Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Analogowe odbiorniki radiowe-budowa

gajdzi 24 Nov 2006 22:51 2700 6
    gajdzi
    Level 11  
    Witam!

Czy mogą mnie szanowni koledzy forumowicze wspomóc w temacie:
    "Analogowe odbiorniki radiowe-budowa."

NIe jakies szczegóły, tylko pobieżnie po temacie... z ew. prostymi przykładami... mam poprostu przedstawic prosta prezentacje na ten temacik...

Z gory dzieki
    Gajdzi
    voytec88
    Level 12  
    Jeżeli to np nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące to proszę o powiadomienie mnie a postaram sie dostarczyć jeszcze coś.:D Pozdrowienia. Plik ten to odbiornik radiowy najprościej zbudowany. Można go nawet zrobić "ze śmieci"!!
    gajdzi
    Level 11  
    voytec88 wrote:
    Jeżeli to np nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące to proszę o powiadomienie mnie a postaram sie dostarczyć jeszcze coś.:D Pozdrowienia. Plik ten to odbiornik radiowy najprościej zbudowany. Można go nawet zrobić "ze śmieci"!!

bardzo ciekawe przedstawienie budowy radia...
    Swietnie by pasowalo do prezentacji... Pytanie tylko czy moge to wykorzytsac w pełni... ew. poprawie troszke szkic... ???

Jesli mozna jeszcze zapytac, co wg Pana powinno znalezc sie, jakie zagadnienia poruszyc w prezentacji o temacie "Analogowe odbiorniki radiowe-budowa"

Z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi...

W dniu jutrzejszym mam zamiar skompletowac moja prezentacje i przedstawic na forum...
    radocha
    Level 28  
    Ten odbiornik z obrazka to detektorowy (oczywiście AM) - działa przy silnej nośnej i sporej impedancji obciążenia - słuchawka na wyjściu musi wysokoohmowa - najlepiej w kiloohmach.
    Składa się ze strojonego obwodu wejściowego, detektora i obciążenia. Ps - detektor to dioda i kondensator.
    Odbiorniki detektorowe można uzupełniać o wzm. mcz. - nadal jest to odb.detektorowy - w w.cz. nic się nie zmieniło.
    potem są audiony -wejściowy obwód wzmacniacza mcz jest jednocześnie detektorem - w audionie klasycznym - obwód siatkowy. Na tranzystorach - obwód bazy, tu detekcja jest oczywiście równoległa (na obrazku jpg- szeregowa). Manipulując szczątkowym prądem siatki/bazy/bramki można dobrać punkt cięcia detektora - np na 0,01V zamiast np gdy na tranzystorze krzemowym - ok 0,6V

Bardziej rozbudowany - to odb. o bezpośrednim wzmocnieniu - między obwodem wejściowym a detaktorem jest wzmacniacz w.cz. , demodulujemy wtedy silniejszy sygnał, detektor ma większą sprawnośc.
    Takich stopni w.cz. może być więcej, a między nimi identyczne jak wejściowe filtry srojone.
    Problem jest z tym - IDENTYCZNY - zwłaszcza w czasie przestrajania.
    No to wymyślono odbiornik z przemianą częstotliwości - po filtrze wejściowym i -najczęściej wstępnym wzmocnieniu wzmacniaczem w.cz. sygnał trafia do mieszacza, gdzie jest mieszany z sygnałem generatora lokalnego (heterodyna) . Powstają sygnały złożone- F1+F2 , F1-F2 i jeszcze śmieciowe z harmonicznych.
    Jeśli będziemy WSPÓŁBIEŻNIE przestrajać filtr wejściowy i filtr generatora- decydujący o częstotliwości jego pracy, to po mieszaczu otrzymamy sygnał, którego częstotliwość się nie zmienia, mimo, że na wejściu przestrajamy i odbieramy różne stacje. To sygnał p.cz. (pośrednia częstotliwość) .Poniwasz ta częstotliwość sie nie zmienia, filtry następne mogą byś STAŁE - nie trzeba ich przestrajać ze zmianą stacji, raz nastroisz i nie ruszać. Można dać ich dużo, a między nimi wzmacniacze p.cz. Można się na całym świecie umówić jaka to częstotliwość, i filtry robić masowo - tanio i powtarzalnie. Jeśli dobrze wybierzemy , co bierzemy z mieszaca - f1+f2 lub f1-f2 - to jest to częstotliwość nie za wysoka - więc niekłopotliwa w wzmacnianiu i filtracji. Można produkować nawet gotowe, masowo - w puszce - całe wielostopniowe fabrycznie zestrojone wzm. p.cz, do zastosowania w różnych konstrukcjach, bez problemów z jednoczesnym precyzyjnym przestrajaniem np 7miu filtrów (przy bezpośrednim wzmocnieniu).
    Jeśli odbierane sygnały bardzo słabe i/lub wysokiej częstotliwości - można stosować podwójną czy nawet potrójną przemianę czestotliwości

ps na obrazku brak kondensatora gładzącego połówki tętnień w.cz. po detekcji - równolegle ze słuchawką - najczęściej jest to kilka nF.
    kaczepa
    Level 19  
    Była taka książka pt. "Amatorskie Odbiorniki Tranzystorowe" autor Sławomir Wolszczak, ładnych parę lat temu.Ale może gdzieś na nią trafisz.
    Pozdrawiam