Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVD Pioneer DVR-510 - problem z zasilaczem

29 Lis 2006 18:59 2095 8
 • Poziom 27  
  Witam!
  Męcze się od jakiegoś czasu z odtwarzaczem dvd - Pionieer DVR-510, ale model w tym momencie jest malo istotny.
  Stanąlem na tym, że wymienilem wszystkie uszkodzone elementy (dwuktotnie przejrzalem caly zasilacz, a przetwornice Bóg wie ile razy ;)).
  Teraz nie mogę "za chiny" odpalic samej przetwornicy i tu pytanie - jak na "sucho" odpalić w/w przetwornice? Chodzi mi np czy mogę podlączyć żarówkę (jak?) tak jak w TV?
  Dodam, że wymienilem wszystkie uszkodzone poza jednym, którego nigdzie nie mogę dostać - IC403(TP67??S), jest to dioda porównująca napięcia (chyba, dokładnie tego nie wiem). Nie wiem też jak ją zastąpić?
  - Q1 to typowy mosfet-04N60, który teraz po wymianie na nowy pali się zaraz po podaniu napięcia zasilającego, co powoduje uszkodzonienie bezpiecznika sieciowego.
  DVD Pioneer DVR-510 - problem z zasilaczem
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Za IC403 można spróbować podstawić TL431. Uruchomienie ze sztucznym obciążeniem nie będzie łatwe ponieważ, ważnym jest natomiast aby w miejsce bezpiecznika sieciowego właczyć żarówkę, która zabezpieczy MOSFET Q1 przed kolejnym uszkodzeniem. Moc żarówki trzeba dobrać (40-60W a może i więcej). Po stronie wtórnej trzeba obciążyć przynajmniej jedną z gałęzi zasilających, które pracują w trybie STANDBY, bo cała reszta jest załączana transoptorem PC3.
 • Poziom 27  
  niestety, podpiąłem żarówkę(60W) w miejsce bezpiecznika oraz wstawiłem KIA431A w miejsce IC403, wszystko zadziałało jakieś 3s - bo na tyle podpiąłem przez chwile npięcie i niby ok, przetwornica wystartowała, ale przy drugiej próbie nieco dłuższej (8s) mosfet poleciał, po stronie wtórnej odpiąłem tylko jedno gałąź z najwyższym napięciem 37V :(
  spróbuje jeszcze podstawić większego mosfeta, bo ten był 4A
  ale może jeszcze ktoś coś mi doradzi?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Dobrze jest zaobserwować jak zachowuje się żarówka. W momencie włączenia do sieci powinna rozbłysnąć (mała rezystancja żarnika) a następnie przygasnąć; w przypadku zwarcia MOSFET-a świeci się normalną jasnością.
 • Poziom 27  
  dokładnie tak było w momencie podłączenia delikatnie zabłysnęła, potem przygasła i świeciła tak jakieś 8s i mosfet dostał zwarcia i rozbłysła do rzeczywistej jasności, ale co jeszcze mogę zaobserwować?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Zachowanie żarówki wskazuje, że przetwornica pracuje chociaż warunki pracy mogą odbiegać od dopuszczalnych. Uszkodzenie MOSFET-a może sugerować, że przetwornica jest przeciążona bądź też nie działa pętla regulacyjna sprzężenia zwrotnego. Może uda się, w ciagu tych kilku sekund pracy, zmierzyć jedno z napięć po stronie wtórnej i ocenić czy nie jest zawyżone lub zaniżone.
 • Poziom 27  
  oldboy napisał:
  bądź też nie działa pętla regulacyjna sprzężenia zwrotnego. Może uda się, w ciagu tych kilku sekund pracy, zmierzyć jedno z napięć po stronie wtórnej i ocenić czy nie jest zawyżone lub zaniżone.

  niestety napięcia nie dam rady zmierzyć 8s to dla mnie za mało :(
  może jeszcze wytłumaczysz mi o co dokładnie chodzi z tą pętlą i jak ją rozszyfrować na schemacie
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Shel napisał:
  o co dokładnie chodzi z tą pętlą i jak ją rozszyfrować na schemacie

  Pętla regulacyjna obejmuje:
  - po stronie wtórnej: R401, PC1, IC403 i gałąź równoległa R403, VR401 i R404
  - po stronie pierwotnej: PC1 do sterowania bramki MOSFET-a włacznie.
  Pętla stabilizuje wartości napięć wtórnych, w przypadku ich zmiany (wzrost lub obniżenie) zmienia odpowiednio wysterowanie bramki MOSFET-a Q1 tak, aby tym zmianom przeciwdziałać. Punkt pracy pętli jest ustawiany potencjometrem montażowym VR401.
 • Poziom 27  
  po długich bojach przetwornica ruszyła, ale teraz mam kolejny problem, tzn. problem tkwi w ustaleniu wartości D402, ponieważ nie mam pojęcia jaką wartość posiada? jest nieco większa od standardowej, a przy okazji uszkadza się D701, wszystko w 6V :(
  załączam foto
  DVD Pioneer DVR-510 - problem z zasilaczem
  DVD Pioneer DVR-510 - problem z zasilaczem