Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy do subwoofera by macio8888

macio8888 27 Lis 2006 22:17 7969 15
  • Filtr dolnoprzepustowy do subwoofera by macio8888
    Witam!
    Jakiś czas temu popełniłem taki oto układzik. Jest to regulowany filtr do subwoofera na TL072, całość zasilana jest z przetwornicy impulsowej ze starej drukarki na 24V a potem stabilizowana na 12V. Zdecydowałem się na ta przewornice gdyż jest ona niewielka. Całośc zamknąłem w obudowie po starej nagrywarce, którą uprzednio pomalowałem na czarno. Przedni panel wykonany jest z kawałka plastiku, który również pomalowałem na czarno, niedługo będzie na nim folia z napisami jeszcze.
    Wybaczcie jakość fotek, ale są one robione aparatem w telefonie. Jakby trzeba było więcej fotek to piszcie.
    pozdrawiam macio8888

P.S. nba tych fotkach wyszedł jakby był porysowany;/ jutro jeszcze zrobie nowe fotki to podmienie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    macio8888
    Poziom 22  
    Główne zainteresowania to elektronika(końce mocy, korektory, mixery, przedwzmacniacze) i akustyka, interesuje się równierz informatyką i webdesignem.
    Specjalizuje się w: audio
    macio8888 napisał 710 postów o ocenie 11, pomógł 12 razy. Mieszka w mieście Nowy Sącz. Jest z nami od 2004 roku.
    Shanleaf
    Poziom 17  
    A cos wiecej? Moze schemat, zdjecie ze srodka? Galki potencjometrow nie podobaja mi sie. Za duze i za blisko siebie.
    maciek_slon
    Poziom 29  
    A może napisz do czego służą pokrętła? No i mimo tego że układ pewnie prosty jak budowa cepa mógłbyś umieścić jego schemat "dla potomnych" :)
    kiler129
    Poziom 27  
    Wiesz co - konia z rzędem temu, kto przekręci ta gałke trzymająć ją tak normalnie 3`ma palcami :D
    macio8888
    Poziom 22  
    Gałki to rzecz gustu. A co do przekręcania to ich sie az tak czesto nei przekeca. Jedna służy do głośności a dwie do regulacji odcięcia.
    Schemat dam jak znajdę;)

pozdrawiam macio8888
    mr_nuke
    Poziom 17  
    Witam

Może faktycznie troche nieporęczne te duże gałki, ale nie koniecznie musi to byćna widoku ;)
    Ja również dołączam ie do prośby o schemacik :)
    Jaki zakres częstotliwości odcięcia oferuje ten filtr?

Pozdrawiam
    Duch__
    Poziom 31  
    Lewy potencjometr odstaje od dwóch pozostałych.... gdzie ty chcesz umieścić nalepki na tym przednim panelu jak tam na to już nie ma miejsca??
    macio8888
    Poziom 22  
    Duch_ tak wiem, że odstaje ale to dla tego, ze jest za długi, jak kupie krótszy tonie bedzie odstawał.
    Napisy beda nad potencjometrami, jest jeszcze troche miejsca, a co do gałek to sie uczepiliście, mi sie takie własnie podobają a jak co to można przeciez zawsze wymienic w minute na inne, wiec to akurat najmniejszy problem.
    pozdrawiam macio8888

Dodano po 1 [minuty]:

Aha,no i jeszcze schemat...byłbym zapomniał;)

Filtr dolnoprzepustowy do subwoofera by macio8888

Dodano po 1 [minuty]:

No i pytanie o odcięcie...jest napisane, ze od 50Hz do 100Hz, ale w rzeczywistości jest nieco wyzej..wydaje mi sie, ze do jakichś 250Hz moze nawet 300Hz...
    _Gothic_
    Poziom 12  
    tez mam ten filtr z tym ze z tego co pamietam to mial byc 20-100Hz, ale faktycznie na ucho wydaje sie byc wiecej
    Snikers - piszesz ze to kiepskawa konstrukcja, bo wlasnie sie tak zastanawiam czy ten filtr aby jest zupelnie ok i nie psuje (znieksztalca) mi dzwieku, ma ktos jeszcze go zrobionego i porownanego z jakims innym?

do autora to czemu az trzy potencjometry? ja mam dwa z tym, ze 10KA to podwojny, dobrze zrobilem?
    macio8888
    Poziom 22  
    Gothic, ja dałem trzy, żeby miec większą plastyczność układu. Ale nie wiem czy dobrze zrobiłem bo i tak cały czas filtr jest skręcony na maxa(znaczy sie obcina najniżej). No ale może sie kiedys przyda jak juz są;)

Mi ten filtr w zupełności wystarcza, nie potrzebuje niczego większego ani lepszego. Narazie po tym jest Tadek,ale bedzie koncówka na KD502(z forte 101s)Jak ja skonczenaprawiać;)

pozdrawiam macio8888
    _Gothic_
    Poziom 12  
    tak u mnie tez ustawiony na prawie najnizsze odciecie, przy troszke wyzszym ustawieniu zaczynaja byc slyszalne glosy...
    macio8888
    Poziom 22  
    Gothic, dokładnie i jeszcze bas przestaje grac i zaczyna dudniec, strasznie sie "rozmywa".
    Pozdrawiam macio8888
    kiler129
    Poziom 27  
    Przerabiałem te konstrukcję, jak zrobiłem i zobaczyłem jak działa to rozmątowałem i zrobiłem inny :p
    remix1
    Poziom 18  
    czy czy nie ma podzwieków,szmów itp ?
    _Gothic_
    Poziom 12  
    jesli chodzi Ci ogolnie o te konstrukcje filtra to szumow i jakis zaklocen nie ma, ale tak jak bylo juz pisane bas jest slabo czytelny, rozmywajacy sie i sa (przynajmniej u mnie) jakies dziwne podbicia np. przy 40 paru i 64Hz (no chyba ze to wina glosnika gdn22), za jakis czas postaram sie sklecic sobie cos innego to napisze jak to wypada w porownaniu z tym filtrem