Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

urwany kabel do mp4

werebeaver 28 Nov 2006 17:36 3238 11
    werebeaver
    Level 13  
    witam ! problem polega na tym ze urwal mi sie kabel usb do mp4 i teraz nie wiem jak to spowrotem przylutowac . Mp4 laduje sie przez usb .
    i teraz tak : czy nie orientuje sie z was ktos drodzy forumowicze jak to naprawic ? jak chce sprawdzic miernikiem gdzie jest + - w usb to na jednym kabelku jest pokazuje mi zawsze 5V czyli do ktorego bym nie pzzylozyl to zawsze jest 5V wiec nawet nie wiem jak sprawdzic gdzie jest prawdziwy +,- . W kabelku usb jest 4 zyly - czerwona , brazowa , niebieska, zulta hmm po sciezkach za gniazdem na plycie pcb mozna wywnioskowac ze pierwszy pin od lewej to masa a jak okreslic reszte ?

ponizej dodaje zdjecie
    http://img146.imageshack.us/img146/6052/img0088qu7.jpg

prosze o pomoc z gory dzieki POZDRAWIAM!
    werebeaver
    Level 13  
    no tak ;] tylko chodzi o to ze podlaczam miernik + do czerwonego i z kazdym innym kolorem wskazuje mi 5V wiec jak wybrac ktory o masa ? i gdzie go przylutowac ?
    Marecki_Wro
    Level 13  
    Na 99,9% czerwony to +.
    USB składa sie z dwuch linii sygnałowych do transmisji danych (D+ i D-) oraz dwóch linii zwykłych, które wykorzystywane sa do przesyłania zasilania (VBus i GND) W takiej kolejnosci:
    Vbus - pierwszy kabelek
    D+
    D-
    GDN - ostatni
    Mam nadzieje ze to Ci pomoze.
    werebeaver
    Level 13  
    Marecki_Wro ok to by wyjasnialo wszystko ale jak to zastosowac w praktyce ? czyli mam juz czerwony + a dalej ? hmm ja nie jestem elektronikiem z wyksztalcenia wiec sory za takie pytania
    czerwony to bedzie ten d+ tak ?

Dodano po 2 [minuty]:

nie pomylka !! czerwony + to bedzie vbus

Dodano po 3 [minuty]:

hmm i pokolorach idac dalej
    Zolty t oby byl d+
    np niebieski to d-
    i brazowy to gnd albo odwrotni ale jak to udowodnic zeby nie zjarac playera ?
    Marecki_Wro
    Level 13  
    D+ i D- sluza do przesylania informacji miedzy komputerem a uzadzeniem peryferyjnym np mp3.
    Zasilanie dostarczamy przewodami VBus i GND, prowadza one do układow koncentratorów. Vbus to jest pierwszy kabelek (Pin 1), i jest to wlasnie czerwony czyli plusik.
    Jestem tego pewny na 99.9% a ostatni kabel GND to jest masa.

Dodano po 9 [minuty]:

Radzilbym nie testowac tego na mp3 bo moge sie mylic , jesli masz jak to sprawdz to na czyms tanszym czy wszystko dobrze pracuje i czy jest dobrze zlutowane i w poprawnej klejnosci a potem dopiero podlacz odtwarzacz. Wtedy najmniej ryzykujesz:-)) Powodzenia.
    werebeaver
    Level 13  
    ok ok rozumie czyli na plytce na zdjeciu od lewej zaczynajac tak jak na rysunku ponizej ale dalej nie wiem co z reszta czy mogl bys to dorysowac ?
    hmm nie mam na czym tego stestowac bo to nie jest takie zwykle mini usb . To jest jeszcze troche mniejsze i wlasnie dlatego nie moge nigdzie znalezc takiego kabelka

Dodano po 2 [minuty]:

http://img62.imageshack.us/img62/5127/schematnc2.gif
    Marecki_Wro
    Level 13  
    Hmm, pierwszy czerwony tak jak mowisz nastepnie w kablu masz Zolty i to powinno byc d+, potem niebieski d- i na koncu czyli najbardziej na prawo bedzie brazowy. D+ i - sie na razie nie przejmuj, jesli je pomylisz to nic sie nie stanie, poprostu nie bedziesz mogl nic ladowac na odtwarzacz, jedynie ladowac baterie, podlacz wiec najpierw te kabelki od zasilania i podlacz odtwarzacz, jesli nie bedzie reakcji podlacz kable danych.
    Masz taka wtyczke czy inna?
    werebeaver
    Level 13  
    no wlasnie w tym problem ze inna taka jak pokazales gdybym mial to bym nie robil problemow bo kosztuje 3 zl a tej nigdzie nie mozna znalezc
    Dzieki za pomoc jutro bede testowal mam nadzieje ze bedzie ok
    Pozdrawiam
    Marecki_Wro
    Level 13  
    Powodzenia. Daj znac jak Ci poszlo i czy mialem racje czy jednak w czyms sie mylilem. Jesli wszystko bedzie dobrze lub bedziesz mial jakies pytania to pisz na maila.
    werebeaver
    Level 13  
    hmm pierwszy od lewej nie wyglada mi na vbus a na mase bo czarny kabel od bateri to masa a to ta sama sciezka (pokazuje na zwarcie miernikiem) czyli analogicznie podlaczyc odwrotnie ? od prawej + itd?

Dodano po 24 [minuty]:

ok sprawdzilem tak ze od prawej od strony bateri + (czerwony)i po lewej z zewnatrz masa (brazowy) i nie dziala tak wiec taka konfiguracja odpada
    1wszy od lewej to musi byc masa ! uszkodzenie playera mozna wkluczyc bo podlaczylem inna batere i jeszcze zyje naszczescie
    Jakies pomysly ? pomierze jeszcze kabel mini usb i sprubuje tak podlaczyc jak jest w nim moze o taki sam schemat
    Marecki_Wro
    Level 13  
    Jesli jestes pewny ze pierwszy od lewej to masa to podlacz rowniez kable D+/- moze wtedy bedzie reakcja. Jesli nie to sprawdz takie samo podlaczenie jakie masz w kablu, wszystko jest produkowane na tajwanie wiec moze sie sprawdzi:D