Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik/Wyłącznik Akustyczny - Problem

23 Lis 2006 23:49 2180 5
  • Poziom 2  
    Witam !

Wykonałem układ z działu "Dla Domu" przełacznik dzwiękowy :

http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=dla_domu/wylacznik%20dzwiekowy.zip

Układ po zmontowaniu nie działa :( nie moge dojść co jest tego powodem. Może ktoś robił układ korzystajac z tego schematu i zna prawdopodobną przyczyne ? Układ po podłączeniu zasilania nie reaguje na dzwięk, po jakims czasie lekko grzeje sie US1 (µA741). Jedyne co mnie zastanawia to brak C7 na schemacie ideowym, bo przeciez jest na montażowym. Jestem poczatkujący i trudno mi dojsc do błedu który musiałem popełnic tak wiec prosze o jakas pomoc, propozycje co moze byc nie tak. Z góry dziękuje i pozdrawiam.[/url]
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Ten układ to podpucha, ktoś kto go tam zamieścił chyba nigdy go nie uruchamiał a jak uruchomił to nie poprawił schematu ani ścieżek.
    (niestety te układy z tamtego działu są często wyrazem czyichś dobrych chęci niepopartych praktyką).

C7 jest włączony pomiędzy + i - 12V

R7 - powinien mieć wartość minimum 680 omów (może mieć nawet 1 kiloom), bo ta dioda led długo nie pociągnie przy prądzie 30 mA (dla rezystora R7=330 omów) :)

Na schemacie oryginalnym dioda LED jest wrysowana odwrotnie (nie będzie świecić)

Dioda D2 powinna być kreską na obudowie do góry płytki (czyli katoda tej diody powinna się łączyć z plusem zasilania)

Przypuszczam też, że przydałby się rezystor np 330 kilo lub 470 kilo
    od +12V do nóżki 2 układu US1, bo w tym układzie, trochę mało prawdopodobne jest wyzwolenie tego układu monostabilnego zrealizowanego na nim.

Potencjometr PR1 musi być tak ustawiony by w stanie czuwania na nóżce 6 US1 był stan niski

Czyli na nóżce 2 Us1 musi być w stanie czuwania wyższe napięcie niż na nóżce 3

Na płytce drukowanej brak jest połączenia pomiędzy plusem C7
    i plusem zasilania

Na rysunku ścieżek zaznaczyłem brakujące połaczenie na czerwono, można je zrobić kawałkiem drutu ALE LEPIEJ zrobić to połączenie rezystorem 220Ω co da dodatkową filtrację zasilania pierwszego stopnia wzmocniacza na tranzystorze T1 (powstanie filtr te dodatkowe 220Ω i pojemność C7)

Można tam dowiercić dwie dziurki wiertłem 0.8 mm, lub wlutować ten dodatkowy rezystor od strony ścieżek (otuliwszy go wcześniej np. w kawałek koszulki termokurczliwej)

Dołączyłem poprawiony schemat
    i rysunek płytki z zaznaczonym położeniem zwory lub rezystora 220 omów

Proszę odpisać czy zadziałało.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 2  
    Poprawiłem układ według wskazówek, niestety nadal nie daje znaków życia jedynie US1 przestał się grzać. Myśle jednak ze moze to byc spowodowane uszkodzeniem elementow przez podłączanie układu w poprzedniej błędnej konfiguracji lub tez niechlujnie przerobioną przezemnie płytką. Jak najszybciej postaram się wykonac to jeszcze raz z nowych elementow na nowej płytce i wtedy zobaczymy co i jak :) wielkie dzięki za wskazówki. pozdrawiam
  • Pomocny dla użytkowników
    To fakt ten układ jest lekko porąbany:

1. Wzmocnienie stopnia na T1 jest zbyt małe jak na wzmocnienie sygnału
    mikrofonowego.

2. Pomiędzy kolektorem T6 i bazą T2 powinien być rezystor 22k - 100k

3. Kondensator C6 powinien być chyba na ponad 100V,bo z dzielnika R13,R10 wynika, że może się naładować do:

230*1000/(1000+2200)=101.6 V

To tak wstępnie co mi się nasunęło :))

Ale i tak cały układ jest taki sobie
  • Poziom 38  
    W ogóle te wyłączniki pojedyncze są do bani...
    Te z podwójnym klaśnięciem troche lepsze... ale i tak to tandeta jest :/