Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Vectra B X16XEL nie podnosi obrotów na zimnym silniku

marbor6109 28 Nov 2006 19:35 5260 20
    marbor6109
    Level 11  
    Witam
    Mam Vectre B na gazie ale nie problem z gazem bo chodzi mi o jazde na benzynie. Na zimnym silniku (temperatura taka jak teraz to jest około 5 st.C.) silnik zapala bez problemu, ale obroty około 800-900 i wtedy gdy zaczynam jechać zaczyna szarpać (na niskich obrotach, na wysokich OK). Czasami zdarza mi się że po zapaleniu wchodzi na wyższe obroty i spadają jak się silnik nagrzeje i to jest chyba OK.
    Co może powodować te problemy i jak zdiagnozować (bez wizyty w warsztacie).
    Schizma
    Level 20  
    silniczek krokowy wolnych obrotów może się zawieszać...
    User removed account
    User removed account  
    marbor6109
    Level 11  
    silniczek krokowy chyba jest ok bo go czyściłem, a co do czujników temperatury, to który to może być bo podobno jest ich kilka, Ja przynajmniej wiem o dwóch - czujnik temp. powietrza i ten przy termostacie. Jest jakiś jeszcze czy któryś z tych dwóch.
    Schizma
    Level 20  
    elektrit baaaaardzo śmieszne, baaaaaaaaaardzo....heh
    momik12
    Level 31  
    autoadaptacja sterownika,bez wizyty w warsztacie sie nie obejdzie.Spróbuj jeszcze pojezdzić na samej benzynie(kilka dni)
    marbor6109
    Level 11  
    Po pierwsze jak sprawdzić taki czujnik (omomierzem to wiem ale jaka wartość?). Po drugie czy ta autoadaptacja sterownika to chodzi o to że jazda na gazie sieje błędy na sterownik?
    Po trzecie jeszcze jedna rzecz, a mianowicie czasami gdy zapalam zimny silnik to zaskoczy ale zaraz gaśnie i wtedy puszę go pokręcić z 5 sekund żeby zapalił. Jeśli zgaśnie silnik (np po przejechaniu do ok 1 km) i silnik się nie nagrzeje to znowu muszę go kręcić jakieś 5 sekund i wtedy zapala. Jeśli po tych przeprawach zapale silnik i pojeżdrze aż się nagrzeje do zapala od strzała. Co z nim może być?
    piotrdan
    Level 19  
    Autoadaptacja to ustawianie się sterownika silnika do prawidłowego spalania mieszanki, jeśli mieszanka mu nie gra to zmienia odpowiednie wartości żeby zrobić dobrą mieszankę. Wartości te zapisuje w pamięci żeby na drugi dzień nie uczyć się tego od nowa. Jeśli jest gaz w aucie nie za mądry to sterownik silnika przestawia sie do gazu i potem jest problem na bęzynce aż znowu się nie nauczy. To jest problem wiekszości zagazowanych samochodów. Tematy poruszane co dziennie i od nowa tłumaczenie.
    Proszę supermoderatora ELEKTRITA żeby gdzieś na forum przykleił jakiś mądry opis autoadaptacji ze wskazaniem dla zagazowanych zanim coś napiszą.
    marbor6109
    Level 11  
    Różnica pomiędzy supermoderatorem a piotrdan polega na tym że on pomaga jak może a ty piotrdan próbujesz się wymądrzać nie pomagając. Bez dokładnej definicji wiem na czym polega ta adaptacja.
    piotrdan
    Level 19  
    Po pierwsze marbor6109 nie strzelałem w Ciebie ale ogólnie w zagazowane auta więc nie musisz się pieklić i się nie wymądrzam :!:
    Poza tym te 5 sekund może być spowodowane właśnie autoadaptacją.
    Gdy silnik sie nagrzeje i sonda tlenu normalnie zacznie pracować wtedy sterownik sie uczy i jak się nauczy to lepiej zapala
    marbor6109
    Level 11  
    Ok THX

Dodano po 9 [minuty]:

a jest jakiś sposób aby pomóc mojemu silniczkowi
    leinadzs
    Level 27  
    Napisz czy po odpaleniu pompa powietrza wtórnego chodzi
    marbor6109
    Level 11  
    wiem że bardo laickie pytanie, ale co to ta pompa i gdzie jej szukać
    leinadzs
    Level 27  
    marbor6109 wrote:
    wiem że bardo laickie pytanie, ale co to ta pompa i gdzie jej szukać

To i dopowiem laicko: takie coś czarnego jak krążek z przodu silnika od strony kierowcy. Słychać ją takim delikatnym świstem zaraz po odpaleniu zimnego silnika
    marbor6109
    Level 11  
    Bardzo mi przykro mi ale niestety nie słyszałem o pompie powietrza, przepływomierz tak, ale go w tym modelu silnika nie ma, a czy ta pompa jest na przewodzie doprowadzającym powietrze do silnika.
    leinadzs
    Level 27  
    marbor6109 wrote:
    Bardzo mi przykro mi ale niestety nie słyszałem o pompie powietrza, przepływomierz tak, ale go w tym modelu silnika nie ma, a czy ta pompa jest na przewodzie doprowadzającym powietrze do silnika.

Nie
    sliver1
    Level 22  
    pompa powietrza wtórnego byla w tych silnikach tylko do liftingu(99r.) - pozniej juz nie montowali
    marbor6109
    Level 11  
    No właśnie czyli musze wrócić do tej autoadaptacji, no chyba że ktoś ma jeszcze jakiś pomysł, jak tak to proszę o pomoc
    Moskit
    Level 20  
    Mam podobny problem. U mnie włącza się pompa powietrza przy zapalaniu i przez chwile pracuje, ale niestety musze chwilke zaczekać, aż silnik się zagrzeje bo innaczej dławi się i nie chce jechać. Jakie wartości ma mieć czujnik temperatury bo chciałbym go sprawdzić miernikiem.