Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

POMOCY szukam schematu na którym jest dwójnik równoległy RLC

26 Lis 2006 17:08 3603 5
  • Poziom 10  
    POMOCY szukam schematu na którym jest dwójnik równoległy RLC ale najważniejsze jest to ze musze napisać do czego ten dwójnik służy.
    Za pomoc z góry dziekuje.
  • Poziom 34  
    ziomek2 napisał:
    POMOCY szukam schematu na którym jest dwójnik równoległy RLC ale najważniejsze jest to ze musze napisać do czego ten dwójnik służy.
    Za pomoc z góry dziekuje.

Praktyczne zastosowanie ma dwójnik w którym indukcyjność L jest połączona szeregowo z rezystancją R, a do tego równolegle dołączona jest pojemność C. Jest to równoległy obwód rezonansowy o pulsacji:
    ω=√((1-C*R^2)/C*L^2);ω=2*Π*f;
    uważaj na nawiasy pod pierwiastkiem!
    Połączenie równoległe R || C || L praktycznie nie istnieje.
  • Poziom 10  
    takkk wiem to ale napisalme rowno RLC bo jak mialem napisac ale mi chodzilo o schemt na ktorywm jest taki dwojnik i do czego on słuzy to jest dla mnie wazne potrzebne mi to na jutro na sprawozdanie z pracowni..
  • Poziom 12  
    POMOCY szukam schematu na którym jest dwójnik równoległy RLC

Do czego służy ? - odpowiedź padła, np. do badania rezonansu prądów
  • Poziom 10  
    Chodziło mi o coś kąkretniejszego jakis wycinek ze schamtau TV naprzykład i wtedy do czego służy..
  • Poziom 34  
    Nie umiesz myśleć,napisałem ci co to jest. W każdym radioodbiorniku znajdziesz równoległy obwód rezonansowy. Jednak nie szukaj obwodu jaki przedstawił Saja - taki w praktyce nie istnieje. Każda cewka (indukcyjność) ma swoją rezystancję. Jest to po prostu rezystancja drutu zwojów cewki i włączona jest szeregowo z indukcyjnością. Na schematach jest ona niepokazywana,ale istnieje. Na schemacie obwód rezonansowy przedstawiony jest - patrz załącznik - jako równoległe połączenie L i C, choć w rzeczywistości R istnieje.