Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sposób na pomiar długości fali

bolek 29 Lis 2006 18:31 5318 11
  • #1 29 Lis 2006 18:31
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

jest jakaś pewna metoda?. Myślałem żeby puścić na pryzmat dwie wiązki o znanej długości i jedną, którą chce zbadać. Można by było potem pomierzyć na ekranie odległości i wyliczyć mniej wiecej "tą" trzecią.
    trochę to nie praktyczne, dużo kombinowania.
    W szkole uczyli jeszcze jakiegoś ciekawego sposobu?

0 11
  • #2 29 Lis 2006 22:06
    me_super
    Poziom 29  

bolek napisał:
    W szkole uczyli jeszcze jakiegoś ciekawego sposobu?

Siatka dyfrakcyjna, tylko musisz znać stałą siatki. Ale siatkę można samemu zrobić. Wszystko zależy, z jaką dokładnością chcesz znać długość fali.
    Do pryzmatu chyba potrzebujesz co najmniej trzy znane długości, bo
    dα/dλ = dn/d λ * δ, gdzie δ-jakiś kąt w pryzmacie, α-kąt ugięcia; jak się popatrzy na formułę Sellmeiera to widać, że n(λ) nie zależy w prosty sposób od λ więc zależność kąta od długości dali nie będzie prostą funkcją liniową typu Ax+B.

0
  • #3 30 Lis 2006 20:11
    bolek

hmm z tą siatką to by mogło być dobre. Mam jakąś siateczke, która rozbija wiązke na kilka bocznych punktów. Znająć długosć fali można by było wyznaczyć tą "stałą"?

0
  • #4 01 Gru 2006 19:56
    me_super
    Poziom 29  

bolek napisał:
    hmm z tą siatką to by mogło być dobre. Mam jakąś siateczke, która rozbija wiązke na kilka bocznych punktów. Znająć długosć fali można by było wyznaczyć tą "stałą"?

Tak, jak najbardziej. Wzór masz na Wikipedii, pod hasłem "siatka dyfrakcyjna". Ważna jest wielkość tej stałej, powinno być kilkaset linii/mm, wtedy ugięcie jest większe. Pamiętaj o jednostkach, nie należy się mylić w nm (dł. fali) i mm (stała siatki) :-) Jak zrobisz jakieś pomiary to wrzuć na elektrodę :-)

0
  • #5 01 Gru 2006 21:26
    bolek

jakoś tego nie "czuje"
    Mówisz o przekształceniu tego wzoru, tak?
    dsin(αn) = nλ

gdzie:

λ - długość fali

d - stała siatki

n - rząd ugięcia

0
  • #6 02 Gru 2006 00:21
    me_super
    Poziom 29  

bolek napisał:
    jakoś tego nie "czuje"
    Mówisz o przekształceniu tego wzoru, tak?
    dsin(αn) = nλ

gdzie:

λ - długość fali

d - stała siatki

n - rząd ugięcia

Tak, to wszystko czego potrzebujesz.

d = nλ/sin(α)

sin(α) wyznaczasz znając odległość od ściany/ekranu. Spodziewałbym się, że fabryczna siatka dyfrakcyjna ma d okrągłej wartości: 600, 1000 itp.
    Dla pewności możesz policzyć d z dla rzędu n=1, n=2 itp a następnie wyliczyć średnią, to trochę poprawi wynik.

0
  • #7 02 Gru 2006 17:40
    miszkoo
    Poziom 28  

tak troche odchodząc od tematu nie wiem czy takiej siadki nie ma w kineskopie bądź wyświetlaczu LCD wiem że jak coś tata rozwalał to mi pokazywał coś takiego że właśnie świtło rozbijało

0
  • #8 02 Gru 2006 18:02
    bolek

LCD posiada filtry polaryzujące. Nie wiem co jest w kineskopie.
    Ok Me_super, pobawie się z siatką jak dostane jakiegoś zielonego DPSSa- w nich długość fali jest pewna.

0
  • #9 02 Gru 2006 21:13
    Snikers
    Poziom 24  

w kieneskopie (kolorowym) siatka jest, ale to blacha z trawionymi otworami i spelnia zupelnie inne zadanie... ale to OT

ciekawe pomysly sa. rozumie, bolek ze mierzysz monochromatyczne swiatlo jakies

0
  • #10 02 Gru 2006 21:25
    bolek

Tak
    Z czysto ciekaweskiego powodu chcę zmierzyć długość fali pewnej diody laserowej, potem zobacze ile prawdy napisali w PDFie

0
  • #12 03 Gru 2006 15:11
    me_super
    Poziom 29  

bolek napisał:
    Tak
    Z czysto ciekaweskiego powodu chcę zmierzyć długość fali pewnej diody laserowej, potem zobacze ile prawdy napisali w PDFie

Tą metodą na pewno nie uzyskasz większej dokładności niż sprzęt którym dysponuje producent tej diody.

0
  Szukaj w 5mln produktów