Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD Pioneer DVR-510 - problem z zasilaczem

29 Lis 2006 18:59 2095 8
  • Poziom 27  
    Witam!
    Męcze się od jakiegoś czasu z odtwarzaczem dvd - Pionieer DVR-510, ale model w tym momencie jest malo istotny.
    Stanąlem na tym, że wymienilem wszystkie uszkodzone elementy (dwuktotnie przejrzalem caly zasilacz, a przetwornice Bóg wie ile razy ;)).
    Teraz nie mogę "za chiny" odpalic samej przetwornicy i tu pytanie - jak na "sucho" odpalić w/w przetwornice? Chodzi mi np czy mogę podlączyć żarówkę (jak?) tak jak w TV?
    Dodam, że wymienilem wszystkie uszkodzone poza jednym, którego nigdzie nie mogę dostać - IC403(TP67??S), jest to dioda porównująca napięcia (chyba, dokładnie tego nie wiem). Nie wiem też jak ją zastąpić?
    - Q1 to typowy mosfet-04N60, który teraz po wymianie na nowy pali się zaraz po podaniu napięcia zasilającego, co powoduje uszkodzonienie bezpiecznika sieciowego.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Za IC403 można spróbować podstawić TL431. Uruchomienie ze sztucznym obciążeniem nie będzie łatwe ponieważ, ważnym jest natomiast aby w miejsce bezpiecznika sieciowego właczyć żarówkę, która zabezpieczy MOSFET Q1 przed kolejnym uszkodzeniem. Moc żarówki trzeba dobrać (40-60W a może i więcej). Po stronie wtórnej trzeba obciążyć przynajmniej jedną z gałęzi zasilających, które pracują w trybie STANDBY, bo cała reszta jest załączana transoptorem PC3.
  • Poziom 27  
    niestety, podpiąłem żarówkę(60W) w miejsce bezpiecznika oraz wstawiłem KIA431A w miejsce IC403, wszystko zadziałało jakieś 3s - bo na tyle podpiąłem przez chwile npięcie i niby ok, przetwornica wystartowała, ale przy drugiej próbie nieco dłuższej (8s) mosfet poleciał, po stronie wtórnej odpiąłem tylko jedno gałąź z najwyższym napięciem 37V :(
    spróbuje jeszcze podstawić większego mosfeta, bo ten był 4A
    ale może jeszcze ktoś coś mi doradzi?
    Dobrze jest zaobserwować jak zachowuje się żarówka. W momencie włączenia do sieci powinna rozbłysnąć (mała rezystancja żarnika) a następnie przygasnąć; w przypadku zwarcia MOSFET-a świeci się normalną jasnością.
  • Poziom 27  
    dokładnie tak było w momencie podłączenia delikatnie zabłysnęła, potem przygasła i świeciła tak jakieś 8s i mosfet dostał zwarcia i rozbłysła do rzeczywistej jasności, ale co jeszcze mogę zaobserwować?
    Zachowanie żarówki wskazuje, że przetwornica pracuje chociaż warunki pracy mogą odbiegać od dopuszczalnych. Uszkodzenie MOSFET-a może sugerować, że przetwornica jest przeciążona bądź też nie działa pętla regulacyjna sprzężenia zwrotnego. Może uda się, w ciagu tych kilku sekund pracy, zmierzyć jedno z napięć po stronie wtórnej i ocenić czy nie jest zawyżone lub zaniżone.
  • Poziom 27  
    oldboy napisał:
    bądź też nie działa pętla regulacyjna sprzężenia zwrotnego. Może uda się, w ciagu tych kilku sekund pracy, zmierzyć jedno z napięć po stronie wtórnej i ocenić czy nie jest zawyżone lub zaniżone.

niestety napięcia nie dam rady zmierzyć 8s to dla mnie za mało :(
    może jeszcze wytłumaczysz mi o co dokładnie chodzi z tą pętlą i jak ją rozszyfrować na schemacie
    Shel napisał:
    o co dokładnie chodzi z tą pętlą i jak ją rozszyfrować na schemacie

Pętla regulacyjna obejmuje:
    - po stronie wtórnej: R401, PC1, IC403 i gałąź równoległa R403, VR401 i R404
    - po stronie pierwotnej: PC1 do sterowania bramki MOSFET-a włacznie.
    Pętla stabilizuje wartości napięć wtórnych, w przypadku ich zmiany (wzrost lub obniżenie) zmienia odpowiednio wysterowanie bramki MOSFET-a Q1 tak, aby tym zmianom przeciwdziałać. Punkt pracy pętli jest ustawiany potencjometrem montażowym VR401.
  • Poziom 27  
    po długich bojach przetwornica ruszyła, ale teraz mam kolejny problem, tzn. problem tkwi w ustaleniu wartości D402, ponieważ nie mam pojęcia jaką wartość posiada? jest nieco większa od standardowej, a przy okazji uszkadza się D701, wszystko w 6V :(
    załączam foto