Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz gitarowy małej mocy.

prezes_aps 30 Lis 2006 16:41 5225 17
  • Wzmacniacz gitarowy małej mocy.

Witam wszystkich! Chciałbym Wam przedstawić mój pierwszy, konkretny "wynalazek". Jest nim Wzmacniacz gitarowy 5W, idealny do prób domowych. Muszę stwierdzić, że zostałem mile zaskoczony. Brzmienie jest wyśmienite, a i dosyć głośne jest to maleństwo. Obudowę wykonałem po tunerze Unitry T9015. Zaszpachlowałem niepotrzebne otwory i wywierciłem nowe, potem pomalowałem farbą antykorozyjną i okleiłem okleiną drewnopodobną. W przedwzmacniaczu działa lampa ECC83, natomiast całość wzmacniana jest przez pentodę mocy EL84. Transformator głośnikowy to TG5-53 ze starego telewizora lampowego. Trafo zasilające to typowe dla wzmacniaczy lampowych TSTL 40VA. Obejmy do kondensatorów zrobione przeze mnie z aluminiowej listwy służącej do mocowania przewodów WN na linkach. Wszystko jest na zdjęciach. Przepraszam za ich jakość, ale nie mam aparatu cyfrowego, prócz tego w telefonie. Nie widać tego na zdjęciach, ale spod kondensatorów zasilacza "wychyla" się niebieskie, delikatne światło...to dioda LED zainstalowana w środku. W przyszłości zmienię gałki od potencjometrów na inne, może metalowe, do całości zrobię też odpowiednią zabudowę jak to przy "lampowcach" Marshall'a. Pomysł na zrobienie wzmacniacza zaczerpnąłem z tej strony http://www.republika.pl/audioton/gitarowiec.html
    Postaram się o lepsze zdjęcia i o próbki dźwiękowe. Nie słychać żadnego brumu itp bo udało mi się dobrze poprowadzić masę. Do wzmacniacza podłączony jest (czego nie widać na zdjęciu) głośnik Celestion z kolumny gitarowej, którą też kiedyś zrobiłem. Z góry dziękuję za wszelkie opinie. Pozdrawiam!!!
    P.S. Na zdjęciu widać dziwne zjawisko optyczne...Kondensatory są jakby krzywe i pochylone. W rzeczywistości tego nie ma!

Moderowany przez tremolo:

Można było wstawić mniejsze zdjęcie! 3molo. Post raportowany osobiscie rpzez obserwatora strony, pamietaj ze to co tutaj jako przerośnięte zdjęcie widać na głównej stronie. No i trochę ja rozciągło na boki. Zmniejszono z rozmiaru 1024x768 na 640x480 -> poprawiono ostrość.

Załączniki:

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    prezes_aps
    Poziom 11  
    prezes_aps napisał 70 postów o ocenie 1, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście nieważne. Jest z nami od 2006 roku.
    Paweł007
    Poziom 22  
    Witam.

Zmiejsz wszystkie fotki zeby niepobieralo punktów i to pierwsze zdjęcie też zmniejsz bo niema jak obejrzeć takich rozmiarów.

Dodano po 1 [minuty]:

REMIX1 a ty to co posty nabijasz czy jaja sobie robisz co twój post wnosi do tematu co??? bo chyba nic więc poco takie coś wogóle pisać!?
    Tremolo
    Poziom 43  
    Zdjęcie bylo przerośnięte. Sam je musiałem zmniejszyć. Niestety nie pamiętaja, ze ktoś ma jeszcze ekran 12" i 32MB pamięci na przykład w laptopie i raczej sobie tego nie poogląda.

Strasznie duża obudowa jak na parę lampek. Za to ładnie wykonana. Pewnie lepiej niż niektóre fabryczne gra.
    prezes_aps
    Poziom 11  
    Przepraszam wszystkich za te punkty! Nie wiedziałem! Więcej się to nie powtórzy! Fakt, obudowa może zbyt duża, ale taka akurat miałem. Faktycznie, gra znakomicie:D
    redart
    Poziom 23  
    Ta połyskliwa powierzchnia przyciąga oko, tylko jakoś tak minimalistycznie zagospodarowana. Wygląda fajnie. Proponuję kable od toroida poprowadzić w jego środku, a nie tak bezwstydnie je pokazywać. To prawie ekshibicjonizm :D
    Shanleaf
    Poziom 17  
    Bardzo ladna konstrukcja, chcialbym osobiscie posiadac cos takiego. Napisz, ile Cie wyniosla konstrukcja jako calosc, oraz ile zaplaciles za poszczegolne elementy.
    romil
    Poziom 14  
    A ja muszę Cię trochę schłodzić. :|
    Płyta czołowa wygląda tak jak boczne. Niezbyt ładnie to wygląda (tak jakbyś okleił to okleiną samoprzylepną).
    Płyta czołowa powinna się odróżniać od całości.
    I te nieszczęsne wyłączniki "hebelkowe". Włożyłeś dużo pracy w wykończenie tego wzmacniacza, więc włóż jeszcze trochę i daj jakieś porządne wyłączniki (przełączniki). Te hebelki można zastosować do załączania alarmu w piwnicy, a nie do urządzenia na telewizorze.
    Przepraszam za takie ostre słowa, ale cały przód mi się nie podoba. Gdybyś dołożył podświetlone wskaźniki, to trochę rozjaśniłoby panel przedni i troszkę fajniej by wyglądało.
    prezes_aps
    Poziom 11  
    romil...dzięki za krytykę! Świetnie Cię rozumiem! Jednak to nie UFO tylko wzmacniacz gitarowy! Zapewne ze swojego punktu widzenia masz rację! Ja robiłem z tego co miałem i po najmniejszych kosztach. To kwestia gustu, a o tym się nie powinno rozmawiać, bo tyle opini, ile ludzi! To jest wersja testowa...pisałem przecież, żę mam w planach zabudowanie tego wzmacniacza w jakąś konkretną "skrzynkę" - wtedy boczne panele bedą niewidoczne...dałem okleinę, bo ładniej wygląda niż goła blacha.

Dodano po 1 [minuty]:

redart...kable będą niewidoczne, czytaj wyżej.

Dodano po 18 [minuty]:

Shanleaf...proszę bardzo:
    trafo zasilające - ~ 50zł + transport ~ 70zł
    trafo głośnikowe - 0zł, ale kupisz na allegro za 15zł
    elektrolity - razem ~ 30zl
    rezystory mocy ~ 5zl
    lampy - ECC83 - 5zł, EL84 - 10zł
    laminatu i środka trawiącego nie liczę
    kable - 0zł
    elementy mechaniczne - 0zł
    przełączniki ~5zł
    gniazda JACK - 4.50zł
    gniazdo zasilające - 0zł
    okleina drewnopodobna - 4.50 mb (kupiłem 2 metry)
    potencjometry - 4x3.50zł
    reszty nie liczę bo posiadałem. Podejrzewam, że powinieneś spokojnie zamknąć się w 200zł. Dzięki za Twoją opinię!

Jeśli ktoś chce, to mogę przesłać zdjęcia na maila.

Czy ktoś może ocenić moją pracę? Czekam na Wasze pytania i krytykę.

Post był raportowany.

Pisanie postu pod postem.
    Należy używać przycisku ZMIEŃ.
    Scaliłem dwa posty. [h]
    charwer
    Poziom 15  
    Sprzęt ok, sam chciałbym mieć taki sprzęcik na lampach. :)
    prezes_aps
    Poziom 11  
    charwer napisał:
    Sprzęt ok, sam chciałbym mieć taki sprzęcik na lampach. :)

Żadna filozofia zrobić coś takiego...spróbuj, warto!
    Tremolo
    Poziom 43  
    Brakuje mi w moim kondensatorach takich osłonek, pierścienie , mam duże ELWY nie za bardzo to wygląda.

Dużym plusem tego wzmacniacz jest prostota 2 lampy trzy na schemacie. Szkoda, ze transformator z odzysku ten wyjściowy. Za to panel wygląda na bardzo rozbudowany, czy to nie jest czasem coś a la Fender?
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    Tremolo napisał:
    Szkoda, ze transformator z odzysku ten wyjściowy.

No pewnie, po co dawać transformator za grosze, który pokrywa z zapasem pasmo potrzebne dla gitarowca, jak można wywalić ze 200PLN za trafo do audio ;)

W większości tego typu konstrukcji DIY stosowane są trafa z odzysku i jak dotychczas nie zauważyłem, żeby ktoś na nie narzekał.

prezes > gratuluję konstrukcji, usunąłbym jedynie te niebieskie LEDy i zmienił obudowę na head (skoro zapowiadasz przebudowę). Duży plus za próbę estetycznego wykończenia obudowy, pomimo jej prowizoryczności.
    andrzej55
    Poziom 36  
    prezes_aps :arrow: dalej na zdięciach wiszą punkty -dupa blada je poogląda ...
    Therminator ---pisz po polsku bo ze cztery razy czytałem twój post żeby go zrozumieć!
    Taki wzacniacz do kompa 2xpare watów mnie strasznie nęci- jak poskładam to się pochwalę :D
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Bardzo estetyczne wykonanie. Mnie się tam podoba. nawet na brak skrzynki nie będę narzekał, choć oczywiście wygladałby bardziej rasowo. A trafa z odzysku są rules!!! Tylko takich używam. Wolę jak maja wąskie pasmo.
    thereminator
    Warunkowo odblokowany
    andrzej55 napisał:
    prezes_aps :arrow: dalej na zdięciach wiszą punkty (...)
    Therminator ---pisz po polsku bo ze cztery razy czytałem twój post żeby go zrozumieć!

Najpierw sam popracuj nad pisownią, a czytania ze zrozumieniem zdań złożonych uczą chyba w 3 klasie podstawówki.

andrzej55 napisał:
    Taki wzacniacz do komputera 2xpare watów mnie strasznie nęci- jak poskładam to się pochwalę :D

Co to ma wspólnego z opisanym wzmacniaczem gitarowym?
    soar85
    Poziom 11  
    Wzmacniacz gra pewnie super, niestety ocenić tego nie możemy[a szkoda]. Jedyne co nam pozostaje to ocenieć wygląd.
    Widać że włożyłeś w to trochę pracy i wysiłku.
    Ja zostawiłbym na widoku tylko lampy i kondensatory [wyglądają zaje.. no ładnie wyglądają]
    Ale to tylko moja subiektywna ocena. :D

PS. ściągnij punkty z plików bo z miłą chęcią zobaczyłbym "falaki" tego cuda
    Łizi
    Poziom 12  
    Witam
    Konstrukcja jest nawet fajna :D lecz czy dobrze się spisuje to ja nie wiem wolę układy scalone od lamp :| .
    prezes_aps
    Poziom 11  
    soar85 Jeśli chcesz to wyślę Ci zdjęcia na maila.

Łizi Brzmienie wzmacniacza lampowego nie da się opisać...musiałbyś sam przekonać się o tym, to coś cudownego