Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena Magnetic Loop - porady konstrukcyjne?

PIOTOM0 10 Mar 2007 14:29 55113 54
Tespol
 • #31
  Freeradio
  Level 15  
  Tomasz.W wrote:
  Kiedyś mnie pokusiło i zrobiłem sobie taką miniaturkę na 144 Mhz . Antenka ta (jak każda inna) ma swoje zalety i wady .

  No właśnie, jak sprawdza się ona na tych częstotliwościach ( > 100MHz )?
  Mogłbyś coś więcej o tym napisać :)
 • Tespol
 • #32
  Tomasz.W
  Level 35  
  Freeradio wrote:
  ...No właśnie, jak sprawdza się ona na tych częstotliwościach ( > 100MHz )?...
  Sprawdza się dość dobrze . Pod namiot wręcz nie zastąpiona . Zapewnia o wiele lepszą łączność niż ten oryginalny "patyk" z radia ręcznego .
 • #33
  Freeradio
  Level 15  
  A jakich wymiarów jest ta antena? :P Może miałbyś gdzieś jej zdjęcia..
  Pytam, bo taką będe budował... i przyda mi się każda informacja :)
 • Tespol
 • #35
  Tomasz.W
  Level 35  
  :arrow: c2h5oh
  Ta antena z drugiego linku to coś dziwna lekko . Jeżeli szerokość pasma roboczego anteny jest zbliżona do 2MHz to to już nie jest antena magnetyczna . W typowej pętli szerokość pasma roboczego jest rzędu dziesiątek kHz , na 144MHz około 150 kHz . A to do dwóch MHz jakoś tak daleko .
  :arrow: Freeradio
  Fotek swojej anteny chwilowo nie mam , antena została w Szwecji a wracam tam dopiero w maju .
  Na tej stronie masz przyzwoitą pętlę na 2 metry : http://users.tpg.com.au/ldbutler/VHFLoopAntenna.htm
  Żeby było ciekawiej w załączniku jest antena magnetyczna na 70 cm
 • #36
  Freeradio
  Level 15  
  Ok, dzięki za informacje..
  Tomasz.W wrote:
  Jeżeli szerokość pasma roboczego anteny jest zbliżona do 2MHz to to już nie jest antena magnetyczna .
  Co to oznacza? Albo inaczej, jakie zmiany w pracy anteny powoduje to że ona ma szerokie pasmo?
 • #37
  Tomasz.W
  Level 35  
  Freeradio wrote:
  ...Co to oznacza? Albo inaczej, jakie zmiany w pracy anteny powoduje to że ona ma szerokie pasmo?
  Zacznijmy może od podstaw . Antena magnetyczna to nic innego jak obwód rezonansowy , tylko taki troszkę większy . Dodać należy że o bardzo wysokiej dobroci (Q) . Im większe Q tym węższe pasmo "przepustowe" . Dlatego właśnie w tej antenie musi być kondensator służący do przestrajania . Kondensator musi wytrzymywać wysokie napięcia . Antenę na 50 MHz mam zrobioną z rury miedzianej o średnicy 60 mm , większej nie znalazłem . A pasmo przepustowe wynosi 280 kHz . Przy mocy nadawania 10W na kondensatorze występuje napięcie około 500 Volt . Im większa średnica elementu z którego wykonana jest pętla główna to większe pasmo , mniejsze napięcie na kondensatorze itp.
  Tak sobie z ciekawości policzyłem i wyszło że te 2 MHz na 144 MHz to dało by się osiągnąć , i to nawet dość prosto . Tylko że antenka musiała by być wykonana z rury o średnicy prawie 10cm . A jak z rury o średnicy 10 cm zrobić precelka fi 16 cm to pojęcia nie mam . A ta antenka z linku zrobiona jest z laminatu . Co prawda zamiast średnicy rury można użyć pola powierzchni elementu promieniującego i dać płaskownik , ale to też będzie sporo większe i nie zejdziemy z SWR poniżej 1:2 .
 • #38
  Freeradio
  Level 15  
  :)
  Ja liczyłem tą antenę na specjalnie 108.00MHz...
  Zakupiłem już rurkę z mosiądzu o średnicy przekroju 25mm. Jeszcze tylko kolanka 45 stopni by to zagiąć w ośmiokąt i kondek z allegro. Pasmo przepustowe wyszło mi ok 1800 kHz. Współczynnik dobroci miałem niski, więc wyszło że kondek przy 5W będze miał ok 200V na okładkach. Chodziło mi o to by uzyskać jak największą jej sprawność, dlatego wybrałem tak dużą średnice jak na to pasmo i dobrałem takie grube rurki. Antena wg. obliczeń dobrze sprawdzi się w całym przedziale 100-145MHz
  Zamieszczam arkusz z którego liczyłem.

  Proszę o wszelkie porady bo jest to pierwsza antena tego typu jaką chce wykonać ... oczywiście w celach doświadczalnych :D
 • #39
  mpx-fm
  Level 19  
  panowie a jak jest realnie szansa na wykonanie takiej anteny ale promieniującej w 4 kierunkach ?
  czy jedynym wyjściem jest zamontowanie dwóch lub czterech takich synfazowo na jednym maszcie , z takim jak tu rozdzielaczem (zapomniałem jak się to zwie) Link
 • #40
  Adik
  Level 20  
  mpx-fm wrote:
  panowie a jak jest realnie szansa na wykonanie takiej anteny ale promieniującej w 4 kierunkach ?


  Wystarczy antenę ustawić w poziomie.
 • #41
  liszkar
  Level 20  
  Witam. Mam kilka pytań. Czy antena będzie wprowadzać zakłócenia w TV jeśli będzie na tym samym maszcie tylko 1m wyżej od anteny telewizyjnej. Jak w antenie uzyskać polaryzację pionową i żeby działała jak antena dokólna? Czy taka antena będzie lepiej sprawować się niż boomerang??Z góry dziękuje za odpowiedzi.Pozdrowionka
 • #42
  User removed account
  User removed account  
 • #43
  liszkar
  Level 20  
  Chcę zrobić antenę z tej strony http://spiritusmovens.blogspot.com/ Materiały użyję takie same. I czy lepiej sprawuje się antena umieszczona pionowo czy na płasko?? Bo jak oglądam filmy o tej antenie to wszyscy mają ją pionowo.
 • #44
  jerzyf
  Level 23  
  Przy zamocowaniu pionowym antena ma charakterystykę kierunkową (ósemkową) i trzeba by ją obracać.
 • #45
  liszkar
  Level 20  
  Czyli zamontować ją tak samo jak kolega sgyver1 ze zdjęcia na poprzedniej stronie?? Wtedy mam rozumieć będzie zachowywać się jak standardowa antena Cb?
 • #46
  tankman51
  Level 11  
  Antena magnetyczna ustawiona pionowo pracuje w polaryzacji pionowej. Jej charakterystyka promieniowania jest ósemkowa tak jak dipola 1/2 fali rozwieszonego poziomo. Maksima promieniowania leżą w płaszczyźnie anteny, a minima prostopadle do tej płaszczyzny.
  Antena ta zamontowana poziomo pracuje dookólnie w polaryzacji poziomej. W przestrzeni charakterystyka promieniowania anteny magnetycznej wygląda jak precel z malutką dziurką.
  Tyle teoria.
  W praktyce łatwo zauważyć, że na przykład na CB gdzie stosowana jest polaryzacja pionowa po "położeniu" anteny sygnały stacji lokalnych wyraźnie się zmniejszają.
  Kiedy antena zamontowana jest pionowo i ma możliwość obrotu można nią bardzo precyzyjnie namierzyć kierunek z jakiego odbieramy sygnał. Wystarczy trochę pokręcić anteną i złapać minimum sygnału, które jest dość wąskie (kilka stopni). Wtedy kierunek z jakiego odbieramy stację jest prostopadły do płaszczyzny anteny. Na maksima sygnału też można, ale są one bardzo łagodne (nie ma żadnego wyraźnego piku sygnału).

  Jeśli chodzi o porady konstrukcyjne to:
  - wszelkie połączenia elektryczne powinny być spawane lub lutowane
  - kondensator najlepiej próżniowy lub powietrzny; dielektryk kondensatora typu np. laminat, ceramika odpada ze względu na straty; najlepszy powietrzny kondensator to kondensator motylkowy ze względu na brak połączeń ślizgowych
  - kondensator można najłatwiej zrobić z odcinka kabla koncentrycznego i przestrajać go zsuwając oplot
  - wszelkie elementy konstrukcji nośnej, osłony, wsporniki itp. wykonać z dielektryka
  - należy unikać wszelkich materiałów ferromagnetycznych do konstrukcji bo powodują straty
  - unikać łączenia na styk różnych metali ze względu na korozję złącz
  - ze względu na zjawisko naskórkowości w zakresie wielkich częstotliwości liczy się przewodność powierzchni pętli. Przekrój materiału (pręt/rura, grubość ścianek) nie ma znaczenia
  - do strojenia można użyć silnika prądu stałego z przekładnią o dużym przełożeniu i małych luzach, silnika krokowego na przykład od drukarki bądź skanera lub serwa modelarskiego
  Wszystkie wymienione napędy testowałem w moich antenach. Serwo ma wielką przewagę nad pozostałymi rozwiązaniami bo jest szybkie, silne, ma zintegrowaną przekładnię i układ automatyki, który dąży do ustawienia osi w położeniu zgodnym z zadaną zdalnie nastawą, a przekładnia nie ma wyczuwalnych luzów.
  W ciągu ostatnich 3 lat zrobiłem już kilka różnych tego typu anten. Chętnie służę pomocą.
 • #47
  liszkar
  Level 20  
  Czyli lepiej będzie ustawić antenę pionowo?? Niestety nie będę miał możliwości obracania tą anteną. Tylko będzie strojenie kondensatorem.
 • #48
  tankman51
  Level 11  
  Jeśli antena ma pracować na paśmie CB to powinna stać pionowo.
 • #49
  liszkar
  Level 20  
  Dziękuję za odpowiedź. Postawię ją pionowo. Zobaczymy jak będzie działać ;) Tak sobie myślę że skoro promieniuje jak precel to nie powinna mieć właściwości jak typowa antena kierunkowa.
 • #50
  User removed account
  User removed account  
 • #51
  tankman51
  Level 11  
  Quote:
  A akurat antena o której mowa jeśli będzie stać pionowo będzie pracowała w polaryzacji poziomej, żeby pracowała w polaryzacji pionowej i dookulnie trzeba ją położyć.

  Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Podaj jakieś źródła. Sprawdziłeś to praktycznie?
  Prawdą jest, że położona poziomo antena magnetyczna ma charakterystykę dookólną, ale polaryzacja jest wtedy pozioma.
  Prawdą jest też to, że postawiona pionowo antena magnetyczna promieniuje również składową poziomą, ale w kierunku prostopadłym do ziemi czytaj pionowo w górę. Wraz ze zmniejszaniem konta elewacji udział składowej poziomej spada by osiągnąć 0 w kierunku horyzontu. W płaszczyźnie horyzontu, która nas najbardziej interesuje w przypadku łączności lokalnych ze stacjami naziemnymi np. CB antena ta promieniuje w polaryzacji pionowej.
  Polecam stronę www.sp6pnz.republika.pl/doc/mpam/part_5.html punkt "Polaryzacja i charakterystyka promieniowania". Jest to to bardzo ciekawy i obszerny artykuł na temat tych anten.
 • #52
  swiatal
  Level 19  
  Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, korzystając z takiej anteny
  (zwinięty w okrąg pręt mosiężny średnicy 5 mm, do którego końców przymocowałem przewód i ekran koncentryka)
  zrobiłem kilkaset łączności z Holandii do Polski i wielu innych krajów Europy (pamiętam też kilka łączności z USA).
  Antena wewnętrzna (ze względu na małą legalność tego typu łączności).
  O ile dobrze pamiętam - 26,425 mHz USB
 • #53
  TyPeczek
  Level 23  
  Witam,
  odgrzeję może temat. Mam rurkę miedzianą (kwadrat 1m+1m+1m+1m), opornik ograniczający prąd do 3 A, źródło zasilania 230 V (gniazdko w domu). Czy to już jest antena magnetyczna na częstotliwość 50 Hz oraz pole 3 A/m?
 • #54
  amaradiotor
  Level 14  
  W odpowiedzi na powyższe pytanie - mam mięso wołowe, czy to już jest gulasz ?
 • #55
  TyPeczek
  Level 23  
  Norma 61000-4-8 dała mi już jakąś odpowiedź.
  A dla jasności:
  - rurka o średnicy 12 mm pogięta w kwadrat o bokach 1 m,
  - w środku jednego z boków rurka ucięta i wygięta końcami na zewnątrz,
  - końce te podpięte: koniec 1 - do opornika ograniczającego prąd; koniec 2 - bezpośrednio do zacisku neutralnego N,
  - opornik ograniczający prąd drugim końcem podpięty do fazy L.
  Jak twierdzi norma 61000-4-8 przy prądzie płynącym przez taki obwód o wartości 3,45 A, w środku kwadratu utworzonego przez rurkę otrzymuję natężenie pola równe 3 A/m a częstotliwość oczywiście równą częstotliwości sieci 50 Hz.
  Co o tym myślicie?