Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gra w trybie NTSC (PS2) na telewizorze PAL

blashaque 26 Lis 2006 14:15 3061 5
  • #1 26 Lis 2006 14:15
    blashaque
    Poziom 9  

Witam.
    Mam konsolę PSTwo (slim) 75004 w wersji PAL przerobioną najnowszym Ripperem czyli 3.41. Podłączona jest ona do 15'' telewizorka marki TeleTech (model CT362). Otóż wszystkie gry w wersji PAL śmigają aż miło. Problem jest gdy odpalę grę w wersji NTSC. Wiem, że temat może był wałkowany na forum, ale mam parę własnych spostrzeżeń. Co prawda Ripper posiada tzw. ColorFix, który usuwa zielonkawy kolor obrazu w grach NTSC. To prawda, po odpaleniu gry obraz nie jest zielonkawy, ma pełne kolory, ale... jest zwężony w pionie i strasznie drga, skacze. Wnioskuje, że mój telewizorek nie obsługuje sygnałów w trybie NTSC. Czy można to jakoś w prosty sposób rozwiązać? Mam w związku z tym parę pytań:
    1. czy kabel ntsc-pal sprzedawany na Allegro usuwa tylko problem zielonego koloru czy również zmienia parametry obrazu (choć w to wątpię)?
    2. słyszałem, że w telewizorze wystarczy pokręcić potencjometrem od synchronizacji - czy to coś wogóle da? czy obraz się ustabilizuje?
    3. czy jest możliwość przestrojenia telewizora aby łykał również NTSC?
    Z góry dzięki za jakiekolwiek uwagi. Pozdrawiam!

0 5
  • #2 26 Lis 2006 15:15
    any56
    Poziom 39  

W systemie NTSC występuje inna ilość linii odchylania pionowgo, więc:
    1. Nie wierzę, żeby kabel "dodawał" linii...
    2. Synchro, to rozwiązanie na krótko (w tą i z powrotem)
    3. Nie warto ...

0
  • #3 26 Lis 2006 20:31
    blashaque
    Poziom 9  

Co do pkt 2 - mógłbym prosić o wyjaśnienie? Czy kręcenie synchronizacją (nawet na krótko) poprawi wyświetlanie obrazu w NTSC? Czy przy powrocie do PAL trzeba będzie wrócić synchro do ustawień początkowych?

0
  • #4 26 Lis 2006 21:58
    any56
    Poziom 39  

Obraz MOŻE (ale nie musi...) przestać "skakać".

0
  • #5 26 Lis 2006 23:59
    blashaque
    Poziom 9  

Ale nadal będzie zwężony w pionie? Na dniach pobawię się i zobaczę.

Znalazłem w sieci coś takiego:
    http://www.robson.pl/produkt.php?id=3010
    Czy ten konwerter na pewno TYLKO poprawia kolor obrazu NTSC? Czy zmienia też owe synchro? Pytam, bo lepiej byłoby kupić taki konwerterek niż nowy TV :)

0
  • #6 05 Gru 2006 00:51
    blashaque
    Poziom 9  

Problem "skakania" obrazu mam rozwiązany. Po prostu miałem uszkodzony elektrolit w układzie zasilania, który powodował falowanie obrazu w PALu (opisane tutaj), a w NTSC jego skakanie. Teraz obraz jest czysty, nie skacze, ale ... jest nadal zwężony w pionie, tak jakbym włączył tryb 16:9 (mam taką opcję w tym telewizorze). I moje pytanie: czy dałoby się jakoś rozszerzyć w pionie ten obraz? Niektóre z nowych telewizorów mają opcję "zoom" albo "4:3 extended". Szkoda, że ten mój 14'' tego nie ma. Czy można byłoby się pobawić geometrią obrazu? Chodzi mi o to, żeby ustawić, że po włączeniu trybu 16:9 obraz nie zwęzi się w pionie ale rozszerzy. Bo po co mi tryb 16:9 w tak małym TV? Jeśli tak, to czy ktoś wie jak wejść w tryb serwisowy w tym modelu telewizora (Teletech CT 362)? Bo na płytce jest tylko jeden potencjometr, przy części B+, a on na pewno nie reguluje geometrii.
    Naprawdę z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc. Pozdrawiam.

PS: Przepraszam za pisanie post pod postem, to się więcej nie powtórzy :)

0