Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

internet w tv kablowej - 2 gniazda w mieszkaniu

28 Lis 2006 00:48 2843 5
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,

Przekopałem forum w poszukiwaniu odpowiedzi na mój problem, a skoro nie znalazłem odpowiedzi - ośmielam się napisać.

W skrócie - mam Internet z telewizji kablowej. W mieszkaniu mam 2 gniazdka (tzn. przewód z klatki schodowej wchodzi do mieszkania, biegnie do 1 gniazda, potem do drugiego - końcowego). Podczas instalacji Internetu, przewód przed pierwszym gniazdkiem został rozcięty i w to miejsce został wstawiony rozdzielacz. Do rozdzielacza podłączony jest modem kablowy oraz przewód biegnący do pierwszego gniazdka.

Taki jest stan obecny. Teraz chciałbym przenieść modem do drugiego gniazda (końcowego). No i tu mam problem jak się za to zabrać. I czy w ogóle się zabierać i lepiej zwrócić się z tym do obsługi technicznej TV kablowej (za przyjście żądają 50zl, nie wiem czy nie doliczą sobie czegoś jeszcze).

Dziękuję z góry za wszelką pomoc
    pozdrawiam
    Bartek
  • Specjalista elektryk
    Witaj

Mógłbyś to wykonać sam, aczkolowiek musi być spełnionych kilka warunków.

1) - możesz przywrócić pierwotny stan swojej kablówki - jeżeli gniazdo przelotowe przepuści kanał zwrotny - jedyną możliwością sprawdzenia - jest podłączenie i uruchomienie modemu - jak zadziała - to ok!
    Wtedy zwrotnicę którą masz zamontowaną przed g. przelotowym, przekładasz do drugiego pokoju i zakładasz przed gniazdem końcowym - dalej już analogicznie jak miałeś do tej pory.

2) w miejsce obecnej zwrotnicy wstawiasz rozg 1/2 , gniazdo przelotowe wymieniasz na końcowe, zwrotnicę przekładasz do drugiego pokoju.

Pzdr
  • Poziom 20  
    Zrób tak jak napisał kolega kasprzyk.
    Jedynym krytycznym parametrem jest tłumienie twojego kabla do miejsca podpięcia modemu. Jeżeli sygnał będzie za słaby - nie zadziała. Jeżeli będzie ok nie będziesz miał żadnego problemu.
    Sam przekładałem kabel i wydłużyłem go ok 10 m - różnicy nie widzę a sytuacja z rozdziałem sygnału była jeszcze gorsza niż u Ciebie.
    Serwisant przy okazji wymiany modemu stwierdził, że sygnał spadł o ok 0,2 dB w stosunku do miejsca poprzedniego - wymienił tłumik i jest ok.

Wzmocnieniem sygnału może się zająć tylko serwisant TV kablowej - wstawiają tłumiki w sieć żeby nie przekraczały dopuszczalnej wartości sygnału. Mają odpowiednie mierniki poziomu sygnału. Są także w stanie sprawdzić zdalnie - przy pomocy pomiaru z modemu jaki jest poziom sygnału. Przynajmniej tak jest w Chello UPC.

Powodzenia
    Piotom0
  • Poziom 2  
    Bardzo dziekuje za odpowiedzi i podpowiedzi. Mam zamiar zabrac sie za to w weekend. W miedzyczasie odbylem tez dodatkowe konsultacje i dowiedzialem sie, ze przeciety przez montera zakladajacego model kablowy przewod moge polaczyc tzw "efkami".
    Nie omieszkam poinformowac o efektach mojej "dzialalnosci"

pozdr
    bartek
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jaki masz modem kablowy ? Pytam, bo info o mocy sygnalu itp jest zaczepione na stronie testowej modemu ;)

http://192.168.100.1 <-- jezeli kliknales i zdziwiles sie dziwnymi informacjami, to znaczy, ze dobrze trafiles ;)

Sprawdz jakie parametry sa teraz, a jakie beda po "przeprowadzce" modemu w nowe miejsce.

Acha. Jezeli masz "bulwe" (stary arris) - przy wchodzeniu na ta strone, modem resetuje sie. W innych modemach tetego (na szczescie) nie zaobserwowalem.

Have a Fun ! :)
  • Poziom 2  
    Witam,

Dopiero w ubieglym tygodniu mialem czas zabrac sie za przeniesienie modemu.

Wzialem pod uwage wasze sugestie, zrobilem to tak:

1) odlaczylem rozdzielacz ktory byl wpiety w rozciety przewod tv (przed ginazdem przejsciowym) i polaczylem go "efkami" - dowiedzialem sie w miedzyczasie ze tak sie fachowo nazywa te zlacza ;)

2) przecielem przewod przed gniazdem koncowym, gdzie zamontowalem rozdzielacz z modemem.

Wszystko dziala, znaczy, ze gniazdo przelotowe przepuszcza kanal zwrotny.

Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc.