Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełożenie dysku do nowego koputera -Problem

comin 30 Lis 2006 20:09 4355 26
  • #1 30 Lis 2006 20:09
    comin
    Poziom 21  

Witam wszystkich elektrowiczów :-)

Złożyłem komputer z płytą główną A8NE-FM jednak chcąc pozostawić stary HDD natknąłem się na spory problem, a mianowicie komputer nie chce wystartować Windows'a nawet w trybie awaryjnym.
    Komunikuje, żeby sprawdzić podłączenie dysku lub odinstalowanie niedawno zainstalowanych twardych dysków lub ich sterowników.
    Podłączyłem stary dysk z Windows 98 i również nie chciał 'iść' jednak udało mi się go odpalić w trybie awaryjnym.
    Gdzie leży problem?

0 26
  • #2 30 Lis 2006 20:10
    Logan
    Poziom 30  

Wyglada na to z emusi kolega wgrac Windowsa na nowo...

0
  • #3 30 Lis 2006 20:17
    comin
    Poziom 21  

nie strasz!! :-)
    ALe na obecnym kompie ten windows śmiga cudownie...
    Nie ma możliwości aby przełożyć ten dysk bez przeinstalowania??

0
  • #4 30 Lis 2006 20:18
    Logan
    Poziom 30  

Oczywisice ze jest, poprostu razem z dyskiem musisz przelozyc plyte glowna :)

0
  • #5 30 Lis 2006 20:22
    comin
    Poziom 21  

SUper
    A tak na poważnie, to naprawdę jest to jedyne wyjście??

0
  • #6 30 Lis 2006 20:24
    Logan
    Poziom 30  

Mozna jeszcze uzyc opcji naprawy w Konsoli odzyskiwania, ale nie jestem pewny na 100% czy pomoze.

0
  • #7 30 Lis 2006 20:29
    comin
    Poziom 21  

No właśnie, byłem o krok od przywrócenia systemu....
    Tylko z obawy przed większymi zmianami nie zrobiłem tego.
    Jakie zmiany nastąpią po takiej operacji??

0
  • #8 30 Lis 2006 20:31
    Logan
    Poziom 30  

Przywracanie systemu a naprawa z Konsoli to dwie rozne rzeczy. Moze sobie kolega przywracac ile chce, ale Windows na nowej plycie glownej dalej sie nie odpali...

0
  • #9 30 Lis 2006 20:35
    comin
    Poziom 21  

może źle się wyraziłem
    Kiedy tak walczyłem z odpaleniem starego dysku włożyłem CD instalkę XP i były 3 opcje
    1. zainstaluj
    2. napraw
    3. niepamiętam :-)

Więc jeżeli wybiorę 'napraw' to utracę jakieś dane, ustawienia itd???

0
  • #10 30 Lis 2006 20:35
    darek_ul
    Poziom 12  

Stary windows 'nie poznaje"nowego sprzętu - na 99% nie obejdzie się bez instalacji od nowa. przywracanie nic nie da

0
  • #11 30 Lis 2006 21:00
    pigu1arz
    Poziom 10  

1 jesli dysk nie dziala nawet na starym kompie to cos spaprales z dyskiem
    2 jesli na starym smiga to zle skonfigurowales dysk na nowej plycie , jesli to nie sata to moze zle podlaczyles zworki albo bios nie wykryl dysku
    jesli 1 to uzyj programu testdisk by odzyskac dane- nie musisz miec innego dysku by je odzyskac-progs po prostu przywraca strukture dysku- jesli nie pomoze a masz win xp prof-musi byc prof bo home tego nie ma uzyj opcji napraw instalacje-wszystkie zainstalowane programy beda dalej dzialaly i nawet poczty nie stracisz ino komp uruchamia sie dluzej ale program xprepai pro naprawi i to
    zycze sukcesow
    btw reinstalka systemu przy duzej ilosci progsow to pomylka ale kopie zapasowa dobrze zrobic

0
  • #12 30 Lis 2006 21:01
    wiezlak
    Poziom 35  

Jeśli dysk jest poprawnie wykrywani i XP próbuje startować, to odpal go w trybie awaryjnym (klawisz F8 po ekraniach POST), następnie odinstaluj sterowniki od starej płyty oraz zainstaluj te od nowej.

0
  • #13 30 Lis 2006 21:02
    al777
    Poziom 26  

Problem polega na tym, że zbyt wiele kluczowych dla systemu urządzeń ma konfigurację zbyt różniącą się od tego co było na "starej" płycie głównej (to tak w wielkim uproszczeniu).

Ja zwykle naprawiam to tak:
    - "przekładam" sprzęt - tzn. stary dysk do nowego zestawu
    - uruchamiam całość z płyty instalacyjnej Windows
    - wybieram opcję "instaluj windows"
    - po zaakceptowaniu umowy licencyjnej instalator przeszuka dysk twardy, stwierdzi że znalazł istniejącą instalację systemu, i zapyta czy ją naprawić, czy instalować od początku - wybieram żeby naprawić

Proces trwa mniej więcej tyle co instalacja systemu "od zera" - ale zostają dokumenty, hasła, ustawienia, programy itp. - bez zmian.
    Skutkuje w 98% przypadków (te ok. 2% - to takie przypadki, które nie dały się w ten sposób, a ja nie miałem cierpliwości dociekać przyczyn i zainstalowałem wszystko od początku)

Po przeinstalowaniu system wymaga ponownej aktywacji (Windows XP/2003) - będzie na to tylko 3 dni (!).

Metoda skutkuje dla Windows 2000/Xp/2003.

0
  • #14 30 Lis 2006 21:13
    arigato
    Poziom 25  

al777 napisał:

Ja zwykle naprawiam to tak:
    - "przekładam" sprzęt - tzn. stary dysk do nowego zestawu
    - uruchamiam całość z płyty instalacyjnej Windows
    - wybieram opcję "instaluj windows"
    - po zaakceptowaniu umowy licencyjnej instalator przeszuka dysk twardy, stwierdzi że znalazł istniejącą instalację systemu, i zapyta czy ją naprawić, czy instalować od początku - wybieram żeby naprawić

Witam!
    Dodam, że ta metoda jest najczęściej nie groźna i można ją stosować w sytuacji gdy chce się uniknąć np. ponownej instalacji całego dodatkowego oprogramowania na nowej płycie/komputerze. Zrzucamy obraz partycji systemowej z zainstalowanymi na niej dodatkowymi programami na nowy dysk z nową płytą i postępujemy jak wyżej. Oszczędza to wiele wysiłku i czasu. No i klient jest zadowolony bo w godzinę ma gotowy komputer z dodatkowym softem. Celem uzupełnienia dodam tylko, że w przypadku wcześniejszego zainstalowania Service Pack 1 lub 2 będzie niestety konieczna ponowna instalacja tych łatek.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 30 Lis 2006 21:22
    comin
    Poziom 21  

wreszcie jakieś światełko w tunelu :-)

Cytat:
    jesli dysk nie dziala nawet na starym kompie

Dysk działa, właśnie piszę z tego systemu
    Cytat:
    odpal go w trybie awaryjnym

W tym problem że nie mogę w ogóle go uruchomić, nawet w trybie awaryjnym

Czyli jak wybiorę opcję "napraw' To wszystkie dokumeny 'Moje' programy, poczta itd nie ulegną zmianie?

0
  • #16 30 Lis 2006 21:27
    wiezlak
    Poziom 35  

Jeśli tryb awaryjny również nie wstaje, to rada kolegi al777 wydaje się być najlepszym wyjściem. Konta użytkowników i tym samym dokumenty/programy na nich zostaną zachowane.

0
  • #17 30 Lis 2006 21:33
    comin
    Poziom 21  

A więc do dzieła :-)
    Jak nie pojawie się za jakieś (góra) 40min to znaczy że nie wyszło, ale za wczasu dziękuję wszystkim za pomoc

0
  • #18 30 Lis 2006 21:39
    arigato
    Poziom 25  

Witam raz jeszcze!
    Cała procedura odbywa się w następujący sposób:
    Po wybraniu opcji „napraw istniejącą instalację Windows XP” instalator usuwa pliki systemowe i dokonuje ponownego skopiowania plików instalacyjnych na HDD. Po czym przeprowadzana jest ponowna instalacja Systemu, jednak z zachowaniem całej poprzedniej zawartości, łącznie np. z kontami pocztowymi w Outlook Express! Oraz zainstalowanymi wcześniej programami.
    Instalacja naprawcza trwa około 20 minut :-D
    Pozdrawiam.

0
  • #19 30 Lis 2006 22:07
    ozy2001
    Poziom 28  

zgadzam sie z kolega arigato. nie tak dawno przlozylem dysk do zupelnie innej konfiguracji sprzetowej. Po naprawie systemu wszystko bylo ok. nie zostaly utracone zadne dane, jedynie grafika zainstalowala sie ze sterownikow windows. wczesniej byla tam karta ATI a teraz jest GF.

Pozdrwiam, i trzymam kciuki. na 99,9 % powinno sie udac :)

0
  • #20 30 Lis 2006 22:12
    hmmwv
    Poziom 14  

dysk na ktorym jest windows ustaw na master (zworka na dysku) jesli nie pomoze to w piosie sprawdz czy dyski sa dorze poustawiane i czy wogole sa widoczne

0
  • #21 30 Lis 2006 22:34
    Platon
    Spec od komputerów

Czasem zamiast "naprawiać" system przez nadinstalowanie, wystarczy odinstalowac sterowniki do plyty głównej (głównie chodzi o IDE) i zostawić standardowy sterownik IDE.

0
  • #22 30 Lis 2006 22:41
    syriuszblack
    Poziom 22  

Jak masz w instalacji windowsa opcje "Napraw" lub "Napraw istniejącą instalacje" to kliknij to i sie nie zastanawiaj. XP uruchamia sie tylko na tej płycie głownej, na której był instalowany, takie zabezpieczenie upierdliwe, to samo jest w win. vista.

Naprawianie ksuje istniejące pliki systemowe i profile sprzetu i instaluje sprzęt na nowo razem z plikami systemowymi. Nie tracisz żadnych danych.

0
  • #23 30 Lis 2006 23:56
    arigato
    Poziom 25  

Witam!

syriuszblack napisał:
    Jak masz w instalacji windowsa opcje "Napraw" lub "Napraw istniejącą instalacje" to kliknij to i sie nie zastanawiaj.

Może to nieistotny szczegół, ale w takiej sytuacji klikać raczej się nie da. Pozostaje tylko klawiatura.
    Pozdrawiam!

0
  • #24 01 Gru 2006 00:55
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  

W sumie mnie to dziwi nie raz przekładałem swój dysk do innych komputerów i zawsze winda startowała , choćby w trybie awaryjnym i były instalowane sterowniki domyślne dla odpowiedniego sprzętu.

A może , będzie jakaś różnica jeżeli win Xp jest z serwice pakiem 2 + uaktualnienia , lub bez.

Wg mnie zawsze powinien wykryć nowy sprzęt.

No chyba, że nowsze płyty już się tak różna podzespołami - na domyślnych sterach dla poszczególnych marek płyt nie możliwe jest wystartowanie systemu.

W tym problemie może pomogłaby jakaś dodatkowa "dawka" sterów ze strony Microsoftu.

Jeśli takie coś nie pomaga ........... hmmmmmmmm.

Ale szczerze od Siebie to polecam na nowym sprzęcie (tzn powymienianych podzespołach) jednaj zrobić SYSTEM OD NOWA.

Będize się cieszył długą i stabilną pracą - jeśli będzie się o neiego dbało.

Jak coś źle napisałem poprawcie mnie :]

POZDRAWIAM :)
    :arrow: Sugeruję poprawienie treści postu jak i jego gramatyki !
    ... nie krzycz , nie używaj Caps Locka ( można pogóbić tekst)!
    TONI_2003

0
  • #25 01 Gru 2006 17:40
    jacusiek
    Poziom 13  

Witam.

Kolega AoT-Hunter-pl słusznie zauważył, że jeżeli na dysku jest zainstalowany Windows XP z SP2 to nie ma żadnego problemu z przekładaniem takiego dysku do innego sprzętu. Po prostu rozpoznaje urządzenia na nowo.
    Podpiąłbym dysk do dawnego sprzętu, na którym pracował i zainstalował SP2 powinno pomóc.

0
  • #26 03 Gru 2006 12:50
    ozy2001
    Poziom 28  

Autor postu zapomnial o jego istnieniu?

0
  • #27 04 Gru 2006 22:37
    comin
    Poziom 21  

04 Gru 2006 12:04
    No witam wszystkich :sm9:
    Po wielkich męczarniach w końcu się udało, jednak nie do końca jestem zadowolony...
    Na wstępie pragnę wszystkich przeprosić że długo nie odpowiadałem, a to dlatego, że do instalacji nowych sterowników potrzebowałem SP2 którego akurat miałem na pożyczonej płycie, a co uniemożliwiało instalacje modemu.

Tak więc jak wspomniałem udało się naprawić system, lecz efekt jest (według mnie) średni, ponieważ przed naprawą miałem partycję C:\ (system) o wielkości 5GB i wolnego 900MB -teraz mam wolnego tylko 240MB (nie mam pojęcia gdzie się reszta podziała) -oczywiście już powiększyłem partycję do 8GB (wolne <3GB)

Druga sprawa to wolniejsze uruchamianie programów oraz start systemu.
    Odchudziłem system jak tylko można ze zbędnych procesów, startujących programów, usług systemowych itd. zrobiłem porządną defragmentację dysku, uaktualniłem sterowniki i nadal słabizna...
    Zauważyłem że użycie procesora podczas ładowania Windows'a oraz programów jest dosyć niskie (tak jak by nie był w pełni wykorzystywany) -średnio 20-40%

Jeszcze jedno spostrzeżenie- po naprawie przy innej konfiguracji sprzętowej -co miało miejsce w moim przypadku -należy aktywować MS Office :wink:

-------------------------------------------------------------------------------------

Zrobiłem już chyba wszystko co możliwe i nie mam pojęcia co powoduje tak wolne uruchamianie systemu oraz programów, być może wina leży po stronie sprzętowej.

PłYTA GłóWNA
    BIOS
    PROCESOR
    PAMIEC
    DYSK HDD
    KARTA GRAFICZNA