Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Topnik czy pasta? Lutowanie SMD, Hot Air.

25 Lis 2006 05:06 6657 3
 • Poziom 10  
  Witam. Postanowiłem rozpocząć przygodę z lutowaniem SMD.Na początku zapoznałem się z artykułemi w EP o lutowaniu SMD. Po przeczytaniu wszystkich cześci kursu nasunęło mi się pytanie (może banalne, może czegoś nie doczytałem ale zaznaczam, że dopiero zaczynam zgłębiać wiedzę o lutowaniu smd).
  Czy można używać topnika np. RMA-7 do lutowania za pomocą stacji Hot Air; czy do tego celu wyłącznie stosuje się pasty np. KOKI lub też innych firm.W artykułach był zaprezentowany sposób wykorzystania topnika do lutowania za pomoca zwykłej lutownicy grzałkowej a o Hot Airach nic nie pisali. Zaś pasta lutownicza była używana do Hot Air. Zastanawiam się teraz nad zakupem stacji Hot Air i mam taki dylemat czy to będzie się opłacało, gdyż pasty lutownicze kosztują około 50zł za 35g więc troche dużo.Topniki są dużo tańsze. Może lepszym rozwiązaniem będzie zakup dobrej stacji lutowniczej z lutownicą grzałkową np. elwika niż chińskiego Hot Aira z Allegro.
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 43  
  Witam,
  tylko pasta i na dodatek ze sproszkowanym lutowiem.
  Takie postępowanie jest właściwe, ponieważ pasta stanowi swoisty "klej" elementu SMD po postawieniu go na punkty lutownicze zanim gorące powietrze nie roztopi czynnika lutującego.

  Pozdrawiam

  P.S. Popróbuj z topnikiem, to się przekonasz jak to wychodzi...
 • TermoPasty.pl
 • Poziom 20  
  Ja używam pasty ALPHA OM-5100 (62Sn/36Pb/2Ag). Metoda jest następująca: nakładam pastę na punkt lutowniczy przy pomocy strzykawki i igły (TT16 lub cieńszej zakupionej w TME), umieszczam element i lutuje lutownicą grzałkową z cienkim grotem (grotem dotykam punkt lutowniczy obok elementu i trzymam tak długo, aż rozpłynie się lutowie).
 • Poziom 17  
  Pasta lutownicza CYNEL-1 - nakładam pastę na lutowany element strzykawką, następnie troszkę cyny i grzeję około 5s a następnie biorę elementy do lutowania i lutuję.