Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrętka - wykorzystywane kable dla 10 Mbps i 100 Mbps

115750 28 Lis 2006 16:54 8515 9
  • #1 28 Lis 2006 16:54
    115750
    Poziom 20  

Ile par przewodów w skrętce jest wykorzystywanych w transmisji danych w standardzi 100BaseT? Tak samo jak w 10BaseT - dwie, czy wszystkie cztery?
    I jeżeli tylko dwie, to do czego są pozostałe 2 pary?

0 9
  • #2 28 Lis 2006 17:10
    charwer
    Poziom 15  

W 100 - 4 w 10 - 2. Miałem kabelek 10, w nim zaciśnięte tylko 2 pary i działało. Teoretycznie 2 pary nie są używane. Przy kopiowaniu transfer około 800 kb/s. Jeżeli chodzi Ci po głowie wykorzystanie pozostałych par przewodów w 10 to odrazu odradzam. Powód? Przesłuchy i zakłucenia. Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Lis 2006 17:13
    115750
    Poziom 20  

charwer napisał:
    W 100 - 4 w 10 - 2. Miałem kabelek 10, w nim zaciśnięte tylko 2 pary i działało. Teoretycznie 2 pary nie są używane. Przy kopiowaniu transfer około 800 kb/s. Jeżeli chodzi Ci po głowie wykorzystanie pozostałych par przewodów w 10 to odrazu odradzam. Powód? Przesłuchy i zakłucenia. Pozdrawiam.
    Ja tylko chciałbym wiedzieć, do czego są 4 pary, skoro wykorzystywane są tylko 2?

0
  • #4 28 Lis 2006 17:46
    FlyBoy
    Poziom 28  

115750 napisał:
    charwer napisał:
    Ja tylko chciałbym wiedzieć, do czego są 4 pary, skoro wykorzystywane są tylko 2?

Przecież odpowiedź jest w poście powyżej, 4 pary dla 100Base-T4 2 pary dla 10Base-TX i 100Base-TX, pozostałe 4 kable służą do ekranowania.

Pozdrawiam.

0
  • #5 28 Lis 2006 18:24
    TABSIOR
    Poziom 24  

Z tym, że standard 100BaseT4 (4p)jest o wiele rzadziej wykorzystywany niż 100BaseTX (2p), z kolei dla Gigabit Ethernet wykorzystywane są zawsze wszystkie pary.

BTW: na skrętce "telefonicznej" (3x2x0,5 kat.3 - jakaś dziwna...) udało mi się uzyskać stabilne połączenie 100Mbps na odległości ok. 20m. Zostało ono przeprowadzone jednak w warunkach praktycznie znikomych zakłóceń EMC - późnym wieczorem, w sobotę, w dodatku na wsi... :)
    Połączone były dwie pary, trzecia para robiła za masę i była podpięta na jednym końcu do obudowy (unikanie pętli masy). Pozdrawiam.

0
  • #6 29 Lis 2006 00:32
    bhk
    Poziom 11  

FlyBoy napisał:
    Przecież odpowiedź jest w poście powyżej, 4 pary dla 100Base-T4 2 pary dla 10Base-TX i 100Base-TX, pozostałe 4 kable służą do ekranowania.

Nie zgodze sie z tym stwierdzeniem. 8 przewodów (4 pary) sa stosowane przy transmisji danych za pomocą 4 par przewodów telefonicznych na odl. 100m. Jest to standard 100Base-T4 i sa do tego uzywane specjalne urzadzenia.

Normalna sieć 100MBit uzywa 2 par skretki UTP Kat.5. Pozostale 2 pary przewodow sa niewykorzystywane i nie jest tez prawda ze stanowia ekran.
    Apropos to ekran zeby dzialal musi byc do czegos podlaczony, a te przewody nie sa podlaczone.

Niektore urządzenia wspieraja POE czyli Power Over Ethernet i wtedy jedna z pozostalych par moze byc przesylane zasilanie pomiędzy urządzeniami. Np switch moze pelnic role zasilacza dla jakichs urzadzen do niego podpietych.

Generalnie te pozostale 2 pary to sa nadmiarowe wlasnie po to jak ktos
    cos wymysli jak chociazby wspomniane POE.

No i zeby mozna bylo do polaczen 100Base-T4 uzyc tych samych kabli (100Base-T4 ma mniejsze wymagania co do jakosci kabla - wystarczy kategoria 3)

0
  • #7 29 Lis 2006 09:06
    115750
    Poziom 20  

Chodziło mi oczywiście o standard 100BaseTX (z dwoma parami wykorzystanymi).
    Dochodzę do wniosku, że te dwie pary są pozostawione na przyszłość, żeby nie trzeba co chwilę zmieniać kabli... Tak jak napisał bhk.
    Ekranowanie jest dopiero w skętkach STP.

0
  • #9 29 Lis 2006 14:19
    Romantello
    Poziom 14  

Uzupełnię tylko, że każda para w kablu UTP jest skręcana z innym skokiem, co mocno minimalizuje przesłuchy i zakłócenia. Istnieje system rozszywania (chyba Molexa) jednego kabla UTP na dwa połączenia 100Mb - po stronie gniazd i patchpanela w szafie krosowej.

Praktycznie można swobodnie "wmiksować" w ten kabel sygnał telefoniczny lub coś innego na wolnej parze (niebieskiej - standardowo przeznaczona dla sygnałów tel; lub brązowej).

0
  • #10 29 Lis 2006 18:01
    FlyBoy
    Poziom 28  

bhk napisał:
    FlyBoy napisał:

Nie zgodze sie z tym stwierdzeniem. 8 przewodów (4 pary) sa stosowane przy transmisji danych za pomocą 4 par przewodów telefonicznych na odl. 100m. Jest to standard 100Base-T4 i sa do tego uzywane specjalne urzadzenia.

Normalna sieć 100MBit uzywa 2 par skretki UTP Kat.5. Pozostale 2 pary przewodow sa niewykorzystywane i nie jest tez prawda ze stanowia ekran.
    Apropos to ekran zeby dzialal musi byc do czegos podlaczony, a te przewody nie sa podlaczone.

Niektore urządzenia wspieraja POE czyli Power Over Ethernet i wtedy jedna z pozostalych par moze byc przesylane zasilanie pomiędzy urządzeniami. Np switch moze pelnic role zasilacza dla jakichs urzadzen do niego podpietych.

Generalnie te pozostale 2 pary to sa nadmiarowe wlasnie po to jak ktos
    cos wymysli jak chociazby wspomniane POE.

No i zeby mozna bylo do polaczen 100Base-T4 uzyc tych samych kabli (100Base-T4 ma mniejsze wymagania co do jakosci kabla - wystarczy kategoria 3)

Zgadzam się z Tobą, źle napisałem że jest to ekran. Miałem na myśli fakt iż skrętka nie ma skręconych kabli bez powodu. Wspólnie skręcone żyły zmniejszają pętlę utworzoną przez obwód el. i tym samym zmniejszają oddziaływanie indukcji elektromagnetycznej na powyższy obwód. Jak wiadomo skrętka musi być zgodna z normą elektromagnetyczną EMC (ElectroMagnetic Compatybility), która określa wpływa jednych obwodów na drugie, i chociaż typowym ekranem tego nazwać nie można to w pewnym stopniu wolne pary miedzi oplecione dookoła żył sygnałowym zmniejszają emitowanie fal EM i EMI.
    Tak jak kolega już wyżej napisał, typowy ekran musi mieć uziemione dwa końce, bez uziemienia z reguły ekran pogarsza właściwości skrętki.

UTP-bez ekranu
    STP-całość w plecionym ekranie
    SFTP-całość w folii i dodatkowo w plecionce
    FTP-całość w ekranie z folii aluminiowej
    F/STP-każda z par jest w swojej plecionce a całość w folii aluminiowej
    S/STP-każda para jest w swojej plecionce i dodatkowo całość w dużej plecionce

Pozdrawiam.

1