Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie nowicjusza. Co się stanie jak dam inny kondensator?

AdamGdz 24 Lis 2006 16:32 2019 7
 • #1 24 Lis 2006 16:32
  AdamGdz
  Poziom 10  

  Mam zasilacz 12V/2A na LM723. Pytanie: jest tam kondensator 2200µF/25V.
  Jakie będą skutki gdy go zmienić na 1000µF, a jakie gdy na 3300µF?

  I drugie pytanie o transformatory: zalety i wady toroidalnych i tradycyjnych?

  Pozdrawiam, z góry dzięki za PROSTE odpowiedzi.

  0 7
 • #2 24 Lis 2006 16:54
  hefid
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych

  0
 • Pomocny post
  #3 24 Lis 2006 17:11
  Mariopi
  Poziom 34  

  A po co zmieniać wartość pojemności jak można zostać przy nominalnej?
  A propos skutków: Jeżeli damy mniejszą pojemność - to wzrosną tętnienia napięcia na wyjściu (szczególnie pod pełnym obciążeniem). Jeżeli damy pojemność zbyt dużą może "polecieć" bezpiecznik lub przebić któraś z diod mostka prostowniczego (kondensator rozładowany z chwilą podłączenia napięcia (ładowanie) stanowi przez chwilę pełne zwarcie i płynie tzw. prąd uderzeniowy). Jednak moim zdaniem wstawienie 3300µF zamiast 2200µF (jeżeli gabaryty na to pozwalają) nie powinno wywołać jakiś drastycznych sensacji - może nawet lekko podnieść się sprawność filtracji.

  Transformatory toroidalne w stosunku do tradycyjnych (mam na myśli z rdzeniem z kształtkami E I) charakteryzują się (przy tej samej mocy) mniejszymi gabarytami (masą), większym współczynnikiem sprawności, no i emitują mniejsze elektromagnetyczne pole rozproszone. Oprócz tych niewątpliwych zalet - jedyną chyba wadą jest skomplikowany proces wytwarzania - pełne zazwojenie (przezwojenie) takiego trafa w warunkach domowych bez specjalnej nawijarki graniczy z cudem.

  0
 • #4 24 Lis 2006 17:38
  AdamGdz
  Poziom 10  

  Dzieki, Mariopi za odpowiedź.

  Cytat:
  ...wadą jest skomplikowany proces wytwarzania...

  a ztem są zapewne droższe od tradycyjnych. A jaka relacja cen?
  Np tradycyjny 2x24V kosztuje ile, a jego odpowiednik toroidalny ile?

  I jeszcze jedno pytanie nowicjusza: zasilacze impulsowe to są te bez transformatorów?

  A w moim zasilaczu nie ma żadnego bezpiecznika. A gdzie powinien być? Na uzwojeniu pierwotnym? Jaki?

  A na wyjściu jaki? Zasilam z niego skaner (... 12V 1A...).

  0
 • Pomocny post
  #5 24 Lis 2006 18:31
  Mariopi
  Poziom 34  

  Czy trafa toroidalne są droższe od tradycyjnych to nie jest tak do końca pewne (fakt że produkcja bardziej skomplikowana, ale robią to maszyny - czynnik ludzki jest minimalny). Poza tym ze względów technologicznych nie wykonuje się traf toroidalnych o bardzo małej mocy rzędu watów czy dziesiątek wat - jak już to raczej od 100W wzwyż.

  Zasilacze impulsowe też posiadają trafo - tyle, że nie na rdzeniu żelazokrzemowym tylko ferrytowym.
  Ależ owszem istnieją również i zasilacze bezindukcyjne - jednak obszar ich zastosowań jest dość ograniczony, np. zasilacze (zwane też adapterami DC/DC) samochodowe do telefonów komórkowych.

  To, że nie ma jawnego bezpiecznika topikowego nie znaczy, że w ogóle go nie ma. Większość producentów integruje bezpiecznik razem z uzwojeniem pierwotnym trafa. Dodatkowo też pełni on funkcję zabezpieczenia termicznego - niestety jest on zazwyczaj jednorazowego zadziałania.

  0
 • #6 24 Lis 2006 18:46
  AdamGdz
  Poziom 10  

  Pogadaliśmy, to wreszcie chciałbym do końca się dowiedzieć jakie wartości bezpieczników mam wstawić?

  No to już wiem co to toroid, zasilacz impulsowy (te w PCtach?), a co to za ustrojstwo jest w latareczkach ładowanych z gniazdka 220V? Jakiś kondensator, diodka, oporniczek, akumulatorek - i działa! To są te niebezpieczne (nierozdzielone galwanicznie - troche czytam :wink:)?

  A zaraz potem wcisnę "pomógł"

  0
 • Pomocny post
  #7 24 Lis 2006 18:52
  Mariopi
  Poziom 34  

  W ten zasilacz wstaw w szereg z uzwojeniem pierwotnym bezpiecznik 100-150 mA typu zwłocznego czyli będzie to wkładka WTAT 100-150 mA (T - zwłoczna).
  Co do tych zasilaczy stosowanych w "ruskich" latarkach do podładowywania akumulatorków, to chyba tylko do tego się to najbardziej nadawało :), ale fakt są niebezpieczne (brak separacji galwanicznej od sieci zasilającej) i tylko na bardzo małe pobory prądu - rzędu dziesiątek lub max. setek mA. Poza tym kondensator szeregowy musi być naprawdę dobrej jakości i wytrzymałości na przebicie, bo jak nie to ... pal licho urządzenie - życie jest jedno.

  P.S. Po stronie wtórnej bezpiecznik nie jest wymagany - sama aplikacja i układy LM mają elektroniczne zabezpieczenie przeciwprzetężeniowe - bezpiecznik po stronie pierwotnej to po prostu taka na wszelki wypadek ostateczność.

  0
 • #8 24 Lis 2006 21:08
  AdamGdz
  Poziom 10  

  Ale wciąż nie wiem czy mam wstawić bezpiecznik na wyjściu - np. zwarcie w skanerze lub dorobionej wtyczce spali zasilacz? Czy też układ LM732 ma takie zabezpieczenia?

  0