Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka antena tv naziemnej?

bigbrotherx 24 Nov 2006 13:19 52294 14
 • #1
  bigbrotherx
  Level 11  
  Witam!
  Obecnie mam jakąś 10 letnia antenę siatkową (trochę już skorodowaną) wraz ze wzmacniaczem. Odbiera mi to tvp1 (obraz w miarę dobry, telegazeta chodzi dobrze) oraz tvp2 (obraz fatalny, brak koloru, śnieg czyli tragicznie). Śladu innych programów nie zauważyłem ;) Otóż co mogę mogę zrobić (jaką antenę kupić) aby poprawić odbiór tvp2? Programy odbieram z Chorągwicy w Krakowie (tak mi się przynajmniej wydaje:). Tvp1 kanał 10, tvp2 kanał 33. Odległość od nadajnika to ok. 70km, teren mocno górzysty, dom leży w dolinie rzeki Poprad (załączam widok z pod anteny, ustawiona jest w kierunku tej czarnej kropki na zdjęciu). Czyli podsumowując do tvp1 zostawiam starą siatkę, a do odbioru tvp2 chce kupić jakąś antenę + coś czym mógłbym połączyć sygnał z obu anten i doprowadzić do telewizora. Czy ktoś może mi powiedzieć co dokładnie kupić, bo niezbyt się na tym znam ;(
 • #2
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Czesc!

  Na poczatek proponuje www.dipol.com.pl
  Znajdziesz obszerna oferte anten, kabli i calego osprzetu niezbednego do realizacji Twojego nowego zadania ;)
  Sporo ogladania i przebierania.

  Na forum, spora czesc ludzi ma odmienne zdania, wiec byc bedzie tak, ze jedna osoba zaproponuje Ci cos, co w/g niej bedzie pracowalo dosknale, a ta propozycja dla kogos innego okaze sie bezsensowna i nie majaca prawa dzadzialac.


  Dlatego sugeruje wizyte i pozniejsze ewentualne wklejenie linkow do konkretnych modeli anten, a my juz je tu wspolnie zmieszamy z blotem, albo ktoras zaproponujemy... ;)
 • #3
  bigbrotherx
  Level 11  
  OK. Pobuszowałem trochę na tej stronce i wyczytałem że potrzebne mi będzie:

  1) Antena UHF, Moje typy, ze wskazaniem na ta najtańszą ;)
  a) http://www.dipol.com.pl/sklep/a3695.php
  b) http://www.dipol.com.pl/sklep/a3700.php
  c) http://www.dipol.com.pl/sklep/a3385.php

  2) Symetryzator:
  http://www.dipol.com.pl/sklep/c0002.php
  lub wzmacniacz
  http://www.dipol.com.pl/sklep/b4007.php

  3) Zwrotnica
  http://www.dipol.com.pl/sklep/c0010.php

  4) Kawałek kabla

  Patrzyłem także po allegro i są jakieś anteny szerokopasmowe TELMOR "ASR 860 P25", trochę drogie, ale "all in one" ;)

  No więc?
 • Helpful post
  #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Jeżeli obecna antena nie jest bardzo zniszczona - włóż do niej nowy wzmacniacz np SWA2000 (na pewno będzie miał większe wzmocnienie niż ten obecny 10 letni)
  Jeżeli antena jest "nie do ruszenia" - kup nową (35zł) wystaw ją jak najwyżej możesz, jeżeli chcesz solidniejszą - możesz założyć Telmorowską ASR 860 P25 - jednak w Twoich warunkach, wydatek ten moim zdaniem może mijać się z celem - jej wzmocnienie nie będzie większe niż zwykłej siatki, a ponieważ odbierasz tylko 2 programy - nie widzę zagrożenia ze strony innych kierunków (telmorowskie bardziej się sprawdzają w warunkach, kiedy sumuje się więcej kanałów nieporządanych)
  Pzdr
 • Helpful post
  #5
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Skorzystaj z www.mapa.szukacz.pl i podaj na forum swoją pozycję geograficzną.
  Po dwukrotnym kliknięciu, najlepiej na mapce "2m", na pozycję twojego miejsca odbioru, po prawej stronie wyświetlą się współrzędne geograficzne.
  Inni forumowicze "obyci praktycznie i teoretyucznie" w warukach tamtego obszaru (krakowskie) będą mogli ci wtedy coś więcej powiedzieć o możliwości odbioru w twoim miejscu innych programów z konkretnych nadajników, na konkretnych kanałach w twoim "pobliżu".
  70 km do nadajnika w takim terenie, w dodatku w dolinie to dla kanałów UHF w zasadzie po zagranicą zasięgu.

  Antena UHF, powinna być umieszczona na czubku masztu, jak najwyżej nad poziomem terenu.
  Za taką górką antena UHF jest zasłonięta, znajduje się w "cieniu", gdzie sygnał UHF-kanały12-60, (nawet z bliskiego nadajnika jest silnie stłumiony).

  Antena podłużna np. wieloelementowa Yagi-Uda lub szerokopasmowa wzdłużno-kieronkowa ATX-91 powinna być przy tym wycelowana w grzbiet wzgórza, czyli nieco uniesiona przodem anteny do góry, skąd może dochodzić załamany na grzbiecie wzgórza (w wyniku zjawiska dyfrakcji fal elektromagnetycznych) sygnał.

  KIERUNEK
  Przybliżony kierunek ustawienia anteny na nadajnik można odczytać z mapy samochodowej Polski, z użyciem linijki i kątomierza szkolnego.
  Potem na dachu można go w przybliżeniu wyznaczyć kompasem pożyczonym od harcerzy, lub według pozycji Słońca, najlepiej w okolicach wiosennego lub jesiennego "zrównania" dnia z nocą.
  O godz. 6.00 czasu zimowego tj.-normalnego (a 7.00 letniego) pozycja słońca pokazuje kierunek- wschód. N 90*
  O godz. 18.00 czasu zimowego tj. normalnego (a 19.00 letniego) pozycja słońca pokazuje kierunek zachód. N 270*
  W okolicach Krakowa dwadzieścia minut przed 12.00 czasu zimowego tj. normalnego (dwadzieścia minut przed 13.00 czasu letniego) pozycja słońca pokazuje kierunek -południe. S 180*
  Jedna godzina zegarowa to 15 stopni kątowych (w skali 360 stopnowej)
  Dwadzieścia minut zegarowych to 5 stopni kątowych.
  Cztery minuty zegarowe to 1 minuta kątowa.
  Jedna minuta zegarowa to 15 minut kątowych.
  Dokładność sekundową można "sobie darować".
  Dokładny, użyteczny kierunek ustawienia anteny i jej kąt podniesienia najlepiej ustawiać obserując zmiany jakości obrazu na telewizorze.

  W takim "cieniu", w dolinie, czasem istnieje możliwość uchwycenia odbicia sygnału TV, od wzgórz znajdujących się z tyłu anteny, np, od przeciwnego stoku, brzegu doliny, lub od wzgórz na prawo lub na lewo od geograficznego kierunku na nadajnik TV.

  Jeśli się zdecydujesz na antenę UHF wzdłużno-kierunkową, to z tych dipolowskich najsilniejsza będzie ATX-91.
  Najpierw jednak sprawdź na jakich kanałach możesz odbierać inne programy.
  Możliwe, że do odbioru jednego lub dwóch programów w zakresie UHF na kanałach pomiędzy 21 a 30, lepsza będzie jakaś kilkukanałowa lub jedno kanałowa 19- lub 27- elementowa Yagi-Uda z Polkatu lub z Telmoru.

  ATX-91 ma najwięcej elementów i zysk rosnący wraz numerem kanału.
  Rzeczywisty zysk energetyczny anten szerokopasmowych, wzdłużno-kierunkowych tego typu i z taką ilością elementów promieniujących to; 10.5dB dla kału 21, maximum 16.5-17dB w okolicach 55kanału a potem trochę spada do 16-15.5dB.
  Te wykresy zysku pod antenami w e-sklepie, są nieco "przeszacowane" w górę.
  Następna zaleta to podłużny wspornik pod anteną usztywniający całą konstrukcję i zapobiegający szkodliwemu "wchodzeniu" rury masztu antenowego między elementy promieniujące.

  Przy tak słabym sygnale UHF, warto spróbować zastosować do anteny ATX-91, szerokopasmowy przedwzmacniacz antenowy SWA-MGF-01 f-my Anprel-plus.
  Ma bardzo niski współczynnik szumów własnych na poziomie 0.1-0.2dB, (bez uwzględnienia tłumienia szerokopasmowego symetryzatora wejściowego).
  A to właśnie niski współczynnik szumów własnych, a nie poziom wzmocnienia, odgrywa decydująca rolę przy odbiorze bardzo słabych sygnałów, w strefach odbioru o bardzo niskim poziomie natężenia pola fal elektromagnetycznych.

  Może też być SWA-2000, (do zakupienia w "Dipolu"), tego samego producenta o współczynniku szumów F=1.7dB, (bez uwzględnienia tłumienia szerokopasmowego symetryzatora wejściowego).

  Oczywiście zastosowanie przedwzmacniacza szerokopasmowego w antenie ATX-91 powoduje pewne trudności z sumowaniem sygnałów z innej anteny, też wyposażonej w przedwzmacniacz szerokopasmowy.
  Zastosowanie zwrotnicy VHF/UHF, tak aby dodać TVP1 odbierany na zakresie VHF kanały 6-12, nie zawsze pozwala na wytłumienie wzajemniego oddziaływania obu przedwzmacniaczy.
  Dla tego, często powtaje konieczność stosowania zwrotnic z wejściami kanałowymi, lub z regulowanymi pułapkami częstotliwości, odzielnych filtrów kanałowych, przedwzmacniaczy kanałowych lub oddzielnych pułapek częstotliwości, aby móc łączyć sygnały z obu anten bez pogorszenia jakości odbioru.

  Przedwzmacniacze jednokanałowe PAK-820 na konkretny zamówiony kanał i przedwzmacniacze zakresowe PAP-630 na cały zakres UHF-k21-60 produkuje f-ma Telmor z Gdańska.
  Odpowiednie zwrotnice można nabyć w f-mie Dipol lub w Delta-Poznań.

  Warto też skontaktować się z jakimś autoryzowanym monterem anten, wymienionym jako polecany na stronie internetowej "dipola" aby przyjechał zwłasnym sprzętem, anteną pomiarową, miernikem sygnału, pomierzył sygnały i ocenił co zainstalować i jak zainstalować i za jaka cenę
  Niektórzy monterzy mają podobno maszty przewoźne zainstalowane na furgonetce, z odpowiednimi antenami i potrafią pokazać klijentowi na miejscu odbioru, rzeczywisty obraz telewizyjny możliwy do uzyskania (i do oceny przez klijenta).
  Można w ten sposób uniknąć zbędnych wydatków i czasochłonnej zabawy.
  Możliwe, ze w pewnych obszarach górskich dobry odbiór, można uzyskać jedynie z zastosowaniem płatnego odbioru z satelitarnej oferty cyfrowych platform R-TV.
  PZDR. Jerzy Cieślański
 • #7
  bigbrotherx
  Level 11  
  Dziękuje bardzo za pomoc, szczególnie za obszerny wykład Jerzego Cieślańskiego. Jutro jadę do miasta i spróbuje nabyć potrzebny sprzęt, z możliwością ew. wymiany. Antenę chciałbym zamontować w miejscu z którego było robione zdjęcie, czyli na balkonie. Z sygnały odbitego raczej nici, gdyż z drugiej strony mam drzewa. A co do współrzędnych, to wygląda to tak jak na screenie.
 • Helpful post
  #8
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  NADAJNIK
  Kraków-Wieliczka, Wzgórze Chorągwica -(RTCN) EmiTel
  Pozycja geograficzna;
  20°05'04"E
  49°57'25"N
  Odległość od nadajnika RTCN-Chorągwica, do Głębokie 72km.
  Wysokość; zawieszenia anten nadawczych; 420 mnpm +203m.
  Nadawane programy;
  TVP1; k.10 H, 200kW,
  TVP2; k.33 H, 300kW,
  TVP3; P3 Kraków k.50 H, 200kW,
  POLSAT; k.53 H, 100kW,
  PULS; k.27 H, 10kW,
  TV 4; k.35 H, 20kW,
  TVN; k.30 H, 10kW,
  RADIOWE;
  2 PPR; 89,40MHz, H, 60kW,
  3 PPR; 99,40MHz, H, 60kW,
  RMF FM; 96,00MHz, H, 60kW,
  Radio Zet; 104,10MHz, H, 60kW
  PRRR Radio Kraków; 101,60MHz, H, 60kW,
  Radio PLUS Kraków; 106,10MHz, H, 10kW,

  INNE PRZEKAŹNIKI MAŁEJ MOCY W POBLIŻU -GŁĘBOKIE
  Na stronie internetowej Radiopolska znajduje się Katalog lokalizacji nadajników TV.
  Można z niego wyszukać inne "pobliskie" nadajniki wraz z numerem kanału telewizyjnego i jego częstotliwością nadawania, skuteczną mocą promieniowaną ERP i przybliżoną lokalizacją.
  Dla niektórych nadajników podano tam przybliżony zasięg w km.
  W twojej dolinie, przy tych mocach, tej lokalizacji i tych odległościach są chyba nie do odbioru?
  Z mapa.szukacz.pl, można po zaznaczeniu podwójnym kliknięciem pozycji nadajnika na mapie, przesuwając kursor w okolice Głębokiego, wyznaczyć odległość do konkretnego nadajnika, która wyświelana jest na czerwono w km, w dolnym prawym rogu mapki.

  Mając antenę przymocowana do rurki, masztu, na balkonie, pilota w ręku a telewizor przy oknie, można dość skutecznie eksperymentować z ustawianiem kierunku i kąta podniesienia anteny wzdłużno-kierunkowej.
  Najlepiej jeśli ma się drugą osobę dorosłą do pomocy.
  Dobrze aby rurka była dość wysoka, np. 5-6m, wystająca ponad krawędź dachu,
  bo na samym balkonie i w pobliżu dachu, pole fal elektromagnetycznych może być bardzo niejednorodne i stłumione.
  Takie pole niejednorodne, może powodować dodatkowe trudności w odbiorze, w prawidłowym działaniu ustawieniu anteny wzdłużno-kierunkowej i w jej dokładnym ustawieniu.
  Anteny siatkowe mają słabszy zysk energetyczny, ale mają znacząco mniejsze wymiary podłużne, (niemal zerowe), dla tego w silnym polu niejednorodnym, np. na balkonie lub przy ścianie budynku, łatwiej znaleźć dla nich "miejsce" (a właściwie przestrzeń) względnie dobrego działania.
  Jednak w twojej dolinie, w dużej odległości od nadajnika, zamiast anteny siatkowej lepiej jest zastosować silną antenę wzdłużno -kierunkową, np. ATX-91, która ze względu na stosunkowo duże wymiary podłużne, wymaga do prawidłowej "pracy", umieszczenia jej w polu względnie jednorodnym,
  czyli najlepiej ok. 3m nad dachem lub jeszcze wyżej.
  Ale najpierw, warto sprawdzić ją z balkonu, umieszczając na pionowej, długiej rurce.

  Eksperymentując z anteną ATX-91, warto najpierw wypróbować jej działanie z samym symetryzatorem, czyli bez przedwzmacniacza antenowego, a potem z przedwzmacniaczem antenowym.
  Na początek warto też wypróbować odbiór z tej anteny, bez łączenia jej ze zwrotnicą antenową i innymi antenami, a jedynie przez bezpośrednie podłączenie jej przewodem koncentrycznym do telewizora,
  czyli najpierw z symetryzatorem antenowym w puszce antenowej a później z przedwzmacniaczem antenowym w puszcze antenowej.
  W ten sposób można uzyskać "przejrzystość informacji" i uniknąć zbędnych problemów, trudnych do "rozszyfrowania", co do przyczyn słabego odbioru lub nie znanych zakłóceń.
  Podłączanie zwrotnicy i dodatkowej anteny na TVP1, warto przeprowadzić na koniec "zabawy".  Jeśli eksperymenty z odbiorem będą wyglądały dość zadowalająco, warto pomyśleć o zamontowaniu masztu z anteną, na stałe na szczycie dachu (kalenicy),

  TVP1, z Chorągwicy, nadawany jest na falach metrowych z dużą mocą, więc z jego dobrym odbiorem nie powinno być problemu.
  Pozostałe programy nadawane są na falach decymetrowych (UHF-k.21-60), które znacznie słabiej ulegają zaginaniu na grzbietach wzgórz, ulegają silniejszemu tłumieniu w przestrzeni, rozchodzą się niemal prostoliniowo, jak promieniowanie świetlne i stąd łatwo ulegają zasłonięciu przez pojedyncze drzewa, las lub wzgórza.

  Antena ATX-91 służy do odbioru programów nadawanych na zakresie UHF- ("fale o długościach decymetrowych")_, więc prawdopodobnie "nie odbierze" TVP1 nadawanego na VHF-kanał10 z Chorągwicy.
  Do odbioru TVP1 na kanale 10, zwłąszca w terenie górzystym i w takiej odległości do nadajnika, potrzebna jest oddzielna antena typu Yagi-Uda 11-elementowa.
  Stara siatkowa co prawda, jak piszesz, też go odbiera, ale na pewno znacznie słabiej.

  Wygląda na to, że w twojej dolinie to tylko nadajnik z Chorągwicy gwarantuje jako-taki odbiór;
  TVP2,TVP3, POLSAT.
  Zwłaszcza w tym kierunku, z twojej doliny.

  Natomiast TV4, TVN i Puls mogą być w ogóle nie "osiągalne, -ale po zamontowaniu anteny warto jednak "poeksperymentować".
  W kierunku na Chorągwicę są jeszcze przkaźniki reteransmisyjne w okolicach Nowego Sącza i w Limanowej ale bardzo słabe.

  "Eksperymentowanie" polega na ustawieniu i zapamiętaniu w programatorze TV, poszczególnych częstotliwości dla wszystkich programów TV, nadawanych z odnalezionych w wykazie lokaizacji "pobliskich" nadajników,
  a następnie przełączanie pilotem programów i obracanie anteną w różnych kierunkach.
  To co pobieżnie odszukałem, wypisałem poniżej;

  Odlegość do nadajnika Nowy Sącz, w Wysokie-Męcina-Wzgórze Wysokie,(odległość-27km)
  Pozycja geograficzna; 20°33'E 49°41'N,
  599,25 37 H TVP 1 Męcina *Wzg.Wysokie*, 0,03kW,
  711,25 51 H TVP 2 Męcina *Wzg.Wysokie*, 0,03kW,

  479,25B 22 H Polsat Nowy Sącz *ul.Limanowskiego* 1kW, zasięg; 20 km,
  503,25 25 H TVP 2 Limanowa *G.Lipowe*, 0,05kW, (odległość 39km)
  647,25 43 H TVP 1 Limanowa *G.Lipowe*, 0,05kW,

  199,25 9 H TVP 1 Szczawnica *Jarmuta*, 0,05kW,
  751,25 56 H TVP 1 SLR Szczawnica *G.Prehyba*, 30kW,
  183,25 7 H TVP 3 Kraków SLR Szczawnica *G.Prehyba*, 0,5kW
  767,25 58 H Polsat SLR Szczawnica *G.Prehyba*, 10kW, (zasięg; 25 km),

  191,25 8 V TVP 1 TSR Muszyna *G.Malnik*, 0,02kW,
  191,25 8 V TVP 1 Grybów *G.Kamienna*, 0,005kW, (odległość 27km)  Jak będziesz instalował antenę i eksperymentował, to pisz o tym tutaj, czyli w swoim własnym temacie, (nawet za pół roku czy za rok).
  Być może będzie on pomocnym źródłem informacji, również dla innych amatorów dobrego odbioru z twoich okolic.
  Możesz też, jako posumowanie osiągnięć, na forum radiopolska założyć taki pomocny temat opisujący własne doświadczenia i praktyczne wnioski.
  PZDR. Jerzy Cieślański.
 • #9
  bigbrotherx
  Level 11  
  Właśnie zamówiłem tą antenę ATX-91. Ponadto dzisiaj sprawdzałem ten marny sprzęt który mam;) i spostrzegłem że w tej wtyczce, którą wkłada się do telewizora, a która łączy sygnał antenowy i zasilanie z zasilacza chyba brakuje jakiegoś elementu, tzn. z płytki wystają 2 małe "kikuty" jakby po rezystorze czy kondensatorze. Jest tam jeden rezystor i chyba jakiś element smd. We wtyczce nie było górnej części plastikowej obudowy więc się coś pewnie urwało. Czy ktoś mógłby poradzić co tam ewentualnie było i czy było to potrzebne;) ? Antenę jak już przyjdzie postaram się umieścić na dachu, gdyż balkon właśnie dachem jest przykryty i oczywiście napiszę co z tego wszystkiego wyszło. Dzięki za pomoc!
 • Helpful post
  #10
  Elektryk80
  Level 25  
  Elementem którego brakuje Ci jest kondensator ceramiczny o wartości 100pF (przynajmniej u mnie taki występuje). Służy on do przekazywania sygnału TV z kabla antenowego do gniazda w telewizorze jednocześnie odseparowywując napięcie stałe które jest potrzebne do zasilania wzmacniacza w antenie. Bez tego kondensatora antena nie jest połączona z głowicą, a to co odbiera Twój odbiornik to sygnał indukowany właśnie na tych "kikutkach" we wtyczce. Przylutuj do nich nowy kondensator i sprawdź odbiór, powinno się znacznie polepszyć.

  Pozdrawiam :)
 • #11
  bigbrotherx
  Level 11  
  Ha! Jutro dolutuje, jeśli tylko wygrzebię skądś odpowiedni kondensatorek.
  Thx.


  UPDATE (30.11.2006):

  Tak więc wlutowałem ten kondensatorek i... poprawa obrazu jest znacząca. Na TVP1 zniknęły resztki śniegu, natomiast na tvp2 pojawił się kolor i zniknął "gruboziarnisty" śnieg. Pojawiły się także ślady innych programów. Dzisiaj Wisła gra mecz, więc sobie oglądnę :))) Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak zaczekać aż przyjdzie nowa antena, może uda się złapać coś jeszcze, heh.

  Pozdr
  Michał
 • #12
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam

  Jeżeli masz możliwość to wymień całą tą wtyczkę wraz z zasilaczem - koszty 12zł - a będziesz miał pewność połączenia i tego że nowy zasilacz pochodzi trochę lat. Może być też sytuacja, że obecna antena przez tą usterkę nie pracowała prawidłowo - jeżeli chcesz sprawdzić czy napięcie dochodziło do płytki przedwzmacniacza - wyłączaj zasilacz i patrz jaka jest reakcja na obrazie - jeżeli będzie zanikał - oznacza to poprawną pracę.

  Pzdr
 • #13
  dragon223
  Level 10  
  A ja mam takie pytanie - jak poustawiać te częstotliwości programów w menu telewizora bo nie widzę tam żadnych odpowiedników tych cyferek programów z nadajników np. 599,25 37 H TVP 1 Męcina *Wzg.Wysokie*, 0,03kW. Gdzie to się wybiera ja znajduje tylko zmiane np w lewym górnym rogu ekranu np CH32 zmienia się stopniowo do góry czyli CH33 => CH34 itd. jak ustawić tą wartość 599,25??
 • #14
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Szanowny smoku dwugłowy z napędem 2x3.
  WAKACJE NA FORUM ELEKTRODY
  Większość odpowiadających na forum to radio-amatorzy i krótkofalarze, na tyle dobrze (i od tak dawna) znający zagadnienia z tej dziedziny wiedzy, że zapominają o istnieniu całej masy użytkowników, czyli "WIĘKSZOŚCI" zupełnie nie obeznanej z podstawami danego zagadnienia.
  Brak im również przygotowania dydaktycznego i cierpliwości.
  Innymi słowy zadawanie "mądrych" pytań też wymaga odpowiedniego poziomu cierpliwości od osoby pytającej.
  Zadając pytanie warto uczciwie określić swój stopień i zakres "niewiedzy".
  Na przykład pytanie w formie;
  "Jestem bezpruderyjną blondynką z zainteresowaniami technicznymi, ciekawą wiedzy i nowych doświadczeń antenowych.
  Z racji nie pospolitej urody i wieku, 20lat, mam w tym temacie mały zasób informacji.
  Pomóżcie, mi z tą anteną, bo nie chciałabym na dachu spędzić sama całych wakacji":)
  Wbrew pozorom, zadawanie pytań na forum pod "udawaną formą młodej kobiety", uzdolnionej "w samodzielności technicznej", może drastycznie podnieść ilość odpowiedzi i ogólną frekfencję na forum.
  Może też wywołać spory ambicjonalne chętnych do pomocy doradców.

  Z chęci oszczędności czasu, (nie są wszak maszynotypistkami-rekordzistami), "zawodowcy" odpowiadają skrótami myślowymi i żargonem technicznym, nie zrozumiałym na ogół dla początkujących uczestników dyskusji w danym temacie.
  Zdarzają się również młodzi koledzy, niedowartościowani lecz cokolwiek obeznani z tematami, którzy używają żargonu technicznego (często sami błędnie go rozumiejący) dla zamanifestowania swojej rzekomo "wyżej wiedzy".
  Tych ostatnich można poznać po; nerwowej, ambicjonalnej i nacechowanej emocjami rywalizacji reakcji na powyższe zdanie. :)

  Aby odpowiedzieć jasno na to pytanie, odpowiadający musi zastanowić się; "czego jeszcze może nie wiedzieć zadający pytanie".
  Tym samym odpowiedź robi się obszerna i zawiera podstawowe dane niezbędne do zrozumienia odpowiedzi przez kogoś kto właśnie kupił telewizor i nigdy nie pasjonował się techniką przesyłu sygnałów radiowych- telewizyjnych.
  UWAGA PRAKTYCZNA.
  Wsród pytających na forum, w temacie antenowym R-TV najczęściej występować będą ludzie młodzi, obeznani z komputerem, próbujący swych sił w zmaganiach ze sprzętem RTV w domu rodziców lub dziadków.
  Ponieważ w ostatnim stuleci rodzi się stosunkowo dużo dzięwczęcych chłopców i chłopięcych dzewcząt, więc tzw. "stosunek płciowy" wśród młodych pytających, (wbrew stereotypom męskiego szowinizmu, zaliczającym kobiety do gatunku nieuzdolnionego technicznie) zapewne będzie wynosić w przybliżeniu 1:1.
  TO tyle w kwesti zadawania zrozumiałych pytań i techniki dydaktycznego odpowiadania.

  Wszystko na temat podziału zakresu telewizyjnego na tzw. kanały i odpowiadające im częstotliwości fali nośnej sygnału znajdziesz w,
  Link;
  Tabela-WYKAZ CZĘSTOTLIWOŚCI KANAŁÓW
  599.25 (MHz) to częstotliwość podnośnej wizji w kanale nr. 37 (IV zakres TV-UHF)
  Kanał 37 zawiera się w przedziale częstotliwości od 589-606MHz.
  Literka H przy "37 H", nie jest wpisywana w menue strojenia, gdyż odnosi się ona do polaryzacji nadawania sygnału w eterze i pomaga jedynie prawidłowo zamocować antena odbiorcza na maszcie , czyli w polaryzacji poziomej.
  W menue tewizora, w strojeniu ręcznym, (np.manual tuning) na ogół są dwie możliwości wpisania danych tego kanału, (lub jedną z dwóch).
  Wpisujesz albo sam numer kanału czyli 37, albo częstotliwość tego kanału, czyli 599.25.
  W niektórych odmianach strojenia ręcznego wpisujesz zakres częstotliwości kanału czyli "589-606".
  Czasem zamiast możliwości wpisania tych liczb z klawiatury pilota, masz tylko możliwość sekwencyjnego przeskakiwania np. za pomocą klawiszy +/-, w jednym kierunku lub "w przód i wstecz", ("w górę zakresu i w dół zakresu").
  Kanały poprzedzone symbolem S (zwane kanałami Specjalnymi) używane są do przesyłania ogólnodostępnych programów TV, tylko w sieciach telewizji kablowej.
  Natomiast w odbiorze naziemnym, czyli "z anteny na dachu", kanały specjalne są nieprzydatne, bo w eterze ("w powietrzu") wykorzystywane są do łączności innych służb; (np. transport, ratownictwo, lotnictwo, wojsko, itp).
  Z tego powodu, w sieciach telewizji kablowej wykorzystujących kanały specjalne do przesyłu programów telewizyjnych, obowiązują zaostrzone normy ekranowania sieci kablowej.
  Normy ekranowania mają zapobiec zakłócaniu kanałów łączności specjalnej w eterze przez sygnały TV "uciekające", czyli wypromieniowane "niechcący" z przewodów antenowych sieci telewizji kablowej.
  W zależności od typu odbiornika TV, można wpisać w okienku "frequency"częstotliwość 599.25 (lub zaokrągloną), albo zakres częstotliwości danego kanału TV -589-606
 • #15
  Lechia
  Level 1  
  Witam. Mam pytanie...
  Mam antene siatkowa ma okolo roku czyli nie jest jeszcze stara. Zamontowana jest na 4 pietrze i do okola nie ma zadnych przeszkod jedynie jakas antena na przeciwko ( chyba cb radio ). Odbiera tvp 1, tvp2 , tvp3, polsat, tv4, i tvn ale te 3 ostatnie nie odbieraja idealnie. Nie jest to jakas pilna sprawa ale moze da sie cos z tym zrobic ?? Np jakis drugi wzmacniacz albo cos innego niestety nie znam sie na tym i prosze o pomoc ...