek odcina kolumny (można by się ewentualnie pokusić o likwidacje elementu odpowiedzialnego za to odcięcie, ale wtedy traci się możliwość normalnego korzystania ze słuchawek...).

• #19 25 Lis 2006 21:07
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

wiezlak napisał:
    Przemo-lukas - niestety to nie przejdzie u kolegi nikolaskejcz, gdyż nie ma wyjścia liniowego w wieży a złącze słuchawek odcina kolumny (można by się ewentualnie pokusić o likwidacje elementu odpowiedzialnego za to odcięcie, ale wtedy traci się możliwość normalnego korzystania ze słuchawek...).

Czyli jeśli zlikwiduję ten wyłącznik to mogę bez obaw podać sygnał na suba? To by było chyba najlepsze i najprostsze wyjście w moim wypadku. A co z impedancją?

• #20 26 Lis 2006 12:23
    wiezlak
    Poziom 35  

W TYM wątku jest kilka wskazówek na temat takiej przeróbki gniazda minijack, żeby nie odłączało kolumn po włożeniu wtyczki.

• #21 01 Gru 2006 10:09
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

Zamierzam kupić http://www.matronix.pl/?cmd=wds100tp. Jako że się nie znam proszę o ocenę mojego wyboru i ewentualną podpowiedź (tylko bardzo prosze mi nie polecać wzmacniaczy za 500zł.) Przypomne tylko: głośnik 160 W rms, 8ohm.

• #22 01 Gru 2006 11:16
    wiezlak
    Poziom 35  

Na Twoim miejscu dołożyłbym 43 zł. i wybrał wersję na tranzystorach, czyli WST100TP. Dlaczego? WDS jest oparty na 1 scalaku TDA7294, który osiąga przy rozsądnym poziomie zniekształceń ok. 60W - dodatkowo Matronix daje trafo dostosowane do obciążenia 4ohm (napięcie niższe, niż dla 8ohm) - Ty zaś chcesz podłączyć 8ohm, więc moc oddawana będzie sporo mniejsza (~40W). WST100TP osiągnie 100W przy 4ohm z mniejszymi zniekształceniami - jednak dla głośnika 8ohm ta moc będzie mniejsza (podejrzewam ~70W). Może któryś z forumowiczów doradzi, o jakim napięciu trafo najlepiej by wykorzystało ten wzmacniacz przy 8ohm - kupiłbyś wtedy wersję WST100P i dołożył odpowiednie trafo.

Porównując nawet podobne moce - TDA7294 nienajlepiej radzi sobie z kontrolą głośników niskotonowych - wzmacniacze zbudowane na parach tranzystorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (lepsze współczynniki narastania i tłumienia).

• #23 01 Gru 2006 14:08
    nikolaskejcz
    Poziom 9  

wiezlak napisał:
    Na Twoim miejscu dołożyłbym 43 zł. i wybrał wersję na tranzystorach, czyli WST100TP. Dlaczego? WDS jest oparty na 1 scalaku TDA7294, który osiąga przy rozsądnym poziomie zniekształceń ok. 60W - dodatkowo Matronix daje trafo dostosowane do obciążenia 4ohm (napięcie niższe, niż dla 8ohm) - Ty zaś chcesz podłączyć 8ohm, więc moc oddawana będzie sporo mniejsza (~40W). WST100TP osiągnie 100W przy 4ohm z mniejszymi zniekształceniami - jednak dla głośnika 8ohm ta moc będzie mniejsza (podejrzewam ~70W). Może któryś z forumowiczów doradzi, o jakim napięciu trafo najlepiej by wykorzystało ten wzmacniacz przy 8ohm - kupiłbyś wtedy wersję WST100P i dołożył odpowiednie trafo.

Porównując nawet podobne moce - TDA7294 nienajlepiej radzi sobie z kontrolą głośników niskotonowych - wzmacniacze zbudowane na parach tranzystorów są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem (lepsze współczynniki narastania i tłumienia).

Tak też mi doradzono w sklepie. Chciałem zweryfikować :). A w takim razie jak się w tym wypadku ma sprawa podłączenia suba (aktywnego) pod zaciski głośnikowe wieży? Czy ten WST ma wspominane wcześniej wejście (wysokopoziomowe) czy nie (chodzi mi o to co stałoby się gdybym tak to podłączył?). W każdym razie mam nadzieje że nadal będzie istniała (w razie czego) możliwość podłączenia suba pod gniazdo sluchawkowe).

• Pomocny post
    #24 01 Gru 2006 19:40
    wiezlak
    Poziom 35  

Ze zdjęć na stronie Matronixa wynika, że ich wzmacniacze mają tylko stereofoniczne wejście niskopoziomowe. Rozwiązanie przez podłączeniem do zacisków głośnikowych wieży z odpowiednio dobranymi rezystorami wydaje mi się elegantszym wyjściem, niż podawanie sygnału z gniazda słuchawkowego. Jako, że nie potrafię podać Ci schematu i wartości rezystorów, sugeruję byś poprosił o pomoc moderatora Tremolo lub forumowicza Irek2 - z pewnością zaproponują Ci konkretne rozwiązanie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME