Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2xGDN 25/60 subwoofer? Czy po regeneracji będą nadawały się na subwoofer?

bobaskgb 29 Lis 2006 18:03 5243 47
  • #1 29 Lis 2006 18:03
    bobaskgb
    Poziom 15  

Witam posiadam dwa glosniczki takie jak w temacie z tym ze do regeneracja sa gorne zawieszenia ... czy po regeneracji beda nadawaly sie na subwoofer i otrzymam dzieki nim dosc dobry efekt ? Jesli tak to w jaka, jesli chodzi o litraz i strojenie obudowe proponujecie je wsadzic ( dwa w jedna obudowe)

0 29
  • #3 30 Lis 2006 12:15
    bobaskgb
    Poziom 15  

Obudowe juz wstepnie zaprojektowalem
    litraz 110
    strojenie 45
    SPL przy 40 Hz ok 87 db
    SPl przy 45 Hz ok 90 db
    Max SPL 94,5 db przy 84 hz
    Opoznienia od 30 do 50 Hz ok 10 ms pzniej drastycznie spadaja do 0,8 przy 150 Hz . Czy takie parametry beda ok ? Wykresy spl i group delay zamiescilem ponizej.

0
  • Pomocny post
    #4 30 Lis 2006 15:32
    Caleb_
    Poziom 33  

daj 130 litry - ciut nizsze zejscie uzyskasz, a opoznienia i tak beda znakomite (w praktyce). Zreszta i tak litraz ci delikatnie spadnie po wlozeniu glosnikow, tunelu BR jak i wzmocnien. Mozesz tez ciut zmniejszyc strojenie, aby uzyskac nizsze zejscie.

0
  • #5 30 Lis 2006 18:38
    bobaskgb
    Poziom 15  

Zmiane litrazu ze wzgledu na kosze glosnikow bass reflexy i wzmocnienia wzialem pod uwage obmyslajac obudowe i 110 litrow zaplanowalem po odjeciu tych rzeczy czyli kolo 116 razem z nimi> Jednak dzieki za podpowiedz zmienilem litraz na 124 litry po odjeciu a strojenie na 40 hz . Martwia mnei jedynie dosc wysokie opoznienie w okoicy 35 Hz wynoszace ponad 12 ms. Ponizej znowu zamieszczam wykresy spl i group delay. Jeszcze mam jedno pytanie w obudowie beda dwa glosniki calosc bedzie napedzana wzmakiem 2 kanalowym nie zmostkowany wysterowanym wyjsciem na subwoofer z komputera czy podlaczenei jednego glosnika pod jeden kanal a drugiego pod drugi moze miec jakies negatywne skutki ?

0
  • #6 30 Lis 2006 19:53
    Caleb_
    Poziom 33  

zmniejszyc litraz mozna bez problemu, gorzej ze zwiekszaniem - wyjdz z takiego zalozenia... a wyjscie z komputera na subwoofer ma dostatecznie niskie ciecie? Jesli tak to nie widze przeciwwskazan (bas jest identyczny w obydwu kanalach).

0
  • #7 30 Lis 2006 20:03
    bobaskgb
    Poziom 15  

Z tym ze zmniejszyc litraz zawsze mozna masz swieta racje :) dlatego robie wieksza niz mialem poczatkowo zrobic . A kozystam ze sterownikow kx i dowolnie moge sobie ustawic ciecie wyjscia na subwoofer. Wiec jesli tak mowisz zostalo mi tylko zregenerowac glosniki ( zawieszenia gorne i kopolki zamowilem juz na www.pabel.pl ) kupic plyte i poskladac wszystko w calosc no i zaczac sluchac .

0
  • #8 30 Lis 2006 20:27
    Caleb_
    Poziom 33  

w kxach polecam szeregowe polaczenie dwoch lowpass filter, dobroc ustawic na 0.7, a ciecie no to w zaleznosci od przodow (najczesciej w granicach 40-60).

0
  • #9 30 Lis 2006 20:56
    bobaskgb
    Poziom 15  

Caleb_ moglbys jasniej ? bo nei bardzo rozumiem co masz na mysli mowiac o szeregowym polaczeniu filtrow lowpass w kaxach?

0
  • #11 30 Lis 2006 21:34
    bobaskgb
    Poziom 15  

Wyjasnil i to duzo ...zadzwiwia mnie mala ilosc wtyczek na Twoim screenshocie ;)

0
  • #12 30 Lis 2006 23:45
    Caleb_
    Poziom 33  

do komputera mam podpieta jakas chinska "miniwieze" i korektorem leciutko poprawiam pasmo - obnizam 4khz i wyzszy bas i gore jak sie da wyrownuje, tj stopniowo wiecej 8khz i najwiecej 16khz, tak zeby "glosniki" jak najmniej kluly w uszy. pierwsze src to dzwiek z komputera, a drugie to wejscie (mikrofon). k1lt to "hub", na ktorym wyjsciu/wejsciu co sie ma znalezc.
    po co mi w takim razie wiecej wtyczek?

0
  • #13 01 Gru 2006 07:11
    bobaskgb
    Poziom 15  

A moje wtyczki wygaldaaj tak. Do komputera mam podlaczone
    Przod: diora ws 442 + altony delikatnie przerobione ( wymienione gdn 25-60 na gdn 27- 150 stx
    Tyl wieza technics sc-ec 500

calosc odpalona jako ssystem surround 4+1 ( stad wtyczka surrounder + ) ustawilem tam ciecie subwoofera na okolo 35 Hz zeby niei przemeczac kolumn przednich a roznicy w dzwiekunei slychac
    Stx sa niej efektywne niz reszta glosniczkow w altonach wiec uzylem wtyczki timbre do podbicia basow o okolo 5 db
    stereo chorous delikatnie ppoprawil mi efekt przy suurround a reszta wtyczek to chyba standard przy 4 glosnikach albo sie myle.

0
  • Pomocny post
    #14 01 Gru 2006 09:04
    Tremolo
    Poziom 43  

Jak wyście to zrobili, że małe głośniczki zajęły wam 20 litrów? + BR. Przy tak wielkiej Tam wychodzą krótkie BR przy takim strojeniu na wielkiej skrzyni 130 litrów. Najlepiej nie odliczac litrazu przy tak wielkich skrzyniach, bo potem sie robi za długie BR.

Co do STX lepsze byłoby wieksze tłumienie wysokoonowych i średniotonowych iz podbijanie czegokolwiek.

Po za tym muzykę słucha się w oryginale, chorus jak każdy efekt zawęża pasmo.

0
  • Pomocny post
    #15 01 Gru 2006 12:27
    Caleb_
    Poziom 33  

Tremolo: wzmocneinai jednak moga zabrac wiecej litrazu, a poza tym wyjdz z zalozenia ze za duza obudowe latwo zmniejszyc kolejnymi wzmocnieniami (ktorych nigdy za wiele), a za malej juz nie powiekszysz tak latwo...

co do kx: wywal chorusa tak jak pisal tremolo. Trimble tez wywal (przez niego robi ci sie przester). Rezystorami wycisz sredniotonowego i wysokotonowego, albo daj najpierw St Vol i przycisz tak na 40% a za nim EQ Peaking: Freq. na 30, Width. gdzies ponizej 0.7, Gain +10dB. Jesli by bylo zle to podwyzsz Freq. Na koncu oprocz podlaczenia do epiloga dodaj rownolegle Peak. Zobacz czy jesli gra muzyka to nie jest przekroczona wartosc 0dB (jesli tak to wycisz jeszcze St Vol). Tak w ogole to polecam przejscie z epilogow i xroutow na ProFX... Src tyle ile zrodel dzwieku przestrzennego + wejscie mikrofonowe. Dodaj jeszcze k1lt i go ustaw "analog first". Standardowo w src:

WaveOut Left and Right are at FXBus0 and FXBus1.
    MIDI Synth Out Left and Right are at FXBus02 and FXBus03.
    Surround (AC3) and DirectSound 3-D streams are located at FXBusses04 to 09.

0
  • #16 01 Gru 2006 15:05
    bobaskgb
    Poziom 15  

Tremolo chyba zle zrozumiales poczatkowo mialem robic skrzynej 110 litrow a to ze zmienilem na ok 124 nie wize sie z tym, ze doszedlem do wniosku ze glosniczki i bass reflexy zajma mi az 14 litrow tylko wychodzi troche nizsze zejscie. Z tego powodu zwiekszylem obudowe. A ustawienei i wtyczki w kxach zmienilem i rzeczywiscie jest duzo lepiej :D dziekuje wam .

0
  • #17 02 Gru 2006 01:05
    coin
    Poziom 11  

Witam ponownie troche poczytałem i pomyślałem i wymiśliłem coś takiego:
    2xGDN 25/60 Tonsila
    Wys=70cm
    Szer=30cm
    Głęb=66cm
    V=138l (z tego BR zajmuja 10l)

BRx4 d=5cm l=30cm

Czy tai litraż wystarczy? I ogólnie rozmieszczenie glośników i BR czy jest w miarę poprawne?
    Proszę o sugestię-głównie chodzi mi tu o techniczne aspekty choć wszelkie sugestie na temat estetyki mile widziane.

0
  • #18 02 Gru 2006 01:15
    Caleb_
    Poziom 33  

a nieladniej by wygladaly dwa BR fi=10cm dlugie na okolo 10-15cm? Takie male nie wygladaja tak "rasowo" ;). Proponuje jako, ze dwa glosniki beda zrobic przednia scianke sklejona z dwoch "normalnych", np dwie 18mm=36mm. Sam takie cos praktykuje i polecam - duzo mniej scianka drga. Poza tym wszystko bez najmniejszych zastrzezen. Pamietaj o duzej ilosci wzmocnien, bo przy dwoch glosnikach w srodku obudowy bedzie panowala "mila atmosfera" ;). Zycze powodzenia i zadowolenia po wybudowaniu "domka" dla glosnikow

0
  • #19 02 Gru 2006 01:53
    coin
    Poziom 11  

a jeszcze mam takie pytanie techniczne: czy podczas projektowania mam brac pod uwagę obj. wygłuszenia? Tzn mam ją odliczyć tak samo jak wzmocnienia i BR? i czy umiejscowienie BR i glosnikow na jednej scianie to optymalne rozwiazanie czy lepiej np BR wyciąć na ścianie np. przeciwległej do głośników ?

0
  • #20 02 Gru 2006 11:14
    Tremolo
    Poziom 43  

Przeciez to podstawy. Wygłuszenie Przy dobrych wzmocnieniach ciężkiej obudowie w ogóle jest niepotrzebne w przypadku BR. Można dać trochę na tyle i górze. Wygłuszenie nieścićnięte luźno upakowane zwiększa obudowę a nie zmniejsza. gdyż zmniejsza prędkość dźwięku, zatem kolumna dla fali dźwiekowej wydaje się dłuższa. Są to oczywiście wielkości procentowo małe 1%, 2%...

Zrób tak jak jest. BR może byc do podłogi do tyłu z boku. Ale jak można dać z przodu to czemu nie. Możesz zrobić trumne w stylu oba głośniki do podłogi na kolcach a BR z przodu jeden powiedzmy 14 cm. BR z tylu stosuje się żeby można było regulować oddaleniem od ściany nieco dolne pasmo tak się robi, żeby choć troszkę przedłużyć charakterystykę częstotliwościową "małej" kolumny poniżej 50Hz. Tu masz wielki kloc... Wiec moga być z przodu. ja bym jednak wolał sobie zrobić dwa subwoofery. Takie przypominające budowa klocek. Szłoby jeden na drugim podstawić, jeden i drugi pod kolumnami.

0
  • #21 02 Gru 2006 15:08
    Caleb_
    Poziom 33  

po zastosowaniu wytlumienia spadnie efektywnosc dzialania BR. Wytlumialbym subwoofer tylko wtedy gdybym aplikowal w BR glosnik parametrami przeznaczony do zamknietej (np arn-226-07). Tak to lepszy efekt uzyskasz bez jakiegokolwiek wytlumienia.

0
  • #22 02 Gru 2006 17:20
    bobaskgb
    Poziom 15  

A teraz mam podstawowo pytanie ktore mnei zawsze zastanawialo jesli w obliczeniach wyszlo ze aby zestrois skrzynie dajmy na to na 40 hz musze wsadzic basreflex o dlugosci 15 cm to 15 nie liczac tego co siedzi w plycie ( np 18 mm wiorowka) czy 15 razem z tym co w plycie .

0
  • #23 02 Gru 2006 19:10
    Caleb_
    Poziom 33  

teoretycznie z tym co siedzi w plycie. w praktyce wyliczenia w winisd nie maja pokrycia zbyt dokladnego w praktyce. po zastosowaniu jakiegos bassreflexu warto sprawdzic strojenie uzywajac generatora sinusoidy i badac przy ktorej czestotliwosci z zakresu 60-30 membrana sie bedzie najmniej wychylala - na ta czestotliwosc mamy strojona obudowe.

0
  • #24 02 Gru 2006 19:31
    pierzuns
    Poziom 11  

Mam prosbe do was moglibyscie wyliczyc mi obudowe do jednego gdn 25/60 i jaki ma byc br. Słucham hip hopu wiec bas jest soczysty Obudowe chciałbym miec jaknajbardziej prosta bez wydziwnien scianki prostopadłe. Próbowałem wyliczac korzystałem z instrukcji innych ale wychodziły mi astronomiczne pojemnosci a wymiary obudowy takie ze byłoby tam ok 3l
    Z góry dziekuje pierzuns(malpa)wp.pl

0
  • #27 03 Gru 2006 22:04
    pierzuns
    Poziom 11  

Dzieki Coin jak da sie przyznac jakies punkty w podziece to powiedz jak to ci dam ale prosiłbym innych o skomętowanie tej obudowy innych nie to zebym nie wierzył w twoje umiejetnosci ale moze ktos ma jakies doswiadcznia z tym głosnikiem dodam ze ma byc to aktywny wiec toche miejsca zajmie mi miejsca dodatkowo wzmacniacz i filtr aktywny dolnoprzepustowy

0
  • #28 03 Gru 2006 23:01
    bobaskgb
    Poziom 15  

Obudowa jest prawie identyczna z ta co ja robie identyczna biorac pod uwage ze o polowe mniejsza, jeden glosnik , i jeden port bassreflex a jesli chodzi o charakterystyke to oprocz tego ze wychodzi 3db mniej ( ze wzgledu na mniejsza powierzchnie membran ) to wszystko jest identyczne opoznienia itd wiec uwazam ze jesli cala reszta wypowiedziala sie w miare pozytywnie na temat mojego projektu to bede miali to samo zdanie na temat twojego. A jesli chodzi o to ze ma bbyc to sub aktywny to juz sam musisz obliczyc ile Ci zajmie wzmacniacz i zwrotnica i zrobic odpowiedni wieksza obudowe tego juz Ci nikt nie powie gdyz wzmacniacze sa wieksze mniejsze itd wiec kazdy zajmuje mniej lub wiecej miejsca i najlepiej bedzie jesli zakupisz juz wzmacniacz i zorientujesz sie ile litrow Ci zabiera i wtedy zaczniesz skladac subwoofer.

0
  • #29 03 Gru 2006 23:45
    coin
    Poziom 11  

Cytat:
    nie to zebym nie wierzył w twoje umiejetnosci ale moze ktos ma jakies doswiadcznia

ale ja sie nie kryje z tym ze nie mam zbytnio doswiadczenia praktycznego w tym temacie :D
    Dlatego też zależy mi na wszelkich komentarzach.

Po obliczeniu skrzyni na 2GDNy wyszly mi kosmiczne gabaryty w takim układzie jak chcialem czyli 2 glosniki z przodu jeden nad drugim (jest wyzej pokazana) dlatego teraz powaznie zastanawiam sie nad zrobieniem 2 mniejszych tak jak zasugerował mi @Tremolo.
    Teraz cały czas sobie siedze rysuje i licze rozne warianty i patrze jak to bedzie wygladolo po złozeniu :)

P.S. Zmienilem rys w poprzednim poscie (dodałem głosnik)
    @pierzuns
    jak chcesz zmiescic wszystko w obudowie to dodaj zapobiegawczo 5cm do ktorejs z krawedzi i bedziesz mial wtedy 72litry :)

0
  • #30 03 Gru 2006 23:47
    gremlin4
    Poziom 10  

Witam.

Ja również zastanawiałem się nad wykorzystaniem głośników GDN 25/60 w subie ale wraz z głośnikami pasywnymi, tak jak mialo to miejsce w kolumnach tonsila (dokładny model kolumn podam jutro i wrzuce fotki bo dziś za późno ;) ), w owym modelu kolumn zamiast bass reflexu były zastosowane głośniki pasywne z identyczną membraną jak w aktywnych. Może warto zastosować obudowe dwa razy większą (bo kolega mówi o dwóch głośnikach) plus bass reflexy o powerzchni równej sumie pow. głośników pasywnych, w końcu jest to fabryzne strojenie dla tych głóśników.

0