Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aktywny zestaw 5.1 do komputera

matush19 26 Nov 2006 12:56 1208 4
    matush19
    Level 10  
    Witam,
    planuję zrobić aktywny zestaw 5.1 do komputera i tutaj mam pytanie do szanownych znawców jak i nie tylko :D. Otóż 5 satelit będzie prawdopodobnie na przetwornikach Tesli (ARN-150-05/4 i ARV-104-04/4), subwoofer STX (GDN-22-120-8SC). Oczywiście wzmacniacze jak i zwrotnice chcę zrobić sam. Jakie transformatory dać, jakiej mocy by nie zamulało ?? Jak to wszystko ze sobą zpasować tzn. umieścić wszystkie wzmacniacze w 1 obudowie (mam po decku), jakie końcówki mocy zastosować (może lm3886 i do subba tda 7294 ??), na czym zrobić przedwzmacniacz by móć regulować głośność całego zestawu jednym regulatorem. Może macie inne pomysły-sugestie, może ktoś robił coś podobnego??
    DEMON-FX
    Level 22  
    Witam. Najlepiej zrób sobie to wszystko w obudowie jednej ale wyjdzie ci super kolosik. Badz jezeli lubisz i ladnie robisz zrób sobie wzmaka 2.o + 2.0 + centralny + sub czyli takie jakby 4 segmenty ale wtedy bedziesz musiał kreciś czteroma galkami od głośnosci.Jezeli zdecydujesz sie na 1 obudowe to poprostu musisz zastosowac potencjometr 6 kanalowy. Jka takeigo nie dostaniesz to kobinuj z np dwukanałowymi i lacz i rdzenie od pokreteł aby za jednym obrotem sterowac 3 taki potencjometrami coz musisz poszukac. A co do koncowek mocy to TDA odpada na suba bo ma prawie tyle samo do Lm wiec daj tak na suba koncoweczke na tranzystorach 100W 8 ohm 200 4R, na centralny i reszte moga być lm. Trafo jajlepiej toroidalne. Ale tla suba na tranzystorach muis byc osobne inne napięcia zasilania. Wogóle najlepiej jakbys zrobił koncówki mono czyli 6 końcówek mocy 6 trafo tylko to wiaze sie z wiekszymi kosztami. Ale cóz każdy robi w miare swoich mozliwosci. Moze najpierwzacznij od wzmaka 2.0 chyba ze już masz kase i doswiadczenie. jakby co to napisz na pW jezeli sie zdecydujesz na konkretne koncówki mocy to moze ci cos pomoge bo chodzi mi cos po głowie. pozdrawiam
    matush19
    Level 10  
    Co do końcówek mocy nie ma problemu, na 80 % jestem zdecydowany. Tylko jak to razem posklejać by ładnie wyglądało i pięknie zagrało :D
    Od strony użytkowej mam problem ;(
    zeberko
    Level 32  
    Sam rozważam podobną konstrukcję i na razie wygląda to tak
    Sub ma swą elektronikę (zasilacz, filtr, wzmacniacz na TDA7294 dla 8 omów w mostku)
    dla reszty 5 kostek LM3886 w jednym skrzynce [zasilacz, przedwzmacniacz (na inną okoliczność), wzmacniacz]. Dla prostoty konstrukcji (i nie tylko) każda forma kolumn (front, centrum, efekt) będzie miała swój potencjometr (front, efekt w stereo centrum mono) ale by nie było to tak prosto, każdy rodzaj toru będzie miał swój wskaźnik wychyłowy.
    Co do sameych zasilaczy na elektrodzie jest kupa postów na ten temat - jakiej mocy, jakie kondy, jakiej pojemności i do jakiej kostki, jakie diody czy jakie mostki.
    I tak na boku to 5x15W poparte 40W subwoofera w poprawnej aplikacji przy 40% zapasie to jest kupa dźwięku na 20m2