Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CW5944N KS3A - korekcja

27 Lis 2006 23:31 3748 11
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam problem z korekcją w Samsungu CW5944N chassis KS3A 25 cali 50Hz.
    Wiem że było już dużo postów na forum opisujących problem korekcji w KS3A ale niestety ich lektura nie pomogła mi w zlokalizowaniu usterki (chyba że coś przeoczyłem).
    Jak w każdym przypadku kiedy problem tkwił w układzie korekcji sprawdzałem, wymieniałem i podstawiałem kondensatory, rezystory, cewki (L405), wymieniłem IRF-a, LM393, PMP-3FU (D414), szukałem kiepskich lutów i pękniętych ścieżek, podstawiałem zaprogramowaną pamięć w końcu trafopowielacz i scalak ramki i nic. Obraz dalej wygląda jak na załączonych obrazkach. Wszystkie regulacje w trybie serwisowym dotyczące korekcji działają i jeśli trochę pokombinować można uzyskać w trybie 4:3 prawie normalny obraz (delikatna poduszka i lekko rozjechane rogi) natomiast w żaden sposób nie da się ustawić geometrii w trybie „powiększenie” im lepiej w 4:3 tym gorzej w powiększeniu.
    Mam nadzieje że może ktoś spotkał się z bardzo podobną usterką i zechce mi pomóc. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam.
    Na wszelki wypadek zwróć uwagę na cewki odchylające. Brak jest chyba czystości kolorów. Sprawdź - podstaw kondensatory w modulatorze oraz w gałęzi cewek odchylania H.
  • Poziom 43  
    D404 też podstawiałeś?
    Między cewkami a masą masz mnóstwo elementów, tam też możesz mieć problem.
    Nic nie piszesz o napięciach zasilających poziom, szczególnie Q402.
    No i kochany VDP.

Aby ci nie umknęło, ponawiam za poprzednikiem - czemu ten obraz taki zakolorowany?
  • Poziom 41  
    R433 (5K6), C408 (4.7nF/400V), C407 (680pF/1.6KV), R413 , R414 (0R47).
    Q404 (IRF620
    Zobacz na PW
  • Poziom 12  
    Dziękuje kolegom za odzew.
    Sytuacja jak na razie nie uległa zmianie większość elementów które proponowaliście sprawdzić sprawdziłem lub podstawiłem wcześniej.
    Dziś podstawiłem jeszcze D404, C424, C410 i VDP3108B. Napięcie zasilające poziom wynosi 154V a te przebarwienia o których nie wspomniałem to wynik odłączonej pętli rozmagnesowującej po jej podłączeniu plamy znikają.
    HenrykB wspomniał o cewkach odchylających jutro dostane cewki i płytę z rozbitego identycznego Samsunga i będę szukał dalej.
  • Poziom 14  
    witam!przy uszkodz.cewkach odchylających często pada tranzystor korekcii (4amper)! i cewka korekcii.
  • Poziom 43  
    +B 154V? Czasami nie powinno być 130???
  • Poziom 12  
    Chyba rzeczywiście za bardzo zapatrzyłem się w korekcje a zapomniałem o przetwornicy.
    Na płycie głównej i na schemacie pisze że powinno być 130V zmierzyłem dziś napięcie w tej gałęzi w Samsungu CW25C33N (25 cali) też z KS3A i było 128V. Na razie zdążyłem podstawić R821, R819, DZ 806 ( mierzyła się w jedną stronę 0,7k w drugą 2,4k) DZ805 (TL431) i transoptor. Sprawdziłem też R816, R817, R818, R820 i dalej mam 154V.
  • Poziom 43  
    Wymień kondensatory w tym 130V

Dodano po 1 [minuty]:

I po pierwotnej zasilacza też.
  • Poziom 43  
    Skoro z tyłu układu regulacji wszystko wygląda ok, to po wymianie elektrolitów posprawdzaj dalej elementy związane z nogą 4 scalaka. Sprawdź czy na 5 jest ponad 6V.
  • Poziom 12  
    Witam ponownie i bardzo przepraszam że się długo nie odzywałem. Niestety nie udało mi się wyleczyć tego telewizorka. Nie znalazłem uszkodzonych elementów pomimo tego że dokładnie sprawdzałem lub wymieniałem elementy w układach korekcji i odchylania kierując się wskazówkami kolegów i własnym doświadczeniem. Jeśli chodzi o napięcie +B to w tym modelu z tym chassis to mimo nadruku na płycie (130V) ma być ok. 155 V wartość tego napięcia ustala R821 ( 133k = 130V 152k = 155V) taką informacje znalazłem na forum i potwierdził mi to ktoś w jednym z serwisów Samsunga. W trybie normalnym (4 : 3 ) udało mi się wyregulować geometrie myślę że nie gorzej niż w sprawnym odbiorniku a myślę tak dlatego bo jak do tej pory nie widziałem Samsunga z tym chassis który po podaniu kraty z generatora miałby wszystkie linie idealnie proste. Tryb 16:9 też geometria ok. tylko w powiększeniu obraz nadal wyglądał ja na załączonym wyżej obrazku. Po tych regulacjach i kilku dniach obserwacji podczas których odbiornik zachowywał się normalnie ( nie stwierdziłem żeby coś się nadmiernie nagrzewało ani innych niepokojących zachowań) oddałem go klientowi który stwierdził że nie chce zbyt wiele inwestować w telewizor który będzie używany rzadko a bez powiększania obrazu może się obejść. Z tego co wiem jak do tej pory nic złego z tym telewizorem się nie dzieje.
    Dziękuje wszystkim za pomoc i życzę wszystkiego dobrego w nowym roku.