Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterowanie wentylatorami PC

kubapies 24 Lis 2006 22:59 1437 1
  • #1 24 Lis 2006 22:59
    kubapies
    Poziom 9  

Witam
    Niedawno zainteresowałem się programowaniem mikrokontrolerów w BASCOM-ie. Chciałbym zrobić regulator obrotów wentylatorków w komputerze. Cztery czujniki LM35 mają sterować czterema wentylatorami.
    Chcę wykorzystać do tego Atmega8. Do odczytu temp. użyję wbudowanego przetwornika A/C ale nie mam pomysłu jak zmieniać obroty wentylatorów.
    Znalazłem w sieci taki schemat:
    https://obrazki.elektroda.pl/52_1164404541.jpg
    Jest to urządzenie działające podobnie do tego co chcę zrobić, niestety nie mam do niego kodu. Proszę aby ktoś wytłumaczył mi na jakiej zasadzie odbywa się sterowanie bo chyba nie za pomocą PWM ( nie zgadzają się wyprowadzenia).

0 1
  • #2 24 Lis 2006 23:15
    krzysiek40
    Poziom 22  

Proponuje regulacje za pomoca logiki rozmytej. Robilem juz cos podobnego tylko w druga strone (stabilizacja temeratury - podgrzewacz). Dziala to naprawde super. Regulacja za pomoca PWM(dzieki temu nie ma wlacz/wylacz ale plynna regulacja), w ten sposob mozesz regulowac predkosc obrotowa wentylatorow. Wartosc wspolczynnika wypelnienia obliczasz za pomoca logiki rozmytej. Na ten temat jest mnostwo materialow w sieci - takze po polsku. Jesli poznasz algorytm logiki rozmytej to napisanie progamu w C zajmie ci jeden dzień, jesli programujesz w asm to byc moze dluzej :) Powodzenia.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo