Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie do przetwornicy na uC

Darek Dykowski 29 Nov 2006 15:51 1251 7
    Darek Dykowski
    Level 13  
    Witam,
    Jestem na etapie projektu i konstrukcji przetwornicy impulsowej o cyfrowym sterowaniu. Część przetwornicy już zaprojektowałem i ta część działa. Jej sterowanie cyfrowe jest zaprojektowane lecz na razie teoretycznie.
    Całość opisana jest w wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic595416-0.html
    część cyfrowa jest na stronie trzeciej tego wątku (nie zamieszczam tu by nie zaśmiecać).
    Kilka osób, które sugerują mi pewne rozwiązania na tym forum stwierdziło, że: by najbardziej efektywnie i efektownie sterować tą przetwornicą najlepiej zastosować jakiś uC, lecz jest mały problem - ja uC nie poznałem jeszcze na tyle by móc to zrealizować, więc budowałem na TTL'ach

Piszę z prośbą do Was - czy ktoś ma może jakieś gotowe rozwiązanie takiego sterowania na jakimś uC? Lub jest ktoś, kto podjąłby się zbudowania takiego układu?
    Z góry dzięki
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    Father
    Level 26  
    Opisz jak ma funkcjonować takie sterowanie, czy tylko regulacja napięcia wyjściowego, czy także jego pomiar, bo w procesorku można sporo rzeczy upchnąć... i zobaczymy co się da zrobić...
    Darek Dykowski
    Level 13  
    Witam,
    Idealnie byłoby, gdyby można było regulować zgrubnie np co 1-2V i precyzyjnie co np 50-100mV w obu kierunkach.
    Pomiar napięcia ustawionego na wyświetlaczu LED lub LCD jakimś tanim i prostym.
    Dodatkowo zmiana rezystancji do ograniczenia prądowego (wyświetlanie ograniczenia), coś na zasadzie poniższego schematu:

Z GóRY DZIęKI!

Sterowanie do przetwornicy na uC
    hunterhouse
    Level 26  
    ten schemacik co podałeś jest dobry. ograniczenia prądowe na rezystorach, z tym że trzeba by je tak dobrac aby szło załączać kilka na raz i uzyskać cos w rodzaju przetwornika C/Rezystancja

a w sprzęzeniu dobry by był potencjometr cyfrowy z tym ze on niebędzie zadowolony z napięcia powyżej 5V :( ja kiedyś coś takiego robiłem i dałem dzielnik z rezystora i tranzystora i dodatkowy wzmacniacz (błedu) operacyjny który sterował tym tranzystorem i zmieniał sprzezenie zwrotne.
    a sterowałęm to przetwornikem z PWMa na drógie wejście operacyjnego.
    nawet działało z tym że przy wiekszych prądach napięcie troszke pływało bo gdziec tam dałem kondensator w sprzezeniu operacyjnego
    Darek Dykowski
    Level 13  
    Słuchajcie - zamieszczam poniższy schemat - najbardziej zależy mi na tej części zaznaczonej czerwoną krechą - czy można ją zastąpić jakimś prostym układem z uC z tymi dodatkowymi opcjami o których pisałem wyżej.
  • Helpful post
    hunterhouse
    Level 26  
    oczywiście ze mozna. wystarczy np ATmega8, rezystor 10kOhm i kondensator 10uF oraz 4 swicze.

do tego 10 linijek kodu w bascomie i chodzi pięknie.

z wyjscia PWM dajesz filtr RC i z kondensatora na tym filtrze masz napięcie 0-5V które mozesz podac na ten wzmacniacz operacyjny.

PWM jest 10 bitowy wiec masz rozdzielczość 5V/1024=4,88mV
    to należy pomnożyć razy wzmocnienia i masz napięcie na wyjsciu.

dodatkowo można dodać LCD i podpiąc do atmegi i będzie pokazywać wartość na LCD.

całość jest prosta jak barszcz.
    Darek Dykowski
    Level 13  
    Czy w takim razie byłbyś w stanie to dla mnie zrobić? Pamietając o sterowaniu wydajnością prądową oraz przyjaznym dla uzytkownika ustawianiem Uwy?
  • Helpful post
    hunterhouse
    Level 26  
    schemacik coś takiego ale to tylko do sterowania napięceim.
    programik jest naprawde prosty, spróbuj coś sam napisać albo poszukaj na forum, jak niebędziesz dawał rady to coś pomogę, teraz niemam czasu :(

PWM ustaw na maksymalną czestotliowść, włącz rezystory podciagajce do swiczy, reszta chyba jasna.

pozdrawiam