Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner UNITRA AT9100- potrzebne informacje na jego temat

27 Lip 2003 18:57 11271 50
  • Poziom 11  
    Witam!!!

Kupiłem właśnie na aukcjach Allegro ten wzmacniacz (UNITRA AT9100). Prosze napiszcie wszystko co wiecie o nim. Zależy mi przede wszystkim jakie ma parametry (jaka moc, ile ohmów, ile kolumn o jakiej mocy i impedancji może obsłużyć itp.). Napiszcie jak wiecie jak mozna ten amplitunerek polaczyc z karta muzyczna z kompa i czy sa jakies zalecenia i przeciwskazania do tego.

Napiszcie jeszcze o waszych opiniach na temat tego sprzetu., co najczesciej siada i jak temu "siadnięciu" zabopiegac.

Wielkie dzięki za odpowiedz!
    Pozdrawiam!
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 38  
    MA on 2x27W na 8 om przy THD 0.03%.Możesz podłączyć tyle kolumn ile chcesz byli ich impedencja po złączeniu miała 8 om.Co do opini to jest to dobry amplitunerek :).Miałem takie 2 i nie nażekałem na brak mocy czy na słabą jakość dźwięku ;).
  • Poziom 11  
    No dobra. Ale ja jestem swiezy w tych tematach.

1. Co to jest to THD 0,03%. ???
    2. Jak się oblicza sume Omów głośników ???
    3. Moge podlaczyc tyle glosnikow ile chce tz ze jest tam kilka wejsc na kilka par czy trzeba cos przerabiac?

Mogę podlaczyc bez zadnego grzebania 2 pary kolumn???

4. Jak podlacze wiecej glosnikow to moc bedzie mniejsza?

Dzieki i sorki za lamerstwo ale ja w tych tematach nie siedze
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 38  
    Masz tam wyjścier na 2 kanały czyli L i R.0,03% to poziom zniekształceń pszy mocy znamionowej."Jak podlacze wiecej glosnikow to moc bedzie mniejsza? "-zależy jak je podłączysz :).Tu zależy to tylko od samych głośników.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jeżeli masz kolumny 4 Ohm to powinieneś łączyć po dwie szeregowo na każdy kanał.
    Oczywiście zachowując biegunowość.
  • Poziom 11  
    no dobra. Mam 4 kolumny 8Ohm. Aktualnie mam podlaczone 2 do tych wyjsc z tylu. Jak chce podlaczyc kolejne 2 to podlączam je dodatkowo do wyjscia na LEWY i PRAWY kanal? Wtedy mialbym na jednym kanale po 2 kolumny. Mozna tak?

Ja jestem zielony w tych tematach:-(
  • Poziom 11  
    to jak podlaczyc te 4 kolumnu 8Ohm zeby bylo dobrze?

:arrow: Aaaa chyba kumam. Czyli na jednym kanale musze miec w sumie 8Ohm??
    Tak?
    Jesli tak to juz skumalem:-))) ale tepy jestem:-))

Nie da sie w takim razie podlaczyc 4 kolumn 8Ohm do tego amplitunerka nie?

Scalone posty - 3 min. (za) Regulamin!!!
  • Poziom 20  
    Raczej sie nie da, zreszta z tym modelem radze nie eksperymentowac w ten sposob, bo z doswiadczenia wiem, jak czuly on jest na to. Lepiej rozejrzyj sie za jakims z wyjsciem na 4 kolumny. Ten zupelnie sobie nie radzi z obciazeniem 4 Ohm i po krotkim czasie grania przy pelnym wysterowaniu "zaswieci sie jako choinka" hehe.
  • Poziom 18  
    Alton :arrow: Troszkę przesadziłeś z tym THD - 2x27W przy THD=0.3% - taka mała koleżeńska poprawka. ;) :spoko:
    A maksymalna moc to 2x43W przy THD=10%. :)

Co do głosników, to łącząc dwa głoścniki 8Ohm RÓWNOLEGLE uzyskasz jakby jeden głośnik o impedancji 4Ohm, czyli odpada (chyba, że lubiusz często otwierać ten sprzęt i wymieniać bezpieczniki :lol: ), bo wzmak będzie przeciążony. Jeśli zaś połączysz te same kolumny SZEREGOWO, to usyskasz na przewodach kolumnowych impedancję 16Ohm, czyli może być, ale nie uzyskasz pełnej mocy wzmacniacza... W Twoim przypadku chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie szeregowe dwóch kolumn ale o impedancji 4Ohm, albo równoległe o impedancji 16Ohm (tyle, że takich chyba nie kupisz :P ).

A sam sprzęt? Mam i nie narzekam. Powiem więcej: nie zamieniłbym go na żadnego Technicsa, Sony czy innego plastika! Dostałem go od kumpla, był uszkodzony (uwalona jedna końcówka mocy, zwarcie w stopniu końcowym), ale z naprawą nie było żadnych problemów. Zalecam również wymianę wszystkich elektrolitów w torze m.cz. - poprawia jakośc brzmienia (dużo czystszy dźwięk) no i oczywiście bezawaryjność (u mnie już zaczynała szaleć głośność w jednym kanale, właśnie z powodu kondensatora). Koszt wymiany? We własnym zakresie sprowadza się do kosztu części, czyli do ok. 24zł.
    Co do mocy sprzętu, to dużo osób twierdzi, że 27W to mało i że do domu min. 100W - nie słuchaj takich wypowiedzi, bo jak zapniesz ten amplituner i trochę go odkręcisz, to zobaczysz co moze takie 27W. :twisted: :twisted: :twisted: O wadze przestrojenia chyba nie muszę wspominać, a jeśli chodzi o współpracę AT9100 z kompem, to nie widzę absolutnie żadnych przeciwwskazań - u mnie działa śliczniutko. :D Słowem: polecam ten sprzęt! Dzisiaj już takich nie robią! :cry:

Jeśli chciałbyś wymienić te kondensatory, to zaglądnij tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic51613.html - przedostatni post to mój dosyć obszerny opis sposobu wymiany kondensatorów. :)

Pozdrawiam,
    Piquś
  • Poziom 1  
    hmm... starry powiem tak, mam to cudo w domu, odziedziczylem po ojcu :) ,sprzet jest soooper, jestem mlody i lubierozbujac membrany w glosnikach :) ten wzmacholek spokojnie buja nimi w moich Altusach :) Pozatym fajne hobby taki wzmacholek,jak lubisz elektronike. Na forum znajdziesz pare rad jak go usprawnic czy cus :).
  • Poziom 14  
    kolego to nie do konca prawda ....

w wiekszym pomieszczeniu (w okolicach 50m kwadr.) te 27W to jest troche cienko, nawet 35W z WS442 to bylo malo, dopiero Technics ze swoimi 50W zaspokoil nasze potrzeby w Sylwestra 2002 :D

ale do domku to i tak duzo zaduzo ;) z fajnymi kolumnami to i 5W jest spoko w "standardowym" pokoju ;)
  • Poziom 29  
    Kleopatra 2x20W na pół głośności bujała ściany i sufit. Kolumny- jakieś pioneery (chyba?) dziwaczne bo Z=6om
  • Poziom 20  
    cidzej napisał:
    w wiekszym pomieszczeniu (w okolicach 50m kwadr.) te 27W to jest troche cienko, nawet 35W z WS442 to bylo malo, dopiero Technics ze swoimi 50W zaspokoil nasze potrzeby w Sylwestra 2002 :D

Roznica pomiedzy 50W a 35W jest praktycznie niezauwazalna, nie wiem czym kolega cidzej sie tak zachwyca... Pozdrawiam ;-)
  • Poziom 14  
    nie zauwazalna powiadasz :> tylko, ze np. taki ws442 juz na 50% glosnosci potrafi przygasac (konkretnie to podswietlenie przedniej szybki) a przy jakis 3/5 glosnosci dzwiek juz jest tak nie wyrazny i harcze .... ja traktuje to 35W podawane rpzez Diore z przymrozeniem oka ...

Technics od 0 do 90% glosnosci ani nie harczal ani diody mu nie przygasaly ...

reasumujac ... strasznie gownianie zasilacze w polskim sprzecie dawali :/

w R8040 po wymianie oryginalnego trafo ~ 2x20V 1A na 2x24V 2A i wstawieniu mostka 8A mozna bylo regulowac glosnosc w zakresie 0 - 100% i jeszcze w winampie podniesc w preampie o 6dB i dopiero zaczynaly sie znieksztalcenia (na oryginalnym preamp=0dB, glosnosc na 80% i znieksztalcenia)

:arrow: i jeszcze tylko dodam pewne przyslowie, dla kolegi denooky'ego: jakby nie bylo roznicy to by gowno pod prad plywalo :D jak ty nie widzisz roznicy pomiedzy 35W a wartoscia prawie o 50% wieksza no to sory :P

Scalone posty - 5 min. (za) Regulamin!!!
  • Poziom 20  
    Po pierwsze, nie zwyklem oceniac mocy i klasy sprzetu po tym jak szybko przygasa.
    Po drugie kazdy wzmacniacz ma rozna impedancje wejsciowa, rozna czulosc, rozne charakterystyki czestotliowsciowe, dlatego tez niektore zaczynaja charczec gdy potencjometr od glosnosci jest na 3 w skali do 10, a niektore przy 5....
    Po trzecie nie napisalem ze nie widze roznicy, tylko ze jest ona praktycznie niezauwazalna. Dalej moc akustyczna, jaka otrzymasz z glosnikow nie jest wprost proporcjonalna do mocy wzmacniacza i tak podwojenie mocy wzmacniacza daje w efekcie jedynie ok 3dB wzrotu natezenia dzwieku.
    Oczywiscie im wieksza moc, tym lepiej, bo przy takiej samej wartosci natezenia dzwieku, znieksztalcenia sa mniejsze dla modelu o wiekszej mocy. Chce jednak podkreslic, ze wbrew pozorom duzo wiekszej imprezy nie zrobisz wymieniajac wzmacniacz 35W na 50W. Prosze mnie poprawic jesli sie myle...pozdrawiam!
  • Poziom 14  
    juz poprawiam ... zreszta /// na podstawie tego co sam napisales ... przy tej samej glosnosci dzwiek z ws442 byl baaardzo niewyrazny, a przepielismy kolumny pod techniawke io jakos sobie poradzil ;) i w koncu wiadomo bylo jaka piosenka leci ;)
  • Poziom 17  
    witam

heh. następny zauroczony wschodnim badziewiem.

napisz jakiej mocy wzmacniacz techniola porównujesz. czy moc wss jest podobna do tego g.....nego technicsa. czym on sie ma różnić wewnętrznie? tym że zamiast elementów dyskretnych w końcówce mocy masz to zintegrowane w scalaku, który waży 300 zeta i byle gówno sie stanie i scalaka trza wymienić.
    nie wiem ile wss mocy pobiera ale na moim at 9100 jest napisane 190W i w związku z tym nawet licząc 70% sprawności końcówki, wychodzi ci 120W mocy jak nic, czyli 60 na kanał.
    dobry dźwięk to nie tylko moc. to też przedzwmacniacz napięciowy.

"pewnie kolumny masz pioniera albo b&w" a altusy to szmira dla ciebie

takich to najgorzej przekonać :(

wiem. temat roszke zboczył, ale ciężko sie nie odezwać jak gość bez faktów wywyższa sprzęt japońców którzy wszystko kopiują i minijaturyzuj ą, nie mając własnych osiągnięć w dziedzinie nowych technologii pod względem wymyślania nowych sposobów przetwarzania informacji (mediów).

jedno powiem: sprzęt polski był naprawdę dobrej klasy, tylko brak mu było reklamy na rynku poza polskim. a jednocześnie napłynęło dużo sprzętu z zachodu (dalekiego wschodu), który ładnie wyglądał i (lub) ładnie świecił.
    ja posiadam at9100 i polecam go każdemu. do elektrycznego obliczenia:
    +/- 35V zasilanie: 8Ohm rezystancja kolumn. to 4A prądu. z palcem w d... 60W mocy na głośniki idzie. napiszecie THD. Ok ale nie jedną impreze sprzęt przeżył i w3szyscy byli zadowoleni i wiedzieli co leci z kolumn (to do CIDZEJ)

pozdrowienia.
  • Poziom 14  
    kolejny fanatyk sprzetu polskiej produkcji :P

tez taki bylem ... ale sory stary .. nikt mnie nie przekona, ze jakas Diora czy Unitra to jest audiofilski sprzet :D sam mam tego sprzetu od ch... i ciut ciut ...

a oczarowal mnie dopiero kenwood :D

prosty test panowie ... standardowa diora/unitra ... glosnosc na maxa i ... szum jak nad baltykiem z glosnikow dobiega ... z japonca (kenwooda) cisza, trzeba ucho do wysokotonowca przystawic coby jakis szum uslyszec ...

ws 442 ma ponoc (wg. instrukcji) 106 dB S/N, a kenio ino 100dB ... a roznice "golym" uchem slychac :P

no i ta seria BDP 2/385/6 ... szkoda gadac .... przede wszystki za wolne to to jest ... no chyba, ze ktos tylko polskiego radia na tym slucha ... proponuje jakis d'n'b na tym zapuscic, albo chociaz dogre jungle :D do chopina te badziewie napewno styknie ;)

kolumny mam marki Tonsil, tyle ze basy Tesli (polakierowane membrany, na gumowym zawieszeniu), bo ocvzywiscie po przepieciu oryginalnych tonsili z unitry na kenia basy poszly sie j**** ....

a jak wy nie slyszycie roznicy miedzy polskim a zachodnim sprzetem to radze laryngologa odwiedzic
  • Poziom 18  
    Kol. Cidzej, nie przesadzaj z tym Bałtykiem, bo jeśli chodzi o AT9100 to naprawdę jest nieźle. Ciekaw jestem tylko, czy dalej byś był tak negatywnie nastawiony do polskiego sprzętu, gdyby Unitra nadal istniała i produkowała wzmacniacze. Zwróć bowiem uwagę na wiek tych urządzeń - mój AT jest z roku 1987! Wtedy normy hi-fi były bardziej "łagodne" dla producentów niż dzisiaj, jednak też stawiały poprzeczkę na wysokim poziomie (jak na owe czasy), a mimo wszystko dużo polskiego sprzętu się w tych normach mieściło. Wniosek? Polski sprzęt był naprawdę wysokiej klasy i założę się, że gdyby Diora/Unitra nadal istniała zmieniłbyś swoją śpiewkę. Poza tym, nawet taki AT nieźle się prezentuje, a "zabujać" głośnikiem (zresztą sąsiadani też :twisted: ) naprawdę potrafi, i na pewno nie przy THD=10% i "szumie Bałtyku"...

Pozdrawiam,
    Piquś

P.S. Co do różnicy szumów między WS-422 i Kenwoodem - porównaj sobie daty produkcji, a potem weź pod uwagę proces starzenia się elementów i co się dzieje z ich parametrami. Zapamiętaj też wiek WS-422 i gdy Twój Kenwood też go osiągnie sprawdź, czy jeszcze działa (o ile pierwsza naprawa "Kenia" nie puści Cię z torbami)...
  • Poziom 32  
    Hehehe - kolejny fanatych plastikowego badziewia made in japan.
    Wiesz stary czemu ci nic nie szumi? Bo procek ma auto mute gdy nie ma sygnału na wejsciu, gdyby nie to słyczał bys nie Bałtyk (morze ładnie szumi tak poza tym) tylko muszle klozetową z elektronicznych przełączników.
    Podobnie sprawa sie ma z załaczaniem coolerów w japoncach - bez sygnału sie wyłączaja - w ogóle co to ma byc - wzmacniacz do domu z wentylatorami?
    Mam exportowa wersje WS'a 4422 i nic nie szumi a tym bardziej nie charczy (pod warunkiem rozsądnej exploatacji - bo to sprzet dla ludzi myslących).
    Zdarzyło mi sie porównywac "nausznie" mojego WS'a z aplitunerem firmy technics (2*100W/4Ohm), kazdy ze sprzetów zasilal jedna kolumne (w tym samym czasie), gałka Vol na 12, w technicsie brakowało góry i dołu wiec bass i treb na max a w WS'ie mimo ze bass i treb na 13 to i tak było wiecej góry i mięsa z dołu a w zanadrzu był jeszcze Loud - po jego włączeniu ( to juz tak pro forma ). Posiadacz plastikowego wzmacniacza załamał sie kompletnie i przyznał ze "moze i lepszy WS ale nie ma pilota i jest srebrny".
  • Poziom 14  
    buhaha, czlowiekui ... wlasnie to jest bolaczka polskiego sprzetu ... gora jest, dol jest taki, ze sciany przestawia ... a co z reszta ?? gowno :P dopiero jak sie korektor podepnie to da rade z tego dzwieku "uzyskac", zachodnie sprzeta graja dobrze od razu :)

WS 504 wiekowo odpowiada mojemu kenwoodowi ... gra niezaciekawie ... dla kogos kto lubi "łupanie" i "świszczenie" w uszach to polski sprzet jest zajebnisty ... ale nie dla kogos, kto slyszy cos wiecej niz tylko bass i sopran.

ja mam rowniez wersje eksportowa WS 442 -> jest to Macwatts 4421 wiec skoro wersje eksportowe sa tymi "lepszymi" to wspolczuje tym co maja wersje na polski rynek

a wogole co wyscie tak na mnei usiedli za to tylko, ze powiedzialem iz 50W > 35W ??

ja tez lubie polski sprzet, przede wszystkim za to, ze mozna go niemalze za darmo naprawiac (koszty napraw czesto zamykaja sie w 5 - 10 zł)

ps. ten kenwood procka zadnego nie ma :P a roznice w poziomach szumow uslyszysz jak ustawisz cichutenko muzyke w winampie a za to podciagniesz glosnosc wzmacniacza ... wtedy slychac szumy w polskich sprzetach
  • Poziom 12  
    Cześć kolego wysłałem ci na skrzynkę fragment serwisówki od AT (może się przyda) a tak na marginesie : po przeczytaniu odpowiedzi na twój post wszystkich urzytkowników wzmacniaczy lepszych czy gorszych chcę powiedzieć że ocena parametrów danego egzemplarza na tzw.słuch jest oceną subiektywną karzdy ma inny słuch jego parametry i wszystkie sprawy medyczne z tym związane.Obiektywnie można stwierdzić parametry tylko poprzez pomiary i to naprawde dobrym sprzętem laboratoryjnym .Konia z rzędem temu kto jest w stanie na słuch ocenić czy dany wzmacniacz ma stosunek S/N 100 czy 105 dB skoro tak naprawde przy doskonałym słuchu jesteśmu wstanie usłyszeć 40-50dB.
    ocena dynamiki zalerzy głównie od preferencji słuchacza ,jeden lubi płaską charakterystykę inny wiadro a jeszcze inny dynamikę sali operowej . Obecnie można kupić tranzystory o doskonałych parametrach i wymienić je w AT ,pytanie tylko czy to ma sens , skoro za takie tranzystory trzeba zapłacić około 600zł. Osobiście polecał bym skonstruowanie samemu dobrej końcówki mocy i przedwzmacniacza schematów takowych jest pełno w sieci trochę własnej inwencji i można stworzyć cacko jakiego pozazdrości nam niejeden audiofil.To tyle odemnie .
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW FORUM .
    FX
  • Poziom 21  
    kol. "cidzej" w Twoim ostatnim post'cie wyjawiłeś wreszcie, że interesuje Ciebie tzw pasmo "telefoniczne" a to pasmo to przeniesie każdy wzmacniacz nawet ten "chłam" którego jesteś typowym przedstawicielem. Jednocześnie jestem zaniepokojony stanem Twojego słuchu - drażni Ciebie dolne oraz górne pasmo dżwięków, ciekawe zjawisko.Jeżeli chodzi o polskie wzmacniacze minionej epoki to masz wiele racji(chodzi mi szczególnie o szumy własne wzm.).Ale tę dolegliwość można w bardzo prosty sposób usunąć. Ciekawe są Twoje wypowiedzi tam gdzie brak Tobie argumentów używasz wulgaryzmów.Jest to też metoda ale czy skuteczna wątpię. Jest to metoda..... nie będę kończył.
  • Poziom 12  
    Popieram kolegę MARIANA-48.
    z POWAŻANIEM FX
  • Poziom 20  
    cidzej napisał:
    kolejny fanatyk sprzetu polskiej produkcji :P

tez taki bylem ... ale sory stary .. nikt mnie nie przekona, ze jakas Diora czy Unitra to jest audiofilski sprzet :D sam mam tego sprzetu od ch... i ciut ciut ...

a oczarowal mnie dopiero kenwood :D

Heh, po pierwsze to nikt tutaj nie bedzie sie upieral ze unitra to audiofilski sprzet, nikt o tym nawet nie wspomnial, nie wiem jak kolega cidzej wpadl na to...
    Po drugie widze, ze nie mamy o czym rozmawiac skoro audiofilski kenwood Cie oczarowal...
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    ta dyskusja przypomina mi tlumaczenie czlowiekowi, ze jednak jest cos lepszego od tego co on posiada, czyli starego poldka, ktory tak naprawde oryginalnym poldkiem to moze jest w 50% a moze nawet nie.

ten poldek to przenosna, dla tych co nie qmają.

tak jak to zostalo przez kogos zauwazone, kazdy ma inne preferencje sluchowe ... mnie osobiscie dzwiek polskiego sprzetu nei za bardzo odpowiada i nie znam nikogo, kto by sie ze mna nie zgodzil

a w sumie zaczelo sie od tego, ze twierdziliscie iz nie ma roznicy pomiedzy 35 a 50W ...d la kogo nie, dla tego nie :P

ps. mam jeszcze soniaka w aluminiowej obudowie :P wiec jak to sie ma do waszej opinii o plastikowym, japonskim sprzecie ?? ;)

pozdrawiam :D
  • Poziom 29  
    Najlepsza metoda to "ślepy test"! Wtedy się zobaczy...
  • Poziom 14  
    nie ma sie o co spierac :)

a wracajac do tematu, to ... zamienial ktos oryginalna pare BD137/8 BDP285/6 na darlingtony ?? jaki byl efekt ?? bo mnei sie raz tylko udalo zamienic to na BDX 33/4 B i gralo nawet, nawet ... :D ale sie spalilo ... :P moze mieliscie podobne doswiadczenia ?? :D
  • Poziom 32  
    Zwykle wymiana obejmuje podstawienie w miejsce BDP285/6 BD911(2).
    BD137/8 nie wystepowały w kazdym egzemplarzu tam byly KDxxx.