Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Topnik czy pasta? Lutowanie SMD, Hot Air.

pawewlS_21 25 Lis 2006 05:06 6213 3
  • #1 25 Lis 2006 05:06
    pawewlS_21
    Poziom 10  

Witam. Postanowiłem rozpocząć przygodę z lutowaniem SMD.Na początku zapoznałem się z artykułemi w EP o lutowaniu SMD. Po przeczytaniu wszystkich cześci kursu nasunęło mi się pytanie (może banalne, może czegoś nie doczytałem ale zaznaczam, że dopiero zaczynam zgłębiać wiedzę o lutowaniu smd).
    Czy można używać topnika np. RMA-7 do lutowania za pomocą stacji Hot Air; czy do tego celu wyłącznie stosuje się pasty np. KOKI lub też innych firm.W artykułach był zaprezentowany sposób wykorzystania topnika do lutowania za pomoca zwykłej lutownicy grzałkowej a o Hot Airach nic nie pisali. Zaś pasta lutownicza była używana do Hot Air. Zastanawiam się teraz nad zakupem stacji Hot Air i mam taki dylemat czy to będzie się opłacało, gdyż pasty lutownicze kosztują około 50zł za 35g więc troche dużo.Topniki są dużo tańsze. Może lepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrej stacji lutowniczej z lutownicą grzałkową np. elwika niż chińskiego Hot Aira z Allegro.

0 3
  • #2 25 Lis 2006 17:17
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    tylko pasta i na dodatek ze sproszkowanym lutowiem.
    Takie postępowanie jest właściwe, ponieważ pasta stanowi swoisty "klej" elementu SMD po postawieniu go na punkty lutownicze zanim gorące powietrze nie roztopi czynnika lutującego.

Pozdrawiam

P.S. Popróbuj z topnikiem, to się przekonasz jak to wychodzi...

1
  • #3 12 Gru 2006 18:11
    nmos
    Poziom 20  

Ja używam pasty ALPHA OM-5100 (62Sn/36Pb/2Ag). Metoda jest następująca: nakładam pastę na punkt lutowniczy przy pomocy strzykawki i igły (TT16 lub cieńszej zakupionej w TME), umieszczam element i lutuje lutownicą grzałkową z cienkim grotem (grotem dotykam punkt lutowniczy obok elementu i trzymam tak długo, aż rozpłynie się lutowie).

1
  • #4 14 Gru 2006 18:07
    Macieks14
    Poziom 17  

Pasta lutownicza CYNEL-1 - nakładam pastę na lutowany element strzykawką, następnie troszkę cyny i grzeję około 5s a następnie biorę elementy do lutowania i lutuję.

0
  Szukaj w 5mln produktów