Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy da się przesyłać dane przez krótkofalówki??

01 Dec 2006 20:51 14730 117
  • #61
    yes2mike
    VIP Meritorious for electroda.pl
    W pasmie HAM'skim (amatorskim) nie mozna uzywac DTMF'u ? To jeszcze nie mozna pewnie stosowac do blokowania przemiennikow "tajnych technik" w postaci subtonu (CTCSS).


    I teraz uwaga:

    "Nie wymaga uzyskania pozwolenia radiowego używanie radiowych urządzeń nadawczo-odbiorczych typu PMR 446, przeznaczonych do używania wyłącznie w zakresie częstotliwości 446,0 – 446,1 MHz w ośmiu kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali nośnej wynosi 446,00625 MHz, pracujących z zastępczą mocą promieniowaną nadajnika (e.r.p.) nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną i spełniających wymagania określone w normach przenoszących normę ETSI EN 300 296-2."


    Z powyzszego nie wynika, aby zakazane bylo uzywanie transmisji cyfrowej w tym KONKRETNYM pasmie. A norma mowi: Urządzenia radiowe wykorzystujące anteny zintegrowane, przeznaczone przede wszystkim do analogowej transmisji mowy.


    Jakie wnioski mozna wyciagnac ?
  • #64
    sgyver1
    Level 17  
    Ciekawa dyskusja
    Ja uważam także że można przez PMR(446) i LPD (na 433MHz) przesyłać
    dane cyfrowe obojętnie jaką emisją jeżeli nie ingerujemy w konstrukcję atestowanego urządzenia i nasz sygnał mieści się w paśmie akustycznym,tzn
    nasz ATESTOWANY nadajnik na przykład PMR nie wytwarza widma szerszego niż przy modulacji mową do mikrofonu.I kto mnie racjonalnie przekona że tak nie jest ?? Czy nie mogę w ramach posiadanego zezwolenia właściwej kategorii
    nadawać np. na pasmie 3,5MHz emisją AM ?( z określoną tam mocą) Jaki przepis tego zabrania ?? Bandplany pasm amatorskich ,czyli rozkład emisji na poszczególnych pasmach UKE ma w d.... ! Ich interesuje TYLKO brak zakłóceń dla innych służb, TVI, BCI,harmoniczne wypadające na innych zakresach. 73

    Dodano po 9 [minuty]:

    Tu link do dobrych programów Packet Radio na kartę muzyczną PC, żeby za bardzo nie odbiegać od tematu .Powodzenia:
    http://www.elcom.gr/sv2agw/pepro.htm
  • #65
    sq6ade
    Level 40  
    sgyver1 wrote:
    Bandplany pasm amatorskich ,czyli rozkład emisji na poszczególnych pasmach UKE ma w d.... ! Ich interesuje TYLKO brak zakłóceń dla innych służb, TVI, BCI,harmoniczne wypadające na innych zakresach.

    Co nie oznacza że można tych ustaleń nie szanować .Dla wspólnego dobra użytkowników należy się podporządkować pewnym prawom środowiska. Inna sprawa to freebandy gdzie każdy użytkownik myśli tylko o sobie - takie ma prawo - kupił telefon więc chce używać. Niech fani PMRek założą stowarzyszenie i niech sobie ustalą zasady pracy co wypada a co nie wypada puszczać w eter. Póki co jest "wolna amerykanka".
  • #66
    tofiel
    Level 12  
    dla tych co maja wątpliwości zakwalifokowania CW do łączności cyfrowychhttp://www.sp1lop.internet.v.pl/ksiazka/str01_01.htm
    przeczytajcie drugie zdanie w książce "nie tylko fonia i CW"
    tłumaczenie się że nie może być cyfrowa bo uchem można zdekodować jest kompletnie bez sensu, bo gdyby puszczać dowolną transmisje cyfrową poniżej 0,1 boda to dalej będzie to cyfrowa transmisja, a nawet dziecko z podstawówki będzie ją w stanie zdekodować na ucho.

    Odnośnie tego czy bandplan, lub też po polsku tabela przeznaczeń częstotliwości, nie może być obowiązującym dokumentem, to spróbój zacząć nadawać na częstotliwościach policyjnych, lub wojskowych, a najszybciej to na paśmie lotniczym i czekaj na reakcje. Jeden z bandplanów właśnie pod nazwą Krajowa Tablica Przeznaczeń Częstotliwości znajduje się w ROZPORZĄDZENIU RADY MINISTRÓW z dnia 29 czerwca 2005 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości. Treść dokumentu - patrz google. Dla naczelnego krzykacza przytocze jeszcze cytat z owego rozporzączenia "Warunki użytkowania pasm przeznaczonych dla służby amatorskiej: 3,5 MHz; 7,0 MHz; 10,1 MHz; 14,0 MHz; 18,068 MHz; 21,0 MHz; 24,89 MHz i 144 MHz w przypadku klęsk żywiołowych określone są w Uchwale 640". Wciąż uważasz że bandplany to ktoś sobie z głowy wziął?

    Motorola może mieć homologacje i funkcje scrambling, ale celem scramblingu jest "szyfrowanie" (i pewnie pod taką nazwą widnieje to w instrukcji obsługi) i jako takie jest zabronone na otwartych kanałach bez odpowiednich licencji. Odpowiednie przepisy powinny znajdować się gdzieś w ustawach o obronności.
  • #67
    sq6ade
    Level 40  
    Mylisz kolego bandplan z tabelą przeznaczeń częstotliwości. W dyskusji chodziło o umowne ustalenia jaki fragment pasma amatorskiego czemu służy.
  • #68
    marek446
    Level 11  
    Tak czytam, i Bogu dziekuje ze mamy w Polsce krotkofalowcow :D.
    Moze jeszcze troche podyskutuja, i nam w koncu napisza, co wolno
    ( a raczej czego nam zabronia, bo to im tylko wolno).
    Moj PMR z kodowaniem mowy to nie Motorola, tylko taki maxcom.
    Nie mam juz nawet nic przeciw, aby zabronione bylo wszystko, lacznie
    z otwartym tekstem, tylko napiszcie gdzie to mozna znalezc.
    Juz mnie meczy namawianie do przeczytania wkladki w
    "Swiat Radio" 05/2006. Zobaczcie co wolno w Niemczech,
    tam gdzie niby takie ostre przepisy sa.

    Marek
  • #69
    sp8gsc
    Level 26  
    sgyver1 wrote:
    Czy nie mogę w ramach posiadanego zezwolenia właściwej kategorii
    nadawać np. na pasmie 3,5MHz emisją AM ?( z określoną tam mocą) Jaki przepis tego zabrania ??

    Zaden - modulacja AM jest dopuszczona na pasmach amatorskich.
    Pamietam czasy kiedy wszystkie stacje foniczne uzywaly wlasnie tej emisji - hi.
    sgyver1 wrote:

    Ja uważam także że można przez PMR(446) i LPD (na 433MHz) przesyłać
    dane cyfrowe obojętnie jaką emisją jeżeli nie ingerujemy w konstrukcję atestowanego urządzenia i nasz sygnał mieści się w paśmie akustycznym,tzn nasz ATESTOWANY nadajnik na przykład PMR nie wytwarza widma szerszego niż przy modulacji mową do mikrofonu.I kto mnie racjonalnie przekona że tak nie jest ??

    Masz racje - jesli nie ma przepisu mowiacego ze mozna uzywac tylko jawnych transmisji fonicznych. Jestem jednak przekonany ze jest.
  • #70
    marek446
    Level 11  
    Panowie, moze nie wiecie jak wyglada PMR i jak sie kupuje toto ?
    Niektore maja ksztalt radiotelefonu, inne splaszczonej gruszki,
    sa nawet takie w ksztalcie zegarka. Dziecko podchodzi do polki,
    zabiera zapakowana w przezroczysta wytloczke pare "radyjek",
    placi i juz moze uzywac. Prawie wszystkie maja scaner, vox, melodyjki,
    subtony, gniazda zewnetrznego mikrofonu i sluchawki, niektore scrambler, funkcje baby, itd.
    I nikogo nie interesuja bandplany, tablice przeznaczen czestotliwosci,
    i inne wytaczane tutaj armaty. Moze dla odmiany podyskutujemy co wolno
    legalnie nadawac przez bezprzewodowe mikrofony?

    Marek
  • #71
    gimof
    Level 27  
    wszystko można bo są to mikrofony nie przekraczający mocy rzędu 20mW.
  • #72
    marek446
    Level 11  
    Dobrze, zostawny te mikrofony bezprzewodowe. (na chwile)
    Zalaczam w moim PMR funcje "Baby monitor".
    Jedno radyjko stawiam w pokoju dziecka.
    Drugie mam przy sobie.Ten w pokoju dziecka co jakis
    czas automatycznie przechodzi na nadawanie, moge
    posluchac czy dziecko nie placze.
    Czy to legalne ? Nie jest to nadajnik automatyczny
    pracujacy bez nadzoru, wymagajacy specjalnego zezwolenia ?
    Az sie boje zapytac :cry:

    Marek
  • #73
    gimof
    Level 27  
    Skoro ma to homologacje tzn że jest dopuszczone do uzytkowania...
  • #74
    sp8gsc
    Level 26  
    tofiel wrote:
    dla tych co maja wątpliwości zakwalifokowania CW do łączności cyfrowychhttp://www.sp1lop.internet.v.pl/ksiazka/str01_01.htm
    przeczytajcie drugie zdanie w książce "nie tylko fonia i CW"
    tłumaczenie się że nie może być cyfrowa bo uchem można zdekodować jest kompletnie bez sensu, bo gdyby puszczać dowolną transmisje cyfrową poniżej 0,1 boda to dalej będzie to cyfrowa transmisja, a nawet dziecko z podstawówki będzie ją w stanie zdekodować na ucho.

    Telegrafia (z użyciem alfabetu More'a) nie jest łącznością cyfrowa i nigdy nia nie była. Istnieje telegrafia maszynowa, to jest RTTY, wiec może o tej emisji jest w tej książce. Kto jest autorem i jak brzmi to zdanie, bo oczywiscie nie wszyscy uważaja za konieczne jej posiadanie. Zacytuj to zdanie.
    Ja nie tłumaczyłem, że dlatego nie jest cyfrowa, bo można dekodować na ucho, ale pisałem, że istniała i była stosowana w czasach kiedy nie było w ogole komputerów, więc jakim cudem mogła byc "cyfrowa"? Telegrafia nie jest emisja cyfrowa, bo jest telegrafią. To po prostu taka emisja. Można ją nadawać ręcznie na kluczu sztorcowym - co to ma wspolnego z cyfrowością? Nie pisz o wolnym nadawaniu emisjami cyfrowymi, bo nikt tak tych emisji nie używa - natomiast jest mnóstwo opertorów, ktorzy potrafią praktycznie nadawać ręcznie alfabetem Morse'a i odbierać na ucho. (Ja też się do nich zaliczam). Jeśli robia tak z użyciem radiostacji to jest telegrafia (i w takim wydaniu na pewno nie jest cyfrowa).
  • #75
    r.zimnicki
    Level 11  
    Quote:
    dobra zaczne tak:
    Kolejny człowiek udzielający "dobrych rad" :)



    odpowiedz na punkt 1

    Na dzień dzisiejszy obowiązuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 sierpnia 2002 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia (Dz. U. Nr 138, poz. 1162), które mówi:

    Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń CB typu CEPT-PR 27 spełniających wymagania polskiej normy PN-ETS 300 135 (pracujące z maksymalną mocą 4 W modulacją FM i posiadające 40 kanałów) oraz urządzeń CB pracujących z maksymalną mocą 150 mW.� (wszystkie modulacje)

    dopuszczalne modulacje typu (Transmisja danych, telemetria, zdalne sterowanie) A1D - A2D - F1D - F2D - J2D dozwolone sa na czestotliwosciach 144,0 - 146,0 ; 430,0 - 440,0 ; 1 240 - 1 300 ; 2 300 - 2 450 ; 10 000 - 10 500 (stad satelity) ; 24 000 - 24 250 ; 47 000 - 47 200 ; 75 500 - 81 000 MHz i wymagaja kategorii 1, 2, 5, czyli maksymalne moce nadawania wynosza: dla 1 - 50W - 150W - 500W, dla 2 -15W - 50W i dla 5 - 15W - UKF, 50W - KF, czyli, zeby nadawac nawet z najmniejsza moca wieksza niz (4W dla radyjek UKF 144 MHz i LPD 433 MHz) trzeba miec papier, a na pasmach 446 MHz i 27 MHZ NIE MOZNA NADAWAC DANYCH
    podaje to z serwisu http://www.radio.org.pl/poradnik/bandplan/

    Quote:
    r.zimnicki wrote:

    2.pytasz o predkosc transmisji - wiec, jesli masz cienkie radyjko, to nie spodziewaj sie pasma akustycznego wiekszego niz 100 Hz - 5 kHz, czyli nie polecisz wiecej niz 2400 bodow (impulsow/sekunde), a wiec okolo 240 Bajtow/sekunde


    Co to jest "cienkie radyjko" ? Może jakaś firma, model ?

    na przyklad Yosan, albo wynalazki w stylu walkie talkie, bo to tez radyjka CB, czy tez reczniaki w postaci klonow Alana 38

    Quote:
    r.zimnicki wrote:

    3.jesli masz lepsze radyjko, to polecisz 4800 bodow


    Ciekawe. Napisz jakie to jest lepsze radyjko, jakie przenosi pasmo akustyczne i jak to ma się do obowiązujących przepisów (dewiacja częstotliwości)


    Alan 100, Alan 48, Alan 38 - pasmo m.cz. 450-2500 Hz, ale np: Anan 78 plus ma juz pasmo przenoszenia m.cz. 400-2500 Hz
    a z lepszych, prosze bardzo: President JOHNSON II ASC AM/FM - Pasmo przenoszenia m.cz.: 300-3000 Hz
    do przepisow ma sie to tak, ze w tym zakresie tolerancja częstotliwości wynosi okolo 0,005 %

    Quote:
    r.zimnicki wrote:

    4.jesli chcesz poleciec szybciej, to musisz zakodowac sygnal (zrobic kompresje)


    zakodowanie sygnału i kompresja to dwie zupełnie inne sprawy.


    kompresja jest forma kodowania, bo uzywasz wtedy klucza, wedlug ktorego program zamienia powtarzalne sekwencje znakow na znaki bedace odpowiednikami sylab, wtedy informacje mozna przekazac w postaci kroszej sekwencji znakow,niz informacja wejsciowa. oczywiscie program lub urzadzenie dekoduje ke uzywajac identycznego klucza i podaje je w formie jaka dostal koder

    zakodowanie sygnalu, to wprowadzenie dodatkowej informacji, takiej, ktora powoduje, ze dla osoby postronnej odebrany przez nia sygnal jest bezwartosciowyi zrozumialy tylko dla uczestnikow polaczenia


    Quote:
    Quote:
    r.zimnicki wrote:

    6.jesli chcesz zrobic cos na powaznie, wlutuj sie do wyjscia glosniczka w radyjku i podlacz uklad, ktory z bipania zrobi sygnal TTL lub CMOS


    I to już będzie poważna transmisja ? tylko czemu ma służyć ta zamiana sygnałów, poza utratą homologacji na PMR-a ? Szkoda, że nie doradziłeś, co dalej z takimi sygnałami zrobić i w czym taka zmiana pomoże .


    pomoze w tym, ze bezposrednio modulujesz obwody wejsciowe (tzn dostarczasz sygnal akustyczny do modulatora) i odbierasz sygnal z ukladu wyjsciowego (wzmacniacza). eliminujesz w ten sposob dodatkowy wzmacniacz, jakich musisz uzyc, jesli do glosniczka z radyjka przystawisz mikrofon z karty dzwiekowej komputera, za pomoca ktorego wyeliminujesz szumy i zaklocenia i wykorzystujesz wtedy wiecej z odstepu miedzykanalowego (bo jednak wzmacniacze m.cz.musza obcinac pasmo, gdyz jesli szerokosc kanalu wynosi 10 kHz, to nosna ma 5 kHz i w glosniku slychac byloby nosna, stad pasmo akustyczne obciete maks. do 4000Hz)

    wiec tak, z komputera lub inne urzadzenia cyfrowego wypuszczasz sygnal TTL lub CMOS (cyfrowy), przeksztalcasz go na akustyczny korzystajac z modulatora, gdzie 0 logiczne bedzie jedna czestotliwoscia, 1 logiczna druga czestotliwoscia. uzyskany w ten sposob analogowy sygnal doprowadzsz do obwodow wejsciowych m.cz. radyjka i wlaczasz nadawanie
    w drugim radyjku podlaczasz sie do wyjscia wzmacniacza m.cz. i uzyskany sygnal przepuszczasz przez filtr czestotliwosci, ktory z jednaj czestotliwosci odzyska 0 logiczne, a z drugiej 1 logiczna, po ustandaryzowaniu sygnalow do postaci TTL luc CMOS (na przerzutnikach) podajesz je do kompuera lub innego sprzetu cyfrowego
    zeby jak najlepiej wykorzystac pasmo przenoszenia radyjka dobrze byloby podlaczyc sie od razu do modulatora i wykorzystac odstep miedzykanalowy 10 kHz [PMR maja 12,5 kHz (wzglednie 25 kHz)]

    Quote:

    r.zimnicki wrote:

    7.to samo zrob z mikrofonem, pamietaj, ze radyjka maja mikrofon pojemnosciowy, wiec musisz wlutowac sie bezposrednio pod warikap w modulatorze - te radyjka maja modulacje AM, wiec wlutuj sie na wejsciu transformatora modulujacego, jesli trafisz na radyjko FM, wtedy musisz podlaczyc sie pod warikap (musisz zachowac rezystancje, pojemnosc i napiecie na warikapie, bo stracisz modulacje i wprowadzisz intermodulacje wzglednie harmoniczne)


    Czy widziałeś kiedyś radiotelefon PMR ? Jeżeli nie, to zapoznaj się chociaż z opisami parametrów takiego PMR-a. O jakim AM-ie piszesz ??? O jakim transformatorze modulującym ??


    PMR pracuje z modulacja FM na 446 MHz, wiec nie wiem o co pytasz?
    trtansformator modulujacy maja radyjka AM, a pytajacemu chodzilo chyba o wszelkie metody przeslania danych przez dostepne radyjka (w tym FM, AM i wstegowe). skad zaraz pomysl, ze w Polsce uzywa sie Tylko PMR-ow, a reszta sprzetu poszla juz na zlom?


    Quote:
    r.zimnicki wrote:

    8.najprosciej bedzie, jesli zdobedziesz jakas motorole z ukf (od 144 MHz wzwyz) i interfejsem - polecisz na niej 9600 bodow


    Co ma do tego Motorola i do tego pracująca w strzeżonym paśmie 144 MHz ? Czy wiesz, co piszesz? Autor tematu pisze o radiotelefonach PMR !

    autor pyta o mozliwosc przesylania danych przez krotkofalowki, wiec nie tylko o modne ostatnio PMRy
    zacytuje pierwszy post
    Quote:
    Czy da się przesyłać dane przez cb przenośne?? Mam na myśli takie krótkofalówki o zasięgu 5km wiem że się da przez stacjonarne ale czy przez takie też??Jak tak to bardzo bym prosił o schemat mpodłączenie adź/i układu dodatkowego.


    rownie dobrze moglby uzyc radja UKF i nadajnika typu pluskwa
    a krotkofalowki CB27MHz w postaci Echo mialy wlasnie zasieg 5km, nie wspominajac Alana 38

    Quote:
    r.zimnicki wrote:

    9.w sieci sa opisy modulatorow/demodulatorow, czyli modemow do radiostacji (wpisz tak w guugle)


    Chyba jednak nie przeczytałeś pytania autora tematu . Piszesz nie na temat.

    odpowiadam na pytanie, bo przesylanie danych przez radyjka jest stare jak stare jest radio i sa modemy sprzegajace wejscie danych z ukladami analogowymi radiotelefonow, niezaleznie od tego jakie to sa radiotelefony

    r.zimnicki wrote:

    polecam jakas pozycje o cb-radio, dowiesz sie co trzeba umiec na licencje krotkofalowca, a powiem ci, ze to to Ci sie przyda, bo bedziesz mial dostep do Packet Radio, SSTV, faksow, satelitow pogody, a nie tylko publiczna transmisje A3M, no i licencje na moz do 10W, co daje Ci kontakt ze swiatem, szczegolnie jak pobawisz sie we wstegi..


    Kolego. O czym Ty piszesz ? satelity pogody ? moc do 10 W ? Chyba masz zerowe pojęcie o krótkofalarstwie i przepisach obowiązujących w tej materii.[/quote]
    bodajze rozmowca GIMOF spytal , czy autor watku ma licencje
    jesliby takowa posiadal, moglby wykorzystac do przesylania danych wstegi, czy radyjka pracujace na niskich czestotliwosciach lub skorzystac z transmisji packet radio, takiej samej jakiej kiedys uzywalo sie wlasnie w komunikacji radioamatorskiej zanim pojawily sie smieszne urzadzonka PMR.
    co do satelit pogody, to chodzilo mi o zakres czestotliwosci na jakich dopuszczalna jest transmisja A1D - A2D - F1D - F2D - J2D, a wiec transmisja danych i telemetria, a jest to w sam sam raz zakres 144,0 - 146,0 MHz i 430,0 - 440,0 (a wiec nie dotyczy radyjek PMR)
    Quote:


    pozdrawiam
  • #77
    sp8gsc
    Level 26  
    Ten przepis jest nieaktualny.
    Obecnie obowiazuje rozporzadzenie Ministra Infrastruktury z dnia 24.10.2005r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozowlenia radiowego (Dz. U. Nr 230, poz. 1955) wydane na podstawie art. 144 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004r. Prawo telekomunkacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 ze zm.) Zakaz używania emisji cyfrowych wynika z norm dopuszczonych do używania urządzeń PMR typu 446 i PR 27, a dla radiotelefonów CB okreslone są modulacje DSB-AM i SSB-AM. Ta pierwsza to zwykły AM a ta druga to ssb - skoro nie ma wymienionych innych to każda inna jest niedozwolona. Emisja cyfrowa nadawana za pomoca mikrofonu lub bez jest tą samą emisją cyfrową, wiec niech nikt nie wmawia, że jest obojetne co się nadaje przez mikrofon.
  • #78
    sq6ade
    Level 40  
    sp8gsc wrote:
    Zakaz używania emisji cyfrowych wynika z norm dopuszczonych do używania urządzeń PMR typu 446 i PR 27,.


    Jeśli w tych normach określa sie treść modulującą wejście mikrofonowe czy sam mikrofon to OK ale coś mi sie zdaje że te normy to czysto techniczne kwestie. (normy będące podstawą do wydania homologacji na sprzęt)
    Czy normy dopuszczające technicznie sprzęt do użytku mogą wytyczać sposób użytkowania? (to chyba producent i sprzedawca sprzętu bardziej sie o te normy martwi - czy użytkownik musi studiować normy homologacyjne? )
  • #79
    marek446
    Level 11  
    Panowie, te normy to sa dla tych co wydaja homologacje.
    Chocbyscie nie wiem ile potu wlozyli w to, aby udowodnic ze jednak
    jakis przepis istnieje, jakie to ma znaczenie ?
    Nie bedac fachowcem, chce miec w instrukcji napisane co jest zakazane.
    Przy ogolnej dostepnosci tego sprzetu, jak mozna zidentyfikowac
    kto lamie jakies gleboko ukryte zakazy? Zwlaszcza na PMR, gdzie zasieg
    w terenie zabudowanym to czasem 100m ?
    Piszcie swoje posty do odpowiedniego ministerstwa, argumentujcie
    ze gniazdko do mikrofonu w PMR -ku to wrota do bezprawia.
    Ten sprzecik to zabawka, dla ludzi ktorzy nic nie musza wiedziec.
    Nie widzicie, ze wpadacie w paranoje ?
    Popieracie karanie ludzi za to, ze wloza wtyczke w radyjko?

    Marek
  • #80
    sp8gsc
    Level 26  
    marek446 wrote:

    Piszcie swoje posty do odpowiedniego ministerstwa,

    Ja tez bym chcial zeby przepisy byla jasne, proste i dla wszystkich zrozumiale. Zeby nie bylo gleboko ukrytych zakazow, ktorych przcietny uzytkownik nie moze sie doszukac.
    marek446 wrote:

    Popieracie karanie ludzi za to, ze wloza wtyczke w radyjko?

    Własnie dlatego nie ma tam zadnego gniazka zeby nie wkladac wtyczek czy to od modemow czy to od anten zewnetrznych.
  • #81
    marek446
    Level 11  
    sp8gsc wrote:
    marek446 wrote:

    Piszcie swoje posty do odpowiedniego ministerstwa,

    Ja tez bym chcial zeby przepisy byla jasne, proste i dla wszystkich zrozumiale. Zeby nie bylo gleboko ukrytych zakazow, ktorych przcietny uzytkownik nie moze sie doszukac.
    marek446 wrote:

    Popieracie karanie ludzi za to, ze wloza wtyczke w radyjko?

    Własnie dlatego nie ma tam zadnego gniazka zeby nie wkladac wtyczek czy to od modemow czy to od anten zewnetrznych.

    Nie widziales jednak PMR, albo taki co akurat nie mial.
    Gniazdo mikrofonowo-sluchawkowe jest czesto spotykane.
    W komplecie wystepuje tez czesto sluchawka i mikrofonik.
    Czlowieku, po co ta dyskusja ?
    Bzdury piszesz i wymagasz od innych respektowania
    jakis zakazow, ktorych moze wcale nie ma.

    Marek
    PS
    Ciekawe jak podlaczaja swoje PMR do komputerow i gadaja
    sobie via e-QSO ludzie, co nie wiedza z ktorej strony
    chwycic lutownice ?
  • #82
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No tak...
    Typowe rozumowanie człowieka który kupił CB "z bokami" i "wstęgami" i nielegalnie robi dx-y na 26MHz ...

    :arrow: Kol. r.zimnicki proszę zweryfikować swoje wiadomości i nie pisać bzdur... :cry:

    A tytuł brzmi: Czy da się przesyłać dane przez krótkofalówki??

    Odp.: Można - ale trzeba się liczyć z obowiązującymi przepisami - technicznie nie ma z tym problemów

    Na pewno nie wolno na CB i PMR

    Krótkofalowcy: stosownie do posiadanego zezwolenia (licencji)

    W sieciach profesjonalnych - również stosownie do posiadanego zezwolenia
  • #83
    sq6ade
    Level 40  
    jozefg wrote:


    Na pewno nie wolno na CB i PMR

    Na pewno - to będziemy wiedzieć jak zobaczymy jakiś właściwy dokument a nie pokrętną argumentację albo hasła moja racja jest najmojsza
    Na razie taki dokument się nie pojawił w dyskusji.
  • #84
    sp8gsc
    Level 26  
    marek446 wrote:

    Ciekawe jak podlaczaja swoje PMR do komputerow i gadaja
    sobie via e-QSO ludzie, co nie wiedza z ktorej strony
    chwycic lutownice ?

    Zeby robic e-QSO niepotrzebne sa w ogole PMR-y, wystarczy sama sluchawka z mikrofonem.
    To mowisz, ze sa takie wyposazone w zestaw sluchawkowy - no patrz takiego nie widzialem, ale w takim razie gniazdka w radiotelefonie przeznaczone sa do podlaczania wlasnie tego zestawu, a nie czegos innego.
    Sam jozefg potwierdzil, ze "Na pewno nie wolno na CB i PMR" - teraz czekamy az ktos to znajdzie w przepisach. To ze w rozporzadzeniu nie ma to nie znaczy ze nie ma gdzies w ustawie.
  • #85
    sq6ade
    Level 40  
    sp8gsc wrote:
    Sam jozefg potwierdzil, ze "Na pewno nie wolno na CB i PMR" - teraz czekamy az ktos to znajdzie w przepisach.

    Czy uważasz że fakt moderowania forum przez użytkownika o takim statusie stawia jego poglądy ponad innymi? Czekamy na przepisy .....
  • #86
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    sq6ade wrote:
    sp8gsc wrote:
    Sam jozefg potwierdzil, ze "Na pewno nie wolno na CB i PMR" - teraz czekamy az ktos to znajdzie w przepisach.

    Czy uważasz że fakt moderowania forum przez użytkownika o takim statusie stawia jego poglądy ponad innymi? Czekamy na przepisy .....
    Podejście do sprawy co najmniej zdumiewające...
    I to piszą ludzie posługujący się znakami krótkofalarskimi

    Ja przedstawiłem mój stan wiedzy na ten temat i nie ma to nic wspólnego z moderowaniem forum. A licencję dostałem w roku 1965 a więc to już kawałek czasu.
    A przepisy nie ja ustalam tylko rząd a zatwierdza sejm.
    Z jednym zastrzeżeniem: W radiokomunikacji żaden kraj nie może sobie tworzyć dowolnych przepisów - jest to uwarunkowane ustaleniami i porozumieniami międzynarodowymi.

    A po szczegóły należy udać się do organu wydającego pozwolenia radiowe.
  • #87
    gimof
    Level 27  
    Cześć. Panowie spokojnie to tylko hobby :-)
    Jedni mówią że wolno inni że nie, ja myśle tak:
    Po co przesyłac dane przez PMR i CB skoro do takich spraw jest krótkofalarstwo. Kazdy wie, ze CB to taki ala telefon a PMR zabawka do gadania np. w lesie na grzybach. Jezeli kogoś kręci słanie plików itd drogą radiową niech zda na licencje i nie musi się niczego obawiac ze strony prawnej...


    Ludzie skończmy jałową dyskusje bo każdy kto to czyta i jest nie w temacie, sądzi ze jesteście albo starymi tetrykami którym się nudzi albo że w tym eterze zwykłym zjadaczą chleba nic nie wolno...

    Pozdrawiam.

    PS nie rozum zdania SP8GSC : am jozefg potwierdzil, ze "Na pewno nie wolno na CB i PMR" dla mnie to User jak każdy innny...
  • #88
    sq6ade
    Level 40  
    jozefg wrote:

    I to piszą ludzie posługujący się znakami krótkofalarskimi

    Przepraszam ale czy krótkofalowcy to jakiś zakon? Nie można podyskutować na temat pewnych dogmatów ?
    gimof wrote:

    Po co przesyłac dane przez PMR i CB skoro do takich spraw jest krótkofalarstwo

    Po to aby np. załapać bakcyla - po co facio ma się rzucać na głęboką wodę.
    Niech poćwiczy na PMRkach a jak mu się spodoba to nie trzeba go będzie namawiać do licencji.
  • #89
    sp8gsc
    Level 26  
    A ja z kolei nie rozumem jozefg. Napisalem, ze czekamy az ktos znajdzie przepis, bo jak dotad nikt nie podal. A moje zdanie na temat legalnosci takiej zabawy na CB i PMR juz napisalem i jest zgodne ze zdaniem jozefg, wiec nie rozumiem po co mam sie udawac do UKE?
    Jesli chodzi o zdanie sq6ade na temat "zalapania bakcyja" to jak najbardziej popieram, ale tylko poprzez dzialania legalne - nigdy
    "to nie szkodzi nikomu". A jesli chodzi o legalne mozliwosci "zarazenia sie" bakcylem, to uwazam ze sa zbyt male. Ale znowu nie moze byc tak, ze ludzie bez pozwolen beda miel takie same prawa jak ci z pozwoleniami, (albo niewiele mniejsze - rozniace sie drobiazgami), bo wtedy pozwolenia beda bez sensu. Sa tacy co uwazaja ze juz sa bez sensu i wszycy powinni miec jednakowe prawa. Ale sa w bledzie - nadawanie przez radio to zbyt powzna sprawa zeby nie bylo obwarowane przepisami, a prawa tu juz wszycy maja jednakowe, prezeciez kazdy moze zdac egzamin i miec pozwolenie.
    Bieda z tym, ze ci najbardziej zainetresowani po lekturze stron internetowych predzej natkna sie na instrukcje jak dx-owac poza pasmem CB niz na krotkofalartwo.
  • #90
    marek446
    Level 11  
    jozefg wrote:
    No tak...
    Typowe rozumowanie człowieka który kupił CB "z bokami" i "wstęgami" i nielegalnie robi dx-y na 26MHz ...




    Nie , to jest rozumowanie normalnego czlowieka, ktory kupil
    normalne PMR. Z polska homologacja.

    Do sp8gsc:
    Pewnie ze mozna via e-qso porozmawiac przez zestaw sluch-mikro,
    tylko kabel nie zawsze siegnie. Odnosnie gniazdka w moim PMR - w instrukcji nie jest napisane, ze wolno tam podlaczyc tylko mikrofon
    i sluchawki.

    Do szanownych krotkofalowcow z pozwoleniami:
    Nie chce waszej licencji, nie robcie
    sobie problemu. Szukajcie tych swoich przepisow. Dzieki wkladce w
    "Swiat radio" 05/2006 wiem jak jest ta sprawa traktowana w innych
    krajach. Jak juz bedziecie cos wiedziec, napiszcie.
    Zobacze, ile jestesmy za murzynami :D.

    Marek