Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Akumulator zelowy - ładowanie

poeta5 29 Nov 2006 14:29 8889 6
    poeta5
    Level 23  
    Jakim napięciem i prądem ładować taki akumulator 12V/6,5Ah, czy ładuje się je ładowarkami impulsowymi? I jeszcze jakie napięcie powinien mieć naładowany akumulator i do jakiego napięcia go rozładowywać. Chcę do niego zrobić jakąś sprytną ładowarkę z rozładowywarką.
  • Helpful post
    MixeRaV
    Level 15  
    Witam
    Zalecany prąd ładowania dla tego typu akumulatorów i tej pojemności nie powinien być większy od 2.1 Amp, natomiast nie należy rozładowywać poniżej 10.8 V. Ładowarki impulsowe jak najbardziej powinny się nadawać. Z doświadczenia proponuję:
    1. Ładowanie takich akumulatorów prądem ok.1 A (im mniejszy prąd ładowania akumulatorów kwasowych/żelowych tym bardziej można cofnąć proces zasiarczenia akumulatora do którego dochodzi podczas całkowitego rozładowania)
    2. Jeśli ten akumulator będzie często ładowany to nie ma potrzeby każdorazowo jego rozładowywania (w przeciwieństwie do akumulatorów NiCd)
    3. Zwykle ładuje się je do nap. 14.6 - 15.0 V (przy podłączonej ładowarce)
    W pełni sprawny akumulator jeśli jest naładowany to przy tym napięciu nie powinien pobierać dużego prądu (m. in. tak można ocenić jego stan)
    poeta5
    Level 23  
    A czy ma ktoś może jakiś schemacik takiej automatycznej ładowarki najlepiej impulsowej?
    Hefajstos
    Level 35  
    Generalnie najlepszą ładowarką dla akumulatora żelowego jest zasilacz stabilozawy z ograniczeniem prądu. Czyli coś jak zasilacz laboratoryjny. Napięcie ustawia się od 13,6V (praca buforowa - ciągle pod zasilaczem) do 14,4V (praca cykliczna - max 24h ładowania). Prąd optymalnie ustawić na 1/5C (czylu w twoim przypadku ok. 1,3...1,4A). Zasilacz na początku ładowania działa wtedy jako stabilizator prądu (działa ogranicznik na 1,4A), potem całość przechodzi na pracę "napięciową". Łączny czas ładowania to 7...8h.

Możesz wykorzystać dowolny zasilacz, także impulsowy. Ja mam np. starą ładowarkę od analogowej komórki (13,9V, 3A - ładuję nią żelówkę 17Ah).

Schemat znajdziesz bez problemu googlem.

--
    pozdrawiam
    Hefi
    -RoMan-
    Level 42  
    Najprostszą ładowarką do akumulatorów żelowych 12V 4-17 Ah jest transformator TS15/29 z dodanym mostkiem prostowniczym.

Rozwiązanie to podpatrzyłem u instalatorów alarmów domowych. Sprawdza się znakomicie jako prosta, bezobsługowa ładowarka - zasilacz buforowy.
    poeta5
    Level 23  
    No takie rozwiązanie to juz sam na nie wpadłem, pytałem jakąś ładowarke impulsowa, ale moim zdaniem to ten transformator przez ciebie podany to za słaby o więkrzym prądzie była mowa...
    -RoMan-
    Level 42  
    Za słaby do czego? Bo do naładowania akumulatora żelowego w zupełności wystarczający. Akumulatory żelowe można ładować prądem w bardzo szerokim zakresie - od grubo poniżej 0.05C do zazwyczaj 0.3C. To jest tylko i wyłącznie kwestia żądanego czasu ładowania a tego nie podałeś. Jak już zostało wcześniej napisane - ładowanie niskim prądem odsiarcza akumulator i zapewnia mu długi zywot.

Ten transformator jest w stanie naładować rozładowany do bezpiecznego napięcia (10.8V) akumulator o pojemności 7Ah w czasie poniżej 12 godzin. Naładuje go do napięcia ok. 13.5-13.8V, co jest napięciem zalecanym do pracy w trybie buforowym. Transformatory te są używane od dawna z powodzeniem w instalacjach alarmowych i zapewniają bezobsługową pracę akumulatora przez lata.

Oczywiście nie należy traktować tego rozwiązania jako jedynie słusznego. Przypominam je jako ciekawostkę - tanie, banalnie proste i skuteczne rozwiązanie.

Przy okazji: elementarna kultura nakazuje pisać zaimki drugiej osoby (Ci, Ciebie, Tobie, Twój, Wasz itd.) z wielkiej litery.