Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się przesyłać dane przez krótkofalówki??

zbyrek 03 Gru 2006 20:42 12597 117
  • #91 03 Gru 2006 20:42
    Driver-
    Poziom 38  

Nie rozumiem po co ta cała dyskusja, czy nie łatwiej przeczytać dokumenty i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Co nie jest zabronione, jest dozwolone, zatem przesyłanie jakichkolwiek danych jest dozwolone w jeśli zachowane będą zasady, o których mowa w:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 24 października 2005 r.
    w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego

Gdzie znajduje się jakikolwiek bandplan dla zakresu PMR
    Plan dla zakresu... ja 466-466,1 MHz nie widzę, może ktoś łaskawie mnie oświecić gdzie takowy mogę znaleźć, jeśli na stronie UKE go nie ma.

Podsumowując jeśli wykorzystuję modulację AM, FM, SSB (w zależności od pasma - CB, PMR) nie przekraczam dozwolonego zakresu częstotliwości, pasma kanałowego, mocy, nie ingeruję w konstrukcję wewnętrzną urządzenia to mogę przesyłać co chcę i nic mi tego nie zabrania. Również jeśli stosuję moc do 20 mW mogę przesyłać co i jak mi się podoba, uwględniając przepisy zawarte w/w rozporządzeniu.

Jeszcze pytanie do badaczy pisma świętego ogólnie (w szczególności do krotkofalowców - badaczy pisma świętego), stosując AM FM lub SSB do jakiego rodzaju zaliczyć następujace rodzaje modulacji PSK, QPSK, MFSK, Hell, Throb, MT63, Olivia - jeśli klepie w klawiaturę, wysyłam obrazek, wysyłam plik tekstowy, wysyłam inny plik nieskompresowany lub skompresowany - prowadzac łączność z kolegą.

• #92 03 Gru 2006 20:47
    gimof
    Poziom 27  

sq6ade napisał:
    jozefg napisał:

I to piszą ludzie posługujący się znakami krótkofalarskimi

Przepraszam ale czy krótkofalowcy to jakiś zakon? Nie można podyskutować na temat pewnych dogmatów ?
    gimof napisał:

Po co przesyłac dane przez PMR i CB skoro do takich spraw jest krótkofalarstwo

Po to aby np. załapać bakcyla - po co facio ma się rzucać na głęboką wodę.
    Niech poćwiczy na PMRkach a jak mu się spodoba to nie trzeba go będzie namawiać do licencji.

to niech łapie bakcyla w klubie krótkofalarskim. PMR z góry są przeznaczony tylko do rozmów czy do funkcji jakie posiadają...

• #93 03 Gru 2006 21:37
    sq6ade
    Poziom 40  

gimof napisał:

to niech łapie bakcyla w klubie krótkofalarskim. PMR z góry są przeznaczony tylko do rozmów czy do funkcji jakie posiadają...

Nie od dziś wiadomo że duża część krótkofalowców ze stażem kilku-kilkunastoletnim to ludzie mający pierwszy kontakt radiowy właśnie na pasmach CB a ostatnio PMR. Niektórzy traktują ich "z góry" bo nie przeszli drogi przez klub,nie trykali w klucz, nie podziwiali starszych kolegów z klubu itd. - co było kiedyś jedyną szansą na dostęp do "amatorskiej radiostacji". "To se ne wrati".
    A dziś klubów jest mniej niż kiedyś i nie każdy ma możliwość lub czas na staż w klubie.

@Driver- Pismo Święte < no chyba z dużych liter przysługuje :D

• #94 03 Gru 2006 22:18
    Driver-
    Poziom 38  

gimof napisał:
    PMR z góry są przeznaczony tylko do rozmów czy do funkcji jakie posiadają...
    Gdzie w rozporządzeniu poważnego urzędu o tym pisze, może coś przeoczyłem.
    sq6ade napisał:
    ..."To se ne wrati"...
    Tu sie z Tobą zgadzam, broń Boże żeby "to se wratilo". Niech łapią bakcyla gdzie sie da i jak się da, bo niedługo na pasmach amatorskich zostaną same stare pryki. Potem to już tylko :(...
    Jak mówi mój kolega "aby sie dobrze działo, potrzebne są młode ręce i stare głowy". Każdy był młody, ale niech każdy młody pamieta że kiedyś będzie stary, zatem już za młodu dbajmy o to żeby na starość nie zostać samemu.

@sq6ade nie to Pismo Święte miałem na myśli, jeno to urzędowe :D.

• #95 04 Gru 2006 17:04
    gimof
    Poziom 27  

Nie wiem czy to jest gdzieś zapisane czy nie. Poprostu wiem co mi wolno czego nie jezeli komuś to nie pasuje to niech sobie używa do woli na własną odpowiedzialność.

Fakt nie musi chodzić do klubu, ja nie skazuje nikogo na stracenie bo jest z CB czy z PMR mi to pasuje bo ma staż przy mikrofonie. Ale jezeli chce zostać krótkofalowcem to niestety nie wystarczy zdać tylko egzamin. I nie piszcie mi teraz żebym przytoczył kim jest krótkofalowiec...

• #96 04 Gru 2006 18:03
    sp8gsc
    Poziom 26  

marek446 napisał:
    rozumowanie normalnego czlowieka, ktory kupil
    normalne PMR. Z polska homologacja.

Tez tak mysle.
    marek446 napisał:

Odnosnie gniazdka w moim PMR - w instrukcji nie jest napisane, ze wolno tam podlaczyc tylko mikrofon i sluchawki.

Skoro na wyposażeniu są sluchawki z mikofonem to gniazdko jest niewatpliwie TYLKO do tego (na obudowie powinno byc oznaczenie). Powinno tez byc zaznczone w instrukcji do czego sa gniazdka, ale jest to tak oczywiste (i najpewniej oznaczone na obudowie), ze chyba nikomu do glowy nie przyszlo, ze ktos bedzie tam probowal "wsadzac" co innego.
    marek446 napisał:

Nie chce waszej licencji, nie robcie sobie problemu.
    Poki bawisz sie PMR-kiem oczywiscie nie jest Ci do niczego potrzebna, ale jak zapragniesz poszerzyc horyzonty (a wlasnie zapragnales przesylania danych) to masz wszelkie zadatki na krotkofalowca. Bo krotkofalowiec to wlasnie czlowiek zaniteresowany amatorskimi lacznosciami radiowymi. Posiada pozwolenie? Kazdy moze sobie zrobic - nie jest to specjalnie trudne. Znam dzieci 12-13 lat ktore maja.
    Pasma amatorskie sa wlasnie specjalnie przeznaczone do tego zeby tam takie lacznosci amatorskie robic.

Dodano po 12 [minuty]:

Driver napisał:
    Nie rozumiem po co ta cała dyskusja, czy nie łatwiej przeczytać dokumenty i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

No własnie dlatego jest ta dyskusja, ze nie wystarczy zajrzec TYLKO do cytowanego rozporzadzenia, bo rozne nakazy i nakazy zawarte sa rowniez w innych rozporzadzeniach do ustawy (i w samej ustwie), na podstawie ktorej to rozporzadzenie zostalo wydane.
    Roznie ludzie roznie pisza, ale w zasadzie masz racje. Najwazniejsze jest aby ktos podal konkretny przepis, z ktorego wynika jego zdanie.
    Driver napisał:

Gdzie znajduje się jakikolwiek bandplan dla zakresu PMR

Caly band plan PMR to 8 kanalow.
    Driver napisał:

...nie ingeruję w konstrukcję wewnętrzną urządzenia to mogę przesyłać co chcę i nic mi tego nie zabrania.

A jednak moze byc inaczej. Jesli przesylanie danych jest zabronione, albo stosowanie cyfrowo kodowanych transmisji, to nie mozna tego przesylac nawet za pomoca mikrofonu.
    Driver napisał:

do jakiego rodzaju zaliczyć następujace rodzaje modulacji PSK, QPSK, MFSK, Hell, Throb, MT63, Olivia - jeśli klepie w klawiaturę, wysyłam obrazek, wysyłam plik tekstowy, wysyłam inny plik nieskompresowany lub skompresowany - prowadzac łączność z kolegą.

Wprawdzie nie jestem "badaczem", ale moge odpowiedzec - To sa emisje cyfrowe. (O czym sam dokonale wiesz - hi). Niezaleznie od tego czy uzywasz do przesylania modemu czy tylko mikrofonu to jest emisja cyfrowa.

Dodano po 3 [minuty]:

gimof napisał:
    PMR z góry są przeznaczony tylko do rozmów czy do funkcji jakie posiadają...

To jest oczywiste dla kazdego kto wie do czego PMR sluzy. Wlasnie w tym celu jest produkowany. Niewatpliwie nie jest przeznaczony do przesylania czegokolwiek innego poza ludzka mowa. Gdzie jest zakaz? Prawdopodobnie w ustawie, ale nikt jeszcze go nie odszukal.

• #97 04 Gru 2006 19:05
    maser81
    Poziom 19  

Kolego sp8gsc gdyby nie ciekawość ludzka w myśl zasady "co by było gdyby" nie byłoby krótkofalarstwa! Wszyscy kurczowo trzymaliby się przepisów. Ba! Państwo miałoby ścisły monopol na fale radiowe. Owszem respektowanie przepisów jest konieczne, choćby z względów bezpieczeństwa (nikt normalny nie gada w paśmie lotniczym), ale dajmy ludziom trochę swobody na pasmach obywatelskich niech robią tam to co chcą w myśl oczywiście np Art 141 kw. lub innych z zakresu KK czy KC. Nie trzymajmy się ściśle norm! Poszedłbym nawet dalej- zalegalizowałbym nawet słynną czterdziestkę B z całą tą zabawą w nawiązywanie dalekich łączności. To niezłe przedszkole dla krótkofalarstwa!
    Ci bardziej zaawansowani przechodziliby na pasma amatorskie i zasilali szeregi krótkofalowców z licencją.
    Poza tym zbaczamy z tematu i idziemy w dywagacje o wyższości świąt (takie mam wrażenie)

• #98 05 Gru 2006 14:14
    tofiel
    Poziom 12  

W związku z gorącą dyskusją w tej sprawie udałem się po opinię do UKE, o to tresc korespondencji:

Code:

From: Tofi [mailto:xxx@xxx.xxx]
    Sent: Saturday, December 02, 2006 12:47 AM
    To: z.fice(malpa)uke.gov.pl
    Subject: Zapytanie

Czy dozwolone jest posługiwanie się szyfrowaną transmisją głosu w paśmie PMR (446,0 - 446,1 MHz)?

z wyrazami szacunku

Teodor Orzechowski

--------------------------------------------------------------------------------

Szanowny Panie,         

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r., w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2005 r. Nr 230, poz. 1955), nie wymaga uzyskania pozwolenia używanie urządzeń  radiowych typu PMR 446. Są to urządzenia (radiotelefony noszone), przeznaczone wyłącznie do transmisji głosu (przesyłania sygnałów akustycznych), wyłącznie w zharmonizowanym zakresie częstotliwości: 446,0 - 446,1 MHz w ośmiu kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali nośnej wynosi 446,00625 MHz, pracujących z zastępczą mocą promieniowaną nadajnika (e.r.p.) nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną. Tym samym nie jest dopuszczone inne zastosowanie częstotliwości z tego zakresu niż zostało określone w decyzji CEPT ERC/DEC/(98)25 z dnia 23 listopada 1998 r.

Z poważaniem,

Zbigniew Fice

Mam nadzieję że stanowisko UKE rozwiało wszystkie wątpliwości w sprawie wysyłania danych przez PMR, oraz to to że Motorola (czy jakiekolwiek inny PMR) ma możliwość scramblingu nie oznacza iż można tą funkcję bez osobnych pozwoleń używać.

• #99 05 Gru 2006 16:34
    zbyrek
    Poziom 23  

a ja widziałem PMR na 18 kanałów a jest napisane żże na 8 max i ten PMR był bez zezwoplenia (według producenta nie było potrzebne) to znaczy że producent sie mylił czy rozprowadzał nie legalne pmr'ki??

• #101 05 Gru 2006 19:38
    gimof
    Poziom 27  

zbyrek2 napisał:
    a ja widziałem PMR na 18 kanałów a jest napisane żże na 8 max i ten PMR był bez zezwoplenia (według producenta nie było potrzebne) to znaczy że producent sie mylił czy rozprowadzał nie legalne pmr'ki??

Ehhh, że radio ma homologacje nie oznacza że można używać jego pełnych możliwości.
    To tak jak z autem ma homologacje na 250km\h i przy tej prędkości jest bezpieczne jednak nie mozna go uzywać z tą prędkością..

• #102 05 Gru 2006 20:04
    tofiel
    Poziom 12  

zbyrek2 napisał:

Te 18 kanałów to prawdopodobnie było urządzenie FRS/GMRS na które w Polsce nie ma pozwolenia.

Niekiedy producenci próbóją wciskać kit, jakoby możliwości jakie niesie ze sobą CTSS to właśnie "kanały" co nie jest zgodne z prawdą, ale właśnie wtedy wychodzi ze zamiast ośmiu kanałów masz stokilkadziesiat, a to tylko cyfrowa blokada szumów/

• #103 05 Gru 2006 20:09
    SITO79
    Poziom 27  

jeśli miał 18 kanałów to napewno nie był to zwykły PMR446, bo norma PMR446 przewiduje 8 kan pomiędzy 446.00625-446.09375MHz

ja również widziałem motorolkę która miała więcej kanałów (niestandardowo poukładane, kilka z nich było w odstępie 6.25kHz, 2 lub 3 kanały miały shift czyli nadawanie i odbiór na innych kanałach, czyli przygotowane do pracy z dyspozytorem"bazą") jednak to wszystko było upchane pomiędzy wyżej wspomniane 446.00625-446.09375MHz czyli pracowało w legalnym przedziale pasma.ale napewno posiadało to odrębną homologację

PS. ctcss to tonowa blokada szumów zaczyna się od 67.0 Hz

• #104 06 Gru 2006 00:06
    marek446
    Poziom 11  

Pomoocy, pomocy. Zrozumialem z tego ze:

...nie wymaga uzyskania pozwolenia używanie urządzeń radiowych typu PMR 446. Są to urządzenia (radiotelefony noszone), przeznaczone wyłącznie do transmisji głosu (przesyłania sygnałów akustycznych), ....
    w ośmiu kanałach radiowych z odstępem ....wyposażonych tylko w antenę zintegrowaną. ... Tym samym nie jest dopuszczone inne zastosowanie częstotliwości z tego zakresu niż zostało określone w ...

Nic wiecej nie jestem w stanie zrozumiec, bez posiadania fachowej wiedzy, zly zawod wybralem. Czyli jak rozumiem mozna wszystko przeslac co jest glosem i/lub sygnalem akustycznym i nic wiecej ?

Marek

• #105 06 Gru 2006 00:35
    tofiel
    Poziom 12  

@sito79
    z tym że CTCSS to "kanały" chodziło mi o to, że dystrybutorzy wciskają to kupującym, choć w rzeczywistości tak nie jest - specjalnie słowo kanały umieściłem w cudzysłowie

@marek466
    dokładnie tak, z tą różnicą że niema "lub czasopisma" jest tylko "i sygnałem akustycznym" w całym e-mailu pogróbione były słowa "przeznaczone wyłącznie do transmisji głosu (przesyłania sygnałów akustycznych)"

• #106 06 Gru 2006 00:49
    marek446
    Poziom 11  

Nie bardzo rozumiem, to mozna te " sygnaly akustyczne " przesylac czy nie ?
    Gdzie jest w tym tekscie choc slowo o szyfrowaniu ?
    Mowie do radia glosem, to w drugim slychac glos,
    czy zalacze szyfrowanie, jak tez przy wylaczonym. "Transmisja glosu" zachodzi.
    Czy ja az taki glupi jestem ?:cry:

• #107 06 Gru 2006 00:51
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

To ja tez cos mam.

Pozdrowienia dla Pana Fice :):):):):):)

Cytat:
    -----Original Message-----
    From: x.xxx(malpa)xxx.waw.pl [mailto:x.xxx@xxx.waw.pl]
    Sent: Friday, December 01, 2006 8:44 PM
    To: z.fice(malpa)uke.gov.pl
    Subject: PMR - transmisja cyfrowa.

Witam serdecznie.

W zwiazku z tym, ze prowadzimy zacieta dyskusje dotyczaca PMR 446, bede
    niezmiernie wdzieczny za uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na krotkie
    pytania:

Czy w pasmie PMR 446 dopuszczona jest transmisja cyfrowa ? Dotyczy to
    przesylania danych oraz mowy z uzyciem na przyklad protokolu APCO25, czy
    jedynie foniczna ? Oczywiscie pozostale wymagania pozostana zgodne z
    norma.

Drugie pytanie jest analogiczne, lecz dotyczy pasm oznaczonych jako pasma
    amatorskie: 144 - 146MHz Oraz 430 - 440MHz.

Pozdrawiam Serdecznie,
    xxx.xxxxx

Szanowny Panie,

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 24 października
    2005 r., w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych,
    które mogą być używane bez pozwolenia radiowego (Dz. U. z 2005 r. Nr 230,
    poz. 1955), nie wymaga uzyskania pozwolenia używanie urządzeń radiowych
    typu PMR 446. Są to urządzenia (radiotelefony noszone), przeznaczone
    wyłącznie do transmisji głosu (przesyłania sygnałów akustycznych), wyłącznie
    w zharmonizowanym zakresie częstotliwości: 446,0 - 446,1 MHz w ośmiu
    kanałach radiowych z odstępem 12,5 kHz, gdzie najniższa częstotliwość fali
    nośnej wynosi 446,00625 MHz, pracujących z zastępczą mocą promieniowaną
    nadajnika (e.r.p.) nieprzekraczającą 500 mW, wyposażonych tylko w antenę
    zintegrowaną. Tym samym nie jest dopuszczone inne zastosowanie
    częstotliwości z tego zakresu niż zostało określone w decyzji CEPT
    ERC/DEC/(98)25 z dnia 23 listopada 1998 r.

W przypadku zakresów częstotliwości 144 - 146 MHz oraz 430 - 440 MHz
    przeznaczonych dla służby amatorskiej gdzie wymagane jest uzyskanie
    pozwolenie radiowego możliwe jest prowadzenie transmisji cyfrowych w
    wyznaczonych segmentach tego zakresu. Szczegółowych informacji na ten temat
    można uzyskać od Pana Marka Ambroziaka e-mail: m.ambroziak(malpa)uke.gov.pl

Z poważaniem,
    Zbigniew Fice

Ta akustyka jest dla mnie ciut niezrozumiala. Przeciez transmisja cyfrowa jest tez akustyczna ? Bo przeciez znakami dymnymi nie...

Ja tylko glos... z komputera przesylam.

Wiem wiem "transmisja glosu". Ale to tez nieprecyzyjne, bo powinno byc "transmisja foniczna", albo po prostu "fonia".

Natomiast w temacie amatorskiego VHF i UHF sprawa jest jasna - MOZNA.

• #108 06 Gru 2006 07:10
    sq6ade
    Poziom 40  

Pytanie na ile obowiązują w Polsce jakieś unijne zapisy. Np. Niemcy mają 80CH CB a my nie. Taki zapis CEPT jest chyba tylko pewną wskazówką do tworzenia ustaw w państwach członkowskich. Wydaje mi sie że ten mail to tyklo urzędnicza próba interpretacji przepisów.

• #109 06 Gru 2006 07:43
    sp8gsc
    Poziom 26  

sq6ade napisał:
    Wydaje mi sie że ten mail to tyklo urzędnicza próba interpretacji przepisów.

Moze nie tyle interpretacji ile odpowiedzial tak jak mogl, bo NIC innego nie ma. Zapis "przeznaczone wyłącznie do transmisji głosu (przesyłania sygnałów akustycznych)"
    jest własnie nieprecyzyjny, bo powinno być własnie "wyłacznie do niekodowanej transmisji głosu" i tyle.
    Tak samo w cytowanym rozporządzeniu powino byc określone, że wyłacznie emisja FM i byłoby po sprawie, a tak to trzeba domniemywać, ze sygnały cyfrowe przesyłane z komputera nie są tylko sygnałami akustycznymi, bo widmo takiego sygału praktycznie niczym nie różni się od sygnału cyfrowego, a wiec jest to emisja cyfrowa.
    Przy takim zapisie nikt bardziej szczególowo i konkretnie nie jest w stanie nic powiedzieć, bo jest zapis o sygnale akustycznym i tyle.

• #110 06 Gru 2006 10:36
    marek446
    Poziom 11  

Mysle ze " jest po naszemu ".
    Najpierw urzad bierze kase za wydanie homologacji.
    Stwierdza ona ze dany PMR spelnia normy, bo inaczej by jej
    nie wystawili.(argument o samochodach mnie nie przekonuje)
    Pozniej taki osiol jak ja kupuje to w sklepie.
    W normalnych ukladach wiem ze jezeli homologacja
    jest, to mam sprzet ok, w instrukcji obslugi powinienem miec
    wszystko co istotne.
    Jak kupie (lancuch pokarmowy sie zamyka) moge sobie pisac do urzedu, a oni twierdza
    "PRAWO TO JEST DLA CIEBIE JAJEC"
    co z tego ze jest homologacja ? Tobie nie wolno!
    Przy takim brzmieniu przepisow i usilowaniu ich
    naciagania nie bedzie dziwne jak dostanie ktos wyrok,
    potem sie odwola i go uniewinia, potem druga strona sie
    odwola ... .Nie jest po naszemu?

• #111 06 Gru 2006 11:18
    sq6ade
    Poziom 40  

sp8gsc napisał:
    Zapis "przeznaczone wyłącznie do transmisji głosu (przesyłania sygnałów akustycznych)"
    jest własnie nieprecyzyjny, bo powinno być własnie "wyłacznie do niekodowanej transmisji głosu" i tyle.
    Ja w tym tekście angielskim nie widzę żadnego ONLY
    Jest napisane że przeznaczone do czegośtam. Skoro np, opona przeznaczona jest do samochodu to czy nie można z niej zrobić huśtawki?
    Skoro jest luka lub nieścisłość w przepisach to chyba można to zaliczyć na plus dla chcących się pobawić w co innego niż tylko bicie piany na PMRkach.

• #112 06 Gru 2006 11:46
    mpn103
    Poziom 34  

Chcę Wam tylko powiedzieć że jak sobie czasami skanuje pasmo 446 MHz to nie raz zdarza mi sie słyszeć bełkot scramblig'u i "bzykamie" packet radio.
    Już niektórzy ludzie to dostosowali do swoich potrzeb i jakoś im nikt nic nie robi. Bo to jest pasmo niestrzeżone

• #113 06 Gru 2006 12:39
    yes2mike
    VIP Zasłużony dla elektroda

Poczytalem troche tego pedeefa i tylko w jednym miejscu znalazlem cokolwiek o glosie i to nie jest jakis warunek.
    Poza tym, jakies przyszlosciowe koncepcje itp. itd.

Integralna antena i 500mW jest oczywiste, i tu nie ma nad czym dyskutowac.

Cyba zapytam Pana Zbigniewa, w ktorym miejscu jest napisane, ze lacznosc w tym pasmie mozliwa jest wylacznie fonia.

• #114 06 Gru 2006 20:14
    maser81
    Poziom 19  

Polska to kraj niejasnych przepisów...
    Ostatnio wgłębiłem się w prawo o ruchu drogowym i tam też jest paragraf niejasny, który mówi że:

Art. 45. 1. Zabrania się:
    2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
    1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;
    Dziennik Ustaw z 2003 roku...
    No i teraz nie wiem czy mogę czy nie mogę gadać przez CB (to jest telefon czy nie? PMR to też telefon?), podobnie jest tutaj, jak zapiszczę sobie la R2D2 i będę robił za C3PO to nie wiem czy mogę być ukarany czy nie...
    I bądz tu przykładnym obywatelem...
    Dotychczas miałem dość sprecyzowane poglądy ale po wędrówce po kodeksach głupieję...

• #115 06 Gru 2006 21:21
    sq6ade
    Poziom 40  

Jako że w czasach jak konstruowano tą ustawę komóry przeżywały rozkwit zadbano tylko o właściwe zapisy ich dotyczące. Wtedy CB raczej było w impasie więc nikt się nie przejął takim marginesem użytkowników.
    Więc musisz liczyc na łaskę lub niełaskę milicjanta lub urzędasa albo dochodzić praw w sądzie. Z drugiej strony takie luki prawne mogą być przydatne szaremu ale myślącemu obywatelowi n-tej RP aby nie dać się do końca wycyckać przez pazerną machinę państwową.

• #116 07 Gru 2006 17:20
    sp8gsc
    Poziom 26  

sq6ade napisał:

Jest napisane że przeznaczone do czegośtam....
    Skoro jest luka lub nieścisłość w przepisach to chyba można to zaliczyć na plus dla chcących się pobawić w co innego niż tylko bicie piany na PMRkach.

Skoro jest napisane, ze jest przeznaczoine do czegos to wlasnie znaczy ze do czegos innego nie, wiec robienie tego czegos innego wlasnie jest zabronione.
    Skoro jest (ewentualna) luka w przepisach to rzeczywiscie mozna ja wykorzystac, ale moim zdaniem w tym wypadku jej nie ma.
    Dla chcacych sie pobawic w "cos innego" jest wlasnie krotkofalarstwo, bo to jest wlasnie hobby dla milosnikow lacznosci radiowych, a nie tylko rozmow na CB i PMR - (nazywanych przez Ciebie "biciem piany" - co moim zdniem nie zawsze jest prawda).
    Ja nie rozumiem dlaczego wszyscy traktuja krotkofalarswo jak jakis wyzszy poziom. Owszem sa ludzie, ktorzy zeby na tym zjedli, ale sa tez poczatkujacy i dla nich tez jest miejsce w krotkofalarstwie. Nie ma klubow? Alez klub to nie pomieszczenie tylko ludzie. Jesli jest kilku ludzi to moga zalozyc klub, niech nie ogladaja sie na innych, niech sami zaloza.

• #117 07 Gru 2006 17:53
    maser81
    Poziom 19  

sp8gsc napisał:

Ja nie rozumiem dlaczego wszyscy traktuja krotkofalarswo jak jakis wyzszy poziom. Owszem sa ludzie, ktorzy zeby na tym zjedli, ale sa tez poczatkujacy i dla nich tez jest miejsce w krotkofalarstwie. Nie ma klubow? Alez klub to nie pomieszczenie tylko ludzie. Jesli jest kilku ludzi to moga zalozyc klub, niech nie ogladaja sie na innych, niech sami zaloza.

Drogi kolego sp8gsc No cóż dopóki będzie trzeba zdawać jakikolwiek egzamin w tej dziedzinie to będzie to wyższy poziom (bo egzaminy się ceni) Ci co zdali już egzamin mogą czuć się wyróżnieni, a tym samym mogą hmm dać początkującym coś w namiastce fali... (psychologia się kłania.) Nie wnikam czy robią to świadomie czy nie.
    Kluby krótkofalarskie? Trudny temat, gdy byłem jeszcze młody i miałem kupę czasu by sie tym zająć to niestety do najbliższego kubu było z 60 km... Teraz niestety nie mam czasu, choć myślę że dałbym sobie radę z egzaminem. Niestety co do tworzenia klubów mam jeszcze czarniejsze wizje. Ludzie w dobie globalnej wioski jakoś nie czują potrzeby bycia w jednym miejscu i czasie (mamy internet itp) zbyt często a do tego nie ograniczają ich już koszty sprzętu i jego dostępność, odpada więc pojęcie radiostacji klubowej którą trzeba sie dzielić.
    W PMR i CB odpada aspekt egzaminu, opłat, sprzęt jest baaardzo tani, a co za tym ogólnodostępny a wrodzona ciekawość powoduje że az sie kusi by z niego wyciągnąć więcej niż przewidział producent.. Tylko brak oddolnego ruchu organizacyjnego (choć takie zalążki już istniały na początku lat 90 - który też był jakoś taki anty przepisom wtedy panującym) powoduje że nie mają wpływu na przepisy, które to (gdyby tylko mogi) poszłyby za ich sprawą do bardzo daleko posuniętej liberyzacji, Krótkowalarstwo nie zrozumie tego iż trzeba tym ciekawym pomagać by sie wogóle rozwijać i to dla swojej korzyści...
    Pozdrawiam.

• #118 07 Gru 2006 18:38
    zbyrek
    Poziom 23  

To już nie ma sensu zamykam temat.