Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Obudowa TL do subwoofera. Głośnik Earthquake TRemor 12 XR.

kurtwagner 23 Nov 2006 11:41 2204 4
    kurtwagner
    Level 12  
    Witam chciałbym, skonstruować coś nietypowego przy czym aby dobrze grało głośnik to Earthquake TRemor- 12 XR i wykopałem stary temat o obudowach z linią transmisyjną niestety nie wiem jak sie zabrać do takiej obudowe pobrałem programik który był w tamtym poście ale on jakoś nie zyje u mnie jeśli ktoś jest w temacie bardzo prosze o pomoc w zaprojektowaniu obudowy

oto parametry podane od producenta
    # 800 watts/400 RMS
    # Fs = 23Hz
    # Qms = 6.465
    # Qes = 0.443
    # Qts = 0.414
    # VAS = 3.739 cu. ft. / 105.81 liters
    # Xmax = 0.75"
    # 86dB 1W/1M>
    # Single 4-Ohm

Z góry dziekuje za pomoc
    Tremolo
    Level 43  
    teoria mówi: 330 m/s / 4* częstotliwość strojenia powiedzmy 30Hz (4x bo chodzi o 1/4 długości fali, jak w przypadku piszczałki)

długość 330 m/s / 120 = 2,75m tunelu bez wytłumienia; powiedzmy z wytłumieniem jakieś 2,5 metra.

Praktyka to niestety wykonanie kilku obudów prostej łamanaej lekko rozszerzającej się, badanie przy tym charakterystyki.
    kurtwagner
    Level 12  
    Czylinie ma jakiejs konkretnej metody tylko wyliczyc dlugosc tunelu i probowac ??
    Tremolo
    Level 43  
    Był artykuł kiedyś w EP albo czyms podobnym. Z tego wygladało, że metodyka czegos takiego wykracza poza parametry T-S ciezko przewidizec co isę stanie. Taka kolumna zaczyna byc porównywalna z wielkością pomiecszczenia. Troche to inaczej dziala niż BR.

http://www.diysubwoofers.org/tls/ - fajne modele sa tam pokazane i można zobaczyć co się dzieje na impedancyjnej charakterystyce.
    cryptic
    Level 12  
    hehe, tak czytam te parametry i doszedlem do wniosku ze linia transmisyjna na czyms takim to bedzie raczej sprzet dla słoni a nie dla ludzi. poprostu pasmo przenoszenia zejdzie tak nisko ze niebedziesz tego slyszal tylko czul. LT robi sie zeby nisko zejsc ale poco to robic jak Fs jest 23Hz?

moge podpowiedziec ze srednica we wlocie tunelu (czyli tam gdzie jest glosnik) powina byc rwona 2x powieszchnia membranya wylotu 1x PM

konca tunelu sie nei wyglusza zeby go nie przytlumic zabardzo.

A podstawa do udanego projektu to JIG z www.audiomania.info

polecam :)