Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z Bezpiecznikami w Instalacji Domowej

Pasiu83_ 23 Lis 2006 12:30 4302 6
  • #1 23 Lis 2006 12:30
    Pasiu83_
    Poziom 9  

W instalacji domowej większość gniazdek w pokojach mam na bezpieczniku automatycznym L16A (dokładnie wkrętakowy wyłącznik instalacyjny L16A). Do jednego z takich gniazdek jest podłączone biurko, na którym eksperymentuje i wykonuje różne serwisowe naprawy. Wadliwy sprzęt często powodował wyłączanie, głównego bezpiecznika w domu, co wiązało się z wyłączeniem większości sprzętu agd i rtv. Żeby zlikwidować tą niekorzystną sytuację przed wspomnianym biurkiem dałem wyłącznik nadprądowy FAEL S301 B10.

W chwili uruchomienia zabezpieczenia owszem nowy wyłącznik nadproądowy wyłącza się, ale równolegle z bezpiecznikiem głównym. W razultacie dalej przy jakiejkolwiek naprawie wyłączam cały sprzęt w domu.

W jaki sposób wykonać takie zabezpieczenie, by wyłączał się tylko wył. nadprądowy, a ten główny pozostawał załączony.

Proszę o pomoc w tej kwesti.

0 6
  • Pomocny post
    #2 23 Lis 2006 12:38
    tygrys_michal
    Poziom 18  

Witam!
    Problem polega na tym ze zachowanie selektywnosci pradowej w przypadku wylacznikow jest niemozliwa przynajmniej pelnej.
    Rozwiazanie - zastosowanie selektywnosci czasowej - wylacznik selektywny (spory koszt) lub mozesz sprobowac bezpiecznik zamiast wylacznika glownego
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 23 Lis 2006 13:03
    Pawel1812
    Poziom 26  

Załóż większy bezpiecznik zamiast 16A, albo jeśli koniecznie musi być 16A w celu nie wybijania bezpiecznika przedlicznikowego zastosuj bezpiecznik zwłoczny. O wymianie bezpieczników poczytaj mój post w tym temacie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic628752.html z pewnością rozwiąże problem.

0
  • #4 23 Lis 2006 14:03
    krzychol66
    Poziom 24  

A czy B6 by Ci nie wystarczył?
    Często naprawiasz grzałki, czajniki, suszarki, farelki?

0
  • Pomocny post
    #5 23 Lis 2006 17:31
    lisos
    Poziom 22  

racje ma tylko tygrys-, załuż zwykłą wkładke topikową 16A zamiast automatu L16 i po problemie

0
  • #6 23 Lis 2006 23:26
    kleki
    Poziom 28  

Zależy, jakie masz faktyczne prądy zwarciowe.
    U mnie wystarczyło założyć D25 - główne (zwarciowy 250...500A), B10 - stanowisko (zwarciowy 30...50A). Impedancja pętli zwarcia jest na tyle duża, że D mi nie "leci", ale u ciebie niekoniecznie pomoże.
    Oczywiście po D25 mam jeszcze na poszczególne obwody, więc ochrona zachowana. :-)
    pzdr

0
  • #7 26 Lis 2006 00:32
    Pasiu83_
    Poziom 9  

lisos napisał:
    racje ma tylko tygrys-, załuż zwykłą wkładke topikową 16A zamiast automatu L16 i po problemie

Zastosowałem się do tej rady, bo tylko to miałem, na szybko pod ręką i faktycznie pomogło.

Gdy tylko będę miał okazje, spróbuje jeszcze rozwiązania z bezpiecznikiem zwłocznym.

Dziekuje wszystkim za pomoc i rady.

Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów