Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szarpanie głośnikiem basowym w Altus 75

PZ IX 28 Lis 2006 14:25 1766 17
  • #1 28 Lis 2006 14:25
    PZ IX
    Poziom 32  

Mam jak zwykle problemik. ;) Otóż po odpaleniu drum and bassu, wypalanego z mp3 128kbps (syf) na CD Audio zauważam takie podszarpywanie membrany, zwłaszcza na utworku Prodigy-Breathe. Gdy gra cicho to tylko są małe podskoki. Kiedy daję głośniej, to już lata jak szmata. Z tego co wiem to mp3 ma pasmo >30Hz-13kHz, więc subsoniczne drgania są wyeliminowane z tej płyty. Ale dziwne jest też to, że po zatkaniu otworku br głośnik pracuje w miarę poprawnie :!: Więc co się dzieje?
    Dodam, że dzieje się tak nie tylko na moim sprzęcie Yamaha RX-330 ale także na Pioneerze A-351R z o wiele słabszymi głośnikami.

0 17
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • Pomocny post
    #2 28 Lis 2006 15:08
    wiezlak
    Poziom 35  

Przejrzyj te szarpiące fragmenty MP3 jakimś programowym analizatorem widma - może są tam jakieś wybitnie subsoniczne śmieci. Na oryginalnej płycie dzieje się tak samo, czy stało się tak po kompresji do MP3?

0
  • Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1104X
  • Pomocny post
    #3 28 Lis 2006 15:18
    Gilotyn@
    Poziom 30  

w ogóle z tymi mp3 to ja też mam problemy podobne do twoich z tymi basowymi szarpaniem ogólnie to syf. Jak już mp 3 to tylko powyżej 320kbps bo niżej to już straszne dno jest a najlepiej to w ogóle jak się da to mp3 nie tykać. A tak apropo to znajdź inna mp3 może być nawet o takiej samej ilości kbps a będzie różnica.

pozdrawiam Gilotyn@

0
  • #4 28 Lis 2006 15:36
    PZ IX
    Poziom 32  

:arrow: wiezlak - niestety dostałem tylko w mp3. :(
    :arrow: Gilotyn@ - na tych badziewnych GDWT 9/40/5 192 kbps to już lux. :D
    Na Pioneerze te szarpania są słabsze...
    Tak jeszcze pomyślałem - może już amplituner nie wyrabia :?:

0
  • Pomocny post
    #5 28 Lis 2006 20:16
    AVG
    Poziom 30  

Gilotyn@ napisał:
    w ogóle z tymi mp3 to ja też mam problemy podobne do twoich z tymi basowymi szarpaniem ogólnie to syf. Jak już mp 3 to tylko powyżej 320kbps bo niżej to już straszne dno jest a najlepiej to w ogóle jak się da to mp3 nie tykać. A tak apropo to znajdź inna mp3 może być nawet o takiej samej ilości kbps a będzie różnica.
    najczesciej tak jest jak sie sciaga mp3 z p2p tam te mp3'ki sa ze 20 razy przekonwerterowane dlatego coraz bardziej cierpia na jakosci, ale kolega przesadził z tym 320kbps juz dobra jakosc jest od 192kbps choc ja bardziej wole zmienny bitare (VBR), ale równierz nie popadajmy z skrajnosci w skrajnosc niektóre mp3 w jakosci 128kbps sa w porzadku i da sie ich słuchac bez problemu....
    twój problem osobiscie mnie dziwi poniewarz jak czasem zdarzyło mi sie właczyc jakichs DnB to u mnie nie było zadnych szarpniec membrany wogóle nie zauwazyłem utraty kontroli nad głośnikiem przez wzmacniacz wkoncu altus 75 to tylko 30L obudowa wiec o za duzej obudowie nie ma tu mowy

0
  • #6 29 Lis 2006 09:50
    Q-mac
    Poziom 22  

Wydłuż bass reflex. Normal;nie ta kolmna jest strojona wysoko i przy niskich basach głośnik "lata jak szmata". Wydłuż do 10 cm i na pewno sporo wychamuje. Albo zamknij, i tak będzie wiecej basu niż przy tym co jest (ale pasuje wtedy lepiej uszczelnić obudowe i lepiej wytlumić)

0
  • #7 29 Lis 2006 10:53
    Gilotyn@
    Poziom 30  

Ja powiem tak załt inna mp3 tez pomoże jak kolega wyżej wspomniał masz mp3 która została dużo razy konwertowana i odbiło się to na jakości.

pozdrawiam Gilotyn@

0
  • #8 29 Lis 2006 11:17
    TABSIOR
    Poziom 24  

Ja wrzuciłbym mp3-ję na komputer, jakiś edytor audio, i przejechać higpassem na jakieś 25-30Hz. Powinno pomóc :)

0
  • Pomocny post
    #9 29 Lis 2006 12:14
    bezpiecznik
    Poziom 20  

witam!
    włącz filtr subsoniczny w wzmacniaczu
    pozdra!

0
  • #10 29 Lis 2006 14:44
    AVG
    Poziom 30  

Cytat:
    Albo zamknij, i tak będzie wiecej basu niż przy tym co jest (ale pasuje wtedy lepiej uszczelnić obudowe i lepiej wytlumić)
    miom zdaniem zamykac to raczej jest zły pomysł w zamkinetej obudowie bedzie miał bardzo mało basu ten zabieg jepiej jest uczynic w altusach 140 a nie w 75

0
  • #11 29 Lis 2006 14:51
    Caleb_
    Poziom 33  

moze jakbys zestroil "normalnie" te altusy to by pomoglo (tj w okolice 40-45hz)

0
  • #12 29 Lis 2006 14:54
    PZ IX
    Poziom 32  

Obudowę zamykałem - basior zanikał. Niżej też stroiłem - wydawało się, że niżej i kontrolowanie schodził bas, ale... SPL był słaby. :(
    :arrow: bezpiecznik - niedługo najprawdopodobniej nabędę Yamahę A-520 to będzie filtr subsonicznych. :)

AVG napisał:
    twój problem osobiscie mnie dziwi poniewarz jak czasem zdarzyło mi sie właczyc jakichs DnB to u mnie nie było zadnych szarpniec membrany wogóle nie zauwazyłem utraty kontroli nad głośnikiem przez wzmacniacz wkoncu altus 75 to tylko 30L obudowa wiec o za duzej obudowie nie ma tu mowy

I dlatego przedstawiłem ten problem na forum, bo aż sam się zdziwiłem.
    Mam pewne wątpliwości co do słabego trafa, który chyba już nie "wyrabia". :?

0
  • #13 29 Lis 2006 22:21
    Caleb_
    Poziom 33  

PZ IX napisał:
    Obudowę zamykałem - nisko schodzący bas zanikał. Niżej też stroiłem - wydawało się, że niżej i kontrolowanie schodził bas, ale... SPL był słaby. :(
    a dalej latala tak membrana? Sprobuj usztywnic (jakies poprzeczki) te altusy i wtedy zestroj na 45-50hz. Bas zyska wiele. Jesli nadal go bedzie za malo to stlum sredniotonowy i wysokotonowy o pare dB. A i bardzo wazne - stosuj duzej srednicy BR. Mozesz zatkac te aktualne otwory stratne i dla testu wsadz rurke PCV o srednicy 10cm w otwor po wysokotonowce (tubke postaw na kolumnie) - to moj patent na ZG60, ktore sa konstrukcja zamknieta na GDN 25/40/3, a nie chcac niszczyc designu (bo byc moze bede je w przyszlosci sprzedawal) zrobilem sobie bassreflex wlasnie w ten sposob.

0
  • #14 30 Lis 2006 10:16
    bezpiecznik
    Poziom 20  

witam!

Te Altusy(jak każde inne) były strojone na kompromis pomiędzy zejściem,wytrzymałością mocową i efektywnością
    Jak pisali przedmówcy można uzyskać niższe zejście ,niestety (jak zawsze) kosztem efektywności.
    Co do A520 dobry wzmacniacz mój starszy używa go od dłuższego czasu

Co do bass-reflexu sposób Celeb_'a jest jak najbardziej wporzo

pozdrawiam!
    Michał

0
  • Pomocny post
    #15 30 Lis 2006 14:40
    Kry_H
    Poziom 20  

Witam.

Co wy się tych Altusów uczepiliście... Przecież takie wychylenia subsoniczne mogą mieć tylko dwa podłoża: Za słaby zasilacz wzmacniacza i brak kontroli nad głośnikiem i oczywiście może być tak że one po prostu są zapisane w utworze.

A-520 --> Bardzo dobry wzmacniacz. Nie wiem co masz teraz ale podejrzewam że odczujesz różnicę. Yamaha robiła świetne wzmacniacze, bardzo mocne, z bardzo wydajnymi zasilaczami, z dużym DF co jest ważne przy Altusach.

Pozdrawiam.

0
  • #16 30 Lis 2006 15:13
    Caleb_
    Poziom 33  

Kry_H: mam Unitra AT9100, ktory ma skromne 27WAT na kanal. Kolumny podobne do Altusow (niskotonowy tez GDN 25/40/3), za zrodlo robi cdplayer yamahy. Bez bassreflexu glosniki potrafily sobie podskoczyc przy bardzo duzej glosnosci (polowa galki glosnosci, przy stosunkowo wysokim napieciu wyjsciowym zrodla - wiekszym niz sb live), a po przerobieniu na BR - 45hz (obudowa ma okolo 60 litrow) praktycznie zaden material nie potrafi mocno wychylic membran, a basu jest naprawde sporo, wiec mysle ze altusy ze swoimi 45 litrami po odpowiednim przestrojeniu duzej srednicy bassreflexem rowniez nie powinny miec problemy z wychylami niskotonowego.

0
  • #17 30 Lis 2006 15:41
    PZ IX
    Poziom 32  

Ok. Wcześniej wspomniałem o mojej przeróbce BR. Kiedy wkładałem 10cm rurkę bas mi słabnął w pokoju. :(.
    Planuję też zmianę tubowców na GDWK 9/120, więc później pobawię się rurkami i wtedy obejrzę wychyły GDNa. :)
    :arrow: Kry_H - w obecnej chwili gram na amplitunerze Yamaha RX-330, o czym wspomniałem wyżej, a ona ma trafko 110W. Brzmienie średnich i sopranów jest nawet niezłe, ale bas jest słaby, mało funkcji no i zapewne po kupnie tych GDWK RX będzie najsłabszym punktem zestawu. :|

Dodano po 2 [minuty]:

Caleb_ - te szarpnięcia nie są takie jednostajne. To bardzo chaotyczne i nagle drgnięcia. Bo wiem, jak wygląda wychył GDNa w budzie closed, a jak w BR.
    Po zatkaniu szarpanie częsciowo ustaje.

0
  • #18 05 Gru 2006 14:38
    PZ IX
    Poziom 32  

Witam po dłuższej nieobecności. :)
    Wpiąłem korektor graficzny między CD a amplituner wszystkie zakresy na 0 dB, prócz 30Hz, które ustawiłem na minimum. Drgania znacznie zmalały, więc jednak były one drganiami subsonicznymi. Nie mam zamiaru przestrajać BR od Altusów ponieważ GDN gra ok, a po przeróbce nawet średniak go przekrzyczy.

Dzięki za Waszą pomoc.

0