Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik z pralki Wiatka-jak podłączyć

daro_zory 26 Lis 2006 17:08 11555 17
  • #1 26 Lis 2006 17:08
    daro_zory
    Poziom 15  

Witam. Mam tu silnik z pralki marki "Wiatka" (Zdjęcie 1). Chciałbym sobie ten silnik podłączyć bezpośrednio pod 220V tylko że niewiem jak poprawnie podłączyć 220 bo kostka (zdjęcie 2) ma sześć styków i niewiem co, gdzie mam podłączyć a niechce od razu korków wybijać. Zdjęcie nr.3 to tabliczka znamionowa. Jeżeli niebyłby to problem to prosiłbym o zdjęcie kostki przerobione w paincie z opisanymi stykami (gdzie jaki biegun, do czego służy poszczególny styk itd.).

Z góry dzięki. Pozdrawiam

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

3 17
  • #3 26 Lis 2006 21:16
    daro_zory
    Poziom 15  

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące tego silnika: jeśli podłącze go do gniazdka i będzie chodził poprawnie to jak dotknę jego obudowy może mnie "kopnąć" prąd ??

0
  • #4 26 Lis 2006 21:30
    skryn
    Admin grupy AGD

Przeniosłem z AGD.

2
  • #5 26 Lis 2006 21:41
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 26 Lis 2006 21:55
    plaset
    Poziom 15  

lOczywiście że może cię porazić prąd, pod warunkiem że silnik będzie miał
    przebicie. Poproś teściową o przytrztymanie go podczas prób.
    TO OCZYWIŚCIE ŻART. (z teściową)
    Jeżeli masz możliwość sprawdz induktorem(lub zwyczajnym miernikiem) czy któryś z tych 6 styków ma przebicie do masy.
    Jeżeli okazało by się że ma on minimalne przebicie możesz go wysuszyć,i dokonac pomiaru jeszcze raz, jeśli przebicie do masy jest całkowite daj sobie spokuj z tym silnikiem.
    Jak wszystko jest OK możesz go sprawdzić pod napięciem, przy próbie nie musisz wcale go dotykać, postaw go na czterech uchwytach izablokuj z dwóch stron żeby sie nie ruszał.
    Pomieszczenie w którym dokonasz próby powinno być suche a Ty najlepiej gdybyś stał na jakimś izolatorze (przypadkiem możesz dotknąć gołego przewodu itp.) a njlepiej by było podłączyć go do gniazdka z wyłącznikiem różnicowoprądowym.
    BEZPIECZEŃSTWO uber alles.

0
  • #7 26 Lis 2006 22:14
    daro_zory
    Poziom 15  

"Plaset" a możesz mi wyjaśnić jak działa wyłącznik różnicowoprądowy ?? Czy przypadkiem taki wyłącznik nie znajduje się w listwach zasilających ???

0
  • #8 26 Lis 2006 22:21
    andrzej34
    Poziom 16  

Witam, myślę, że bez kondensatora nic nie zrobisz- stoi on w środku obudowy

0
  • Pomocny post
    #9 26 Lis 2006 22:35
    plaset
    Poziom 15  

W skrócie: jeżeli z obwodu elektrycznego "znika" prąd np. 0,03A wyłącznik różnicowoprądowy odcina napięcie - teoretycznie nie ma prawa Cię porazić.
    "Różnicówka" bo tak jest potocznie nazywany montowany jest w skrzynce z bezpiecznikami, niekiedy pod pojedynczymi gniazdkami.

0
  • #10 26 Lis 2006 22:37
    daro_zory
    Poziom 15  

Aha czyli różnicówka odcina prąd kiedy z obwodu gdzieś "uchodzi" prąd ? A jeżeli chciałbym sobie zrobić takie gniazdko to moge kupić dowolną różnicówkę czy są jakieś parametry ?

0
  • #11 26 Lis 2006 22:49
    plaset
    Poziom 15  

Oczywiście, nie może być "manka" ile wyjdzie tyle musi wrócić.
    Z tego co pamiętam były kiedyś dostępne "różnicówki" do włożenia bezpośrednio do gniazdka, musisz popytać w hurtowniach elektrycznych, jeżeli trafisz na konkretnego sprzedawcę napewno pomoże Ci dobrać parametry.

0
  • #12 26 Lis 2006 23:31
    motyl22
    Poziom 27  

Witam! Czemu kombinujecie z wyłącznikami różnicowo-prądowymi? a nie najprościej było by uzerować obudowe? Pozdrawiam

0
  • #13 27 Lis 2006 07:28
    daro_zory
    Poziom 15  

Motyl masz na myśli uziemienie czy takie zero z gniazdka ?

0
  • #14 27 Lis 2006 09:09
    andrzej34
    Poziom 16  

Urządzenia w których są dostępne części metalowe powinny być podłączone do przewodu ochronnego, w Twoim przypadku szczególnie . Rolę ochronną w gniazdku pełni „bolec” pod warunkiem, że jest podłączony pod przewód ochronny. W nowych instalacjach jest to przewód zerowy uziemiony podłączony przed wyłącznik różnicowy , w sieci gdzie osobny przewód ochronny nie istnieje, łączy się bolec z przewodem zerowym . By się przekonać który to zerowy posługujemy się tylko! wskaźnikiem napięcia.
    Jeśli to Twoje pierwsze zabawy z elektrycznością rób to przy kimś bardziej doświadczonym !!:!:

0
  • #15 27 Lis 2006 21:42
    motyl22
    Poziom 27  

Witam! Kolega Andrzej wytłumaczył Ci już wszystko i chyba najprościej jak sie dało :) Powodzenia i pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

I jeszcze dodam na wszelki wypadek bo spotkałem już kilku takich geniuszy, ze NIE WOLNO mostkować obudowy silnika z zerem które podłączysz na początek uzwojenia silnika!!! Tylko i wyłącznie przewód trzy żyłowy i połącz obudowe z bolcem w gniazdku.

0
  • #16 13 Lut 2007 09:10
    daro_zory
    Poziom 15  

dzieki wszystkim. silnik dziala :)

0
  • #17 09 Cze 2011 16:54
    Enul
    Poziom 1  

hej panowie mam ten sam problem z podłączeniem ale silnik jest bez wtyczki i mam tylko gołe przewody np.niebieski z białymi paskami a chcę go podłączyć do kosiarki, na wirowanie.

0